Agama vousatá a její chov

Agama vousatá (lat. Pogona vitticeps, ang. bearded dragon) je středně velký ještěr původem z Austrálie a také jedním z nejpopulárnějších studenokrevných terarijních zvířat. V dospělosti může měřit až 60 cm a dožít se až 15ti let.

Kde koupit a kolik stojí

Cena agamy se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. Agamy s ukousnutým prstem nebo špičkou ocasu se prodávají se slevou.

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Míst kde agamu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože agamu dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele agam vousatých. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Terárko

Terárium pro agamy je nejčastěji skleněné, nebo dřevěné (OSB desky, lamino). Mějte ho připravené, už když si vezete koupené zvíře domů.

Rozměry terária by měla být limitovány jen prostorem pro terárko a financemi. Vždy zvířeti dopřejte nejlepší možné podmínky, aby mělo dlouhý zdravý život. Minimální velikost terárka je:

  • 1 agama 100 x 50 x 50 cm
  • 2 agamy 120 x 60 x 60 cm
  • 3 agamy 140 x 70 x 70 cm.

Jako podestýlka se nejčastěji používá písek, který se dá koupit i v několika barevných variantách. Někteří kvůli prašnosti těchto písků používají písek do filtrací. Dalšími doplňky ubikace mohou být kameny, kořeny či větvičky, sloužící agamě jako prolézačka i úkryt.

Teplota a vlhkost v ubikaci musí být zajištěny topným zařízením (topné kameny, topný kabel, žárovka, …). Agamě byste měli topit až na 45 °C (na výhřevném místě, mimo něj 27-33°C), v noci by měla teplota poklesnout na 21°C. Doba svícení je 12 hodin. Vlhkost držte na 50ti %.

Voda v misce nesmí chybět. Většina agam se ráda koupe a kromě toho, že z misky pijí, do ní občas i vyměšují, a tak je potřeba vodu denně měnit.

O terárku pro agamy máme samostatný článek.

Potrava

Čím krmit – Agama je dravec a musí být krmena živým hmyzem. Potravu tvoří cvrčci, sarančata, nebo jiný krmný hmyz. Ten by měl být maximálně tak velký, jak širokou má agama tlamu. V dospělosti agama nepohrdne ani živým myším holátkem, nebo rostlinnou stravou – římský salát nebo pampelišky.

Hmyz se doporučuje před podáním obalit ve vitamínech (vápník + vit. D3). Nezapomeňte si pořídit UVB světlo, které tělu pomáhá pracovat s vápníkem, jinak hrozí že agama bude mít křivici.

Více na toto téma najdeš v článku Potrava pro agamu vousatou.

Chov více jedinců

Agamy lze chovat jak samostatně, tak ve více jedincích, čemuž je nutno přizpůsobit velikost terária. Při chovu více jedinců spolu chováme pouze chovný pár (samec + samice), pouze samice (2+), nebo harém ( samec + 2+ samice). Samci se v jednom teráriu nesnesou.

Pohlavní rozdíly – Samci mají na spodní straně ocasu vidět dvě boule (hemipenisy). Více způsobů určení pohlaví agamy vousaté jsme sepsali do samostatného článku.

Odchov mláďat

Samice snáší i 5x do roka, v zájmu jejího zdraví ji však nenechávejte snášet více než 2-3x za rok. Snůška obsahuje průměrně 20-25 vajec, u slabších samic však i méně než 10 vajec.

Samice si dokáže sperma uschovat i pro oplodnění následující snůšky, aniž by musela být znovu připuštěna.

Samice je gravidní 5-6 týdnů, po této době si vybere vhodné místo pro kladení. Proto zajistěte, aby měla k dispozici aspoň 20 cm vlhkého substrátu po celém teráriu. Po nakladení vajec samice udusá hnízdo hlavou a dál se o něj nezajímá. V této fázi můžete vajíčka vyndat a přemístit do inkubátoru.

Inkubátor si buď můžete koupit, nebo si ho sami vyrobit- stačí termobox, ve kterém udržíte vlhko a teplotu aspoň 28°C. Nezapomeňte udržovat vlhký substrát (ideálně vermikulit). Vlhkost udržíte tím, že vermikulit namočíte (nejlépe injekční stříkačkou v rozích inkubátoru). Rosení vajec způsobuje jejich odumření.

Samice občas kladou neoplodněné snůšky – taková vejce nejsou žilnatá, ale čistě žlutá (při prosvícení). I tato snůška však samici vyčerpává a měla by mít aspoň pár měsíců klid před dalším připouštěním.

Vejce pravidelně kontrolujte. Propadlá či plesnivá vejce ze snůšky okamžitě odstraňte. Stejně tak v případě neoplodněné snůšky – tu je potřeba vyhodit celou. Zdravá vejce jsou při prosvícení žilkovaná a je patrný i zárodek (ve vyšším stádiu vývoje mláděte).

Ze zdravých vajec se mláďata líhnou po 80 – 100 dnech. Pohlaví mláďat ovlivňuje teplota, při které se vyvíjely. Při vyšší teplotě se líhnou samice, při nižší samci.

Mláďata jsou plachá a snadno se vystresují, proto je chováme odděleně, nebo po dvojicích. Lovit hmyz začínají zdravá mláďata do 2. dne od vylíhnutí.

Zimování

V zimních měsících umístěte agamu do chladnější místnosti s denní teplotou 20°C a nočním poklesem na 7°C. Zimování je důležité u samic, které máte k rozmnožování.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona