Má stránka

Leguán kubánský a jeho chov

Co se v článku dozvíte? 🔍

Obecná charakteristika

Leguán kubánský (lat. Cyclura nubila, ang. cuban ground iguana) je mohutný, jeden z největších a nejvíce ohrožených ještěrů čeledi leguánovitých (Iguanidae). Je to denní zemní ještěr, který je považován za jednoho z nejinteligentnějších.

Jeho domovem jsou karibské oblasti Kuba, Bahamy a Kajmanské ostrovy. Obývá biotopy na pobřeží, kde se zdržuje v křovinatých a skalnatých oblastech, v mangrovových porostech, na kamenitých svazích, ale setkáme se s ním i v otevřené krajině. K odpočinku vyhledává šikmé kmeny stromů.

reptilesmagazine.com

Leguán kubánský je zařazen pod ochranu CITES v nejvyšší kategorii mezinárodní ochrany (CITES A) a na červený seznam ohrožených druhů IUCN. Jeho chov podléhá registraci, protože se jedná o ohrožený druh. Na Kubě byli tito leguáni skoro vyhubeni, jeho populace jsou decimovány mizejícími biotopy, lovem pro maso a ohrožovat je mohou i divoká prasata, divoké kočky, psi nebo potkani. Leguán kubánský je dobrým plavcem a může se i potápět. Dospělí jedinci žijí spíše samotářským životem, v období rozmnožování vytváří páry. Při chovu v zajetí se tito ještěři dožívají 25-30 let.

Vzhled

Leguán kubánský dorůstá 150 – 180 cm a jeho hmotnost může dosáhnout až 15 kg. Zpravidla však jedinci váží kolem 7-10 kg. Samice jsou o hodně menší, mívají zpravidla od 70 do 90 cm. Zbarvení samců je břidlicově šedé, žlutohnědé nebo i šedohnědé s tmavě hnědými příčnými pruhy. U některých jedinců se mohou vyskytovat tečky a mramorování. Samice bývají olivově zelené s tmavými pruhy.

Od zátylku po konec ocasu se táhne hřbetní hřeben, který je tvořen tvrdými a plochými šupinami. Leguán kubánský má hrdelní lalok, na nohou silné drápy a šupinatý pokryv těla je drsný. Hlava je mírně protáhlá se silnými čelistmi, tělo má válcovitý tvar. Oko má zlatou duhovku a červenou skléru. Leguáni kubánští dobře vidí a jsou schopni detekovat tvary i pohyb na velkou vzdálenost.

Na hlavě se nachází parietální oko, fotosenzorický orgán, tzv. temenní „třetí“ oko, které má pouze základní sítnici a čočku. Nedokáže vytvářet obrazy, je však citlivé na světlo a tmu a je schopno detekovat pohyb nad hlavou leguána.

Terárium, teploty a vlhkost

Terárium pro dospělého leguána musí mít minimálně 230x100x150 cm (šířka x hloubka x výška), pro každého leguána počítáme 1/3 celkového prostoru navíc. Podlahová plocha by měla tedy zaujímat 2-4 m2. Terárium musí odpovídat velikosti leguána a splňovat nároky na jeho pohyb. Na dno lze použít silnější vrstvu rašeliny smíchané s pískem. Dále lze do terária umístit kameny a silnější větve, kam si mohou zvířata vylézt a odpočívat. Můžeme pro tentoúčel vybudovat i skalku. Dále je potřeba umístit do terária misku s vodou.

zoochat.com

Tento ještěr potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Vhodné je přidat zářivku s plnospektrálním denním světlem. Tepelný zdroj (terarijní žárovka, výbojka kombinující zdroj tepla, viditelného světla a UV záření) by měl být umístěn tak, aby se mohl ještěr vyhřívat a zároveň mu terárium poskytovalo i chladnější místo.

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 28-32°C a pod výhřevem cca do 40°C. Délka osvitu by měla být 12 hodin denně. Noční teploty by neměly klesat pod 20°C. Optimální teplota v noci se pohybuje zhruba mezi 23-25°C. Vlhkost v teráriu by měla být v rozmezí 50-70%.

Potrava

Stejně jako všechny druhy Cyclura, je i leguán kubánský primárně býložravý, 95% potravy tvoří listy, květy a plody až 30 druhů rostlin. V přírodních podmínkách v suchých oblastech pojídá listy a plody opuncie a občas sežere i hmyz, kraby a vyplavené ryby z moře. Těmto ještěrům by se živočišná strava předkládat neměla, protože jejich trávicí ústrojí není uzpůsobeno na trávení živočišných bílkovin, stejně jako je tomu např. u leguánů zelených. Z předkládání nesprávné stravy hrozí metabolická onemocnění, dna, nadýmání a další závažné zdravotní komplikace.

Literatura sice uvádí možnost přikrmování mladých jedinců živočišnou složkou potravy, avšak z hlediska dlouhodobého působení živočišných bílkovin na zdraví těchto leguánů, není přikrmování živočišnou složkou absolutně vhodné. Nelze tedy podávat jakékoliv živočišné bílkoviny, vejce, mléčné výrobky, pečivo a krmiva pro psy a kočky. I přesto, že je většina leguánů ochotně přijímá, existuje velké riziko vzniku onemocnění zvaného dna.

Z dostupných salátů je nejvhodnější rukola a polníček, které mají vyšší obsah vápníku, dále pak listy pampelišek, jetel, vojtěška. Občas lze předkládat i čínské zelí. Ovoce by mělo být podáváno pouze jako doplněk, tj. asi 25% z celkového objemu potravy a příkrmy by se měly střídat. Ovoce, které můžeme předkládat, zahrnuje jablka, hroznové víno, maliny, borůvky, hrušku, švestky, blumy, broskve, nektarinky, ostružiny, meruňky, meloun, jen zřídka banán a jahody. Ze zeleniny lze občas podat mrkev, zelené fazolky. Vhodné je větší a tvrdší složky potravy pokrájet nebo nastrouhat, aby nedošlo k udušení.

Potrava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník. Mezi nevhodné složky stravy patří rajčata, citrusy, ledový a listový salát, špenát, brokolice, květák, zelí či kapusta, houby.

Chov a rozmnožování

Leguáni kubánští se při chovu v zajetí rozmnožují vzácně, proto je tedy chov dost obtížný. Leguány kubánské je vhodnější chovat odděleně, v období rozmnožování v párech. Pohlavní dospělost nastává ve věku dvou až tří let. Období rozmnožování nastává zpravidla na jaře,

kdy po šesti až sedmi týdnech námluv dochází k páření. Gravidní samice mívají červené zbarvení na končetinách i těle. Leguán kubánský je oviparní – vejcorodý. Období kladení vajec vychází na květen a červen, kdy samice zahrabává snůšku do předem vyhrabané nory. Ve snůšce bývá 6-30 vajec, která mají tvrdou skořápku. Doba inkubace se při teplotě 30-31°C pohybuje mezi 70-80 dny. Líhnutí mláďat probíhá od srpna do září. Mláďata měří kolem 20 cm a od druhého dne již přijímají potravu.

Chov leguána kubánského je značně prostorově i finančně náročný a zvířatům je třeba zajistit vyhovující podmínky pro život. Proto chov leguána kubánského v žádném případě nelze doporučit začátečníkům, ani chovatelům, kteří životní nároky tohoto plaza nedokáží splnit.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka