Má stránka

Agama vousatá a její chov

Agama vousatá
Co se v článku dozvíte? 🔍

Agama vousatá (lat. Pogona vitticeps, ang. bearded dragon) je středně velký ještěr původem z Austrálie a také jedním z nejpopulárnějších studenokrevných terarijních zvířat. V dospělosti může měřit až 60 cm a dožít se až 15ti let.

🦎 Agama vousatá v kostce

✏️  Latinský názevPogona vitticeps
🌍  Země původuAustrálie
🦗  PotravaHmyzožravec – sarančata, cvrčci, švábi
⏳  Délka života v zajetív zajetí 10 – 15 let
🦎  Velikost v dospělosti45 – 60 cm (s ocáskem) 
📐  Velikost terária100 x 50 x 50 cm
Agama vousatá – základní informace

Agama vousatá terárium – jak ho vybavit?

Materiál terária

Terárium pro agamy je nejčastěji skleněné, nebo dřevěné (OSB desky, lamino). Mějte ho připravené, už když si vezete koupené zvíře domů.

Velikost terária pro agamu

Rozměry terária by měla být limitovány jen prostorem pro terárko a financemi. Vždy zvířeti dopřejte nejlepší možné podmínky, aby mělo dlouhý zdravý život. Minimální velikost terárka je:

1 agama100 x 50 x 50 cm
2 agamy120 x 60 x 60 cm
3 agamy140 x 70 x 70 cm
Agama vousatá terárium

Substrát – podestýlka v teráriu

Jako podestýlka se nejčastěji používá písek, který se dá koupit i v několika barevných variantách. Někteří kvůli prašnosti těchto písků používají písek do filtrací. Dalšími doplňky ubikace mohou být:

  • kameny
  • kořeny, větvičky

Ty agamě slouží jako prolézačky a úkryt.

Teplota a vlhkost v teráriu

Teplota a vlhkost v terárku musí být zajištěny topným zařízením (topné kameny, topný kabel, žárovka, …). Agamě byste měli topit až na 45 °C (na výhřevném místě, mimo něj 27 – 33°C), v noci by měla teplota poklesnout na 21°C. Doba svícení je 12 hodin. Vlhkost držte na 50 %.

Voda v misce nesmí chybět. Většina agam se ráda koupe a kromě toho, že z misky pijí, do ní občas i vyměšují, a tak je potřeba vodu denně měnit.

O teráriu pro agamy máme samostatný článek.

🦗 Agama vousatá potrava – čím se živí?

Čím krmit – Agama je hmyzožravec, dravec a musí být krmena živým hmyzem. Potravu tvoří cvrčci, sarančata, nebo jiný krmný hmyz.

Krmný hmyz by měl být maximálně tak velký, jak širokou má agama tlamu. V dospělosti agama nepohrdne ani živým myším holátkem, nebo rostlinnou stravou – římský salát nebo pampelišky.

Hmyz se doporučuje před podáním obalit ve vitamínech (vápník + vit. D3). Nezapomeňte si pořídit UVB světlo, které tělu pomáhá pracovat s vápníkem, jinak hrozí že agama bude mít křivici.

Více na toto téma najdeš v článku Agama vousatá potrava.

Agama vousatá chov více jedinců

Agamy lze chovat jak samostatně, tak ve více jedincích, čemuž je nutno přizpůsobit velikost terária. Při chovu více jedinců spolu chováme pouze chovný pár (samec + samice), pouze samice (2+), nebo harém ( samec + 2+ samice). Samci se v jednom teráriu nesnesou.

Agama vousatá pohlaví – samec nebo samice?

Pohlavní rozdíly agamy – Samci mají na spodní straně ocasu vidět dvě boule (hemipenisy). Více způsobů určení pohlaví agamy vousaté jsme sepsali do samostatného článku.

Odchov mláďat agamy

agama vousatá mládě
Mládě agamy vousaté

Samice snáší i 5x do roka, v zájmu jejího zdraví ji však nenechávejte snášet více než 2-3x za rok. Snůška obsahuje průměrně 20-25 vajec, u slabších samic však i méně než 10 vajec.

Samice si dokáže sperma uschovat i pro oplodnění následující snůšky, aniž by musela být znovu připuštěna.

Agama vousatá s čerstvě snesenými vejci
Agama vousatá s čerstvě snesenými vejci

Samice je gravidní 5-6 týdnů, po této době si vybere vhodné místo pro kladení. Proto zajistěte, aby měla k dispozici aspoň 20 cm vlhkého substrátu po celém teráriu. Po nakladení vajec samice udusá hnízdo hlavou a dál se o něj nezajímá. V této fázi můžete vajíčka vyndat a přemístit do inkubátoru.

Inkubátor si buď můžete koupit, nebo si ho sami vyrobit – stačí termobox, ve kterém udržíte vlhko a teplotu aspoň 28°C. Nezapomeňte udržovat vlhký substrát (ideálně vermikulit). Vlhkost udržíte tím, že vermikulit namočíte (nejlépe injekční stříkačkou v rozích inkubátoru). Rosení vajec způsobuje jejich odumření.

Samice občas kladou neoplodněné snůšky – taková vejce nejsou žilnatá, ale čistě žlutá (při prosvícení). I tato snůška však samici vyčerpává a měla by mít aspoň pár měsíců klid před dalším připouštěním.

Inkubátor

Vejce pravidelně kontrolujte. Propadlá či plesnivá vejce ze snůšky okamžitě odstraňte. Stejně tak v případě neoplodněné snůšky – tu je potřeba vyhodit celou. Zdravá vejce jsou při prosvícení žilkovaná a je patrný i zárodek (ve vyšším stádiu vývoje mláděte).

Ze zdravých vajec se mláďata líhnou po 80 – 100 dnech. Pohlaví mláďat ovlivňuje teplota, při které se vyvíjely. Při vyšší teplotě se líhnou samice, při nižší samci.

Mláďata jsou plachá a snadno se vystresují, proto je chováme odděleně, nebo po dvojicích. Lovit hmyz začínají zdravá mláďata do 2. dne od vylíhnutí.

Zimování

V zimních měsících umístěte agamu do chladnější místnosti s denní teplotou 20°C a nočním poklesem na 7°C. Zimování je důležité u samic, které máte k rozmnožování. Zde s dozvíte více o zimování agamy vousaté.

💵 Agama vousatá cena – kolik stojí?

Cena agamy se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. Agamy s ukousnutým prstem nebo špičkou ocasu se prodávají se slevou.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Agama vousatá prodej – kde ji koupit?

Míst kde agamu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože agamu dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele agam vousatých. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – agama vousatá chov

✅ Kolik let se dožívá agama vousatá?

V zajetí 10 – 15 let.

✅ Co potřebuje agama vousatá?

Agamy jsou teplomilné. V teráriu udržujte teplotu v rozmezí 28 – 32°C. V noci okolo 21 °C.

✅ Co jí agama vousatá?

Agama je hmyzožravec. Má ráda cvrčky, sarančata a jiný krmný hmyz. Tady se dozvíte více informací o potravě agamy.

✅ Jak dlouho roste agama?

Agamy rostou zhruba do 1,5 roku života. Nejvíce však do 1 roku.

✅ Jaké rostliny pro agamu vousatou?

 Nejčastěji používáme monsteru (Monstera), fíkus (Ficus) a mech. A jiné další druhy, které najdete v přírodě.

✅ Jak často se má agamě dávat vápník?

Vápník je pro agamu jeden z nejdůležitějších mineráůl. Podávejte ho vždy s denní dávkou hmyzu a to tak, že hmyz vápníkem poprášíte.

✅ Jak často měnit agamě písek v teráriu?

Písek stačí kompletně vyměnit 1x za půl roku.

5/5 - (20 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka