Agama vousatá v teráriu

Jak vyrobit terárium pro agamu vousatou

O agamě

Agama je ještěr střední velikosti, dorůstající od 40 do 60 cm, pocházející z Austrálie. Pro agamu budeme stavět pouštní terárium.

Velikost a orientace terária

Agama se pohybuje převážně po zemi, proto je terárium orientované na co největší plochu dna. Ve velikosti by vás měl limitovat pouze prostor a finance. Uvedené rozměry jsou minimální doporučené.

  • 1 agama 100 x 50 x 50 cm
  • 2 agamy 120 x 60 x 60 cm
  • 3 agamy 140 x 70 x 70 cm.

Materiál

Agama vyžaduje suché prostředí a tak může terárium být skleněné i dřevěné. O tom více v samostatných článcích o stavbě terárka.

3D pozadí

Nejčastěji se jako základní materiál používá polystyren, nebo montážní pěna. Materiál se vytvaruje do tvarů imitující skálu a potom se z přední pohledové strany nanese několik vrstev lepidla. Polystyren se tak zpevní a nehrozí tak jeho odlomení, když po něm bude agama běhat. Také se zabrání poničení 3D pozadí drápy.

Na takto zpevněný se nanese poslední vrstva lepidla, do které se ručně namačká písek. 3D pozadí potom vypadá jako kus skály.

O tom jak si vyrobit terárko s imitací skály jsme se více rozepsali v somostatném článku.

Vybavení

Jako substrát použijeme 5-7 cm písku, který lze koupit v několika barevných variantách, nejčastěji je v terárkách vidět červený.

Ačkoli je často tento písek ze zverimexu originál z pouště, některým chovatelům vadí jeho prašnost, která může přivodit dýchací obtíže u zvířete. Jako alternativní bezprašný substrát se používá písek do filtrací  s frakcí 0,6 – 1,2 mm.

V terárium nesmí chybět miska s vodou, nejlépe bazének. Voda se musí denně měnit. Terárium vybavíme kořeny a kameny, které poslouží jako úkryt, nebo místo na vyhřívání. Vždy musíte dbát na bezpečnost zvířete, aby se dekorace nepřevrátili a agamu nezavalily.

Rostliny v terárku jsou jen dočasným luxusem, protože agama je zničí svojí vahou, nebo okusováním.

Vyhřívání

Agama potřebuje v teráriu teplotu od 28 do 30 stupňů s lokální výhřevem až na 45 stupňů. Teplo můžeme dodat pomocí žárovky, nebo jiného tepelného zařízení. Vyhřívání na noc vypněte a nechte teplotu klesnout na na 21 stupňů. Tyto teplotní změny podporují metabolismus a vitalitu agamy.

Teplota v terárku musí být zajištěny topným zařízením (topné kameny, topný kabel, žárovka, …). Agamě byste měli topit až na 45 °C (na výhřevném místě, mimo něj 27-33°C), v noci by měla teplota kvůli dobrému metabolismu zvířete poklesnout na 21°C.

Vlhkost držte při 50 %. Ideálně večer můžete rozprašovačem navlhčit jen menší část terárka.

Tip: Přítomnost více teplotních zón zajistíte dobře umístěným větráním.

Osvětlení

Aby se agama cítila jako doma v Austrálii, musíte jí dopřát přibližně 12ti hodinový přísun intenzivního světla. Agamě nesmí v teráriu chybět žárovka s UVB světlem, díky kterému u agamy předejdete onemocněním kostry (křivice). Doporučujeme zakoupit žárovku celospektrální.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona