Má stránka

Grammostola rosea a jeho chov

Grammostola rosea
Co se v článku dozvíte? 🔍

Grammostola rosea neboli sklípkan růžový je zemní sklípkan z Chile, Bolívie a Argentiny. Pro svojí klidnou povahu a nenáročnost chovu je vhodným pavoukem pro začínající chovatele. V těle dorůstá až 8 cm a může žít i 20 let.

Grammostola rosea (Sklípkan růžový) v kostce

✏️ Latinský názevGrammostola rosea
🌍 Země původuChile, Bolívie, Argentina
🦗 Potravahmyz, drobní obratlovci
Délka života v zajetíaž 20 let
🕷 Velikost v dospělostitělo do 7 cm, rozpětí nohou do 15 cm
📐 Velikost terária 30 x 30 x 30 cm
Grammostola rosea – základní informace

💵 Grammostola rosea cena – kolik stojí?

Cena se pohybuje v řádu desítek korun, někdy i stovek. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Stáří a pohlaví zvířete také hraje svou roli. Pavouci s odlomenou nohou se prodávají se slevou.

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Pavouky s nohami složenými pod sebe neberte.

Grammostola rosea prodej – kde ji koupit?

Míst kde grammostolu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože sklípkana dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele sklípkanů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

🕷 Grammostola rosea terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária

Optimální velikost terárka 30 x 30 x 30 cm pro dospělého jedince. Pro malého prcka postačí dobře větraná plastová krabička s víčkem. Pavouk se snadno protáhne i malou skulinou, proto nezapomeňte terárko proti útěku zabezpečit. Může se stát, že velký pavouk si sám otevře posuvná dvířka od terária.

Substrát v teráriu

Substrátu dejte do terárka větší vrstvu, aby si grammostola mohla vyhloubit noru. Jako substrát je vhodný lignocel, nebo lesní kyprá půda namíchaná s pískem. Nezapomeňte na úkryt pro pavouka, dost pevný, aby se nepřevrátil, když na něj pavouk vleze.

Teplota a vlhkost v teráriu

Teplotu udržujte mezi 23 °C – 30 °C, v noci může klesnout na 20 °C.

Vlhkost bude do 50 % a terárium pravidelně rosíme. Roste nejlépe večer, nebo ráno. Vždy nechte větší část terária suchou, aby si mohla grammostola vybírat.

Osvětlení terária

Pavouci nepotřebují žádný speciální druh osvětlení, jako je tomu u ještěrů. Nejideálnější je nechat pavouky bez osvětlení. Pokud jim ale chcete svítit, nechte část terárka temnou, aby si mohl pavouk vybírat. Pokud nechcete topit pomocí světla, použijte nějaké LED světlo, ideálně červené, které je nejméně dráždivé.

🕷 Grammostola rosea potrava – čím se živí?

Grammostola rosea potrava
Grammostola rosea pojídá gekona

Čím krmit sklípkana

Sklípkan je predátor a tak krmíme krmným hmyzem (švábi, cvrčci, sarančata), dospělým velkým jedincům můžeme nabídnout i myší holátko. Nejmenší pavouky krmíme octomilkami, nebo mikrocvrčkami. Pro zpestření můžete použít i červy (moučný červ, červ buffalo, nebo zophobase), jen musíte hlídat, aby se nezavrtali do země.

Jak často krmit sklípkana

Jak často krmit – dospělé jedince krmíme 1 – 2x do týdne. U druhu Grammostola rosea jsou známé půsty, které můžou trvat i celý rok. Mladé pavouky krmte častěji. Indikátorem hladu může bát i zadeček pavouka. Pokud je veliký, nafouknutý jako balónek, pavouka nekrmte.

V teráriu nesmí chybět mělká miska na vodu. Pavouci můžou pít i z kapek vody na stěnách terária, nebo na pavučině.

🕷 Sklípkan růžový pohlavní – samec nebo samice?

Samice jsou větší a dlouhověké, mohou se dožívat i nad 20 let věku.

Samci oproti tomu jsou menší a žijí podstatně kratší čas, okolo 5 let. Samce poznáme podle nápadně zvětšených makadel a drobného háčku (tibiální hák) zespodu na předním páru kráčivých končetin. Jsou to to symboly dospělosti a objevuje se po posledním svleku samce.

Samec má dobře viditelný tibiální hák foto u jiného druhu sklípkana

Z důvodu krátkověkosti samců (kteří krátce po dosažení pohlavní dospělosti umírají i tehdy, nenajdou-li samici k páření) je lepší pořídit si samici.

🕷 Grammostola rosea chov a rozmnožování

Samice pohlavně dospívají ve 2 – 3 letech. Prospívá jim, když před pářením zimují. Páření často předcházejí namlouvací rituály (dupání nohama). Asi po 6ti týdnech od páření samice vytvoří kokon se 400 – 600 vajíčky, z nichž se za 3 – 4 týdny líhnou mláďata.

Grammostola rosea mládě
Mládě sklípkana růžového

Pokud necháte kokon u samice až do jeho otevření, přetáhněte přes terárium silonovou punčochu, aby vám prckové neutekli. Kokon můžete pavoučici sebrat (může ho bránit) a inkubovat mimo terárium. Dodržujte stejné podmínky jako v teráriu. Za 3, nebo 4 týdny musíte kokon opatrně otevřít, protože normálně ho otevírá samice.

Na tomto videu můžete vidět chovatele, jak samici kokon bere a potom ho otevírá

Manipulace se sklípkanem

Grammostola rosea je klidný druh, který před nebezpečím raději utíká, než aby se stavěl na odpor. Je-li ve stresu, protivníka varuje obranným postojem, při kterém „rozpaží“ přední pár končetiny a ukazuje kusadla.

Manipulace se sklípkanem
Sklípkan růžový je klidný druh

Pavouk se často chová nervóznějiobdobí svlékání. Nebezpečné jsou jedovaté chloupky na zadečku, které při pocitu ohrožení vystřeluje. Doporučuje se při manipulaci se sklípkanem a při čištění jeho terária nosit ochranné brýle. Byly zaznamenány případy, kdy chovatel musel být v nemocnici ošetřen poté, co mu pavouk vstřelil jedovaté chloupky do očí.

❓Nejčastější dotazy – grammostola rosea chov

✅ Nejlepší sklípkan pro začátečníky

Grammostola rosea nebo-li sklípkan růžový je nejlepší sklípkan vhodný pro začátečníky. Je velice mírumilovný a dá se bez výraznějšího rizika brát i do ruky. Zároveň je to nejchovanější druh pozemního sklípkana.

✅ Sklípkan růžový jedovatost

Každý pavouk je jedovatý. I ten, kterého máte doma v rohu místnosti. Ovšem účinek jedu, působí na každého člověka jinak. Někdo ani nepozná, že ho pavouk kousl a jiný zase dostane silnou alergickou reakci.
U sklípkanů ještě nebyl zaznamenán případ, kdy by pokousání běžně chovanými druhy sklípkanů bylo smrtelné.

✅ Grammostola rosea jak rozeznat samce a samici?

Kromě toho, že jsou samci menší než samice, s jistotou pohlaví rozeznáte tím, že samec má zespodu na předním páru kráčivých končetin drobný háček.

Zajímá vás, jaké druhy sklípkanů ještě existují? Mrkni na náš přehled druhů sklípkanů.

🕷 Zajímavosti o sklípkanech

  • Největším sklípkanem je Theraphosa leblondi. Jeho tělo je dlouhé 9,5 cm a rozpětí nohou dosahuje až 26 cm.
  • Ve střední Evropě žije pouze jediný rod pavouka, který je sklípkanům blízce příbuzný. Je to vzácně se vyskytující sklípkánek rodu Atypus, který se zde vyskytuje ve třech druzích: A. piceus, A. muralis a A. affinus. Jeho výskyt byl zaznamenán i v Praze.
  • V jednom ze známé série filmů o agentu 007 Jamesi Bondovi hraje sklípkan hlavní roli.
  • Pro všechny velké ochlupené pavouky a zvláště pro chlupaté sklípkany z Jižní Ameriky se vžilo obecně používané jméno tarantule. Avšak pavoukovec tohoto jména – Tarantula palmata – který žije v Evropě, je zřídka větší než 40 mm a není sklípkanům blízce příbuzný.

Typické znaky sklípkana

  • Ochlupení sklípkana je velmi citlivé na mechanické podněty a slouží jako smyslová čidla.
  • Pomocí osmi drobných očí dokáže sklípkan stěží rozeznat něco víc než jen rozdíl mezi světlem a tmou.
  • Klepítka (chelicery) směřují dopředu stejně jako u všech primitivních pavouků.
5/5 - (12 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka