Chameleon jemenský a jeho chov

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je nejchovanějším druhem chameleona. Dospělý samce dorůstá až 45 cm délky, samice až 30 cm. Samice žijí 3 – 5 let, samci 5 – 10 let.

Kolik stojí a jak vybrat

Průměrná cena za chameleona je 628 Kč. O ceně rozhoduje několik faktorů, která rozebíráme v článku “chameleon – cena” . Tam se také dozvíte kde chameleona koupit za nejlepší cenu.

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. U chameleona jsou také dobrým indikátorem kondice oči (můžou být zapadlé, přimhouřené, nebo z nich teče hnis). Při výběru pohlaví to máte snadné. Samec je větší, barevnější a má vysokou helmu. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky, které bez zakročení veterináře může končit i smrtí.

Míst kde chameleona koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele.

Terárium

Velikost terárka pro jednoho chamíka je alespoň 100 x 60 x 40 cm. V přírodě se chameleon pohybuje ve větvích keřů a stromů, proto bude terárko orientované na výšku a vybavené větvemi. O terárku pro chameleona a jeho vybavení jsme napsali samostatný článek.

Ideální substrát je žádný substrát. Zbytečně se riskuje, že se dostane i s potravou do trávícího ústrojí chameleona a nadělá tam paseku. Pokud ho v teráriu chcete, musíte krmit chameleona z misky, nebo z pinzety.

Teplota v teráriu by se měla na výhřevném místě být 35°C a u dna terária 20°C. V noci nechte teplotu v terárku klesnout na 20°C.

Vlhkost terária se pohybuje okolo 60 %. Vlhkost vám pomůžou udržet i živé rostliny.

Světlo nechte v létě svítit 12 hodin a v zimě 10 hodin. Světlo musí mít UVA a UVB složku.

Potrava

Chameleon si rád pochutná na cvrčcích, švábech, nebo jiném krmném hmyzu.


Dospělá zvířata krmíme 1x denně množstvím hmyzu odpovídajícímu 5-10 velkým cvrčkům. Mláďata krmíme 2x až 3x denně množstvím odpovídajícím 5-10 malým cvrčkům.

Vodu zajistíte pravidelným rosením terária – chameleon pak vodu slízává z větví a listů, nebo ze stěn terária. Při rosení terárka nechte alespoň část terária suchou.

Chov ve skupině

Chameleoni jsou teritoriální a poměrně agresivní ještěři, proto je chováme odděleně.

Odchov mláďat

Gravidita trvá 20 – 30 dní, poté samice naklade 20 až 80 vajec. Během gravidity má samice výrazné tmavé zbarvení se žlutými a tyrkysovými skvrnami a krátce před snůškou jsou vejce dobře znatelná na jejím výrazně zvětšeném břiše. Přibližně týden před snesením vajec samice přestává přijímat potravu.

Vejce je nutné přemístit do inkubátoru, nejlépe z polystyrenové krabice a vhodného steliva (např. Vermikulit). Mláďata se líhnou přibližně po 180ti dnech. Po vylíhnutí přesuneme inkubátor s mláďaty do připraveného terária.


Mláďata přijímají potravu již krátce po vylíhnutí, doporučuje se rozkrmovat octomilkami, případně mikrocvrčkami. Terárium s mláďaty aspoň 1x denně rosíme. Po cca 14ti dnech by mláďata měla být schopna konzumace středně velkého cvrčka a ve věku cca 6ti týdnů by si měla poradit i s velkým cvrčkem.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona