Má stránka

Ježek západní

Ježek západní
Co se v článku dozvíte? 🔍

Můžeme ho potkat na kraji lesa, pod živým plotem, v nezastavěných částech města nebo na hřištích. Ježek západní se vyhýbá hlubším lesům a raději se vydává na výzvědy do zahrad.

🦔 Ježek západní v kostce

✏️  Latinský názevErinaceus europaeus
🌍  VýskytEvropa, Nový Zéland
🦗  Potravahmyzožravec
🦔  Velikost v dospělostiaž 30 cm
Ježek západní – základní informace

Ježek je noční živočich, který den prospí v trávě nebo pod keřem. Špičaté ostny mu slouží jako výtečná ochrana proti nepřátelům.

Výskyt – kde žije ježek západní

Hojně je rozšířen od jihu Skandinávie k pobřeží Středozemního moře a od britských ostrovů po Rusko. Na Novém Zélandu vysadili ježka přistěhovalci, kteří chtěli s sebou přinést něco ze své oblasti.

V Evropě, Asii a Africe žije asi 15 druhů ježků, které se sobě značně podobají vzhledem i způsobem života. Chcete ježka chovat doma? Mrkněte na chov ježka bělobřichého.

Ochrana druhu

Ačkoliv ježek západní není v současné době vážně ohrožen, je ve většině evropských zemí chráněn.

🦔 Ježek západní zajímavosti

Ježek západní zajímavosti
Ježek západní může na svém těle hostit až 500 blech
  • Ježek je oblíbeným hostitelem určitého druhu blech s latinským názvem Archaopsylla erinacei. Na jednom ježkovi bývá i 500 těchto blech, které se údajně na člověka nepřenášejí.
  • Je-li ježek nějakou obzvláště silnou vůní nebo chutí vzrušen, pak se „sám se poplive„, to znamená, že se na jeho ostnech objeví pěna podobná slinám. Pro tento jev se až donedávna nepodařilo najít žádné uspokojivé vysvětlení.

Ježkovy bodliny

  • Na hřbetě ježka se nachází přes 8000 ostnů. Každý z nich vydrží zhruba jeden rok, pak vypadne a je nahrazen novým.
  • Osten ježka je dutý a pružný a na místě, kde vyrůstá z kůže, se zužuje v ohebný krček.
  • Konec ostnu tvoří měkká koule, která tlumí nárazy a údery. Pružný konec krčku se ohne tak, aby ježek sám sebe nezranil.

🦔 Způsob života ježka západního

Ježek se často prozradí šustivým zvukem, který provází jeho cesty za potravou. Je samotář, který žije převážně v noci. Den prospí ve svém hnízdě, které opouští až za tmy.

Ježek západní zimní spánek

Podobně jako řada jiných malých savců, i ježek prospí nejchladnější období roku zimním spánkem. Na podzim se proto snaží žrát co nejvíce, aby si vytvořil dostatečné zásoby tuku.

Během října si vybuduje pod hromadou dřeva, kompostem nebo kupou sena hnízdo, v němž přečká zimu. Zimní spánek prožívá v téměř naprosté nehybnosti, přičemž tráví ze svých tukových zásob.

Za teplého počasí se může stát, že se ježek probudí předčasně. Jakmile se ale znovu ochladí, ihned zaleze zpátky do hnízda.

🦔 Ježek západní potrava – čím ze živí?

Ježek západní potrava
Ježek si rád smlsne na krmení pro kočky

Loví v noci. Pátrá po žížalách a hmyzu, například po stonožkách a škvorech. Velmi rád má brouky, ale nepohrdne ani housenkami nebo plži. Když se objeví hnízdo myší, mláďata sežere.

Rovněž požírá mrtvolky menších zvířat a na podzim miluje ovoce. Není však pravda, že by si ho napichoval na ostny a odnášel od úkrytu.

Bez povšimnutí nenechá ani krmení pro kočky a psy. Ježek na zahradě je rozhodně přínosem, neboť zlikviduje velké množství plžů.

🦔 Ježek západní rozmnožování

Pohlavní dospělostv 11. měsíci
Období rozmnožováníduben nebo srpen
Délka březosti32 dní
Počet mláďataž 7
Ježek západní rozmnožování

Hlasité funění, které se rozléhá zahradou za dubnových nebo srpnových nocí, je s největší pravděpodobností zvuk, doprovázející páření ježků.

Samec přesvědčuje samičku mnohdy celé hodiny, než je svolná. Po páření se obě zvířata rozcházejí.

Ježek západní mládě
Mládě ježka západního

Měsíc po narození matka vezme potomky na první výlet a započne s výukou hledání potravy. Zhruba 10 dní nato se celá rodina rozchází.

Mláďata přicházejí na svět 32 dní poté ve zvláštním hnízdě. Mláďata narozená v září zpravidla nepřežijí následující zimu. Dva týdny po narození jsou ještě slepá a sají pouze mateřské mléko, teprve potom si začínají zvykat na normální potravu, kterou tvoří především housenky, brouci, žížaly a plži.

🦔 Ježek západní a východní rozdíl

V České republice se vyskytuje ježek západní i ježek východní. Poznáte je tak, že ježek západní má na břiše tmavší hnědší srst. Ježek východní má srst na břiše spíše bílou.

Další rozdíl. Ježek západní = bodliny uhlazené jedním směrem. Ježek východní = bodliny neuspořádané, rostou všemi směry. Navíc má asi o 1000 bodlin méně než ježek západní.

Pozorování v přírodě

Nejlépe lze pozorovat ježky v létě nebo začátkem podzimu, když se za soumraku vydávají za potravou. Počínají si přitom dosti hlučně, takže obvykle nedá mnoho práce je objevit.

Chcete-li přilákat ježka do své zahrady, stačí, když na vhodné místo postavíte misku s krmením pro psy a kočky. Když se ježek jedno zvykne, bude si pro tuto „večeři“ chodit pravidelně.

Ježek západní a člověk

V mnoha evropských zemích je ježek chráněným zvířetem. Dříve byli hlavními nepřáteli ježků myslivci, neboť ježci jsou známi tím, že plení ptačí hnízda.

Dnes přicházejí každoročně tisíce ježků o život na silnicích. Špatně také skončí ježci, kteří si místo pro zimní spánek vybrali na zahradě pod hromadou dřeva určeného na spálení. Když zahradník dřevo podpálí, ježci uhoří.

Největší nebezpečí hrozí ježkům při přecházení silnic, neboť jsou příliš pomalí.

❓Nejčastější dotazy – ježek západní

✅  Jaký je rozdíl mezi západním a východním ježkem?

Ježek západní má na břichu tmavší hnědší srst – východní ježek spíše bílou. Navíc má ježek západní bodliny rostlé jedním směrem (uhlazen), kdežto ježek východní je má neuspořádané (rostou všemi směry).

✅  Co dělat, když najdeme ježka?

Nechte ho v přirozeném prostředí, nesnažte se ho nějak zachraňovat. Můžete mi napomoci tím, že ho přikrmíte kočičí konzervou či granulemi.

Literatura:
Encyklopedie zvířat, Pavel Auda, ISBN: CZ-P-60-10-04-0020

5/5 - (11 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka