Python

Krajta mřížkovaná a její chov

V úvodu našeho článku o chovu, je třeba upozornit na to, že krajta mřížkovaná není běžně chovaným hadem. Setkáme se s ní spíše v zoologických zahradách nebo specializovaných chovech. Vzhledem ke své velikosti, vyšší hmotnosti a agresivitě je chov velkých dospělých jedinců zcela nevhodný pro nezkušené a začínající chovatele. Taktéž je nevhodný do bytových prostor vzhledem k nárokům dospělého plaza na prostor.

Obecná charakteristika

Krajta mřížkovaná (Python reticulatus) je jedním z největších hadů z čeledi krajtovitých. Jedná se o značně agresivního jedince se soumračnou aktivitou. Dorůstá délky 5-6 metrů, přičemž jsou uváděny i méně obvyklé délky kolem 7-9 metrů a hmotnost největších jedinců až do 200 kg. Krajty mřížkované se dožívají 20-25 let.

Žije v jihovýchodní Asii, jižní Číně, Laosu, Barmě, Kambodži, Malajsii, Indonésii a potkáme ho i na Filipínách. Jeho domovem je džungle, rýžová pole, podmáčené lesní porosty nebo močály. Krajta mřížkovaná má ráda vodu, často se koupe a je zdatným plavcem. Ve vodě vydrží i několik hodin a umí také velmi hbitě šplhat.

Bývá zbarvena do žlutých až okrových odstínů se skvrnami, které mají zpravidla tmavší okraje a připomínají mřížku. Odtud také dostala krajta své druhové jméno. Hlava je podlouhlého tvaru, od oka se táhne černý pruh. Hlava je jen lehce odlišena od krku a tělo je statné, ale štíhlé. Oči mají žlutou až oranžovou barvu. Břicho má nažloutlou barvu s černými tečkami. V přírodě se živí převážně drobnými savci a plazy, ptáky a poblíž lidských obydlí loví i slepice nebo odrostlejší domácí zvířata. Velcí hadi však dokáží ulovit i telata buvolů, divoká prasata nebo mláďata antilop či jelenů.

Terárium, teploty a vlhkost

„Minimální rozměry terária by měly odpovídat polovině krát třetině délky těla, znamená to tedy, že pro jedince 3 m dlouhého by měly být minimální rozměry 150x100cm.“ (Kocián,2000) Obecně však platí, že by měl mít had místa více. Na dno lze použít ploché kameny bez ostrých hran. Součástí terária musí být vodní nádrž, umístěná u zdroje tepla, kde se bude krajta koupat. Úkryt by měl být naopak v chladnější části nádrže. Dále je třeba do ubikace umístit silné větve. Teploty by se měly v části terária pohybovat mezi 29,5-31,5°C, ve zbylém prostoru kolem 23°C s nočním poklesem na 24-26°C. Měl by být dodržen 12-ti hodinový osvit hada. (Poznámka redakce: Podle portálu thatpetplace.com by se vlhkost v teráriu měla pohybovat od 50ti do 70ti %.)

Potrava

Krajty mřížkované se krmí potravou úměrné velikosti, myšmi, potkany, morčaty nebo kuřaty. Velcí jedinci jsou schopni pozřít i selata. Menší a mladí hadi jsou krmeni zpravidla 1-2x týdně, velké jedince krmíme zhruba 1x za 10 dní. Tito hadi se vyprazdňují po 3-10 dnech po nakrmení.

Chov a rozmnožování

Krajty mřížkované chované v zajetí se páří zpravidla od října do března a poté je samice gravidní cca 3-4 měsíce. Jedna snůška má kolem 50 vajec, uvádí se ale i 25-80. Krajty jsou vejcorodé (oviparní), kolem snůšky se obtáčejí a chrání si ji. Samice je do jisté míry i zahřívá, protože dokáže svou tělesnou teplotu díky mikrostahům svalstva, zvýšit až o 7°C. Inkubace vajec, která je závislá na teplotě, probíhá při cca 30-30,5°C, trvá přibližně 80-90 dní, mláďata měří kolem 50 cm a jsou plně soběstačná. Pohlavní dospělost nastává mezi druhým a čtvrtým rokem života, u samců při délce těla 210-260 cm a u samic asi ve 330cm.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled
-Kocián, M., Hroznýši a krajty, Polaris, 2000
-Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona