Gekončík noční

Gekončík noční a jeho chov

Gekončík noční (lat. Eublepharis macularius, ang. leopard gecko) je nejchovanějším gekonem u nás. Vyskytuje se v kamenných a skalnatých oblastech od Iráku po Indii. Může být velký až 30 cm a dožít se 20ti let. Tento ještěr si díky svojí mírumilovné povaze a nenáročnosti chovu zasloužil označení ještěr pro začátečníky.

Kde koupit a kolik stojí

Cena se pohybuje v řádu stovek, někdy až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Stáří a také genetika zvířete hraje svou roli. Gekončíci s ukousnutým prstem nebo s odlomeným ocasem se prodávají se slevou.

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní (gekončík je aktivní hlavně v noci), nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Míst kde gekončíka koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože gekončíka dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele gekončíků nočních. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Terárium

Minimální velikost terárka pro jednoho dospěláka je 50 x 60 x 35 cm. Pro skupinku 3 a více zvířat alespoň 100 x 50 x 35 cm. Terárium je orientované horizontálně (na plocho). Protože gekončíci noční nevyžadují vysokou vlhkost, může terárium být skleněné i dřevěné.

Jako podestýlka se často používá pouštní písek, který můžete koupit v několika barevných variantách. Za vhodnou podestýlku se však považuje samotné linoleum, jemné oblázky nebo kočkolit. Ubikace by měla být doplněna o dostatečné množství úkrytů – např. umělé skály, kameny, kořeny, rostliny a pod.

Teplotu u tepelného zdroje držte na 35°C mimo něj 25°C.

Vlhkost terária pro dospělá zvířata by neměla být nijak vysoká, kromě misky s vodou je dobré terárium 2x týdně trochu porosit.

Potrava

Gekončíci se krmí krmným hmyzem. Potrava musí být vždy úměrná ještěrovy, aby se nezadusil. Dospělý gekončík si může dopřát i myší holátko. V terárku nesmí chybět miska s čerstvou vodou.

Jak často krmit – dospělá zvířata krmíme každé 2-3 dny, není dobré je překrmovat. Dospělý gekončík na jedno krmení dostává 2 – 4 cvrčky. Vitamíny dávejte jednou za 14 dní.

Chov více jedinců

Gekončíky lze chovat jednotlivě, nebo ve skupinkách. V teráriu nesmí být víc než 1 samec, navzájem by se usmrtili. také se nedoporučuje chov páru (samec + samice), samec většinou samici obtěžuje a „uhoní“ k smrti. Doporučuje se chov 2 a více samic, chov samce samostatně, nebo harém – 1 samec na 3-5 samic, aby svou pozornost rovnoměrně rozdělil mezi více samic a ty mohly více odpočívat.

Samec x samice

Pohlaví dospělých jedinců a mláďat starších 3-4 měsíců lze rozlišit poměrně spolehlivě – samec bývá větší a zavalitější, pod kořenem ocasu má vystouplá pouzdra hemipenisu (dvě „bouličky“) a jsou viditelné i preanální póry mezi zadníma nohama.

Zimování

Na zimování je dobré zvíře připravit postupným poklesem teploty. Doba hibernace pak trvá 1 – 3 měsíce. Po probuzení jsou zvířata přirozeně připravena se pářit.

Odchov mláďat

Páření probíhá zpravidla velmi brzy po ukončení zimování. Samec se samici zakousne do krku a podsune se pod ni ocasem. Spojení se několikrát opakuje a každé trvá jen pár sekund.

Po páření je nutné samici připravit kladiště – postačí plastová krabička 20 x 20 x 10 cm s vlhkým pískem či lignocelem. Samice klade 1 až 2 vejce 4x až 8x do roka.

Do 24 od nakladení vejce přesuneme do inkubátoru s podestýlkou, která dobře udržuje vlhkost. Vejce se nesmějí vysušit. Mláďata se líhnou obvykle za 2 měsíce. Teplota při inkubaci hraje vliv při rychlosti vývoje mláďat ve vejcích, poměru samců a samic a jejich zbarvení. Mláďata je dobré odchovat zvlášť v plastových boxech a před zařazením do chovu nechat každé zvlášť v min. měsíční karanténě.

Vylíhlá mláďata jsou plachá, ale agresivní. První potravu přijímají po prvním svlečení kůže (cca 2 – 4 dny po vylíhnutí). Krmíme cvrčky, ale nenecháváme větší množství cvrčků s mláďaty přes noc v ubikaci – cvrčci mohou mláďata usmrtit a požírat. Je dobré dát cvrčkům do ubikace potravu (kousek ovoce nebo zeleniny, psí granule), aby odvedli svou pozornost od mláďat gekončíka.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona