Bazilišek zelený

Bazilišek zelený a jeho chov

Baziliškové jsou stromoví ještěři patřící do čeledi leguánovitých (Iguanidae). Dorůstají délky 50 až 95 cm, z toho dvě třetiny připadají na ocas. Hmotnost se pohybuje mezi 250-600 gramy. Obývají oblasti Střední a Jižní Ameriky, Guatemaly až po Kostariku. Žijí v křovinách a nízkých stromech deštného pralesa v blízkosti vodních ploch a toků.

Před predátory, kterými jsou zejména vačice, draví ptáci a hadi, unikají skokem do vody. Jsou zdatnými plavci. Mají dobře vyvinut zrak a sluch. Dlouhé zadní končetiny s dlouhými prsty jim umožňují velmi rychlý pohyb nejen ve větvích stromů, ale také po zemi. Dokáží běžet rychlostí přes 10 km v hodině se vztyčeným tělem a díky speciálně uzpůsobeným nohám dokáží běžet po vodní hladině. Odtud se jim také přezdívá „Ježíšovy ještěrky“.

Jak běhá po vodě. Ve videu je bazilišek páskovaný (Basiliscus vittatus) – youtube.com

Většinu času tráví bazilišek na zemi, kde vyhledává potravu a dále také vyhříváním se na slunci. Noc tráví na stromech ve výšce až 20 m, v tom mu pomáhají drápy na prstech a ocas, který slouží k udržení rovnováhy. Baziliškové se v přírodě dožívají kolem 2-2,5 roku, jedinci chovaní v zajetí se dožívají cca 6-10 let.

Vzhled baziliška zeleného

Bazilišek zelený (lat. Basiliscus plumifrons, ang. basilisk) je krásný, zeleně zbarvený ještěr se světle modrými i bílými skvrnkami. Je to stromový druh ještěra s denní aktivitou. Bazilišek zelený je ze všech druhů bazilišků největší. Délka těla je až 20 cm a ocas dosahuje délky až 60 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 200–400 gramy. Má štíhlé tělo, na hřbetě vysoký hřeben, dlouhý tenký ocas a dlouhé zadní nohy.

Samečci jsou rozeznatelní díky vysokému lemu na hřbetě a protažené hlavě připomínající přilbu. Samičkám lem chybí, mají pouze nepatrné výrůstky v oblasti zátylku. U mladých jedinců je pohlaví téměř nerozeznatelné, lze se však orientovat právě podle těchto sekundárních pohlavních znaků. Dorůstá délky do 90 cm a dožívá se 6-10 let (v některých případech i 13) při správné péči.

Terárium, teploty a vlhkost

Terárium pro bazilišky zelené by mělo být orientováno na výšku v minimálních rozměrech 200x100x200 cm pro pár, případně i větší a vyšší. Baziliškové mají zvyk, podobně jako některé agamy, vrhat se proti sklu. Přitom se mohou poranit. Proto větší a prostornější terárium bude určitě lepší. Jak již jsem zmínila, jedná se o stromové ještěry, proto by zde neměl chybět dostatek vhodných větví ke šplhání, ale také zelené rostliny. Ty mohou být živé, nejedovaté, popřípadě umělé. Poskytnou baziliškovi pocit bezpečí. Dále je zapotřebí zvolit vhodné zdroje tepla a UV spektra.

Nedílnou součástí by měl být bazének s vodou, který by měl být hluboký kolem 15 cm a asi dvakrát větší, než je velikost dospělého baziliška měřeného od hlavy po kořen ocasu. Můžeme se tedy bavit o rozměrech cca 50×50 cm. Na dno lze použít vyšší vrstvu rašeliny nebo směs rašeliny a písku. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 27-30°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu – kolem 20-23°C. Pod výhřevem by měla teplota dosahovat max. 35°C. Vlhkost v teráriu by měla být kolem 60- 80%. Vhodné je také rosení vnitřku terária.

Strava

Bazilišek zelený se řadí mezi hmyzožravé (insektovorní) ještěry, kteří se živí hmyzem a drobnými bezobratlými, ale jejich jídelníček tvoří v malém množství i plody ovoce, např. hroznové víno, banán, třešně, jablko, aj. V zajetí chovaným jedincům se předkládá krmný hmyz úměrné velikosti, např. cvrčci, sarančata, švábi nebo larvy potemníků. V létě je možno krmit smýkaným hmyzem, který však není chemicky ošetřen. Mláďata krmíme každý den a dospělcům předkládáme stravu 2x-3x do týdne. Březí samičky je možno krmit častěji. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník. Nutno podotknout, že baziliška zeleného není vhodné překrmovat, neboť má sklony k obezitě.

youtube.com

Chov a rozmnožování

Bazilišky zelené chováme v párech, nebo ve skupince jednoho samečka a několika samiček. Vzhledem k tomu, že jsou baziliškové značně teritoriální a mohou se vzájemně napadat, nelze chovat v jednom teráriu dva samce. Pohlavní dospělost bazilišků obecně nastává mezi šestým až dvacátým měsícem života. Samičky dospívají většinou dříve, kolem 20 měsíce života, zatímco samečci ve věku kolem dvou let.

V přírodě se rozmnožují s zpravidla až kolem třetího nebo čtvrtého roku života, až dorostou potřebné velikosti. Páření může probíhat kdykoliv během roku, proto ani snůšky nejsou sezonní, jak je tomu u jiných plazů. Samička může mít více snůšek do roka, přičemž v jedné snůšce může naklást až 17 vajíček, která zahrabává. Při chovu v zajetí je proto nutno věnovat zvýšenou pozornost při vytváření vhodného kladiště pro březí samičku. Pokud není zabezpečen vyhovující prostor, samička vajíčka nevyklade a stres s tím spojený může mít za následek zadržení (retenci) snůšky a další, většinou trvalé následky s tím spojené.

Inkubace vajec probíhá při cca 28-33°C a mláďata se líhnou cca po 50 dnech. Při teplotě 30°C trvá inkubace asi 60 dní. Mláďata měří po vylíhnutí v průměru cca 13 cm a jsou plně samostatná. Jejich zbarvení bývá méně nápadné a nemají hřebeny. První potravu přijímají asi po třech dnech a ve věku cca osmi týdnů přichází první svlek.

Komunikace a manipulace

Baziliškové spolu komunikují kýváním hlavy. Jsou to sice společenská zvířata, ale samci jsou značně teritoriální a o své území neváhají bojovat. V teráriu často vyhledávají vyvýšená místa, odkud se předvádějí samičkám.

Baziliškové nejsou domácí mazlíčci, které by bylo možno nosit, chovat, pouštět je ven z terária, hrát si s nimi apod. Jedná se spíš o plachá a lekavá zvířata, která kontakt s člověkem příliš nevyhledávají. Proto se s baziliškem nemazlíme a manipulaci s ním omezíme pouze na nejnutnější případy. Chov bazilišků nezkušeným a začínajícím chovatelům příliš nedoporučuji.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Hes, O.,Baziliškové, Robimaus, 2013
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava, 2004
-Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona