Má stránka

Ježek bělobřichý a jeho chov

Ježek bělobřichý
Co se v článku dozvíte? 🔍

Ježek bělobřichý nebo také Africký ježek trpasličí či ježek čtyřprstý je nejmenší z druhů ježků. V posledních letech se ježci stali velmi oblíbenými domácími mazlíčky.

🦔 Ježek bělobřichý v kostce

✏️  Latinský názevAtelerix Albiventris
🌍  Země původuSenegal, Súdán, Zambie
🪳  PotravaHmyzožravec, ovoce, zelenina
⏳  Délka života v zajetíaž 6 let
🦔  Velikost v dospělostiaž 21 cm
📐  Velikost teráriamin. 90 x 50 x 50
Ježek bělobřichý – základní informace

Ježek je noční živočich a většinu dne prospí, je tedy ideální mazlíček pro toho, kdo stráví v práci celý den. Většina ježečků začne být aktivní, až přijdete z práce nebo jak se blíží půl noc.

Vzhled ježka bělobřichého

Ježek bělobřichý dorůstá do velikosti 14–21 cm a váží 300–500 g

Právě patří mezi nejrostomilejší domácí mazlíčky. Dělají to jeho malinká kulatá ouška, protáhlý čumáček a lesklá očička. Na zadních tlapičkách má pouze 4 prsty místo 5. Proto se mu také říká ježek čtyřprstý.

Ježci mají na srsti hladké ostny podobné štětinám kartáče. Na rozdíl od tuhých dikobrazích per, která jsou ostrá, jsou tito tvorové jako domácí mazlíčci přístupnější a nejsou nebezpeční.

Má několik barevných variant. Může být sněhově bílý, skořicovou barvu nebo třeba pepřovou.

Temperament a povaha ježka

V přírodě jsou ježci osamělá a plachá zvířata, které snadno vyděsíte a schovají se do branného klubíčka. Ježek také začne kousat, když se něčeho lekne. Je velmi důležité, abyste je socializovali pomaličku již od útlého věku.

Buďte trpěliví. Ježek bělobřichý je klidné a samotářské zvíře. Každý den ježečka socializujte, postupem času se naučí snášet manipulaci bez stresu a dokáže s vámi být velmi interaktivní.

Ježek bělobřichý chov

Ježek bělobřichý chov
Říká se, že je ježek bělobřichý nejroztomilejší zvířátko určené k chovu 🥰

Tento trpasličí ježeček není na chov příliš náročný. Jak tedy na chov ježka bělobřichého?

🦔 Ježek bělobřichý terárium nebo klec?

Trpasličí ježek by měl být chován v kleci nebo teráriu o velikosti min. 90 x 50 x 50 cm.

Vhodnější než klec je pro ježka terárium nebo akvárium s hladkými stěnami. Přeci jenom jsou ježci výborní šplhouni a také se protáhnou kde jakou skulinou.

Pokud se nakonec rozhodnete použít klec, ujistěte se, že je dno hladké. Je to důležité proto, aby se jim nezasekávali prsty.

Podestýlka pro ježka

Podestýlka musí být především bezpečná. Nejlepší volbou je podestýlka z novin, papíru. Dřevěné hobliny nebo stelivo pro kočky může být nebezpečné. Ježek je může sníst a ucpat si střeva.

Pokud budete chtít přeci jenom použít hobliny zvolte bezprašné pro drobná zvířata.

Další vybavení ubykace

  • miska na vodu (nebo napáječku)
  • miska na jídlo
  • domeček, úkryt, kde budou přes den spát
  • kolotoč pro hlodavce (ne drátěný)
  • schůdky, rampy, trubky na hraní

Pomůcky na hraní a cvičení jsou pro ježka velmi důležité, jelikož ježci mají sklon k obezitě. Proto by měl mít dostatek příležitostí ke každodennímu pohybu. Také si rádi hrají s kočičími míčky.

🌡 Teplota v kleci/teráriu

Ježek bělobřichý je zvyklí na horské pouští podmínky a vyloženě nesnáší chladnější teploty. Udržujte teplotu 22 – 26 °C.

Pořiďte ježkovi vyhřívací podložku nebo tepelnou lampu. Tím zajistíte optimální teplotu a ježek bude spokojený.

Osvětlení

Ježek potřebuje světlo 12 – 14 hodin denně. Protože jsou to noční živočichové potřebují také období tmy. Bohatě postačí je chovat v místnosti se zdrojem světla a žádné speciální osvětlení nebudou potřebovat.

Čištění klece/terária

  • Každý den je potřeba odstranit starou potravu a výkaly.
  • Každý týden je důležité vyměnit veškerou podestýlku za novou.
  • Ježci by také měli každý den dostávat čerstvé krmivo a vodu.

🦔 Ježek bělobřichý potrava – čím se živí?

Ježek bělobřichý potrava
Ježek bělobřichý se živí převážně hmyzem

Ježci jsou hmyzožravci a proto se jejich potrava skládá především z hmyzu. Podáváme jim a pochutnají si na moučných červech, cvrčcích, švábech nebo sarančatech.

Ježek bělobřichý by měl v zájmovém chovu jíst převážně granulovanou stravu určenou pro ježky nebo hmyzožravce. S tím, že jim můžeme nabídnout malé množství již zmíněného hmyzu a omezené množství ovoce a zeleniny.

Pokud byste ježka ládovali hlavně hmyzem, vedlo by to k nevyvážené stravě a nadváze ježka.

Bezpečné druhy ovoce a zeleniny pro ježky jsou:

  • hrách, fazole
  • jablka
  • mrkev
  • kukuřice

Hmyz pro ježka nechytejte venku, vždy ho pořiďte ve specializovaném obchodě. Venkovní hmyz může být plný bakterií a virů.

Jak často krmit ježka?

1 – 3 lžíce potravy denně. Jakmile začne mít ježek nadváhu, zbystřete. Můžete to být nadbytkem hmyzu ve stravě nebo většíma porcema než je třeba.

🦔 Ježek bělobřichý rozmnožování

Ježci jsou schopni se během roku rozmnožovat kdykoli. Samice se můžou zabřeznout od 6 měsíců, kdy dokončí růst. Nejpozději však ve věku 1 roku.

Umístěte do jedné klece nebo terárka samce i samici asi tak na týden. Pokud nebude docházet ke rvačkám a agresi, je vše v pořádku.

Samice je březí 35 – 40 dní. Po porodu mláďat matku 10 dní nerušte, aby se s mláďaty mohla sblížit. Pozor u samic prvorodiček je celkem běžné, že své mládě opustí nebo je dokonce zabijí. Zejména pokud jsou stresovány nebo nějak vyrušovány. Buďte tedy obezřetní v době kojení mláďat, je to důležité.

Mláďata se nejčastěji odstavují kolem 6 týdnů. A jak jsme psali výše, ihned se s ježky začněte postupně manipulovat, abyste je socializovali a stali se tak vašimi nejlepšími mazlíčky.

Ježek bělobřichý mláďata

Ježek bělobřichý mláďata
Mláďata ježka bělobřichého

🦔 Ježek bělobřichý nemoci

V prvé řadě byste si měli pořídit zdravého ježka. Ujistit se, že je od důvěryhodného chovatele.

Po koupi ježka bělobřichého navštivte veterináře pro exotická zvířata a ten vás obeznámí s tím, jak o ježka pečovat a vašeho miláčka důkladně prohlédne.

Nemocem předejdete čistou klecí nebo teráriem, správnou stravou a dostatkem spánku. Jak jste se dozvěděli v části potravy, ježka nepřekrmujte hmyzem. Má tendenci k obezitě a ta přivodí další zdravotní problémy.

Nejčastější nemoci a zdravotní problémy ježka bělobřichého:

  • problémy se zuby
  • nádory
  • srdeční onemocnění
  • pásový opar
  • salmonela
  • roztoči

Každý rok jděte s ježkem k veterináři na preventivní prohlídku. Je důležité aby veterinář vyšetřil parazity v trusu.

🦔 Ježek bělobřichý prodej – kde ho koupit?

Míst kde ježka koupit, je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože ježka koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele ježků. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

💵 Ježek bělobřichý cena – kolik stojí?

Ježek bělobřichý1000 – 2000 Kč
Průměrná cena ježka

Cena ježka se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

❓Nejčastější dotazy – ježek bělobřichý chov

✅  Jak ochočit ježka bělobřichého?

Jděte na to postupně. Nejprve se k ježkovi přibližujte. Před tím vydejte signál nebo na ježka promluvte, aby si zafixoval, že přicházíte. Z počátku nebude třeba vylézat z domečku, ale postupně si zvykne. Pro chov jednoho ježka doporučujeme spíše samečka, jsou více důvěřiví.

✅  Co nesmí jíst ježek?

Ježkovi nedávejte produkty z mléka, ani syrové maso, to vždy povařte. Zakázané je i pečivo.

✅  Mají ježci rádi, když je někdo chová?

Obecně se ježci neradi mazlí. Ale dokáží se ochočit a důvěřovat člověku. Pak jsou s pochováním spokojení.

✅  Je péče o ježka náročná?

Chov ježka bělobřichého není náročný. Vyžaduje hlavně čisté prostředí, pravidelné krmení a málo pozornosti.

5/5 - (18 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka