Věděli jste, že některé druhy mravenců farmaří, a že mají mraveniště vlastní větrací systémy? A že druh Paraponera clavata má nejbolestivější žihadlo ze všech živočichů na světě – i proto se mu v angličtině říká bullet ant (bullet = kulka).
🐜 Mravenec | Latinsky Formica |
📦 Box na chov cvrčků | Formikárium |
🥬 Potrava pro mravence | hmyz, med, ovoce |
Vezměme to ale pěkně popořádku. Je dobré vědět, že mravenci se řadí do skupiny hmyzu, a že existuje více než 12 000 druhů mravenců.
Svým fungováním a hierarchií jsou blízcí včelám – celá kolonie je řízena většinou jen jednou královnou, která po celý svůj život rodí nové a nové dělnice. Ty se starají o královnu, nové potomky a potravu.
Dělnice se dožívají 7 – 10 let, zatímco mravenčí královna se může dožít třeba i 20 let a za tu dobu přivést na svět až 150 milionů nových dělnic.



Pokud žasneš nad tím, jak je toto všechno možné, máme pro vás skvělou zprávu – mravence lze chovat a pozorovat i doma, a je to opravdu snadné!
Slouží k tomu terárium pro mravence, neboli mravenčí farma. Odborně se tomu říká formikárium (latinsky formica = mravenec). V takovém formikáriu můžeš pozorovat nejen to, co se děje na povrchu mraveniště, ale také to, co se děje uvnitř.

Kde koupit mravence
Tvou vlastní kolonii můžeš získat buď tak, že v lese najdeš královnu, nebo si ji zakoupíš. Malé kolonie se obvykle umisťují do zkumavek a až když je kolonie trochu větší (10 a více dělnic), přesouvá se do nového formikária. Přesun není nikterak náročný, stačí položit zkumavku do arény a oddělat vatu, aby mohli mravenci vyběhnout. Sami se časem přesunou tam, kde budou mít největší tmu, klid a bezpečí.
Dále už je chov mravenců velmi jednoduchý:
Jak chovat mravence – krok za krokem
Chov mravenců doma
- Mravence krmte
Do terária (formikária) vkládejte mravencům potravu – hmyz, ovoce, vodu, med
- Udržujte vlhkost
Ve formikáriu udržujte mírnou vlhkost.
- Zimování
Některé druhy v zimě umístíš do chladnějšího prostředí (5 – 10 °C).
Potrava – čím se krmí mravenec?
Kombinujeme hmyz a med. Občas můžeme mravencům dát kousek piškotu, případně ovoce.
Mravence zrnojedy krmíme směsí semen (ovesné vločky, proso, oves) + hmyz. Med už zrnojedi nepozřou.
Závěrem
Chov mravenců je stále oblíbenějším koníčkem a není se čemu divit. Mravenci toho moc nesnědí, nedělají rámus ani nepořádek. Naopak jsou velmi aktivní, nenároční na podmínky a neuvěřitelně zajímavý. Proto se začínají chovat také ve školách a přírodovědných kroužcích.
Teď už můžete i vy vyrazit do přírody nebo si koupit královnu a založit mravenčí kolonii. Pozorujte, jak se takový mravenec líhne, jak spolu dělnice komunikují a jak si vzájemně pomáhají, třeba při lovu potravy, nebo stavbě mraveniště.