Má stránka

Krajta královská

Krajta královská
Co se v článku dozvíte? 🔍

Krajta královská je krásná na pohled díky hnědému zbarvení země, žlutým skvrnám se vzorem očí na bocích a bílému břichu. Nejedovatý had škrtič není obvykle agresivní, proto se hodí i pro chovatele začátečníky.

🐍 Krajta královská v kostce

✏️ Latinský názevPython regius
🌍 Země původuzápadní až střední Afrika
🐁 Potravamyši, potkani
Délka života v zajetíaž 30 let
🐍 Velikost v dospělostiaž 1,5 m
📐 Velikost teráriamin. 130 x 70 x 70 cm
Krajta královská – základní informace

Krajta královská je chráněna Washingtonskou úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, je vyžadováno potvrzení o původu, povinnost registrace neexistuje.

Vzhled

Krajta královská je krátký a podsaditý had se složitými tmavohnědými znaky na tříslově žlutohnědém nebo nažloutlém podkladu.

Kolem tlamy má nápadné termoreceptory.

🐍 Krajta královská terárium – jak ho vybavit?

Krajta královská terárium
Krajta královská si vystačí s poměrně malým teráriem

Krajta královská tráví den schoulená v norách hlodavců, termitích norách nebo dutých kmenech stromů. Dospělí jedinci navíc při nočním lovu dávají přednost rovné zemi, mladí jedinci šplhají i po větvích. Takové podmínky lze v teráriu snadno napodobit.

Velikost terária

Vzhledem k tomu, že had, který je dlouhý méně než 2 m, se přes den zdržuje v úzkých norách, postačí mu poměrně malé terárium.

❗️ Správná minimální velikost terária se vypočítá podle velikosti těla hada:

Délka x 1,0 , šířka x 0,5 a výška x 0,75 hada.

Velikost by neměla být menší než 130 x 70 x 70 cm.

Vybavení terária

Pro druhově vhodný chov krajty královské jsou nezbytné úkryty, které napodobují doupě chráněné před pohledy, tmavé a úzké s možností kontaktu s tělem. Například obrácený kus kůry, plastová krabička s otvorem, obrácený květináč.

Pro línání je důležitý vlhký box. Kromě toho existuje několik možností šplhání v podobě stabilních větví a vyvýšených odpočívadel, např. pod výhřevným místem. Ke koupání slouží dostatečně velká, ale mělká mísa.

Substrát do terária

Vhodným substrátem je pevná hlína, kokosová, konopná nebo borová kůra nebo suché listí. Materiál musí být dostatečně měkký, aby při požití nedošlo k poškození. Přidejte misku na vodu.

Teplota v teráriu

Denní teplota měla pohybovat mezi 26 a 32 °C, během letních nocí 23 – 24 °C, na podzim ji můžete v noci snížit na 20 – 22 °C, což imituje začátek období sucha.

Krajta královská potřebuje různé teplotní zóny. Přímo pod zdrojem tepla je nejtepleji, vedle něj jsou úkryty a místa k odpočinku v chladnějších koutech mimo zdroj tepla.

Zdrojem tepla může být externí topná rohož, tepelný bod nebo keramické zářiče, které jsou opatřeny ochranným krytem proti popálení.

Vlhkost v teráriu

Přes den by se měla hodnota pohybovat mezi 60 a 80 %, v noci kolem 90 %, v poledne je poněkud sušší. Ráno a večer se používá rozprašovač. Mokrý box poskytuje dodatečnou vlhkost, skutečné rostliny podporují klima.

Osvětlení terária

Pro noční krajty královské postačí 12ti hodinový cyklus den-noc pomocí LED pásků s plným spektrem. Halogenidové výbojky poskytují teplo a UV světlo.

Čištění terária

Trus a zbytky kůže a potravy se odstraňují denně. Koupaliště je vždy čisté a čerstvě naplněné.

Dezinfekce a celkové čištění s výměnou podkladu se provádí 2x – 3x ročně výhradně přípravky ze specializovaného obchodu.

🐍 Krajta královská potrava – čím se živí?

Krajta královská potrava
Krajta královská potrava

Dospělá krajta se krmí 2 – 3 dospělými myšmi nebo mladými potkany každé 2 – 3 týdny. Živá strava je povolena pouze ve výjimečných případech a za určitých podmínek.

Zmrazené myši se zahřejí na tělesnou teplotu 37 °C v sáčku ve vodní lázni a nabídnou se v krmných kleštích, nejlépe v tmavém krmném boxu.

Jak často krmit krajtu královskou

Interval krmení krajty královské je přizpůsoben jejím růstovým fázím. Máme následující intervaly:

  • Mládě : 1x za 5 – 7 dní
  • Napůl dospělí: 1x za 10 – 14 dní
  • Dospělý jedinec: 1x za 14 – 21 dní

❗️ Krajty královské můžou někdy odmítat přijímat potravu celé měsíce. Je známo, že tento problém mají nelegálně ulovená zvířata z volné přírody i zvířata chovaná na farmách. Může za tím být také blížící se pelichání, stres nebo nemoc.

❗️Pozor krajty královské bývají v zajetí obézní. Tedy nemusí být úplně špatně, že vám krajta bude odmítat potravu.

Krajta královská – chov a rozmnožování

Krajta královská je ve volné přírodě samotářská, ale pokud má dostatek prostoru, může se sdružovat do harémů nebo skupin stejného pohlaví.

Od 3 do 5 let věku kladou samice přibližně každé dva roky 4-10 vajíček. Výchova mláďat je časově náročná a měli by ji provádět pouze odborníci s dobrými kupci.

Krajta královská mládě
Líhnoucí se mládě krajty královské

Dospělí jedinci pelichají jednou až třikrát ročně. Dvoutýdenní až třítýdenní proces podporuje vlhký box a pomůcky pro línání, jako jsou kořeny nebo kusy kamene, a pozastavení krmení.

Některá zvířata ráda leží na teplých stehnech svých chovatelů a nechávají se jemně hladit. Jinak patří krajta královská do druhově vhodného terária.

🐍 Krajta královská – barevné mutace

Krajta královská má nezpočetné množštví nádherných barevných mutací a jejich kombinací. Nejzajímavější je krajta královská albín tzv. Albino. Další známé jsou Lemon Pastel, Yellow Belly, Spider, Mojave, Piebald, Enchi, Ghi, Butter, Lesser, Axanthic, Bamboo, Banana, Pewter, Clown a mnohé jiné.

Existují i mutace bez šupin, které se říká Scaleless. Tako bezšupinatá varianta se může vyskytnout i v kombinaci s barevnou mutací.

Krajta královská albín
Krajta královská albín – barevná mutace

Krajta královská pohlaví – samec nebo samice?

Rozdíly mezi pohlavími krajty královské:

Samci mají o něco delší řitní ostruhy, menší hlavu a štíhlejší postavu.

Dospělé, dobře živené samice váží kolem 1 500 – 2 000 gramů, samci spíše 1 200 – 1 000 gramů.

Sondáž by měli provádět pouze zkušení chovatelé a veterinární lékaři, aby nedošlo k náhodné sterilizaci.

🩸Krajta královská nemoci

Zdravotní stav zvířat je třeba denně kontrolovat. Častými zdravotními problémy u krajt královských jsou záněty dýchacích cest, kožní plísně, potíže s línáním, kožní roztoči, poruchy krmení, obezita, pohybové poruchy a změny trusu a sliznic.

V případě abnormalit je třeba vyhledat veterinárního lékaře pro plazy. Doporučuje se každoroční vyšetření trusu na endoparazity.

💵 Krajta královská cena – kolik stojí?

Mládě krajtyod 1 500 Kč
Dospělá krajtaod 3 000 Kč
Krajta královská cena

Cena krajty se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Krajta královská prodej – kde ji koupit?

Míst kde krajtu koupit je hodně. Můžete si skočit na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože krajtu koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele krajt královských. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – krajta královská chov

✅ Jak často krmit krajtu královskou?

Krajtu krmíme potravou vhodné její velikosti. 1x týdně 1 myš, potkana. Potrava by měla být maximálně tak velká, jako je největší část těla krajty.

✅ Jak dlouho se dožívá krajta královská?

Běžně se dožívá až 30-ti let.

✅ Jaký had pro začátečníka?

Určitě na začátek nedoporučujeme hada jedovatého. K takovému chovu navíc potřebujete speciální povolení. Vhodný had je právě krajta královská, užovka červená, hroznýš královský a další korálovky.

Zdroj:
– www.drta-archiv.de

5/5 - (27 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka