thum

Leguánek obojkový a jeho chov

Leguánek obojkový (lat. Crotaphytus collaris, ang. eastern collared lizard) je menší ještěr s denní aktivitou, patřící do čeledi leguánovitých a podčeledi Crotapytinae. Žije převážně ve střední Americe až po Mexiko. Obývá většinou pouštní kopce, stráně, řídké lesy a pahorkatiny. Pokud se na rozpálené zemi potřebuje ochladit, zvedá střídavě nožky, a proto v tu chvíli stojí jen na dvou. Je to hbitý, rychlý ještěr a dobrý skokan. V případě nebezpečí dokáže utíkat po zadních nohou, jako např. bazilišek nebo anolis.

https://www.youtube.com/watch?v=DxxiFxsj2lI
Jak leguánek běhá – youtube.com

Jedná se o teplomilného ještěra, který je nejaktivnější během dne, kdy může teplota dosahovat až 50°C. Přes den loví a vyhřívá sena slunci, v noci je ukrytý pod kameny nebo v různých štěrbinách. K úspěšnému chovu je třeba co nejpřesněji simulovat podmínky přírodního prostředí. Leguánek obojkový se dožívá až 10 let.

Vzhled

Leguánek obojkový dorůstá délky kolem 20-35 cm a hmotnost se pohybuje kolem 35-50 gramů. Má širší hlavu, která je viditelně oddělena od krku, dlouhý ocas a silné končetiny, které jsou uzpůsobeny ke skákání. Na krku je zřetelný obojek tvořený dvěma černými pruhy s doplňkovým žlutým, zeleným nebo modrým zbarvením. Odtud získal leguánek své druhové jméno. Sliznice v tlamičce je tmavá.

samec X samice – writework.com


Samci mívají modré nebo modrozelené zbarvení se žlutými proužky. Samičky jsou menší a méně nápadné. Bývají zbarveny do hnědých odstínů a na těle se vyskytují malé světlé tečky, které v období březosti mění barvu do oranžova. Leguánek obojkový nemá na zádech hřeben.

Terárium, teploty a vlhkost

Terárium pro leguánka by mělo být hodně prostorné, pouštního typu s minimálními rozměry 150x80x90 cm (š-v-h) pro pár nebo skupinku 1+3. Jako podklad lze užít vyšší vrstvu jemného štěrku nebo písku, který není prašný. Dále je třeba umístit misku s vodou. Pokud máme více místa a terárium prostornější, lze tam instalovat i nějaký vodopád nebo vodní sprchu. Večer je vhodné terárium rosit vlažnou vodou. Vlhkost by se měla pohybovat ve dne kolkem 40% s mírným nočním vzestupem na 60 %.

Tato ještěrka potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Vhodné je přidat zářivku s plnospektrálním denním světlem. Denní teploty by se měly pohybovat v teplotním gradientu 25-35°C a pod výhřevem cca do 45°C. Umístíme topný kabel, abychom zajistili vyhřívání substrátu, je potřeba v teráriu vytvořit teplejší i chladnější místa. Noční pokles teplot se pohybuje v rozmezí 19-20°C.

Je třeba vyrobit v teráriu pevnou skalku s vyvýšeným místem, kterého bude v hojné míře využívat dominantní sameček, ale také našemu ještěrovi zajistí úkryt, neboť leguánci obojkoví jsou dost plaší a snaží se neustále někam schovat. Terén by měl být členitý s kameny, kořeny, jeskyněmi a chladnějšími místy, kde se mohou zvířata ochladit. Prostor lze doplnit o rostliny. Také je dobré nalepit na stěny terária např. korek, aby si zvířata neporanila hlavu, protože se jedná o hbité jedince.

Potrava

Leguánek obojkový se živí převážně hmyzem, proto zvířatům chovaným v zajetí se předkládá krmný hmyz, jako jsou např. cvrčci, švábi, kobylky, larvy potemníků, zavíječi aj., nebo smýkaný hmyz, který není chemicky ošetřen. Mouční červi nejsou moc vhodní, navíc velmi málo výživní.

Jako zpestření jídelníčku lze v malém množství krmit listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce. Mláďata se krmí denně, až dvakrát přiměřeně velkou potravou, dospělcům je doporučováno předkládat stravu třikrát týdně. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Chov a rozmnožování

Leguánci obojkoví mají pevné partnerské svazky a samotou trpí. Chováme je proto v párech nebo ve skupinkách jednoho samečka a 2-3 samiček. Chov jednoho samotného leguánka se proto nedoporučuje. U adultních jedinců je většinou dobře zřetelná odlišnost samce od samičky (pohlavní dimorfismus). Pohlavní dospělost nastává mezi 12-18 měsícem života.

https://www.youtube.com/watch?v=frk15ZtFCjw
Ve videu je i pěkně vidět jak hbytě loví – youtube.com

Zimní odpočinek leguánka obojkového se provádí zpravidla v zimních měsících po dobu 4-8 týdnů při teplotě cca 15-18°C a zkrácením osvitu na 10 hodin. Po tomto odpočinku nastává cca po 14 dnech období páření. To trvá až do letních měsíců. Samičky jsou březí cca 4 týdny a poté kladou vejce zhruba od dubna do června. Jedna snůška obsahuje 10-12 vajíček. Takových snůšek může být více do roka, až čtyři, kdy poslední ze snůšek bývá vykladena na začátku srpna. Inkubace probíhá při teplotě kolem 30°C a mláďata se začínají líhnout po cca 50 dnech.

Komunikace

Tito ještěři jsou poměrně komunikativní a družní. Dorozumívají se mezi sebou trhavým pokyvováním hlavou. V době námluv se samečci předvádí zejména hrbením hřbetu do obloučku, nafukováním hrdélka a také dělají kliky. Samečci vyhání vetřelce ze svého teritoria syčením, přičemž tělo je zploštělé, nohy natažené a mají při tom doširoka otevřenou tlamku.

Leguánek obojkový si sice snadno přivykne na lidskou přítomnost a kontakt, nicméně se jedná o dost plaché jedince, kteří mohou při pocitu strachu bolestivě kousnout. Jedná se o druh, který je náchylný na metabolické poruchy vznikající z nedostatečného nebo chybného přísunu vápníku a minerálních látek ve stravě. Začínajícím nebo nezkušeným chovatelům se pořizování leguánka obojkového nedoporučuje.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998
-Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona