Má stránka

Druhy terárií

Druhy terárií
Co se v článku dozvíte? 🔍

Pojmy terárium, nebo akvárium jsou všeobecně známé, ale už jste slyšeli slovo Paludárium, Flexárium, nebo Ripárium? Aby se to nepletlo a bylo vše jasné, sepsali jsme přehled 16ti „rium“ a každý z nich popsali.

Vivárium – nadřazený pojem označující souhrnně ubikace určené k chovu živočichů a pěstování rostlin k pozorování. Takže česky „terárium“.

Hlavní kategorie:

Akvárium – Ubikace určená k chovu živočichů dýchajících pod vodou, zejména ryb, vodních korýšů a měkkýšů, a k pěstování vodních rostlin.

Terárium – Ubikace určená k chovu (drobných) suchozemských živočichů a pěstování suchozemských rostlin.

Paludárium – Kombinace akvária a terária. Ubikace simulující prostředí deštného lesa, bažiny, mokřadu atp., skládající se jak ze suchozemské části (břehu), tak vodní plochy. V paludáriu lze chovat suchozemské i podvodní živočichy zároveň.

Flexárium – Ubikace typu terária používaná pro chov plazů, kteří potřebují dobře větraný prostor. Namísto skleněných / plastových stěn tvoří stěny jemné pletivo nebo síťovina.

Ripárium – Ubikace typu akvária určená pro pěstování vodních rostlin, které koření ve vodě, ale dýchají i nadzemní částí. Na rozdíl od paludária, ripárium neobsahuje pevnou půdu, takže není vhodné pro chov obojživelníků ani jiných plicnatých živočichů.

Formikárium – Ubikace určená k chovu mravenců, se specifickým tvarem umožňujícím pozorování vnitřní struktury mraveniště.

Oceanárium – Akvarijní prostory určené k chovu velkých mořských živočichů, např. žraloků nebo kytovců.

Specializované dle živočišného druhu:

Herpetárium – Ubikace přizpůsobená k chovu obojživelníků a plazů.

Serpentárium – Ubikace přizpůsobená k chovu hadů.

Penguinárium – Ubikace přizpůsobená k chovu tučňáků.

Želvárium – Počeštělý název pro terárium k chovu želv (paludárium pro vodní želvy, terárium pro suchozemské želvy).

Myšárium – Ubikace přizpůsobená k chovu drobných hlodavců (laboratorní myši, mastomyši, potkani, osmáci, pískomilové, křečci atd.)

Medvědárium – Ubikace přizpůsobená k chovu medvědů a jiných velkých šelem, většinou výběh s vysokými stěnami a dnem pod úrovní země.

Insektárium – Ubikace přizpůsobená k chovu bezobratlých živočichů (hmyzu, pavouků nebo štírů).

Delfinárium – Ubikace (oceanárium) přizpůsobená k chovu delfínů.

Ostatní vivária: motýlí pavilon, noční pavilon – specializovaný na chov nočních tvorů, např. netopýrů, voliéra – ubikace pro ptáky umožňující jim volný let, skleník, rybník – venkovní nádrž určená k chovu sladkovodních ryb, králíkárna, kurník, klec

Tip: Koukněte se na více zajímavých článků z oboru teraristiky v kategorii  Zajímavosti.

5/5 - (4 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka