Chameleon jemenský na větvi

Jak vyrobit terárium pro chameleona jemenského

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je nejchovanějším druhem chameleona. Dospělý samce dorůstá až 45 cm délky, samice až 30 cm. Samice žijí 3 – 5 let, samci 5 – 10 let.

Terárium

Velikost – Chameleon je stromový ještěr, proto bude jeho terárium orientované na výšku. Pro dospělého jedince doporučujeme jako minimální velikost terária 80x60x40cm.

Materiál – Protože v teráriu bude vlhkost okolo 60ti procent, může být terárko ze skla i ze dřeva (OSB desky, lamino). Chameleon jemenský má vysoké nároky na ventilaci vzduchu v terárku, proto se často chovají ve flexáriu, které je celé ze síťoviny. Nevýhodou flexária je, že nemůže mít 3D pozadí. Také při rozprašování vody se kapky nezachytávají jako na skle.

Mezi chovateli začínají být oblíbená otevřená terária. Pokud ho zvládnete zabezpečit před chamíkovo úprkem, můžete mít doma takové atraktivní terárium i vy.

Vybavení

Rostliny – Chameleon pijí vodu z misky jen vyjímečně. Olizuje kapky vody z listů (nebo skla), proto do terária umístěte živé rostliny. Chameleon je využije ke šplhání a ještě pomohou udržet vlhkost v teráriu. Nechcete-li mít v terárku živou rostlinu, kupte plastovou, ale riskujete, že ji chamík bude okusovat a ucpe si trávící ústrojí. Všechny rostliny musí být dobře připevněné, aby se nepřevrátili, až po nich chameleon poleze.

Větve – Pro svůj atraktivní vzhled jsou oblíbené větve z vrby kroucené, nebo různé liány. Nepoužívejte větve z jehličnatých stromů, protože uvolňují svou lepkavou pryskyřici (smolu). Větve by měli být úměrné velikosti zvířete, aby se jich mohl dobře držet. Všechny větve musí být stabilní, aby nespadly i s chamíkem. Pokud máte v teráriu dostatek rostlin, nemusíte dávat větve vůbec.

Substrát – Pro chameleona je nejideálnější nechat terárium bez substrátu, protože se může dostat i s potravou do těla chameleona a nadělat tam paseku, stejně jako umělé rostliny. Chameleon tráví celý den na větvích a na dno terárka prakticky nechodí. Živé rostliny nechte zasazené v květináči.

3D pozadí – Chameleon je celý den ve větvích, ale i tak pozadí k lezení využije. Stačí udělat malé výstupky, o které se může při lezení po větvích opřít. Do pozadí můžete umístit i další rostliny. Terárko s 3D pozadím vypadá lépe a chamíkovi se zvětší prostor v terárku.

Vyhřívání

Chameleon potřebuje na výhřevném místě 35°C, které zajistíte žárovkou, nebo jiným topným zařízením. V teráriu by měly být i chladnější zóny, aby si chameleon mohl vybírat. K těm vám pomůže dobře zvolené větrání.

Osvětlení

Na denní svícení použijte LED světlo, nebo terárko dejte do slunné části pokoje. V teráriu nesmí chybět UVB žárovka, která pomáhá tělu chameleona pracovat s vápníkem.

Mějte na paměti, že sklo světlo pohlcuje. Pokud máte UVB světlo mimo terárium, všechno co je v tom světle dobré zachytí sklo a napustí dál. Proto dejte zdroje světla dovnitř terária (LED nemusíte).

Bonus

Jako takový malý bonus přidáváme video, jak se dá postavit otevřené terárium pro chameleona.

Tip: Zjisti více o chovu chameleona jemenského v samostatné článku.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona