Gekončík noční (lat. Eublepharis macularius, ang. leopard gecko) je nejchovanějším gekonem u nás. Vyskytuje se v kamenných a skalnatých oblastech od Iráku po Indii. Může být velký až 30 cm a dožije se 20 let. Tento ještěr si díky svojí mírumilovné povaze a nenáročnosti chovu zasloužil označení ještěr pro začátečníky.
Gekončík noční v kostce
✏️ Latinský název | Eublepharis macularius |
🌍 Země původu | Afgánistán, Pákistán, sever Indie |
🦗 Potrava | Hmyzožravec – živý hmyz, larvy |
⏳ Délka života v zajetí | cca 15 let |
🦎 Velikost v dospělosti | 20 – 30 cm |
📐 Velikost terária | min. 100 x 50 x 35 cm (D x Š x V) |
💵 Gekončík noční cena – kolik stojí?
Cena se pohybuje v řádu stovek, někdy až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Stáří a také genetika zvířete hraje svou roli. Gekončíci s ukousnutým prstem nebo s odlomeným ocasem se prodávají se slevou.
Mládě gekončíka | 500 Kč |
Dospělý gekončík | 1200 Kč |
Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní (gekončík je aktivní hlavně v noci), nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.
Gekončík noční prodej – kde ho koupit?
Míst kde gekončíka koupi je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože gekončíka dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele gekončíků nočních. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.
Jakou má povahu gekončík noční?
Gekončík noční má vcelku klidnou a přátelskou povahu, což ho činí populárním druhem chovaným jako domácí zvíře. Jsou to noční živočichové, kteří ve dne často spí a v noci aktivně loví potravu. Vzhledem k jejich klidné povaze a nenáročnosti na péči jsou často doporučováni jako vhodní pro začátečníky v chovu plazů.
Gekončíci noční jsou poměrně společenští a často se tolerují i v menších skupinách. Můžou být docela aktivní v noci, kdy loví cvrčky, kobylky a jiný hmyz. Jsou to převážně pozemní ještěři a nemají schopnost lezení po skle nebo stěnách jako někteří jiní gekoni. Mohou být dobře ochočení a často si zvyknou na pravidelnou péči a interakci s majitelem.
🦎 Gekončík noční terárium – jak ho vybavit

Velikost terária
Minimální velikost terária pro jednoho dospěláka je 100 x 50 x 35 cm (D x Š x V). Pro skupinku 3 a více zvířat alespoň 100 x 80 x 80 cm. Terárium je orientované horizontálně (na plocho). Protože gekončíci noční nevyžadují vysokou vlhkost, může terárium být skleněné i dřevěné.


Substrát do terária
Jako podestýlka se často používá pouštní písek, který můžete koupit v několika barevných variantách. Za vhodnou podestýlku se však považuje samotné linoleum, jemné oblázky nebo kočkolit.
Terárium by mělo být doplněna o dostatečné množství úkrytů – např. umělé skály, kameny, kořeny, rostliny a pod.
Teplota a vlhkost v teráriu
Teplotu u tepelného zdroje držte na 35 °C mimo něj 25 °C. Vlhkost terária pro dospělá zvířata by neměla být nijak vysoká, kromě misky s vodou je dobré terárium 2x týdně trochu porosit.
🦎 Gekončík noční potrava – čím se živí?

Gekončíci se krmí cvrčky, moučnými červy a dalším krmným hmyzem. Potrava pro gekončíka musí být vždy úměrná ještěrovy, aby se nezadusil. Dospělý gekončík si může dopřát i myší holátko. V terárku nesmí chybět miska s čerstvou vodou.
Jak často krmit gekončíka?
Dospělá zvířata krmíme každé 2 – 3 dny, není dobré je překrmovat. Dospělý gekončík na jedno krmení dostává 2 – 4 cvrčky. Vitamíny dávejte 1x za 14 dní.
Gekončík noční chov více jedinců
Gekončíky lze chovat jednotlivě, nebo ve skupinkách. ❗️V teráriu nesmí být víc než 1 samec, navzájem by se usmrtili. Také se nedoporučuje chov páru (samec + samice), samec většinou samici obtěžuje a „uhoní“ k smrti.
Doporučuje se chov 2 a více samic, chov samce samostatně, nebo harém – 1 samec na 3 – 5 samic, aby svou pozornost rovnoměrně rozdělil mezi více samic a ty mohly více odpočívat.
Jak poznat pohlaví gekončíka nočního

Pohlaví dospělých jedinců a mláďat starších 3 – 4 měsíců lze rozlišit poměrně spolehlivě – samec bývá větší a zavalitější, pod kořenem ocasu má vystouplá pouzdra hemipenisu (dvě „bouličky“) a jsou viditelné i preanální póry mezi zadníma nohama.
Zimování
Na zimování je dobré zvíře připravit postupným poklesem teploty. Doba hibernace pak trvá 1 – 3 měsíce. Po probuzení jsou zvířata přirozeně připravena se pářit.
Gekončík noční chov a rozmnožování
Páření probíhá zpravidla velmi brzy po ukončení zimování. Samec se samici zakousne do krku a podsune se pod ni ocasem. Spojení se několikrát opakuje a každé trvá jen pár sekund.
Po páření je nutné samici připravit kladiště – postačí plastová krabička 20 x 20 x 10 cm s vlhkým pískem či lignocelem. Samice klade 1 až 2 vejce 4x až 8x do roka.

Do 24 od nakladení vejce přesuneme do inkubátoru s podestýlkou, která dobře udržuje vlhkost. Vejce se nesmějí vysušit. Mláďata se líhnou obvykle za 2 měsíce. Teplota při inkubaci hraje vliv při rychlosti vývoje mláďat ve vejcích, poměru samců a samic a jejich zbarvení. Mláďata je dobré odchovat zvlášť v plastových boxech a před zařazením do chovu nechat každé zvlášť v min. měsíční karanténě.
Vylíhlá mláďata jsou plachá, ale agresivní. První potravu přijímají po prvním svlečení kůže (cca 2 – 4 dny po vylíhnutí). Krmíme cvrčky, ale nenecháváme větší množství cvrčků s mláďaty přes noc v ubikaci – cvrčci mohou mláďata usmrtit a požírat. Je dobré dát cvrčkům do ubikace potravu (kousek ovoce nebo zeleniny, psí granule), aby odvedli svou pozornost od mláďat gekončíka.
Gekončík noční – barevné formy

Gekončíci mají mnoho barevných forem. Také od barevné formy se odvíjí cena gekončíka. Barevné mutace se buď zachovávají v chovaných skupinách nebo se kříží mez sebou. Tím vznikají noví unikátně zbarvení gekončíci.
Nejznámější barevné mutace gekončíka:
- Albino
- Tremper Albino
- Rainwater Albino
- Bell Albino
- Blizzard
- Blazing Blizzard
- Banana Blizzard
- Blazing Banana Blizzard
- Murphy Patternless
- Patternless Albino
- APTOR
- RAPTOR
- RADAR
- Eclipse
- Snake-Eye
- Ember
- Diablo Blanco
- Enigma
- (Super) Giant
- Mack (Super) Snow
- Line bred Snow
- Black Velvet / Black Pearl / Hypermelanistic
- High Yellow
- Super Hypo
- Tangerine
- Carrot Tail
- Carrot Head
- Baldy
- Hybino
- Sunglow
- Snowglow
- Bold Stripe
- Reverse Stripe
- Red Stripe
- Jungle
- Lavender
- Normal
Gekončík noční – zajímavosti
- Schopnost regenerace ocasu – jako mnoho jiných druhů gekonů, i gekončík noční má schopnost odhodit svůj ocas, pokud se cítí ohrožený. Ocas poté dorůstá zpět, ale nový ocas bývá méně barevný a méně dokonalý než původní.
- Vynikající zrak – gekončíci mají vynikající noční vidění a jsou schopni vnímat téměř infračervené záření, což jim pomáhá najít kořist i v temných prostředích.
- Změna barvy – gekončík noční dokáže měnit barvu kůže v závislosti na svém okolí a náladě. Bývají často šedohnědé barvy, ale mohou být také různě skvrnité, od černé po bílou.
- Hlasitá komunikace – gekončík noční dokáže vydávat různé zvuky, včetně vrčení a cvrlikání, aby komunikoval s ostatními gekončíky a vyjadřoval své pocity.
- Nevýrazný pohlavní dimorfismus – samice a samci se velmi podobají, ale samice mohou být o něco menší než samci. Pohlaví lze většinou určit až po dosažení dospělosti.
Tyto zajímavé vlastnosti a chování gekončíka nočního ho dělají zajímavým druhem pro chov 🙂.
❓Nejčastější dotazy – gekončík noční chov
Malého gekončíka krmíme obden a to 2 cvrčkama popřípadě 3.
Dospělému dáváme cca 8 cvrčků jednou za 3 dny.
Samečci mají kousek pod kloakou linii velmi odlišných šupin do tvaru písmene V, která má v sobě dírky tzv. póry – ty jsou viditelné pouze u samečků.
Gekončíky chováme v teráriu, ale pamatujte na dostatek prostoru.
V zajetí cca 15 let. V přírodě až 20 – 25 let.
Mládě gekončíka pořídíte okolo 500 Kč, dospělého kolem 1000 – 1200 Kč.
Gekončíkovi podávejte pangamin a cvrčky. Ty uvaříte ve vroucí vodě a zbavíte ostrých nohou. V injekční stříkačce je pak gekončíkovi podáte rovnou do tlamičky.
Jděte na to postupně, mějte trpělivost. Ze začátku pouze otevírejte terárko, aby si gekončík zvykl. Poté začněte do terárka strkat ruku, ale nehýbejte s ní. Toto opakujte, než si gekončík zvykne. Poté přidejte pohyb ruky. A takto postupujte dále až k dotyku gekončíka a braní si ho na ruku. Vše opakujte několikrát denně.