Má stránka

Agama osadní a její chov

Agama osadní
Co se v článku dozvíte? 🔍

Agama osadní (lat. Agama agama, ang. red headed agama) je středně velký ještěr s denní aktivitou patřící do čeledi agamovitých (Agamidae). Ve volné přírodě je obyvatelkou Afriky, přičemž jednotlivé poddruhy můžeme potkat i v Tanzanii, Libérii či Egyptě.

🦎 Agama osadní v kostce

✏️  Latinský názevAgama agama
🌍  Země původustřední a jižní Afrika
🦗  PotravaHmyz – cvrčci, švábi, kobylky
⏳  Délka života v zajetíaž 10 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 40 cm
📐  Velikost teráriamin. 200 x 100 x 200 cm
Agama osadní – základní informace

Vzhled

Agama osadní dorůstá velikosti 30 – 40 cm, hmotnost se pohybuje kolem 120 g. má zřetelnou robustní hlavu a dlouhý ocas. Dominantní samečci jsou kovově modří s výraznou červeně zbarvenou hlavou. Mláďata, ostatní samci a samičky jsou vybarveni do olivově zelených, hnědých nebo šedých odstínů a hlavička je zbarvena do žluta.

Agama osadní vzhled
Samička agamy osadní je zpravidla menší

Výskyt

Agama osadní žije převážně na zemi, na skálách a stromech v suchých tropických lesích nebo savanách, ale setkáme se s ní i v okrajových částech měst. V přírodě žijí tyto agamy ve skupinách tvořených dominantním samečkem, více samicemi a mladými jedinci.

Agama osadní – terárium

Velikost terária

Terárium pro agamy osadní by mělo být pouštního typu, s nízkou vzdušnou vlhkostí. Mělo by být spíše vyšší a prostorné o velikosti minimálně 200 x 100x 200 cm v závislosti na velikosti chované skupiny, tedy na počtu jedinců. Samozřejmě větší prostor nebude ničemu vadit.

Substrát do terária

Na dno terária můžeme použít písek smíchaný se štěrkem. Kamínky by však neměly být ostré.

Teplota v teráriu

Tato ještěrka potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření a 12-ti hodinovou dobu osvitu. Umístíme topný kabel, aby byla konstantní teplota substrátu ve dne kolem 30°C.

Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 30 – 35 °C a pod výhřevem cca do 45 °C. Noční pokles teplot se pohybuje v rozmezí 19-22°C. Noční pokles na uvedené teploty je velmi důležitý a měl by být striktně dodržen. Nejen kvůli rozmnožování, ale hlavně proto, aby zvířata zůstala zdravá a přežila.

Vybavení terária

Dále by neměla chybět nádoba s vodou a vhodné úkryty. Je třeba vyrobit v teráriu skalku s vyvýšeným místem, kterého bude v hojné míře využívat dominantní sameček, ale také kamenité plochy s větvemi, kde mohou zvířata šplhat a vyhledat úkryt.

❗️ Je zapotřebí terárium pravidelně rosit, protože olizováním kapek si tyto agamy doplňují spotřebu vody v organismu.

Agama osadní potrava – čím se krmí?

Agama osadní je hmyzožravá. Agamám chovaným v zajetí se předkládá krmný hmyz, jako jsou např.:

  • cvrčci
  • švábi
  • kobylky
  • larvy potemníků
  • smýkaný hmyz, který není chemicky ošetřen

Jako zpestření jídelníčku lze v malém množství krmit listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce.

Jak často krmit agamu osadní?

Mláďata se krmí denně, přiměřeně velkou potravou, dospělcům je doporučováno předkládat stravu obden. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Agama osadní – chov a rozmnožování

Agamy osadní chováme ve skupinách jednoho samečka a 2 – 4 samiček.

Pohlavní dospělost nastává u samiček mezi 14 – 18 měsícem života a u samečků je tato doba o 2 – 6 měsíců delší. Jedinci chovaní v zajetí, kteří jsou v dobré kondici, mohou dospívat i dříve.

Agama osadní je oviparní – vejcorodá. V jedné snůšce je 5 – 7 vajec, které samička zahrabává, proto je třeba jí v teráriu připravit kladiště s vyšší vrstvou vlhkého substrátu.

Červenomodrý je samec a hnědá samice – exotic-pets.co.uk

U této agamy se také setkáváme s teplotní determinací pohlaví, což znamená, že při vyšší teplotě (29 – 30 °C) se inkubuje více samců a při nižší (26 – 27 °C) naopak více samiček.

Mláďata se líhnou po cca 6 – 12 týdnech. Mláďata jsou po vylíhnutí soběstačná a do věku cca 4 měsíců žijí samostatně. Poté se přidružují do skupin, ve kterých žijí.

Agama osadní se při chovu v zajetí množí velmi vzácně. Předpoklady nejen pro rozmnožování, ale i zdraví chovaných zvířat, je dostatek ultrafialového záření, vhodně a účelně zařízené terárium a simulace střídání suchých a vlhkých ročních období.

💵 Agama osadní cena – kolik stojí?

Mládě agamyod 500 Kč
Dospělá agamyod 1 000 Kč
Agama osadní cena – průměrná

Cena agamy se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. Agamy s ukousnutým prstem nebo špičkou ocasu se prodávají se slevou.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Agama osadní prodej – kde ji koupit?

Míst kde agamu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože agamu dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele agam osadních. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – agama osadní chov

✅ Kolik let se dožívá agama osadní?

V zajetí až 10 let.

✅ Co žere agama osadní?

Agama je hmyzožravec. Krmte ji živými crčky, sarančaty, švábi. Dospělé agamě můžete nabídnout holátko nebo rostlinnou stravu.

✅ Kde žije agama osadní?

Na území střední a jižní Afriky.

✅ Jaké ovoce může agama?

Jablka, banány, hrušky, maliny, ostružiny, meloun, broskve.

Literární přehled:
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (8 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka