Agamaaa

Agama osadní a její chov

Agama osadní (lat. Agama agama, ang. red headed agama) je středně velký ještěr s denní aktivitou patřící do čeledi agamovitých (Agamidae). Ve volné přírodě je obyvatelkou Afriky, přičemž jednotlivé poddruhy můžeme potkat i v Tanzanii, Libérii či Egyptě. Agama osadní žije převážně na zemi, na skálách a stromech v suchých tropických lesích nebo savanách, ale setkáme se s ní i v okrajových částech měst. V přírodě žijí tyto agamy ve skupinách tvořených dominantním samečkem, více samicemi a mladými jedinci.

Vzhled

Agama osadní dorůstá velikosti 30-40 cm, hmotnost se pohybuje kolem 120g. má zřetelnou robustní hlavu a dlouhý ocas. Dominantní samečci jsou kovově modří s výraznou červeně zbarvenou hlavou. Mláďata, ostatní samci a samičky jsou vybarveni do olivově zelených, hnědých nebo šedých odstínů a hlavička je zbarvena do žluta. Samičky jsou zpravidla menší.

Terárium, teploty a vlhkost

Terárium pro agamy osadní by mělo být pouštního typu, s nízkou vzdušnou vlhkostí. Mělo by být spíše vyšší a prostorné o velikosti minimálně 200x100x200 cm v závislosti na velikosti chované skupiny, tedy na počtu jedinců. Samozřejmě větší prostor nebude ničemu vadit.

Tato ještěrka potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření a 12-ti hodinovou dobu osvitu. Umístíme topný kabel, aby byla konstantní teplota substrátu ve dne kolem 30°C. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 30-35°C a pod výhřevem cca do 45°C. Noční pokles teplot se pohybuje v rozmezí 19-22°C. Noční pokles na uvedené teploty je velmi důležitý a měl by být striktně dodržen. Nejen kvůli rozmnožování, ale hlavně proto, aby zvířata zůstala zdravá a přežila.

Dále by neměla chybět nádoba s vodou a vhodné úkryty. Na dno terária můžeme použít písek smíchaný se štěrkem. Kamínky by však neměly být ostré. Je třeba vyrobit v teráriu skalku s vyvýšeným místem, kterého bude v hojné míře využívat dominantní sameček, ale také kamenité plochy s větvemi, kde mohou zvířata šplhat a vyhledat úkryt. Je zapotřebí terárium pravidelně rosit, protože olizováním kapek si tyto agamy doplňují spotřebu vody v organismu.

Potrava

Agama osadní je hmyzožravá. Agamám chovaným v zajetí se předkládá krmný hmyz, jako jsou např. cvrčci, švábi, kobylky, larvy potemníků, aj., nebo smýkaný hmyz, který není chemicky ošetřen. Jako zpestření jídelníčku lze v malém množství krmit listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce. Mláďata se krmí denně, přiměřeně velkou potravou, dospělcům je doporučováno předkládat stravu obden. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Chov a rozmnožování

Agamy osadní chováme ve skupinách jednoho samečka a 2-4 samiček. Pohlavní dospělost nastává u samiček mezi 14-18 měsícem života a u samečků je tato doba o 2-6 měsíců delší. Jedinci chovaní v zajetí, kteří jsou v dobré kondici, mohou dospívat i dříve. Agama osadní je oviparní – vejcorodá. V jedné snůšce je 5-7 vajec, které samička zahrabává, proto je třeba jí v teráriu připravit kladiště s vyšší vrstvou vlhkého substrátu.

Červenomodrý je samec a hnědá samice – exotic-pets.co.uk


U této agamy se také setkáváme s teplotní determinací pohlaví, což znamená, že při vyšší teplotě (29-30°C) se inkubuje více samců a při nižší (26-27°C) naopak více samiček. Mláďata se líhnou po cca 6-12 týdnech. Mláďata jsou po vylíhnutí soběstačná a do věku cca 4 měsíců žijí samostatně. Poté se přidružují do skupin, ve kterých žijí.

Agama osadní se při chovu v zajetí množí velmi vzácně. Předpoklady nejen pro rozmnožování, ale i zdraví chovaných zvířat, je dostatek ultrafialového záření, vhodně a účelně zařízené terárium a simulace střídání suchých a vlhkých ročních období.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998
-Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona