Má stránka

Krajta zelená a její chov

Krajta zelená
Co se v článku dozvíte? 🔍

Krajta zelená (Morelia viridis) patří do čeledi krajtovitých (Pythonidae) a jedná se o jednoho z jejích nejmenších zástupců. Do této podčeledi se zahrnuje 31 druhů hadů v 8 rodech. Krajta zelená se řadí mezi nejedovaté škrtiče. Tento had se vyskytuje v severní Austrálii, na Nové Guineji a okolních ostrovech, kde obývá tropické deštné pralesy. Je to had s noční aktivitou.

Krajta zelená v kostce

✏️ Latinský názevMorelia viridis
🌍 Země původuNová Guinea, sever Austrálie
🐁 Potravamalí obratlovci
Délka života v zajetíaž 30 let
🐍 Velikost v dospělostiaž 2 m
📐 Velikost teráriamin. 70 x 70 x 80 cm (D x Š x V)
Krajta zelená – základní informace

Vzhled

Má štíhlé tělo a zářivě zelenou barvu s bílými nebo nažloutlými podélnými skvrnami. Skvrny mají za úkol imitovat dopadající světlo na zelený podklad, tím je krajta skvěle maskovaná a nerozeznatelná od okolního prostředí.

Hlava je plochá, má trojúhelníkový tvar a na špici je zkosená a rozšířená.

Mláďata mají žlutou, hnědou nebo červenou barvu a bílé skvrny. Přebarvují se mezi šestým až dvanáctým měsícem života. Krajta zelená zpravidla dorůstá délky kolem 160 cm, někdy do 2 m. Živí se většinou vačnatci, ptáky, obojživelníky a drobnými savci. Dožívá se 15 – 20 let. V zajetí až 30 let.

Povaha

Vzhledem k tomu, že se jedná se o dost agresivního hada, od kterého se můžeme dočkat i bolestivého kousnutí, nepatří do rukou začátečníkům. Chov této krajty bych doporučila pouze zkušeným chovatelům hadů.

🐍 Krajta zelená terárium – jak ho vybavit?

Krajta zelená terárium
Většinu času tráví krajta zelená na větvích

Krajta zelená tráví většinu času ve větvích stromů, omotaná kolem vodorovné větve, odkud má dokonalý přehled o svém okolí, ale také zde loví potravu a snáší vejce.

Velikost terária

Terárium by mělo být situováno spíše na výšku a mělo by mít minimální rozměry 80 x 70 x 70 cm (v – š – d), pro více jedinců musí být prostor samozřejmě větší.

Vzhledem k tomu, že hadi rostou po celý svůj život, je dobré volit velikost terária spíše větší. Je třeba zajistit větrání, ale nikoliv průvan.

Substrát do terária

Na dno terária lze použít rašelinu smíchanou s pískem nebo lignocel. Neměla by chybět větší miska s vodou a dostatek vodorovných větví, kde bude krajta trávit většinu času.

Vybavení terária

Větve by měly být stejně široké, jako je široká krajta. Do terária můžeme dát živé nebo umělé rostliny, živé rostliny pomáhají s klimatickými podmínkami a v neposlední řadě se zde krajta bude cítit v bezpečí.

Teplota a vlhkost v teráriu

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 28 °C (25 – 30 °C) a pod výhřevem do 32 °C. Vyšší teploty jsou nevhodné. Měla by zde být také dostatečná vzdušná vlhkost, vzhledem k tomu, že had pochází z tropických deštných lesů. Nedostatek vlhkosti způsobuje potíže se svlekem kůže.

Terárium je proto vhodné ráno a večer rosit. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 60 – 80 % a v noci kolem 90 %. Noční pokles teplot by měl odpovídat pokojové teplotě, tedy cca 20 – 25 °C.

Osvětlení terária

Osvětlení musí být vyřešeno tak, aby jej had nemohl svou vahou strhnout a způsobit si zranění.

🐍 Krajta zelená potrava – čím se krmí?

Hadům chovaným v zajetí předkládáme myši, potkany a mrtvé nebo živé ptáky.

Mláďata se začínají krmit asi do 2 týdnů od vylíhnutí holaty myší v týdenních intervalech, přičemž předkládaná potrava musí být úměrné velikosti.

Jak často se krmí krajta zelená?

Dospělce krmíme 1x za 14 dní. Přizpůsobte velikost potravy velikosti hada a zbytečně ho nepřekrmujte.

Občas se stává, že krajta předkládanou stravu odmítne. Pokud však had potravu nepřijímá delší dobu a jsou na něm patrné úbytky na váze, je třeba navštívit specialistu na plazy.

Krmení krajty zelené

🐍 Krajta zelená – chov a rozmnožování

Krajty zelené je možno chovat v párech nebo jednotlivě, dva samce pohromadě chovat nelze. Krajty jsou vejcorodé (oviparní), kolem snůšky se obtáčejí a chrání si ji.

Samice vejce do jisté míry i zahřívá, protože dokáže svou tělesnou teplotu díky mikrostahům svalstva, zvýšit až o 7 °C. Aby nespadla vajíčka na zem a nerozbila se, jsou vybavena blanitou stopečkou.

Páření krajty zelené probíhá zpravidla na podzim, často v prosinci a lednu, po cca 100 – 110 dnech vyklade samice 10 – 25 vajec ve snůšce. Do terária je proto vhodné umístit budku se suchou rašelinou, kam samice vajíčka snáší.

Substrát pro líhnutí musí být suchý, avšak v teráriu musí být dostatečná vlhkost. Páření je možno vyvolat zkrácením doby svícení v teráriu na cca 8 hodin a snížením teploty asi o šest stupňů. Inkubace vajec probíhá cca po 40 – 65 dnech.

Krajta zelená mládě
Mládě krajty zelené jsou jasně žlutá, případně červená

Krajta zelená pohlaví – samec nebo samice?

Pohlavní rozdíly jsou viditelné, samci jsou menší, mají zesílení v oblasti hemipenisů a jsou zde zřetelnější drápky na vstupu u kloaky než u samic.

💵 Krajta zelená cena – kolik stojí?

Mládě krajtyod 8 000 Kč
Dospělá krajtaod 10 000 Kč
Krajta zelená cena – průměrná

Cena krajty zelené se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Krajta zelená prodej – kde ji koupit?

Míst kde krajtu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože krajtu koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele krajt. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Krajta zelená – barevné mutace

Krajta zelená má mnoho barevných forem, které se nazývají „desingers“. Vyskytují se mutace Albino, Mite phase, Calico, Bluish a Mosaic. Pak se vyskytují barevné varianty podle lokality výskytu: Aru, Biak, Cyclop, Jaya Pura, Sorong, Merauke, Timike a další. Také existují kříženci lokalit, kterým se říká „cross“.

❓ Nejčastější dotazy – krajta zelená chov

✅ Kde žije krajta zelená?

Je rozšířená na Nové Guineji a okolních ostrovech. Také se vyskytuje na polostrově Cape York a v severní Austrálii.

✅ Jak dlouho žije krajta zelená

V zajetí se krajta zelená dožívá 15 – 20 let.

✅ Je krajta zelená jedovatá?

Obecně patří krajty k velmi známým nejedovatým hadům, takzvaným škrtičům.

Zajímáte se o chov krajt. Mrkněte na článek o chovu krajty mřížkované.

Literární přehled:
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Kocián, M., Hroznýši a krajty, Polaris, 2000

5/5 - (5 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka