Má stránka

Epiweb – syntetický substrát

Co se v článku dozvíte? 🔍

Epiweb je syntetický materiál, který imituje kůru stromů a slouží jako substrát pro mechy a popínavé rostliny . V teraristice se používá při tvorbě pozadí pro tropického terárium, ale také dekorace. Je zcela netoxický a nehrozí tak kontaminace terárka.

Co je to epiweb

Jde o synteticky vyrobené vlákno ze 100 % recyklovaného plastu zapletené do sítě. Díky tomu, že je vyrobený z plastu, má dlouhou životnost a nerozpadá se ani ve vlhkém prostředí tropického terária. Výborně se hodí pro mechy a popínavé rostliny.

Můžete ho koupit v blocích v různých rozměrech a hustotě zapletení sítě. V česku se epiweb zatím snaží prosadit a může být složité ho na českém trhu sehnat.

Využití

V teraristice se epiweb používá při stavbě pozadí do tropického terária. Lze ho vytvarovat do požadovaného tvaru a přilepit na zadní stěnu terária. Osázení funguje tak, že semínka rostlin se uchytí v husté síti epiwebu a vyklíčí tam.

Už vyklíčené rostliny připevněte opřením o špejle, zapíchané do epiwebu. Kořeny musí být v kontaktu s epiwebem, aby se do něho začali proplétat. Až se rostlina přichytí, můžete špejle vytáhnout.

Poznámka: Protože tento syntetický substrát nedokáže udržet vlhkost, potřebují rostliny častou zálivku.

Jak při výrobě pozadí postupovat a jak epiweb osadit můžete vidět v tomto videu.

Pokud už v teráriu pozadí máte, můžete si z epiwebu vyrobit dekorace, které vaše terárko ještě více pozdvihnout.

Tip: Koukněte se na více zajímavých článků z oboru teraristiky v kategorii  Zajímavosti.

5/5 - (5 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka