242

Korálovka sedlatá a její chov

Korálovka sedlatá (lat. Lampropeltis triangulum, ang. milk snake) se řadí do čeledi užovkovitých (Colubridae), což je jedna z nejrozmanitějších čeledí hadů. Rod Lampropeltis má kolem 25 poddruhů ve variabilním zbarvení vyskytujících se v oblastech východu USA, Střední Ameriky, středního Mexika, Yucatánu a na pobřeží Venezuely, Ekvádoru a Kolumbie.

Korálovka je nejvíce aktivní za soumraku a v noci, během jarních měsíců lze pozorovat aktivitu i během dne. Ve většině případů jsou ve dne korálovky ukryty, proto není úplně běžné je spatřit. Schovávají se zpravidla pod kameny, v tlejících pařezech a v blízkosti lidských obydlí vyhledávají úkryt pod dřevem nebo ve stodolách. Nejběžněji chovanou korálovkou je u nás Lampropeltis triangulum sinaloe, která pochází z Mexika.

Vzhled

Užovky rodu Lampropeltis mají robustní, ale přitom štíhlé tělo válcovitého tvaru. Hlava je jen málo rozlišena, má tvar do špičky a anální štítek je nedělený. Hlava korálovky sedlaté má černou barvu a v okolí nozder je světlá kresba. Oči jsou tmavé a zornice je kulatého tvaru. Oči nemají víčka a jsou kryty průhlednou blankou. Zrak užovek není dokonalý, ale vidí barevně díky přítomnosti čípků i tyčinek v sítnici. Vnímání pohybu je dobré, ale pouze do vzdálenosti cca 5 m. Zorný úhel užovek (závisí na druhu) se pohybuje mezi 30-45°.

Na těle je 10-16 silnějších červených pruhů, které se pravidelně střídají s černými a bílými a černými proužky. Korálovka sedlatá se tak svým zbarvením nápadně podobá jedovatým hadům čeledi korálovců a díky tomuto zbarvení se lépe brání případným predátorům. Další barevné formy jsou zbarveny do šedo žlutých nebo světle šedých odstínů. Skvrny nacházející se na bocích a hřbetě jsou lemovány hnědými až černými (někdy rudo hnědými) odstíny. Břicho je zbarveno černo bíle. Podle zbarvení můžeme korálovky rozdělit do tří skupin.

1.skupina má skvrny jen na zádech, 2. skupině pokračují skvrny ze hřbetu až k břichu a poslední, 3. skupina má celé tělo kroužkované.

Samci jsou oproti samicím větší a o dost mohutnější. Mají delší ocas, který je v oblasti kořene rozšířen, kdežto u samiček bývá kořen ocasu zúžený. Korálovka sedlatá je nejmenší korálovka, která dorůstá délky kolem 60-130 cm.

Terárium, teploty a vlhkost

Velikost terária pro skupinku tří jedinců by mělo mít minimální rozměry 100x50x50 cm. Na dno lze použít rašelinu nebo zeminu s pískem, popřípadě směs písku (bez prachové složky) s bukovým listím nebo kůru. Lignocel se nedoporučuje z hlediska jeho prašnosti po vyschnutí. Dále by v ubikaci neměl chybět dostatek úkrytů, větve a bazének s vodou.

Denní teploty by se měly pohybovat mezi 25-30°C, obvykle kolem 28°C, pod výhřevem do 35°C a v noci by měla být v teráriu pokojová teplota (asi 22°C). Denní doba osvitu se pohybuje kolem 10-12 hodin. Plnospektrální zářivky zajišťují hadům správné rozmnožování. UVA záření ( 320-400nm) má vliv zpravidla na vybarvení chovaných jedinců a UVB (260-320nm) je záření, které dokáže ovlivnit zdraví a správný metabolismus zvířat. Proto je vhodnější do terária umístit takovýto zdroj, i když některá literatura uvádí, že to není pro hady nezbytné. Terárium by mělo být dobře větrané, ale je nutno zabránit průvanu.

Potrava

Korálovky jsou škrtiči a řadí se mezi ofiofágy, tzn., že hlavní složku jejich stravy tvoří hadi. V přírodě se korálovka živí především malými savci, jinými hady (i vlastního druhu), včetně těch jedovatých, ptáky, ale také ještěry a jejich vejci. Mohou lovit i hmyz nebo červy. Občas si pochutnají i na žábě, rybě nebo nějakém plži.

Hadům chovaným v zajetí předkládáme hlodavce úměrné velikosti (malé krysy nebo myši), jednodenní kuřata a mláďata krmíme myšími holaty později “skákavkami“. Není vhodné předkládat hadům divoce žijící ptáky nebo hlodavce z důvodu možného přenosu různých infekcí. Potrava se hadům předkládá zpravidla večer. Mláďata a dorostence krmíme 2-3x týdně a dospělce jedenkrát za 7-10 dní. Je potřeba hlídat množství předkládané potravy, neboť tito hadi mají často sklony k obezitě.

Chov a rozmnožování

Korálovky sedlaté lze chovat jednotlivě nebo ve skupinkách, které jsou většinou zastoupeny dvěma samci a jednou samičkou. Dospělé samce je doporučeno chovat odděleně, protože se mohou vzájemně napadat. Tento had pohlavně dospívá ve 2-3 roce života a rozmnožuje se na počátku jara, zpravidla od března do června, kdy nastává páření.

Korálovky sedlaté jsou oviparní – vejcorodé. Březost trvá 6-7 týdnů. Od července do srpna klade samička 6-12 vajec a doba inkubace se pohybuje mezi 60-70 dny. Mláďata měří po vylíhnutí kolem 20-30 cm a po prvním svleku začínají přijímat potravu. Při správné a kvalitní péči se korálovky v zajetí dožívají v průměru 10-15 let.

Korálovky obecně jsou hodně oblíbenou skupinou hadů, chovaných v teráriích. Vzhledem k tomu, že si poměrně snadno zvyknou na chovatele i prostředí a také proto, že jejich chov nepatří k těm vysloveně náročným, řadí se mezi nejvhodnější hady pro teraristy začátečníky.

Zimní spánek

Zimování je jako spouštěcí mechanismus pro rozmnožování. Je tedy vhodné zimovat zvířata dospělá, která jsou v dobrém zdravotním stavu. Mladí jedinci ze snůšek téhož roku se nezimují, maximálně se jim snižuje teplota jen o několik stupňů. U nemocných, zraněných a oslabených plazů, stejně tak, jako u samic, které mají krátce po snůšce, se zimování neprovádí. Užovky, tedy i korálovky se zimují většinou od října, kdy je přestaneme krmit a teplotu snížíme na cca 15-20°C bez osvitu. Tento proces trvá 4-6 týdnů.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled
-Cerha,V., Kocián, M., Užovky, Polaris, 2001
-Hes, O., Korálovky, Robimaus,2009
-Kocourek, I., Nejedovatí hadi v přírodě i teráriích, Ratio, 2000
-Velenská, N., Chováme exotické mazlíčky, Arista Books,s.r.o.,2014
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava, 2004
-Bruins, E., Encyklopedie teraristiky, Rebo Productions, 1999
-Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona