Má stránka

Bazilišek zelený a jeho chov

Bazilišek zelený
Co se v článku dozvíte? 🔍

Bazilišek zelený je stromový ještěr patřící do čeledi leguánovitých (Iguanidae). Dorůstají délky 50 až 95 cm, z toho dvě třetiny připadají na ocas. Hmotnost se pohybuje mezi 250-600 gramy. Obývají oblasti Střední a Jižní Ameriky, Guatemaly až po Kostariku. Žijí v křovinách a nízkých stromech deštného pralesa v blízkosti vodních ploch a toků.

Bazilišek zelený v kostce

✏️ Latinský názevBasiliscus plumifrons
🌍 Země původuStřední Amerika
🦗 PotravaHmyzožravec, plody
Délka života v zajetíaž 13 let
🦎 Velikost v dospělostiaž 80 cm
📐 Velikost teráriamin. 150 x 80 x 150 cm
Bazilišek zelený – základní informace

Před predátory, kterými jsou zejména vačice, draví ptáci a hadi, unikají skokem do vody. Jsou zdatnými plavci. Mají dobře vyvinut zrak a sluch. Dlouhé zadní končetiny s dlouhými prsty jim umožňují velmi rychlý pohyb nejen ve větvích stromů, ale také po zemi.

Bazilišek běh po vodě

Dokáží běžet rychlostí přes 10 km v hodině se vztyčeným tělem a díky speciálně uzpůsobeným nohám dokáží běžet po vodní hladině. Odtud se jim také přezdívá „Ježíšovy ještěrky“.

Bazilišek páskovaný (Basiliscus vittatus), jak běhá po vodě

Většinu času tráví bazilišek na zemi, kde vyhledává potravu a dále také vyhříváním se na slunci. Noc tráví na stromech ve výšce až 20 m, v tom mu pomáhají drápy na prstech a ocas, který slouží k udržení rovnováhy. Baziliškové se v přírodě dožívají kolem 2 – 2,5 roku, jedinci chovaní v zajetí se dožívají cca 6 – 10 let. V některých případech i 13 let.

Vzhled

Bazilišek zelený (lat. Basiliscus plumifrons, ang. basilisk) je krásný, zeleně zbarvený ještěr se světle modrými i bílými skvrnkami. Je to stromový druh ještěra s denní aktivitou.

Bazilišek zelený je ze všech druhů bazilišků největší. Délka těla je až 20 cm a ocas dosahuje délky až 60 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 200 – 400 gramy. Má štíhlé tělo, na hřbetě vysoký hřeben, dlouhý tenký ocas a dlouhé zadní nohy.

Samečci jsou rozeznatelní díky vysokému lemu na hřbetě a protažené hlavě připomínající přilbu. Samičkám lem chybí, mají pouze nepatrné výrůstky v oblasti zátylku.

U mladých jedinců je pohlaví téměř nerozeznatelné, lze se však orientovat právě podle těchto sekundárních pohlavních znaků.

🦎 Bazilišek zelený terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária

Terárium pro baziliška zeleného by mělo být orientováno na výšku v minimálních rozměrech 150 x 80 x 150 cm. Pro pár 200 x 100 x 200 cm pro pár, případně i větší a vyšší.

Baziliškové mají zvyk, podobně jako některé agamy, vrhat se proti sklu. Přitom se mohou poranit. Proto větší a prostornější terárium bude určitě lepší.

Vybavení terária

Jedná se o stromové ještěry, proto by zde neměl chybět dostatek vhodných větví ke šplhání, ale také zelené rostliny. Ty mohou být živé, nejedovaté, popřípadě umělé. Poskytnou baziliškovi pocit bezpečí. Dále je zapotřebí zvolit vhodné zdroje tepla a UV spektra.

Nedílnou součástí by měl být bazének s vodou, který by měl být hluboký kolem 15 cm a asi dvakrát větší, než je velikost dospělého baziliška měřeného od hlavy po kořen ocasu. Můžeme se tedy bavit o rozměrech cca 50 x 50 cm.

Substrát do terária

Na dno lze použít vyšší vrstvu rašeliny nebo směs rašeliny a písku.

Teplota a vlhkost v teráriu

Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 27 – 30 °C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu – kolem 20 – 23 °C. Pod výhřevem by měla teplota dosahovat max. 35 °C.

Vlhkost v teráriu by měla být kolem 60 – 80 %. Vhodné je také rosení vnitřku terária.

🦎 Bazilišek zelený potrava – čím se krmí?

Bazilišek zelený se řadí mezi hmyzožravé (insektovorní) ještěry, kteří se živí hmyzem a drobnými bezobratlými, ale jejich jídelníček tvoří v malém množství i plody ovoce, např. hroznové víno, banán, třešně, jablko, aj.

V zajetí chovaným jedincům se předkládá krmný hmyz úměrné velikosti, např. cvrčci, sarančata, švábi nebo larvy potemníků. V létě je možno krmit smýkaným hmyzem, který však není chemicky ošetřen.

Jak často se krmí bazilišek?

Mláďata krmíme každý den a dospělcům předkládáme stravu 2x – 3x do týdne. Březí samičky je možno krmit častěji. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Nutno podotknout, že baziliška zeleného není vhodné překrmovat, neboť má sklony k obezitě.

Jak se krmí bazilišek

🦎 Bazilišek zelený – chov a rozmnožování

Bazilišky zelené chováme v párech, nebo ve skupince jednoho samečka a několika samiček. Vzhledem k tomu, že jsou baziliškové značně teritoriální a mohou se vzájemně napadat, nelze chovat v jednom teráriu dva samce.

Pohlavní dospělost bazilišků obecně nastává mezi 6 – 20 měsícem života. Samičky dospívají většinou dříve, kolem 20 měsíce života, zatímco samečci ve věku kolem dvou let.

V přírodě se rozmnožují s zpravidla až kolem třetího nebo čtvrtého roku života, až dorostou potřebné velikosti. Páření může probíhat kdykoliv během roku, proto ani snůšky nejsou sezonní, jak je tomu u jiných plazů.

Samička může mít více snůšek do roka, přičemž v jedné snůšce může naklást až 17 vajíček, která zahrabává. Při chovu v zajetí je proto nutno věnovat zvýšenou pozornost při vytváření vhodného kladiště pro březí samičku.

Pokud není zabezpečen vyhovující prostor, samička vajíčka nevyklade a stres s tím spojený může mít za následek zadržení (retenci) snůšky a další, většinou trvalé následky s tím spojené.

Bazilišek zelený mládě
Mládě baziliška zeleného

Inkubace vajec probíhá při cca 28 – 33 °C a mláďata se líhnou cca po 50 dnech. Při teplotě 30 °C trvá inkubace asi 60 dní.

Mláďata měří po vylíhnutí v průměru cca 13 cm a jsou plně samostatná. Jejich zbarvení bývá méně nápadné a nemají hřebeny. První potravu přijímají asi po 3 dnech a ve věku cca osmi týdnů přichází první svlek.

💵 Bazilišek zelený cena – kolik stojí?

Mládě baziliška500 Kč
Dospělý bazilišek1 500 Kč
Bazilišek zelený cena – průměrná

Cena baziliška se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Bazilišek zelený prodej – kde ho koupit?

Míst kde baziliška koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože baziliška koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele bazilišků. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

🦎 Bazilišek – komunikace a manipulace

Bazilišek komunikace
Baziliškové mezi sebou komunikují kýváním hlavy

Baziliškové spolu komunikují kýváním hlavy. Jsou to sice společenská zvířata, ale samci jsou značně teritoriální a o své území neváhají bojovat. V teráriu často vyhledávají vyvýšená místa, odkud se předvádějí samičkám.

Baziliškové nejsou domácí mazlíčci, které by bylo možno nosit, chovat, pouštět je ven z terária, hrát si s nimi apod.

Jedná se spíš o plachá a lekavá zvířata, která kontakt s člověkem příliš nevyhledávají. Proto se s baziliškem nemazlíme a manipulaci s ním omezíme pouze na nejnutnější případy.

Chov bazilišků nezkušeným a začínajícím chovatelům příliš nedoporučujeme.

❓Nejčastější dotazy – bazilišek zelený chov

✅ Co je to bazilišek?

Bazilišek je mýtický tvor. Ovšem Bazilišek zelený a další druhy jsou ještěři z čeledi leguánovitých.

✅ Kde žije bazilišek?

Vyskytuje se v oblasti Střední Ameriky. Od Guatemaly po Kostariku. Žije v křovinách a nízkém stromoví, poblíž sladkých vod.

✅ Jak chovat baziliška?

Chováme v páru nebo ve skupině 1 samec a několik samiček. Terárium by mělo být určitě prostorné a orientované na výšku. Více o chovu bazilišků se dočtete v našem článku.

✅ Bazilišek běh po vodě

Někteří baziliškové menšího vzrůstu uběhnou po vodě až 20 metrů. Této schopnosti využívají při ohrožení, útěku. Pomáhají mu k tomu blány na zadních nohách.

Literární přehled:
– Hes, O.,Baziliškové, Robimaus, 2013
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava, 2004
– Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998

5/5 - (5 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka