Má stránka

Gekon obrovský a jeho chov

Gekon obrovský
Co se v článku dozvíte? 🔍

Gekon obrovský (lat. Gekko gecko, ang. tokay gecko) je noční ještěr z čeledi gekonovitých (Gekonidae) a je jedním z jejích největších zástupců.

🦎 Gekon obrovský v kostce

✏️ Latinský názevGekko gecko
🌍 Země původujihovýchodní Asie
🦗 PotravaHmyz, malé myši, ptačí holátka
Délka života v zajetíaž 10 let
🦎 Velikost v dospělostiaž 40 cm
📐 Velikost teráriamin. 80 x 50 x 100 cm
Gekon obrovský – základní informace

Gekoni jsou většinou malí, často nádherně zbarvení ještěři s nápadně velkou hlavou a očima. Kvůli zvláštnímu vzhledu jsou často považováni za nebezpečné. Ve skutečnosti jsou však lidem naprosto neškodní.

Výskyt

Žije v jihovýchodní Asii na území severovýchodní Indie, Thajska, Vietnamu, dále pak v Indonésii, Malajsii a na Filipínách.

Je to tropický ještěr, který obývá skalnaté biotopy, koruny stromů nebo dutiny v tropických vlhkých lesích, staré budovy, ale setkáme se s ním i v prostředí obydlených domů nebo ve městech. Přes den gekon spí schovaný ve škvírách a navečer se začíná ozývat a loví. Při chovu v zajetí se dožívá kolem 10 let.

Vzhled

Gekon obrovský dorůstá do 40 cm, převážně se však jeho délka pohybuje mezi 30 – 35 cm. Samičky bývají zpravidla menší. Samečci jsou větší, mají výraznější femorální póry a viditelné zesílení v oblasti hemipenisových kapes.

Základní zbarvení bývá šedébleděmodré nebo zelené s červenými skvrnkami a tečkami. Mláďata mají podobné zbarvení jako dospělí jedinci a ocásek je černobílý s pruhováním. Intenzita zbarvení se může měnit podle teploty prostředí nebo bezprostřední nálady gekona.

Gekon obrovský vzhled
Gekon obrovský vzhled

Tělo je válcovitého tvaru, seshora mírně zploštělé, hlava je poměrně velká, má trojúhelníkový tvar a vnitřek tlamky je tmavý. Oči jsou velké se štěrbinovitou zorničkou, oční víčka jsou srostlá a průhledná bez schopnosti mrkání. Má silné pětiprsté končetiny, díky kterým se dokáže pevně držet podkladu.

Autotomie ocasu je možná u všech druhů, následná regenerace je sice rychlá, ale ocas ztrácí kostěný základ.

🦎 Gekon obrovský terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária pro gekona

Terárium by mělo být polosuché až pralesní, velké, orientované na výšku min. rozměry 80 x 50 x 100 cm, mohou být i větší.

Substrát – podestýlka v teráriu

Na dno lze použít rašelinu smíchanou s pískem.

Vybavení terária

Zadní stěnu terária přizpůsobíme k lezení. Vhodné je rozčlenit prostor a dovnitř umístit kusy kůry, které slouží zvířatům jako úkryt.

Dále terárium zařídíme silnými větvemi, popřípadě dutými rourami z korku a umělými květinami. Dále do terária umístíme mělkou misku na vodu, která by měla být úměrná hloubkou k velikosti gekona, aby se nemohl utopit.

Teplota a vlhkost v teráriu

Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 27 – 33 °C, s nočním poklesem na 22 – 25 °C. Pod výhřevem by měla teplota dosahovat 35 – 40°C. Zimní poklesy teplot se u těchto plazů nedoporučují.

Vlhkost v teráriu by měla být kolem 50 – 60 % přes den a kolem 80 – 90 % v noci. Vhodné je také rosení vnitřku terária.

Světlo v teráriu

Světelný režim by měl napodobit délku slunečního svitu v přirozeném prostředí, což tedy představuje 12 hodin svícení.

🦗 Gekon obrovský potrava – čím se živí?

Gekon obrovský se řadí mezi insektovorní ještěry. Živí se větším hmyzem, např. cvrčky, šváby nebo sarančaty, který loví, proto se krmný hmyz předkládá živý.

V létě je možno krmit smýkaným hmyzem, který není chemicky ošetřen. Dále může požírat i malé obratlovce, kteří velikostně odpovídají myši středního vzrůstu.

Potrava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Krmení gekona myší

Jak často krmit gekona obrovského?

Většina dospělých hmyzožravých ještěrů se krmí zpravidla 3 x týdně, 2 – 4 cvrčci pro dospělého jedince. Mláďatům se dává 1 – 2 x za den množství, které jsou schopni sníst. Březí samice by měly mít zvýšený přísun potravy.

🦎 Gekon obrovský chov a rozmnožování

Gekony obrovské chováme v párech, nebo ve skupince jednoho samečka a dvou až tří samiček. Vzhledem k tomu, že jsou tito ještěři značně teritoriální a mohou se vzájemně napadat.

Pozor❗️ Nelze chovat v jednom teráriu dva samce.

Pohlavní dospělost nastává kolkem 18 – 24 měsíce života. Páření probíhá několikrát do roka. Při líhnutí v inkubátoru při teplotách 25 – 30 °C přes den a 20 – 22 °C v noci, při vlhkosti 60 – 70 % probíhá líhnutí mláďat asi po 115 – 130 dnech.

Gekon obrovský vajíčka
Gekon obrovský hlídá vajíčka ve skalních štěrbinách

Samička klade 2 – 3x do roka dvě vápenitá vajíčka, která lepí na vhodný podklad a hlídá je, dokud se z nich nevylíhnou mláďata. Pak zpravidla konzumuje vaječné obaly. Při chovu v zajetí může klást často po celý rok 1 – 3 vajíčka, která lepí na kůru nebo sklo terária.

💵 Gekon obrovský cena – kolik stojí?

Mládě gekona1 000 Kč
Dospělý gekon2 000 Kč
Gekon obrovský – průměrná cena

Cena gekona se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Gekon obrovský prodej – kde ho koupit?

Míst kde gekona koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože gekona koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele gekonů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Gekon obrovský zajímavosti

U gekona obrovského se můžeme setkat s akustickými projevy, které jsou u tohoto ještěra nejhlasitější z celé čeledi.

Nejčastěji se ozývá v době páření a v případě nebezpečí zastrašuje protivníka otvíráním tlamy a vydává hlasité štěkavé zvuky. Dále tyto zvuky slouží ke komunikaci mezi jedinci.

  • Do hlasového repertoáru gekona obrovského patří i zvuk „to-keh, to-keh“, podle něhož dostal tento ještěr v mnohých jazycích svůj název (tokee).
  • Ne vždy odtrhne gekon v případě nebezpečí svůj ocas docela. Někdy mu zůstane odlomený pahýl viset na kusu kůže, i když už doroste ocas nový. Protože můžeme občas spatřit gekona se dvěma či třemi ocasy.
  • Lovící gekon vidí kořist jen tehdy, když se sama pohne.
  • Gekone Sphaerodactylus parthenopion je se svými 35 milimetry délky nejmenším dosud známým plazem světa.
  • V případě ohrožení může řada druhů gekonů odtrhnout ocas, stejně jako naše ještěrka obecná nebo slepýš. Tomuto jevu se říká autotomie. Brzy jim naroste nový.
  • Někteří gekoni dokáží měnit barvu kůže podobně jako chameleoni. Například kamerunský gekon páskovaný je přes den tmavě hnědý a v noci žlutý. Madagaskarský gekon ploskoocasý má tak ploché tělo, že ho na kmeni stromu téměř nerozpoznáte.

❓Nejčastější dotazy – gekon obrovský chov

✅ Jak se chová gekon

Velikost terária by měla být min. 80 x 50 x 100 cm. Gekoni rádi šplhají, proto dejte do terária větve a rostliny. Bromélie a popínavky. Teplota v teráriu by měla být 28 – 32 °C. Přes noc může klesnout na 22 – 25 °C.

✅ Jak často jí gekon

Dospělému gekonovi stačí podávat potravu 3x týdně, 2 – 4 cvrčci. Velikost hmyzu, kterým ho krmíme, by neměla přesahovat tři čtvrtiny velikosti jeho hlavy. Jeden gekon sní při jednom krmení 3 – 5 kousků hmyzu. Gekonům také podáváme vitaminové a minerální směsi.

✅ Jak dlouho vydrží gekon bez jídla

Gekon vydrží i měsíc bez potravy.

✅ Jak rozkrmit gekona

Potravu (cvrčky) nastříhejte na menší kousky. Poté tyto kousky posypte špičku nosu gekona. Velmi často se stane, že si nos olíznou a tím i kousky sežerou.

✅ Proč mládě gekona nechce žrát?

Pokud máte gekona na písku je to špatně. Gekon pak chytá hmyz a když se netrefí, tak sežere hodně písku. Písek mu pak ve střevech usadí, přestane jíst úplně a může zemřít.

Literární přehled:
– Cerha,V., Chov šupinatých plazů, Dona, 2001
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Kraus, R., Kocián,M., Chameleoni a gekoni, Polaris, 1998
– Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005
– Vergner, I., Ještěři, biologie, chov, Gekoni 1, Madagaskar, 2000

5/5 - (14 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka