Gekon obrovský (lat. Gekko gecko, ang. tokay gecko) je noční ještěr z čeledi gekonovitých (Gekonidae) a je jedním z jejích největších zástupců. Žije v jihovýchodní Asii na území severovýchodní Indie, Thajska, Vietnamu, dále pak v Indonésii, Malajsii a na Filipínách. Je to tropický ještěr, který obývá skalnaté biotopy, koruny stromů nebo dutiny v tropických vlhkých lesích, staré budovy, ale setkáme se s ním i v prostředí obydlených domů nebo ve městech. Přes den gekon spí schovaný ve škvírách a navečer se začíná ozývat a loví. Při chovu v zajetí se dožívá kolem 10 let.
Vzhled
Gekon obrovský dorůstá do 40 cm, převážně se však jeho délka pohybuje mezi 30-35 cm. Samičky bývají zpravidla menší. Samečci jsou větší, mají výraznější femorální póry a viditelné zesílení v oblasti hemipenisových kapes. Základní zbarvení bývá šedé až bleděmodré nebo zelené s červenými skvrnkami a tečkami. Mláďata mají podobné zbarvení jako dospělí jedinci a ocásek je černobílý s pruhováním. Intenzita zbarvení se může měnit podle teploty prostředí nebo bezprostřední nálady gekona.

Tělo je válcovitého tvaru, seshora mírně zploštělé, hlava je poměrně velká, má trojúhelníkový tvar a vnitřek tlamky je tmavý. Oči jsou velké se štěrbinovitou zorničkou, oční víčka jsou srostlá a průhledná bez schopnosti mrkání. Má silné pětiprsté končetiny, díky kterým se dokáže pevně držet podkladu. Autotomie ocasu je možná u všech druhů, následná regenerace je sice rychlá, ale ocas ztrácí kostěný základ.
Terárium, teploty a vlhkost
Terárium by mělo být polosuché až pralesní, velké, orientované na výšku (min. rozměry 80x50x100cm, mohou být i větší). Zadní stěnu terária přizpůsobíme k lezení. Vhodné je rozčlenit prostor a dovnitř umístit kusy kůry, které slouží zvířatům jako úkryt. Na dno lze použít rašelinu smíchanou s pískem. Dále terárium zařídíme silnými větvemi, popřípadě dutými rourami z korku a umělými květinami. Dále do terária umístíme mělkou misku na vodu, která by měla být úměrná hloubkou k velikosti gekona, aby se nemohl utopit.
Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 27-33°C, s nočním poklesem na 22-25°C. Pod výhřevem by měla teplota dosahovat 35-40°C. Světelný režim by měl napodobit délku slunečního svitu v přirozeném prostředí, což tedy představuje 12 hodin svícení. Vlhkost v teráriu by měla být kolem 50-60% přes den a kolem 80-90 % v noci. Vhodné je také rosení vnitřku terária. Zimní poklesy teplot se u těchto plazů nedoporučují.
Potrava
Gekon obrovský se řadí mezi insektovorní ještěry. Živí se větším hmyzem, např. cvrčky, šváby nebo sarančaty, který loví, proto se krmný hmyz předkládá živý. V létě je možno krmit smýkaným hmyzem, který není chemicky ošetřen. Dále může požírat i malé obratlovce, kteří velikostně odpovídají myši středního vzrůstu. Potrava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.
Většina dospělých hmyzožravých ještěrů se krmí zpravidla třikrát týdně, 2-4 cvrčci pro jedince, mláďatům se dává jednou až dvakrát za den množství, které jsou schopni sníst. Březí samice by měly mít zvýšený přísun potravy.
Chov a rozmnožování
Gekony obrovské chováme v párech, nebo ve skupince jednoho samečka a dvou až tří samiček. Vzhledem k tomu, že jsou tito ještěři značně teritoriální a mohou se vzájemně napadat, nelze chovat v jednom teráriu dva samce. Pohlavní dospělost nastává kolkem 18-24 měsíce života. Páření probíhá několikrát do roka. Při líhnutí v inkubátoru při teplotách 25-30°C přes den a 20-22°C v noci, při vlhkosti 60-70% probíhá líhnutí mláďat asi po 115-130 dnech.

Samička klade dvakrát až třikrát do roka dvě vápenitá vajíčka, která lepí na vhodný podklad a hlídá je, dokud se z nich nevylíhnou mláďata. Pak zpravidla konzumuje vaječné obaly. Při chovu v zajetí může klást často po celý rok 1–3 vajíčka, která lepí na kůru nebo sklo terária.
Komunikace
U gekona obrovského se můžeme setkat s akustickými projevy, které jsou u tohoto ještěra nejhlasitější z celé čeledi. Nejčastěji se ozývá v době páření a v případě nebezpečí zastrašuje protivníka otvíráním tlamky a vydává hlasité štěkavé zvuky. Dále tyto zvuky slouží ke komunikaci mezi jedinci.
Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.
Literární přehled:
-Cerha,V., Chov šupinatých plazů, Dona, 2001
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Kraus, R., Kocián,M., Chameleoni a gekoni, Polaris, 1998
-Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005
-Vergner, I., Ještěři, biologie, chov, Gekoni 1, Madagaskar, 200