Má stránka

Chameleon jemenský a jeho chov

Chameleon jemenský
Co se v článku dozvíte? 🔍

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je nejchovanějším druhem chameleona. Dospělý samec dorůstá až 45 cm délky, samice až 35 cm. Samice žijí 3 – 5 let, samci 5 – 10 let.

🦎 Chameleon jemenský v kostce

✏️  Latinský názevChamaeleo calyptratus
🌍  Země původuArabský poloostrov, Jemen a Saudské Arábie
🥬  PotravaHmyzožravec – cvrčci
⏳  Délka života v zajetív zajetí 4 – 8 let
🦎  Velikost v dospělosti35 – 65 cm
📐  Velikost terária50 x 50 x 100 cm
Chameleon jemenský – základní informace

💵 Chameleon jemenský cena – kolik stojí ?

Průměrná cena za chameleona je 628 Kč. O ceně rozhoduje několik faktorů, která rozebíráme v článku chameleon – cena . Tam se také dozvíte kde chameleona koupit za nejlepší cenu.

Jak vybrat chameleona

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

U chameleona jsou také dobrým indikátorem kondice oči (můžou být zapadlé, přimhouřené, nebo z nich teče hnis). Při výběru pohlaví to máte snadné. Samec je větší, barevnější a má vysokou helmu. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky, které bez zakročení veterináře může končit i smrtí.

Chameleon jemenský – samec nebo samice?

Chameleon jemenský – samec a samice
Samec a samice chameleona jemenského

Zkrátka a dobře samec je oproti samici větší a barevnější. Jak poznat samce a samici chameleona je tedy velmi jednoduché.

Kde koupit chameleona?

Míst kde chameleona koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele.

Chameleon jemenský terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária pro chameleona

Velikost terárka pro jednoho chameleona je minimálně 100 x 50 x 50 cm. V přírodě se chameleon pohybuje ve větvích keřů a stromů, proto bude terárium orientované na výšku a vybavené větvemi. O teráriu pro chameleona a jeho vybavení jsme napsali samostatný článek.

Substrát do terária

Ideální substrát je žádný substrát. Zbytečně se riskuje, že se dostane i s potravou do trávícího ústrojí chameleona a nadělá tam paseku. Pokud ho v teráriu chcete, musíte krmit chameleona z misky, nebo z pinzety.

Teplota a vlhkost v teráriu

Teplota v teráriu by se měla na výhřevném místě být 35 °C a u dna terária 20 °C. V noci nechte teplotu v terárku klesnout na 20°C.

Vlhkost terária se pohybuje okolo 60 %. Vlhkost vám pomůžou udržet i živé rostliny.

Světlo nechte v létě svítit 12 hodin a v zimě 10 hodin. Světlo musí mít UVA a UVB složku.

Chameleon jemenský potrava – čím se živí?

Chameleon si rád pochutná na cvrčcích, švábech, nebo jiném krmném hmyzu. Hmyz musí být vždy živý, nikoli sušený.  

❗️Pozor: Chameleon je hmyzožravec a ovoce mu dáváme opravdu jen výjimečně! To samé platí pro kuřecí ani jiné maso.

Chamelon jemenský potrava
Chameleon jemenský potrava – cvrčci, švábi, sarančata…

Jak často krmit chameleona?

Dospělá zvířata krmíme 1x denně množstvím hmyzu odpovídajícímu 5-10 velkým cvrčkům.

Mláďata krmíme 2x až 3x denně množstvím odpovídajícím 5-10 malým cvrčkům.

Jednou za 14 dní doporučujeme udělat 2 – 3 denní hladovku.

Vodu zajistíte pravidelným rosením terária – chameleon pak vodu slízává z větví a listů, nebo ze stěn terária. Při rosení terárka nechte alespoň část terária suchou.

Chameleon jemenský – chov ve skupině

Chameleoni jsou teritoriální a poměrně agresivní ještěři, proto je chováme odděleně.

Chameleon jemenský chov mláďat

Gravidita chameleona trvá 20 – 30 dní, poté samice naklade 20 až 80 vajec. Během gravidity má samice výrazné tmavé zbarvení se žlutými a tyrkysovými skvrnami a krátce před snůškou jsou vejce dobře znatelná na jejím výrazně zvětšeném břiše. Přibližně týden před snesením vajec samice přestává přijímat potravu.

Vejce je nutné přemístit do inkubátoru, nejlépe z polystyrenové krabice a vhodného steliva (např. Vermikulit). Mláďata se líhnou přibližně po 180ti dnech. Po vylíhnutí přesuneme inkubátor s mláďaty do připraveného terária.

Chameleon jemenský mláďata
Chameleon jemenský mláďata

Mláďata chameleona jemenského přijímají potravu již krátce po vylíhnutí, doporučuje se rozkrmovat octomilkami, případně mikrocvrčkami. Terárium s mláďaty aspoň 1x denně rosíme. Po cca 14ti dnech by mláďata měla být schopna konzumace středně velkého cvrčka a ve věku cca 6ti týdnů by si měla poradit i s velkým cvrčkem.

Zajímavosti o chameleonovi

Proč chameleon tmavne?

Chameleoni často tmavnou, aby lépe absorbovali sluneční záření a tím se ohřáli. Naopak v noci můžete pozorovat, že jejich kůže zbledne. Chameleoni jsou totiž v noci v klidu a buňky, které mají na starost zbarvení jsou stažené. Bledá či zašedlá barva chameleona může značit nemoc. Naopak silný, zdravý jedinec má barvy výrazné, které doslova září.

Proč se chameleon nafukuje?

Je za tím stres chameleona. Pozor, stres může způsobit i častá manipulace, nové prostředí…

Co vidí chameleon?

Chameleon se nemusí vůbec hýbat, aby viděl celý svět kolem sebe. To mu umožňuje jeho neobyčejně pohyblivé oko, které se může otáček ve všech směrech v úhlu ± 180°. Navíc každé oko se v určitém okamžiku může dívat úplně někam jinam. Prý dokáží zaostřit až na 1 km.

Co chameleon slyší?

Všechny druhy chameleona špatně slyší. Velká kapacita mozku je využívána zrakem jako přednostního smyslu na úkor zvukového vnímání.

Kde má chameleon uši?

Chameleon jemenský žádné ušní otvory nemá.

Shrnutí

Chov chameleona jemenského je zpravidla považován za náročný a nevhodný pro začátečníky. Pro zdravý a šťastný život chameleona jemenského je důležité zajistit mu vhodné prostředí s optimálními podmínkami pro teplotu, vlhkost a osvětlení.

Dále je potřeba dbát na správnou výživu, která by měla být bohatá na živiny a vitamíny. Chov chameleona jemenského vyžaduje tedy značné znalosti a zkušenosti s chovem plazů.

Navzdory náročnosti chovu chameleon jemenský může být velmi zajímavým a fascinujícím zvířetem pro zkušené chovatele plazů.

Je to inteligentní a aktivní tvor, který dokáže být velmi přátelský k lidem, kteří se o něj pečují s láskou a zodpovědností. Pokud máte zájem o chov chameleona jemenského, je důležité být dobře informovaný o jeho nárocích a být připraven věnovat mu potřebnou péči a pozornost.

Chov chameleona pro začátečníky

Chov chameleona může být velmi náročný a nevhodný pro začátečníky. Přesto existují některé druhy chameleonů, které jsou vhodnější pro začínající chovatele a jsou méně náročné na péči.

Jedním z nejvhodnějších druhů pro začátečníky je chameleon pardálí. Tento druh chameleona je poměrně nenáročný na podmínky v teráriu a může být krmen širokou škálou hmyzu.

Chov chameleona pardálího však stále vyžaduje značnou péči a pozornost, zejména pokud jde o teplotu a vlhkost v teráriu. Je důležité si dobře uvědomit nároky daného druhu chameleona a být připraven věnovat mu potřebnou péči.

❓Nejčastější dotazy – chameleon jemenský chov

✅ Jak dlouho se dožívá chameleon jemenský?

Samci se mohou dožít až 10 let. Samičky průměrně žijí 3 – 5 let. Jejich život jim zkracují snůšky, které je velmi vyčerpávají.

✅ Jak rychle roste chameleon jemenský?

Nejvíce chameleon roste do 1 roku života. Potom už jen velmi málo.

✅ Jak vyroste chameleon jemenský?

Samec může dorůst až 65 cm, samice 45 cm.

✅ Jak dlouho se má svítit chameleonovi?

Asi 12 hodin denně. V zimě 10 hodin.

✅ Jak ochočit chameleona jemenského?

Mějte trpělivost. Pokud si pořídíte chameleona, může se ze začátku schovávat za větvičky, možná na vás bude syčet a nafukovat se. Doporučujeme terárko s chameleonem umístit na frekventované místo. Aby vás měl v dohledu, věděl o vás, viděl vás. Časem si zvykne a postupně můžete zkoušet dávat ruku do terárka a přibližovat se k němu.

✅ Jak často krmit chameleona jemenského?

Krmná dávka pro chameleona je 5 – 10 velkých cvrčků 1x denně.
Pro mláďata krmíme 2x až 3x denně 5 – 10 malým cvrčků.
Jednou za 14 dní 2 – 3 denní hladovka.

✅ Jak dlouho vydrží chameleon bez potravy?

Je to poměrně dlouho. Bez jídla vydrží 7 – 10 dní.

✅ Jak rozkrmit chameleona?

Jděte na to postupně. Nejprve krmte octomilkami nebo mikro cvrčky – hmyzem o velikosti přibližně 2 mm. Jakmile ho rozkrmíte, přejděte na větší cvrčky.

✅ Co může chameleon za ovoce?

Jablka, okurky, jahody, hroznové víno, rajčata, mrkev a různé květy. Ale pozor, ovoce podávejte výjimečně.

✅ Jak dát chameleonovi napít

Na dno terária vložte mělkou misku s vodou. Chameleonovi dejte na čumák pár kapek vody, to ho podnítí, aby začal sám pít. Někteří chameleoni z misky nepijí, ale to nevadí, ponechte ji teráriu, bude udržovat vlhkost.

✅ Co když má chameleon otevřenou pusu

Chameleonovi je buď hodně teplo nebo může být nachlazený. Zkontrolujte teplotu v teráriu.

5/5 - (20 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka