uh

Krajta zelená a její chov

Obecná charakteristika

Krajta zelená (Morelia viridis) patří do čeledi krajtovitých (Pythonidae) a jedná se o jednoho z jejích nejmenších zástupců. Do této podčeledi se zahrnuje 31 druhů hadů v 8 rodech. Krajta zelená se řadí mezi nejedovaté škrtiče. Tento had se vyskytuje v severní Austrálii, na Nové Guineji a okolních ostrovech, kde obývá tropické deštné pralesy. Je to had s noční aktivitou.


Má štíhlé tělo a zářivě zelenou barvu s bílými nebo nažloutlými podélnými skvrnami. Skvrny mají za úkol imitovat dopadající světlo na zelený podklad, tím je krajta skvěle maskovaná a nerozeznatelná od okolního prostředí. Hlava je plochá, má trojúhelníkový tvar a na špici je zkosená a rozšířená. Pohlavní rozdíly jsou viditelné, samci jsou menší, mají zesílení v oblasti hemipenisů a jsou zde zřetelnější drápky na vstupu u kloaky než u samic. Mláďata mají žlutou, hnědou nebo červenou barvu a bílé skvrny. Přebarvují se mezi šestým až dvanáctým měsícem života. Krajta zelená zpravidla dorůstá délky kolem 160 cm, někdy do 2 m. Živí se většinou vačnatci, ptáky, obojživelníky a drobnými savci. Dožívá se 15-20 let.

Vzhledem k tomu, že se jedná se o dost agresivního hada, od kterého se můžeme dočkat i bolestivého kousnutí, nepatří do rukou začátečníkům. Chov této krajty bych doporučila pouze zkušeným chovatelům hadů.

Terárium a teplota

Krajta zelená tráví většinu času ve větvích stromů, omotaná kolem vodorovné větve, odkud má dokonalý přehled o svém okolí, ale také zde loví potravu a snáší vejce.

Terárium by mělo být situováno spíše na výšku a mělo by mít minimální rozměry 80x70x70 cm (v – š – d), pro více jedinců musí být prostor samozřejmě větší. Vzhledem k tomu, že hadi rostou po celý svůj život, je dobré volit velikost terária spíše větší. Je třeba zajistit větrání, ale nikoliv průvan. Osvětlení musí být vyřešeno tak, aby jej had nemohl svou vahou strhnout a způsobit si zranění. Na dno terária lze použít rašelinu smíchanou s pískem nebo lignocel. Neměla by chybět větší miska s vodou a dostatek vodorovných větví, kde bude krajta trávit většinu času. Větve by měly být stejně široké, jako je široká krajta. Do terária můžeme dát živé nebo umělé rostliny, živé rostliny pomáhají s klimatickými podmínkami a v neposlední řadě se zde krajta bude cítit v bezpečí.

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 28°C (25-30°C) a pod výhřevem do 32°C. Vyšší teploty jsou nevhodné. Měla by zde být také dostatečná vzdušná vlhkost, vzhledem k tomu, že had pochází z tropických deštných lesů. Nedostatek vlhkosti způsobuje potíže se svlekem kůže. Terárium je proto vhodné ráno a večer rosit. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 60 – 80 % a v noci kolem 90 %. Noční pokles teplot by měl odpovídat pokojové teplotě, tedy cca20-25°C.

Potrava

Hadům chovaným v zajetí předkládáme myši, potkany a mrtvé nebo živé ptáky. Mláďata se začínají krmit asi do dvou týdnů od vylíhnutí holaty myší v týdenních intervalech, přičemž předkládaná potrava musí být úměrné velikosti. Dospělce krmíme jednou za 14 dní. Občas se stává, že krajta předkládanou stravu odmítne. Pokud však had potravu nepřijímá delší dobu a jsou na něm patrné úbytky na váze, je třeba navštívit specialistu na plazy.

Krmení krajty zelené – youtube.com

Chov a rozmnožování

Krajty zelené je možno chovat v párech nebo jednotlivě, dva samce pohromadě chovat nelze. Krajty jsou vejcorodé (oviparní), kolem snůšky se obtáčejí a chrání si ji. Samice je do jisté míry i zahřívá, protože dokáže svou tělesnou teplotu díky mikrostahům svalstva, zvýšit až o 7°C. Aby nespadla vajíčka na zem a nerozbila se, jsou vybavena blanitou stopečkou.

Páření krajty zelené probíhá zpravidla na podzim, často v prosinci a lednu, po cca 100-110 dnech vyklade samice 10-25 vajec ve snůšce, do terária je proto vhodné umístit budku se suchou rašelinou, kam samice vajíčka snáší. Substrát musí být suchý, avšak v teráriu musí být dostatečná vlhkost. Páření je možno vyvolat zkrácením doby svícení v teráriu na cca 8 hodin a snížením teploty asi o šest stupňů. Inkubace vajec probíhá cca po 40-65 dnech.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Kocián, M., Hroznýši a krajty, Polaris, 2000

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona