Má stránka

Chov mastomyší

Mastomyši
Co se v článku dozvíte? 🔍

Mastomyš, nebo také Krysa malá (Mastomys coucha), je africký hlodavec o velikosti mladého potkana. Je to super mazlíček pro děti, ale teraristé mastomyši znají spíše jako krmné hlodavce. Na rozdíl od laboratorních myší, mastomyši (při správné hygieně ubikace) nepáchnou, proto jsou vhodné i jako domácí mazlíčci.

🐁 MastomyšKrysa malá (Mastomys coucha)
📦 Box na chov mastomyšímin. 35 x 30 x 15 cm
🥬 Potrava pro mastomyšpiškoty, tvrdé pečivo, pampelišky, jetel
Chov mystomyší – základní informace

Mastomyši – chov

Mastomyši lze chovat v běžných plastových boxech s víkem nebo v kleci.

Vytvořte dostatečně velký otvor kvůli odvětrávání. Zároveň určitě zajistěte, aby se hlodavci otvorem neprokousali. Snadným řešením je větrací otvor z vnitřní strany jej překrýt pevným centimetrovým pletivem.

Pletivo bychom měli upevnit z vnitřní strany, neboť při vnějším upevnění hrozí, že se hlodavci prokoušou ven.

box pro mastomyši
Plastový box pro mastomyši

Velikost ubikace musíme přizpůsobit množství chovaných jedinců. Pro 1 až 3 zvířata postačí box s minimálními rozměry 35 x 30 x 15 cm. Zvířata se v boxu mezi sebou často napadají a proto je od sebe oddělte.

V zájmovém chovu lze mastomyši chovat v kleci jako jiné hlodavce (křeček, osmák,…). Stále je však nutné zachovat minimální rozměry ubikace.

Chov více jedinců

Mastomyši jsou společenská zvířata a proto doporučujeme chovat více jedinců najednou. Ideální je chovná skupina 1 samec a 2 – 3 samice (v případě, že stojíte o mladé), nebo 2 – 3 samice. Samci se spolu snášejí málokdy a je lepší je v dospělosti chovat odděleně.

Mastomyši potrava – čím se krmí?

Mastomyši jsou všežravci, jejich krmivo by mělo čas od času obsahovat i živočišnou složku a čerstvou zeleň. Základním krmivem bývá nejčastěji směs zrní pro hlodavce.

Také můžete zkrmovat běžné potraviny jako různé ořechy. Pozor ořechy nesolené!. Piškoty nebo jiné tvrdé pečivo.

V létě dávejte 1x za několik dní myším čerstvou trávu (trávníkovou, příp. jetel, nebo pampelišky), ze které si hlodavci mimo jiné rádi staví hnízda ke spaní.

Živočišnou složku lze nejsnadněji doplnit kočičími granulemi nebo sušenými gamarusy (krevety pro vodní želvy), moučnými červy nebo cvrčky. Můžete zkusit podávat vařené maso, vařené vejce nebo sýr.

Mastomyši – rozmnožování, odchov mláďat

Mastomyši platí za nejplodnější savce na Zemi – samice může vrhnout klidně 20 mláďat každé 3 týdny, většinou je však úmrtnost novorozeňat vysoká.

Před porodem (březost dobře rozpoznáte nejpozději 1 – 3 dny před porodem) bude nejlepší, když samce od skupiny oddělíte. Vrátit ho můžete až po odstavu prvního vrhu. Hrozí, že okamžitým nakrytím po porodu dojde k velké úmrtnosti mláďat v obou vrzích a k předčasnému úhynu samice.

Březí samice je dobré chovat pohromadě (pokud se snesou). Samice nakladou mláďata do společného hnízda a společně o ně budou pečovat. Matky hlodavců se o mláďata zpravidla velmi vzorně starají.

U samic chovaných v páru (1 samec a pouze 1 samice) často dochází k problémům s prvním zabřeznutím a s vysokým úhynem mláďat po narození.

Mláďata mastomyší

U mastomyší (i jiných hlodavců) je častým jevem mateřský kanibalismus. Za normálních okolností matka požírá jen mrtvá mláďata ve snaze je „uklidit“ z hnízda.

Určitě hnízdo pravidelně kontrolujte (po odlákání samice např. na jídlo) a mrtvá mláďata z něj odklízejte.Při nedostatku potravy, nebo při velkém stresu však matka může začít požírat i zdravé holátko.

Matka kojí mláďata minimálně 3 týdny, pokud mezitím nemá nový vrh, tak i déle. Nejpozději ve věku 4 týdnů se však doporučuje mláďata odstavit a umístit do jiného, samostatného boxu. Box by proto měl být dostatečně vysoký a s hladkými stěnami, aby se takto malá mláďata k pletivu nedostala.

Pohlavní dospělosti dozrávají ve věku 3 měsíců, takže odstávčata obojího pohlaví lze poměrně dlouhou dobu chovat pohromadě, aniž by došlo k rozmnožení.

💵 Mystomyš cena – kolik stojí?

Mastomyšod 15 Kč
Mastomyš – průměrná cena

Cena mastomyši se pohybuje v řádu desítek korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Mastomyši prodej – kde je koupit?

Míst kde mastomyš koupíte je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože mastomyš koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele mastomyší. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓ Nejčastější dotazy – chov mastomyší

  Jak ochočit mastomyš?

Mastomyši jsou zvířátka společenská a proto je chováme ve skupinkách. Na ochočení jděte postupně. Prvně nechávejte v kleci při krmení ruku delší dobu. Postupně se mastomyši můžete začít dotýkat až si ji nakonec budete v klidu moci vzít do náručí a nebude se bránit. Na nějaké větší mazlení však zapomeňte – o hry nestojí.

  Jak chovat mastomyš?

Mystomyši chováme v plastovém boxu nebo v kleci. Jak podestýlku použijte hobliny a pravidelně je měňte. Do boxu přidejte pítko a misku na krmení. Domeček na úkryt a prolézačky a jiné atrakce na zábavu.

  Jak dlouho žije mastomyš?

Při dobré péči s vámi bude mastomyš žít i 4 roky. Průměrná doba žití je 2 – 3 roky.

Milujete hlodavce? Podívejte se na další články o jejich chovu.

5/5 - (15 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka