c

Gekon obrovský a jeho chov

Gekon obrovský (lat. Gekko gecko, ang. tokay gecko) je noční ještěr z čeledi gekonovitých (Gekonidae) a je jedním z jejích největších zástupců. Žije v jihovýchodní Asii na území severovýchodní Indie, Thajska, Vietnamu, dále pak v Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Je to tropický ještěr, který obývá skalnaté biotopy, koruny stromů nebo dutiny v tropických vlhkých lesích, staré budovy, ale setkáme se s ním i v prostředí obydlených domů nebo ve městech. Přes den gekon spí schovaný ve škvírách a navečer se začíná ozývat a loví. Při chovu v zajetí se dožívá kolem 10 let.

Vzhled

Gekon obrovský dorůstá do 40 cm, převážně se však jeho délka pohybuje mezi 30-35 cm. Samičky bývají zpravidla menší. Samečci jsou větší, mají výraznější femorální póry a viditelné zesílení v oblasti hemipenisových kapes. Základní zbarvení bývá šedé až bleděmodré nebo zelené s červenými skvrnkami a tečkami. Mláďata mají podobné zbarvení jako dospělí jedinci a ocásek je černobílý s pruhováním. Intenzita zbarvení se může měnit podle teploty prostředí nebo bezprostřední nálady gekona.

gekon obrovský si olizuje oko
naturepl.com


Tělo je válcovitého tvaru, seshora mírně zploštělé, hlava je poměrně velká, má trojúhelníkový tvar a vnitřek tlamky je tmavý. Oči jsou velké se štěrbinovitou zorničkou, oční víčka jsou srostlá a průhledná bez schopnosti mrkání. Má silné pětiprsté končetiny, díky kterým se dokáže pevně držet podkladu. Autotomie ocasu je možná u všech druhů, následná regenerace je sice rychlá, ale ocas ztrácí kostěný základ.

Terárium, teploty a vlhkost

Terárium by mělo být polosuché až pralesní, velké, orientované na výšku (min. rozměry 80x50x100cm, mohou být i větší). Zadní stěnu terária přizpůsobíme k lezení. Vhodné je rozčlenit prostor a dovnitř umístit kusy kůry, které slouží zvířatům jako úkryt. Na dno lze použít rašelinu smíchanou s pískem. Dále terárium zařídíme silnými větvemi, popřípadě dutými rourami z korku a umělými květinami. Dále do terária umístíme mělkou misku na vodu, která by měla být úměrná hloubkou k velikosti gekona, aby se nemohl utopit.

Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 27-33°C, s nočním poklesem na 22-25°C. Pod výhřevem by měla teplota dosahovat 35-40°C. Světelný režim by měl napodobit délku slunečního svitu v přirozeném prostředí, což tedy představuje 12 hodin svícení. Vlhkost v teráriu by měla být kolem 50-60% přes den a kolem 80-90 % v noci. Vhodné je také rosení vnitřku terária. Zimní poklesy teplot se u těchto plazů nedoporučují.

Potrava

Gekon obrovský se řadí mezi insektovorní ještěry. Živí se větším hmyzem, např. cvrčky, šváby nebo sarančaty, který loví, proto se krmný hmyz předkládá živý. V létě je možno krmit smýkaným hmyzem, který není chemicky ošetřen. Dále může požírat i malé obratlovce, kteří velikostně odpovídají myši středního vzrůstu. Potrava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Krmení gekona myší – youtube.com

Většina dospělých hmyzožravých ještěrů se krmí zpravidla třikrát týdně, 2-4 cvrčci pro jedince, mláďatům se dává jednou až dvakrát za den množství, které jsou schopni sníst. Březí samice by měly mít zvýšený přísun potravy.

Chov a rozmnožování

Gekony obrovské chováme v párech, nebo ve skupince jednoho samečka a dvou až tří samiček. Vzhledem k tomu, že jsou tito ještěři značně teritoriální a mohou se vzájemně napadat, nelze chovat v jednom teráriu dva samce. Pohlavní dospělost nastává kolkem 18-24 měsíce života. Páření probíhá několikrát do roka. Při líhnutí v inkubátoru při teplotách 25-30°C přes den a 20-22°C v noci, při vlhkosti 60-70% probíhá líhnutí mláďat asi po 115-130 dnech.

reptilesmagazine.com


Samička klade dvakrát až třikrát do roka dvě vápenitá vajíčka, která lepí na vhodný podklad a hlídá je, dokud se z nich nevylíhnou mláďata. Pak zpravidla konzumuje vaječné obaly. Při chovu v zajetí může klást často po celý rok 1–3 vajíčka, která lepí na kůru nebo sklo terária.

Komunikace

U gekona obrovského se můžeme setkat s akustickými projevy, které jsou u tohoto ještěra nejhlasitější z celé čeledi. Nejčastěji se ozývá v době páření a v případě nebezpečí zastrašuje protivníka otvíráním tlamky a vydává hlasité štěkavé zvuky. Dále tyto zvuky slouží ke komunikaci mezi jedinci.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Cerha,V., Chov šupinatých plazů, Dona, 2001
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Kraus, R., Kocián,M., Chameleoni a gekoni, Polaris, 1998
-Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005
-Vergner, I., Ještěři, biologie, chov, Gekoni 1, Madagaskar, 200

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona