Má stránka

Leguán zelený a jeho chov

Leguán zelený
Co se v článku dozvíte? 🔍

Se svým dlouhým bičovitým ocasem a velkou hlavou je leguán zelený velmi působivým ještěrem. Výrazný hrdelní lalok a hřeben z hřbetních ostnů dodávají tomuto stromovému ještěru nebezpečný vzhled.

🦎 Leguán zelený v kostce

✏️  Latinský názevIguana iguana
🌍  Země původuStřední a Jižní Amerika
🥬  PotravaBýložravec – listy, ovoce, zelenina
⏳  Délka života v zajetíaž 25 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 2 m
📐  Velikost teráriamin. 230 x 100 x 2000 cm
Leguán zelený – základní informace

Výskyt

Leguán zelený je nejznámějším ještěrem tropické Jižní Ameriky. Vyskytuje se v oblasti tropů a lesních oblastí Střední a Jižní Ameriky a od Mexika po Jižní Brazílii.

Tento ještěr zatím nepatří mezi ohrožené druhy, přestože jeho populace jsou decimovány mizejícími biotopy, ale i lovem pro maso. Kromě kočkovitých šelem, krokodýlů, hadů, některých opic a dravců  nemá v podstatě dospělý jedinec přirozené nepřátele.

Je to velký, herbivorní diurnální stromový ještěr s výrazným hřebenem trnů na hřbetě a velkým hrdelním lalokem. Dorůstá délky 1 – 2m a váží mezi 3 – 5 kg. Samice jsou zpravidla menší. Má čtyři silné pětiprsté končetiny s dlouhými ostrými drápy, které mu umožňují šplhat a udržet se na větvích.

Leguán zelený vzhled kůže
Detail kůže leguána zeleného

Leguán velmi dobře plave a šplhá. Dlouhý ocas slouží při plavání, udržení rovnováhy a v neposlední řadě jako zbraň v nebezpečí. Hrdelní lalok využívá leguán k termoregulaci, komunikaci, při námluvách i hájení svého teritoria.

Chov

Mnoho budoucích chovatelů si neuvědomuje, jak velké nároky na chov tato zvířata kladou, (zejména tepelné, světelné a nároky na čerstvou a pestrou stravu) a v neposlední řadě do jaké velikosti mohou tito plazi dorůst. Adultní samec leguána zeleného dorůstá délky až 180 cm a dožívá se 15 – 20 let.

Leguán zelený terárium – jak ho vybavit

Velikost terária

Terárium pro dospělého leguána musí mít minimálně 230 x 100 x 200 cm (šířka x hloubka x výška), pro každého leguána počítáme 1/3 celkového prostoru navíc.

Terárium musí odpovídat velikosti leguána a splňovat nároky na jeho pohyb. Zásadně se nedoporučuje chovat ještěra volně v bytě.

Substrát do terária

Samotné terárium by mělo být vybaveno tak, aby bylo co nejhygieničtější a dobře se udržovalo v čistotě. Proto je na dno nádrže ideální použít linoleum, nebo jej obložit snadno omyvatelnými kachličkami.

Písek, lignocel (kokosové vlákno) jsou nevhodné z důvodu možného požití leguánem a následné obstrukci trávicího traktu. To může vést až k úhynu jedince.

Vybavení do terária

Dále by měl být v teráriu umístěn vhodný materiál na šplhání – tzn. dostatek větví, které mu umožňují šplhat až ke stropu terária. Také by zde měla být nádrž s vodou, která bude dobře omyvatelná a snadná na údržbu, protože tam leguáni zpravidla chodí vykonávat svoji potřebu.

Teplota v teráriu

Teplota v teráriu by měla dosahovat 29,5 – 32 °C ve dne. Optimální teplota v noci se pohybuje mezi 23-25 °C. Z příliš vysokých teplot během noci mohou vznikat zápaly plic či jiné zdravotní potíže. Fyziologická = aktivní teplota leguána zeleného je 34 – 38 °C.

Tepelný zdroj (terarijní žárovka, výbojka kombinující zdroj tepla, viditelného světla a UV záření) by měl být umístěn tak, aby se mohl ještěr vyhřívat a zároveň mu terárium poskytovalo i chladnější místo.

❗️ Pozor na výšku umístění tepelného zdroje, aby se leguán nespálil. Horizontální a vertikální teplotní gradient by měl být zajištěn v rozmezí 25 – 38 °C. Toto rozmístění mu umožňuje regulaci jeho tělesné teploty. Pod žárovkou by se měla teplota pohybovat kolem 35 °C, (max. do 38 °C).

Vyhřívání mu umožňuje nejen udržet potřebnou tělesnou teplotu, ale slouží i k absorpci ultrafialového záření – UVA, UVB. To je důležité pro metabolické procesy vápníku a vitaminu D.

Jako diurnální zvíře by měl mít přibližně 10 hodin světla (slunečního záření) a 12 hodin tmy k vytvoření světelného režimu. Zvláště důležitý je zdroj UV-B záření, které podporuje tvorbu vitaminu D. Pro leguána je nevhodné a nepřirozené používání jakýchkoliv topných kamenů či fólií. Ty nemají dobrý vliv na jeho trávení a činnost střev.

Vlhkost v teráriu

Vlhkost v teráriu by měla být v rozmezí 50 – 70 %.

Nízká vlhkost může mít za následek dehydrataci, zaprášení plic (silikózu) či poruchy svleku kůže.

Velmi vysoká vlhkost naopak představuje riziko bakteriálních onemocnění, a může vyvolat vznik plísní. Nežádoucí průvan může mít za následek zápaly plic (pneumonie).

Desinfekce terária

Desinfekce terárií se provádí pouze přípravky k tomu určenými (např. Ivasan spray, ředěná octová voda, Reptipur W,apod.). Plazi jsou citliví na insekticidy a chemikálie, proto je třeba vyhýbat se přípravkům obsahujícím krezol a lyzol. Jsou pro ještěry toxické.

Leguán zelený potrava – čím se krmí?

Leguán zelený potrava
Pochutná na rukole, polníčku, melounu, jablkách…

Leguán zelený je striktní herbivor, tzn. býložravec. Trávicí trakt začíná dutinou ústní, ve které se nachází velký pohyblivý růžový jazyk, zubní lišty a glottis. Leguán má pleurodontní chrup, který vystupuje z čelisti. Má asi 80 – 120 zubů, výměna probíhá až 5x do roka.

Tito ještěři svou potravu nežvýkají, zuby slouží k odkousnutí jednotlivých částí rostlin. Mají malé množství čistých slin, které slouží k navlhčení potravy. Z toho důvodu je vhodné větší a tvrdší složky potravy pokrájet nebo nastrouhat, aby nedošlo k udušení.

Strava a její složení

  • 60 % zelené listy
  • 30 % květy
  • 10 % ovoce

Složení potravy je založeno na velkém množství vlákniny, přičemž musíme dbát na balancovaném poměru vápníku a fosforu (min. 2:1, lépe 4:1). Hlavními zdroji energie jsou uhlohydráty 75%, bílkoviny 20% a tuky 5%.

Potrava by měla obsahovat lehce stravitelné cukryovoce, tuky – olejnaté rostliny. Složky stravy by měly být s velmi nízkým obsahem oxalátů, které jsou obsaženy např. ve špenátu a petrželi. Oxaláty se váží s vápníkem a zabraňují jeho absorpci, proto dochází k deficitu, což má za následek vznik metabolického onemocnění kostí. Dále pak omezit plodiny s vysokým obsahem fosforu, ten se hodně vyskytuje v banánech.

Z dostupných salátů je nejvhodnější rukola a polníček, dále pak listy pampelišek, jetel, vojtěška. Občas lze předkládat i čínské zelí.

Ovoce by mělo být podáváno pouze jako doplněk, tj. asi 25 % z celkového objemu potravy a příkrmy by se měly střídat. Ovoce, které můžeme předkládat, zahrnuje jablka, hroznové víno, maliny, borůvky, hrušku, švestky, blumy, broskve, nektarinky, ostružiny, meruňky, meloun, jen zřídka banán a jahody. Ze zeleniny lze občas podat mrkev, zelené fazolky.

Většina komerčně nabízených granulovaných krmiv pro leguány je považována za méně vhodné.

❗️ Nevhodná strava

Naprosto nevhodné je podávání jakýchkoliv živočišných bílkovin, vajec, mléčných výrobků, pečiva a krmiv pro psy a kočky. I přesto, že je většina leguánů ochotně přijímá, existuje velké riziko vzniku onemocnění zvaného dna.

Mezi nevhodné složky stravy patří rajčata, citrusy, ledový a listový salát, špenát, brokolice, květák, zelí či kapusta, houby.

Leguán nesmí kaki ( je pro něj toxické), karambolu a avokádo.

Leguán zelený pohlaví – samec nebo samice

Leguán zelený pohlaví
Samec X Samice leguána zeleného

Rozlišení samců od samic, především u mláďat nemusí být jednoznačné.

Samci mají větší tělesný rámec, výraznější lalok, hřeben a robustnější hlavu. Samice bývají zpravidla menší, Gonády jsou párové, jsou uloženy dorzomediálně v dutině tělní.

Samci mají párové hemipenisy uložené v hemipenisových kapsách. Hemipenisy jsou vychlípitelné váčky s řadou příchytných hrotů, jejichž stavba je zpravidla druhově specifická.

Dalším rozlišovacím znakem jsou femorální póry umístěny na vnitřní straně stehen, které jsou v řadě od ocasu k holeni. U samců bývají zpravidla hodně výrazné. Samice mají párové vaječníky a vejcovody, ty ústí do urodea kloaky. Děloha není u leguánů vyvinuta.

Leguán zelený chov a rozmnožování

Leguáni zelení dosahují pohlavní dospělosti cca ve 3 – 4 letech. Po vnitřním oplodnění jsou vajíčka posouvána distálně. Poté dochází k sekreci albuminu, vajíčka mají kožovitou skořápku a postupně kalcifikují na vejce.

Samice klade do kladiště jednu snůšku za sezonu (10 – 86 vajec). Inkubace záleží na okolní teplotě a trvá většinou 100 – 120 dní. Oplodněná vejce jsou bílá, oválná, napnutá. Vylíhlá mláďata jsou plně samostatná, váží 8 – 16 g, jsou asi 20 cm dlouhá a mají sytě zelenou barvu.

Leguáni zelení jsou hodně teritoriální, proto nelze chovat dva samce v jednom teráriu. Samci bývají mezi sebou nesnášenliví a může dojít ke vzájemnému poranění. Leguány lze ideálně chovat jednotlivě nebo v páru, popřípadě dvě samice a jednoho samce.

Leguán zelený mládě

Leguán zelený mládě
Mláďata leguána zeleného

Leguán zelený nemoci

Nejčastější nemoci

Mezi nejčastější choroby těchto plazů patří právě onemocnění vznikající ze špatné výživy. Jsou to zejména metabolická onemocnění kostí a dna. U samic se můžeme setkat se zadržením snůšky nebo dysfunkcí a extrémním zvětšením vaječníků ( preovulační folikulární stáze).

Mezi běžná onemocnění řadíme plísňové a bakteriální infekce kůže, dále abscesy nejčastěji v oblasti čelistí, systémové bakteriální infekce a záněty dýchacích cest, které jsou u leguánů vzácnější. Poranění jako zlomeniny končetin většinou souvisejí s pády z výšky.

nádory se u leguánů setkáváme vzácněji. Některé choroby nejsou ještě zcela objasněny i přes to, že se vyskytují dost často. Patří sem např. choroby ledvin (nefropatie), u kterých často nelze odhalit primární příčinu vzniku.

❗️ Pozor na intoxikaci z nanesení peruánského balzámu na kůži ještěrů. Může to mít smrtelné následky.

💵 Leguán zelený cena – kolik stojí?

Mládě leguánaod 1 200 Kč
Dospělý leguánod 3 000 Kč
Leguán zelený cena – průměrná

Cena leguána se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Leguán zelený prodej – kde ho koupit?

Míst kde leguána koupit je mnoho. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože leguána dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele leguánů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Leguán zelený barvy

Typickou barvou leguána je zelená, vyskytují se však i další barevné varianty – černý a růžový (ostrovy Bonaire, Aruba, Curacao), červený (Kostarika), oranžový (Mexiko) a modročerný (Peru). Leguán zelený byl zavlečen i na Floridu nebo Havajské ostrovy.

❓Nejčastější dotazy – leguán zelený chov

✅ Jak ochočit leguána zeleného?

První týdny dejte leguánovi klid, aby se co nejméně stresoval. Neberte ho do ruky a zbytečně se nepřibližujte k teráriu. A začněte postupně, při krmení dávejte ruku do terárka a postupně ji tam mějte delší dobu. Potom postupně začněte leguána hladit až si ho budete moc vzít do ruky.

✅ Jak dlouho žije leguán zelený?

V dobrých podmínkách se leguán dožije až 25 let.

✅ Jak dlouho vydrží leguán bez jídla?

Leguán vydrží bez jídla několik dní a nijak mu to neuškodí. Zásobu energie mají v kořenu ocasu. Tedy kondici poznáte podle jeho síly.

✅ Jak často jí leguán

Dospělý leguán žere 1x za 2 – 3 dny.

5/5 - (20 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka