Má stránka

Leguánek obojkový a jeho chov

Leguánek obojkový
Co se v článku dozvíte? 🔍

Leguánek obojkový (lat. Crotaphytus collaris, ang. eastern collared lizard) je menší ještěr s denní aktivitou, patřící do čeledi leguánovitých a podčeledi Crotapytinae.

Jedná se o teplomilného ještěra, který je nejaktivnější během dne, kdy může teplota dosahovat až 50 °C. Přes den loví a vyhřívá sena slunci, v noci je ukrytý pod kameny nebo v různých štěrbinách.

K úspěšnému chovu je třeba co nejpřesněji simulovat podmínky přírodního prostředí.

🦎 Leguánek obojkový v kostce

✏️  Latinský názevCrotaphytus collaris
🌍  Země původustřední Amerika, Mexiko
🦗  Potravahmyz, malé ještěrky
⏳  Délka života v zajetíaž 11 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 35 cm
📐  Velikost teráriamin. 40 x 40 x 80 cm
Leguánek obojkový – základní informace

Výskyt

Žije převážně ve střední Americe až po Mexiko. Obývá většinou pouštní kopce, stráně, řídké lesy a pahorkatiny. Pokud se na rozpálené zemi potřebuje ochladit, zvedá střídavě nožky, a proto v tu chvíli stojí jen na dvou.

Jak leguánek běhá 🦎

Je to hbitý, rychlý ještěr a dobrý skokan. V případě nebezpečí dokáže utíkat po zadních nohou, jako např. bazilišek nebo anolis.

Vzhled

Leguánek obojkový dorůstá délky kolem 20 – 35 cm a hmotnost se pohybuje kolem 35 – 50 gramů. Má širší hlavu, která je viditelně oddělena od krku, dlouhý ocas a silné končetiny, které jsou uzpůsobeny ke skákání.

Na krku je zřetelný obojek tvořený dvěma černými pruhy s doplňkovým žlutým, zeleným nebo modrým zbarvením. Odtud získal leguánek své druhové jméno. Sliznice v tlamičce je tmavá.

Leguánek obojkový pohlaví – samec nebo samice?

Samec x Samice – zdroj writework.com

Samci mívají modré nebo modrozelené zbarvení se žlutými proužky. Samičky jsou menší a méně nápadné. Bývají zbarveny do hnědých odstínů a na těle se vyskytují malé světlé tečky, které v období březosti mění barvu do oranžova. Leguánek obojkový nemá na zádech hřeben.

🦎 Leguánek obojkový – terárium

Velikost terária

Terárium pro leguánka by mělo být hodně prostorné, pouštního typu s minimálními rozměry 150 x 80 x 90 cm (š-v-h) pro pár nebo skupinku 1+3. Pro jednoho jedince se doporučuje rozměr terária min. 40 x 40 x 80 cm.

Nicméně chov jednoho leguánka nedoporučujeme. Trpěl by samotou.

Substrát do terária

Jako podklad lze užít vyšší vrstvu jemného štěrku nebo písku, který není prašný.

Terén by měl být členitý s kameny, kořeny, jeskyněmi a chladnějšími místy, kde se mohou zvířata ochladit. Prostor lze doplnit o rostliny.

Vybavení terária

Dále je třeba umístit misku s vodou. Pokud máme více místa a terárium prostornější, lze tam instalovat i nějaký vodopád nebo vodní sprchu.

Je třeba vyrobit v teráriu pevnou skalku s vyvýšeným místem, kterého bude v hojné míře využívat dominantní sameček, ale také našemu ještěrovi zajistí úkryt, neboť leguánci obojkoví jsou dost plaší a snaží se neustále někam schovat.

Také je dobré nalepit na stěny terária např. korek, aby si zvířata neporanila hlavu, protože se jedná o hbité jedince.

Teplota v teráriu

Tato ještěrka potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Vhodné je přidat zářivku s plnospektrálním denním světlem.

Denní teploty by se měly pohybovat v teplotním gradientu 25 – 35 °C a pod výhřevem cca do 45 °C. Umístíme topný kabel, abychom zajistili vyhřívání substrátu, je potřeba v teráriu vytvořit teplejší i chladnější místa. Noční pokles teplot se pohybuje v rozmezí 19 – 20 °C.

Vlhkost v teráriu

Večer je vhodné terárium rosit vlažnou vodou. Vlhkost by se měla pohybovat ve dne kolem 40 % s mírným nočním vzestupem na 60 %.

🦎 Leguánek obojkový potrava – čím se krmí?

Leguánek obojkový se živí převážně hmyzem, proto zvířatům chovaným v zajetí se předkládá krmný hmyz, jako jsou např. cvrčci, švábi, kobylky, larvy potemníků, zavíječi aj., nebo smýkaný hmyz, který není chemicky ošetřen. Mouční červi nejsou moc vhodní, navíc velmi málo výživní.

Jako zpestření jídelníčku lze v malém množství krmit listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce.

Jak často se krmit leguánka?

Mláďata se krmí denně, až dvakrát přiměřeně velkou potravou. Dospělé leguánky krmíme 3x týdně. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

🦎 Leguánek obojkový – chov a rozmnožování

Leguánek obojkový chov
Leguánci obojkoví trpí samotou

Leguánci obojkoví mají pevné partnerské svazky a samotou trpí. Chováme je proto v párech nebo ve skupinkách jednoho samečka a 2-3 samiček.

Chov jednoho samotného leguánka se proto nedoporučuje. U adultních jedinců je většinou dobře zřetelná odlišnost samce od samičky (pohlavní dimorfismus). Pohlavní dospělost nastává mezi 12 – 18 měsícem života.

Zimní odpočinek (zimování) leguánka obojkového se provádí zpravidla v zimních měsících po dobu 4 – 8 týdnů při teplotě cca 15 – 18 °C a zkrácením osvitu na 10 hodin.

Po tomto odpočinku nastává cca po 14 dnech období páření. To trvá až do letních měsíců. Samičky jsou březí cca 4 týdny a poté kladou vejce zhruba od dubna do června.

Jedna snůška obsahuje 10 – 12 vajíček. Takových snůšek může být více do roka, až čtyři, kdy poslední ze snůšek bývá vykladena na začátku srpna. Inkubace probíhá při teplotě kolem 30 °C a mláďata se začínají líhnout po cca 50 dnech.

Komunikace

Tito ještěři jsou poměrně komunikativní a družní. Dorozumívají se mezi sebou trhavým pokyvováním hlavou.

V době námluv se samečci předvádí zejména hrbením hřbetu do obloučku, nafukováním hrdélka a také dělají kliky. Samečci vyhání vetřelce ze svého teritoria syčením, přičemž tělo je zploštělé, nohy natažené a mají při tom doširoka otevřenou tlamku.

Leguánek obojkový si sice snadno přivykne na lidskou přítomnost a kontakt, nicméně se jedná o dost plaché jedince, kteří mohou při pocitu strachu bolestivě kousnout.

Jedná se o druh, který je náchylný na metabolické poruchy vznikající z nedostatečného nebo chybného přísunu vápníku a minerálních látek ve stravě.

Začínajícím nebo nezkušeným chovatelům se pořizování leguánka obojkového nedoporučuje.

💵 Leguánek obojkový cena – kolik stojí?

Mládě leguánkaod 1 000 Kč
Dospělý leguánekod 2 000 Kč
Leguánek obojkový cena – průměrná

Cena leguánka se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

🦎 Leguánek obojkový prodej – kde ho koupit?

Míst kde leguánka koupit je mnoho. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože leguánka dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele leguánků. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – leguánek obojkový chov

✅ Kolik stojí leguánek obojkový?

Cena leguánka se pohybuje v řádech tisíců korun. Mládě leguánka pořídíte už od jednoho tisíce.

✅ Čím se živí leguánek obojkový?

Leguánek se živý převážně hmyzem – cvrčci, švábi, kobylky. Sežere i myší mláďata nebo menší ještěrky. Potravu můžeme doplnit i rostlinou stravou – květy rostlin, kousky ovoce.

✅ Kolika let se dožívá leguánek obojkový?

Leguánek se dožívá až 11 let.

Literární přehled
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (6 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka