Má stránka

Chov mravenců 🐜

Chov mravenců
Co se v článku dozvíte? 🔍

Věděli jste, že některé druhy mravenců farmaří, a že mají mraveniště vlastní větrací systémy? A že druh Paraponera clavata má nejbolestivější žihadlo ze všech živočichů na světě – i proto se mu v angličtině říká bullet ant (bullet = kulka).

🐜  MravenecLatinsky Formica
📦  Box na chov cvrčkůFormikárium
🥬  Potrava pro mravencehmyz, med, ovoce
Chov mravenců – základní informace

Vezměme to ale pěkně popořádku. Je dobré vědět, že mravenci se řadí do skupiny hmyzu, a že existuje více než 12 000 druhů mravenců.

Svým fungováním a hierarchií jsou blízcí včelám – celá kolonie je řízena většinou jen jednou královnou, která po celý svůj život rodí nové a nové dělnice. Ty se starají o královnu, nové potomky a potravu.

Dělnice se dožívají 7 – 10 let, zatímco mravenčí královna se může dožít třeba i 20 let a za tu dobu přivést na svět až 150 milionů nových dělnic.

Pokud žasneš nad tím, jak je toto všechno možné, máme pro vás skvělou zprávu – mravence lze chovat a pozorovat i doma, a je to opravdu snadné!

Slouží k tomu terárium pro mravence, neboli mravenčí farma. Odborně se tomu říká formikárium (latinsky formica = mravenec). V takovém formikáriu můžeš pozorovat nejen to, co se děje na povrchu mraveniště, ale také to, co se děje uvnitř.

Mravenčí farma

Kde koupit mravence

Tvou vlastní kolonii můžeš získat buď tak, že v lese najdeš královnu, nebo si ji zakoupíš. Malé kolonie se obvykle umisťují do zkumavek a až když je kolonie trochu větší (10 a více dělnic), přesouvá se do nového formikária. Přesun není nikterak náročný, stačí položit zkumavku do arény a oddělat vatu, aby mohli mravenci vyběhnout. Sami se časem přesunou tam, kde budou mít největší tmu, klid a bezpečí.

Dále už je chov mravenců velmi jednoduchý:

Jak chovat mravence – krok za krokem

Chov mravenců doma

  1. Mravence krmte

    Do terária (formikária) vkládejte mravencům potravu – hmyz, ovoce, vodu, med

  2. Udržujte vlhkost

    Ve formikáriu udržujte mírnou vlhkost.

  3. Zimování

    Některé druhy v zimě umístíš do chladnějšího prostředí (5 – 10 °C).

Potrava – čím se krmí mravenec?

Kombinujeme hmyz a med. Občas můžeme mravencům dát kousek piškotu, případně ovoce.

Mravence zrnojedy krmíme směsí semen (ovesné vločky, proso, oves) + hmyz. Med už zrnojedi nepozřou.

Závěrem

Chov mravenců je stále oblíbenějším koníčkem a není se čemu divit. Mravenci toho moc nesnědí, nedělají rámus ani nepořádek. Naopak jsou velmi aktivní, nenároční na podmínky a neuvěřitelně zajímavý. Proto se začínají chovat také ve školách a přírodovědných kroužcích.

Teď už můžete i vy vyrazit do přírody nebo si koupit královnu a založit mravenčí kolonii. Pozorujte, jak se takový mravenec líhne, jak spolu dělnice komunikují a jak si vzájemně pomáhají, třeba při lovu potravy, nebo stavbě mraveniště.

5/5 - (5 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka