Má stránka

Krajta mřížkovaná a její chov

Krajta mřížkovaná
Co se v článku dozvíte? 🔍

Krajta mřížkovaná není běžně chovaným hadem. Setkáme se s ní spíše v zoologických zahradách nebo specializovaných chovech. Vzhledem ke své velikosti, vyšší hmotnosti a agresivitě je chov velkých dospělých jedinců zcela nevhodný pro nezkušené a začínající chovatele. Taktéž je nevhodný do bytových prostor vzhledem k nárokům dospělého plaza na prostor.

🐍 Krajta mřížkovaná v kostce

✏️ Latinský názevPython reticulatus
🌍 Země původujihovýchodní Asie, Indie, Filipíny
🥬 PotravaSavci, ptáci, plazi
Délka života v zajetí20 – 25 let
🐍 Velikost v dospělosti5 – 9 m
📐 Velikost teráriamin. 200 x 170 x 170 cm (D x Š x V)
Krajta mřížkovaná – základní informace

🐍 Krajta mřížkovaná terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária pro krajtu

Velikost terária pro krajtu mřížkovanou je minimálně 200 x 170 x 170 cm (D – Š – V). Vzhledem k tomu, že had roste po celý svůj život, je dobré volit velikost terária spíše větší.

Minimální rozměry terária by měly odpovídat polovině krát třetině délky těla, znamená to tedy, že pro jedince 3 m dlouhého by měly být minimální rozměry 150 x 100 cm. Obecně však platí, že by měl mít had místa více.

Umístění terária

Je třeba zajistit dobré větrání, ale nikoliv průvan. Osvětlení musí být vyřešeno tak, aby jej had nemohl svou vahou strhnout a způsobit si zranění.

Substrát do terária

Jako podestýlku lze použít bezprašné hobliny, nebo kůru. V teráriu by měla být umístěna dostatečně velká nádrž s vodou, kterou lze snadno čistit.

Teplota a vlhkost v teráriu

Teploty by se měly v části terária pohybovat mezi 29,5 – 31,5 °C, ve zbylém prostoru kolem 23 °C s nočním poklesem na 24 – 26°C. Měl by být dodržen 12-ti hodinový osvit hada. Podle portálu thatpetplace.com by se vlhkost v teráriu měla pohybovat od 50 do 70 %.

Vybavení terária

Na dno lze použít ploché kameny bez ostrých hran. Součástí terária musí být vodní nádrž, umístěná u zdroje tepla, kde se bude krajta koupat. Úkryt by měl být naopak v chladnější části nádrže. Dále je třeba do ubikace umístit silné větve.

🐍 Krajta mřížkovaná potrava – čím se živí?

Krajty mřížkované se krmí potravou úměrné velikosti, myšmi, potkany, morčaty nebo kuřaty. Velcí jedinci jsou schopni pozřít i selata.

Krajta mřížkovaná potrava
Nejčastější potravou pro krajtu jsou myši úměrné její velikosti

Jak krmit krajtu mřížkovanou?

Menší a mladí hadi jsou krmeni zpravidla 1 – 2x týdně, velké jedince krmíme zhruba 1 x za 10 dní. Tito hadi se vyprazdňují po 3 – 10 dnech po nakrmení.

Krajta si smlsne na myši – pozor, jen pro silné povahy

🐍 Krajta mřížkovaná chov a rozmnožování

Krajty mřížkované chované v zajetí se páří zpravidla od října do března a poté je samice gravidní cca 3-4 měsíce.

Jedna snůška má kolem 50 vajec, uvádí se ale i 25 – 80. Krajty jsou vejcorodé (oviparní), kolem snůšky se obtáčejí a chrání si ji. Samice je do jisté míry i zahřívá, protože dokáže svou tělesnou teplotu díky mikrostahům svalstva, zvýšit až o 7° C.

Inkubace vajec, která je závislá na teplotě, probíhá při cca 30 – 30,5 °C, trvá přibližně 80 – 90 dní, mláďata měří kolem 50 cm a jsou plně soběstačná. Pohlavní dospělost nastává mezi druhým a čtvrtým rokem života, u samců při délce těla 210 – 260 cm a u samic asi ve 330 cm.

💵 Krajta mřížkovaná cena – kolik stojí?

Mládě krajty3 000 Kč
Dospělá krajta8 000 Kč
Krajta mřížkovaná cena – průměrná

Cena krajty mřížkované se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Krajta mřížkovaná prodej – kde ji koupit?

Míst kde krajtu koupit je hodně. Můžete se podívat na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože hroznýše koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele krajt. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

🔍 Krajta mřížkovaná zajímavosti

Krajtě mřížkované se připisuje několik světových rekordů! Bohužel některé nejsou ověřené.

  • nejdelší had na světě 9,76 m – zabit 1912 na ostrově Celebes (nepotvrzeno)
  • nejdelší had chovaný v zajetí 8,7 m – ZOO Pittsburgh (zpochybněno)
  • nejdelší had chovaný v zajetí 7,67 m – Kansas City (ověřeno)

Obecná charakteristika krajty

Krajta mřížkovaná (Python reticulatus) je jedním z největších hadů z čeledi krajtovitých. Jedná se o značně agresivního jedince se soumračnou aktivitou. Dorůstá délky 5 – 6 metrů, přičemž jsou uváděny i méně obvyklé délky kolem 7 – 9 metrů a hmotnost největších jedinců až do 200 kg. Krajty mřížkované se dožívají 20 – 25 let.

Kde žije krajta mřížkovaná?

Žije v jihovýchodní Asii, jižní Číně, Laosu, Barmě, Kambodži, Malajsii, Indonésii a potkáme ho i na Filipínách. Jeho domovem je džungle, rýžová pole, podmáčené lesní porosty nebo močály. Krajta mřížkovaná má ráda vodu, často se koupe a je zdatným plavcem. Ve vodě vydrží i několik hodin a umí také velmi hbitě šplhat.

Krajta mřížkovaná barevné formy

Bývá zbarvena do žlutýchokrových odstínů se skvrnami, které mají zpravidla tmavší okraje a připomínají mřížku. Odtud také dostala krajta své druhové jméno.

Hlava je podlouhlého tvaru, od oka se táhne černý pruh. Hlava je jen lehce odlišena od krku a tělo je statné, ale štíhlé. Oči mají žlutou až oranžovou barvu. Břicho má nažloutlou barvu s černými tečkami.

Čím se živí v přírodě?

V přírodě se živí převážně drobnými savci a plazy, ptáky a poblíž lidských obydlí loví i slepice nebo odrostlejší domácí zvířata. Velcí hadi však dokáží ulovit i telata buvolů, divoká prasata nebo mláďata antilop či jelenů.

❓Nejčastější dotazy – krajta mřížkovaná chov

✅ Krajta mřížkovaná jedovatá?

Krajta je velmi nebezpečný škrtič. Jedovatosti se bát nemusíte, nemá jedové žlázy.

✅ Čím se živí krajta mřížková?

Její potravou jsou převážně drobní savci, ptáci, nebo plazi, poblíž lidských obydlí si nezřídka upytlačí slepici či menší selátko.

Literární přehled
– Kocián, M., Hroznýši a krajty, Polaris, 2000
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (6 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka