úvodní-min

Grammostola rosea a její chov

Grammostola rosea (sklípkan růžový) je zemní sklípkan z Chile, Bolívie a Argentiny. Pro svojí klidnou povahu a nenáročnost chovu je vhodným pavoukem pro začínající chovatele. V těle dorůstá až 8 cm a může žít i 20 let.

Kde koupit a kolik stojí

Cena se pohybuje v řádu desítek korun, někdy i stovek. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Stáří a pohlaví zvířete také hraje svou roli. Pavouci s odlomenou nohou se prodávají se slevou.

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Pavouky s nohami složenými pod sebe neberte.

Míst kde grammostolu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože sklípkana dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele sklípkanů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Terárium

Optimální velikost terárka 30 x 30 x 30 cm pro dospělého jedince. Pro malého prcka postačí dobře větraná plastová krabička s víčkem. Pavouk se snadno protáhne i malou skulinou, proto nezapomeňte terárko proti útěku zabezpečit. Může se stát, že velký pavouk si sám otevře posuvná dvířka od terária.

Substrátu dejte do terárka větší vrstvu, aby si grammostola mohla vyhloubit noru. Jako substrát je vhodný lignocel, nebo lesní kyprá půda namíchaná s pískem. Nezapomeňte na úkryt pro pavouka, dost pevný, aby se nepřevrátil, když na něj pavouk vleze.

Teplotu udržujte mezi 23°C – 30°C, v noci může klesnout na 20°C.

Vlhkost bude do 50 % a terárium pravidelně rosíme. Roste nejlépe večer, nebo ráno. Vždy nechte větší část terária suchou, aby si mohla grammostola vybírat.

Pavouci nepotřebují žádný speciální druh osvětlení, jako je tomu u ještěrů. Nejideálnější je nechat pavouky bez osvětlení. Pokud jim ale chcete svítit, nechte část terárka temnou, aby si mohl pavouk vybírat. Pokud nechcete topit pomocí světla, použijte nějaké LED světlo, ideálně červené, které je nejméně dráždivé.

Potrava

Čím krmit – sklípkan je predátor a tak krmíme krmným hmyzem (švábi, cvrčci, sarančata), dospělým velkým jedincům můžeme nabídnout i myší holátko. Nejmenší pavouky krmíme octomilkami, nebo mikrocvrčkami. Pro zpestření můžete použít i červy (moučný červ, červ buffalo, nebo zophobase), jen musíte hlídat, aby se nezavrtali do země.

Jak často krmit – dospělé jedince krmíme 1 – 2x do týdne. U druhu Grammostola rosea jsou známé půsty, které můžou trvat i celý rok. Mladé pavouky krmte častěji. Indikátorem hladu může bát i zadeček pavouka. Pokud je veliký, nafouknutý jako balónek, pavouka nekrmte.

V teráriu nesmí chybět mělká miska na vodu. Pavouci můžou pít i z kapek vody na stěnách terária, nebo na pavučině.

Pohlavní rozdíly

Samice jsou větší a dlouhověké, mohou se dožívat i nad 20 let věku. Samci oproti tomu jsou menší a žijí podstatně kratší čas, okolo 5 let. Samce poznáme podle nápadně zvětšených makadel a drobného háčků (tibiální hák) zespodu na předním páru kráčivých končetin. Jsou to to symboly dospělosti a objevuje se po posledním svleku samce.

Dobře viditelný tibiální hák u jiného druhu sklípkana.

Z důvodu krátkověkosti samců (kteří krátce po dosažení pohlavní dospělosti umírají i tehdy, nenajdou-li samici k páření) je lepší pořídit si samici.

Odchov mláďat

Samice pohlavně dospívají ve 2 – 3 letech. Prospívá jim, když před pářením zimují. Páření často předcházejí namlouvací rituály (dupání nohama). Asi po 6ti týdnech od páření samice vytvoří kokon se 400 – 600 vajíčky, z nichž se za 3-4 týdny líhnou mláďata.

Pokud necháte kokon u samice až do jeho otevření, přetáhněte přes terárium silonovou punčochu, aby vám prckové neutekli. Kokon můžete pavoučici sebrat (může ho bránit) a inkubovat mimo terárium. Dodržujte stejné podmínky jako v teráriu. Za 3, nebo 4 týdny musíte kokon opatrně otevřít, protože normálně ho otevírá samice.

Na tomto videu můžete vidět chovatele, jak samici kokon bere a potom ho otevírá.

Manipulace

Grammostola rosea je klidný druh, který před nebezpečím raději utíká, než aby se stavěl na odpor. Je-li ve stresu, protivníka varuje obranným postojem, při kterém „rozpaží“ přední pár končetiny a ukazuje kusadla.

Pavouk se často chová nervózněji v období svlékání. Nebezpečné jsou jedovaté chloupky na zadečku, které při pocitu ohrožení vystřeluje. Doporučuje se při manipulaci se sklípkanem a při čištění jeho terária nosit ochranné brýle. Byly zaznamenány případy, kdy chovatel musel být v nemocnici ošetřen poté, co mu pavouk vstřelil jedovaté chloupky do očí.

Zajímá tě, jaké druhy sklípkanů ještě existují? Mrkni na náš přehled druhů sklípkanů.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona