Má stránka

Největší had na světě + další hadí rekordy

Největší had na světě
Co se v článku dozvíte? 🔍

Jaký je největší had na světě a kolik měří? V tomto článku se dozvíš, jaký je největší had v současnosti i v historii planety Země.

Hadí rekordy

🐍  Největší had na světěKrajta mřížkovaná976 m
🐍  Nejtěžší had na světěAnakonda velká227 kg
🐍  Největší jedovatý had na světěKobra královská5,5 m
🐍  Nejmenší had na světěLeptotyphlops carlae10 cm
Největší, nejtěžší a nejmenší had na světě

Největší had na světě – Krajta mřížkovaná

V současnosti největším a nejdelším hadem na světě je Krajta mřížkovaná.

U největšího zástupce tohoto druhu bylo naměřeno 976 centimetrů, tedy skoro deset metrů.

Krajta mřížkovaná největší had na světě
Nejdelší had na světě je Krajta mřížkovaná

Krajta mřížkovaná (Python regius) je velmi oblíbeným druhem hada pro chov v zajetí. Jsou to hadi poměrně nenároční na péči, kteří se snadno chovají v teráriu. Většina krajt mřížkovaných v zajetí se již narodila v zajetí a nebyla zachycena v přírodě.

Největší had na světě je mrtvý

Ovšem opravdu největším známým hadem je Titanoboa cerrejonensis, měřící 12,8 – 14 metrů, který žil před 60 miliony lety v nejstarším období třetihor.

Zkameněliny tohoto hada byly poprvé objeveny v Kolumbii v roce 2009 a podle nálezů se jednalo o plně vodního plaza, který obýval řeky a vodní toky.

Titanoboa byl v té době vrcholovým predátorem a lovila obrovské kořisti, jako byli krokodýli, želvy a dokonce i další hadi. Díky své obrovské velikosti a silnému tělu neměl žádné přirozeného predátora a byl jedním z nejvýznamnějších druhů ve svém ekosystému.

Titanoboa cerrejonensis největší had na světě
Titanoboa cerrejonensis – nejdelší had v dějinách života na zemi

Jednalo se o největšího hada, který kdy existoval na Zemi a jeho délka se odhaduje na více než 12 metrů a hmotnost na téměř 1 135 kg.

Přestože je Titanoboa už dávno vyhynulý, jeho objev a výzkum nabízí unikátní pohled do minulosti a pomáhá nám lépe pochopit, jaké bylo dávné prostředí a jak se v průběhu času vyvíjely rostliny a zvířata.

Titanoboa se stal symbolem obrovského rozsahu a diverzity, které mohly existovat na naší planetě a ukazuje nám, že naše planeta dokáže produkovat něco tak ohromujícího, jako byl tento obrovský had.

Nejtěžší had na světě – Anakonda velká

Často je za největšího hada považovaná Anakonda velká, ale jejích 9 metrů na Krajtu mřížkovanou nestačí. Na druhou stranu anakonda drží prvenství jako nejtěžší had na světě s hmotnosti až 250 kg.

Anakonda velká
Hlava 6 metrové anakondy velké – nejtěžšího hada na světě

Chov Anakondy velké (Eunectes murinus) jako domácího mazlíčka je většinou nelegální a v mnoha zemích i nebezpečné. Tak velký a silný had může být pro nezkušeného majitele velmi nebezpečný, a proto se většinou chová jen v odborných zoo nebo v zoologických parcích.

Navíc, pokud byste chtěli Anakondu velkou chovat, museli byste zajistit specifické podmínky pro její život a vývoj. Potřebuje velký prostor s dostatkem vody a tepla, a musí mít přístup k dostatečnému množství potravy, což může být pro majitele velmi nákladné.

Anakondy navíc potřebují být chovány v souladu se zákonem, takže byste museli získat povolení a dodržovat všechny přísné požadavky na chov tohoto druhu.

Největší nejjedovatější had na světě – Kobra královská

Největším jedovatým hadem je se svými 5,5 metry Kobra královská z jihovýchodní Asie

Kobra královská – největší nejjedovatější had
Kobra královská – největší a nejjedovatější had na světě

Chov kober královských (Ophiophagus hannah) jako domácích mazlíčků se většinou nedoporučuje a mnoho zemí také takový chov zakazuje.

Kobra královská je jedovatý had a může být pro nezkušeného majitele velmi nebezpečná. Její jed může být smrtelný a postihuje nervový systém, což může způsobit ochrnutí, křeče a v horších případech smrt.

Nejmenší had na světě – Leptotyphlops carlae

Nejmenší had na světě je Leptotyphlops carlae, který je dlouhý jen deset centimetrů. Váží asi 1 gram.

Leptotyphlops carlae nejmenší had na světě
Leptotyphlos carlae je nejmenší had na světě o velikosti 10 cm

Vyskytuje se v Karibiku, na ostrově Barbados a byl objeven v roce 2008. Má štíhlé tělo a malou hlavu, a živí se pravděpodobně malými bezobratlými. Díky své velikosti je však velmi obtížné ho nalézt a pozorovat v přírodě.

❓Nejčastější dotazy – hadí rekordy

✅  Kolik lidí zabije had?

Na celém světě uštkne had 5 milionů lidí ročně. Z toho 100 tis. lidí zemře a 400 tis. lidí trvale ochrne nebo přijde o končetinu.

✅  Který had je nejjedovatější?

Nejjedovatější had na světě je Taipan velký žijící v Austrálii.

✅  Jaký had má nejúčinnější jed?

Mezi hady s nejúčinnějším jedem patří některé druhy korálovců, mamb, kobr, taipanů a některých druhů zmijí. Mezi hady s nejúčinnějším jedem patří například mořská kobra, která dokáže být smrtelná pro člověka během několika minut.

✅  Jaký had dokáže nejdéle přežít bez jídla?

Mnoho druhů hadů dokáže přežít dlouhé období bez jídla. Například hadi z čeledi Boas (boa křovinná, anakonda atd.) a Pythons (krajta mřížkovaná, krajta ametystová atd.) mohou přežít bez jídla po dobu několika týdnů, měsíců a dokonce i roků.

✅  Jaký had má nejdelší život?

Neexistuje jednoznačná odpověď na to, který had má nejdelší život, protože existuje mnoho druhů hadů a dožívají se různého věku. Některé druhy hadů se dožívají jen několika let, zatímco jiné mohou žít až několik desítek let.
Mezi druhy hadů, kteří se mohou dožít vysokého věku, patří například krajta ametystová (Morelia amethistina), kteří mohou žít až 25 let v zajetí. Hadi z čeledi Boas (boa křovinná, anakonda atd.) a Pythons (krajta mřížkovaná, krajta ametystová atd.) mohou také žít poměrně dlouho, a to až 30 let nebo více.
Zajímavým příkladem hada s vysokým věkem je zmije obecná (Vipera berus), která se dožívá až 20 let. Vzhledem k tomu, že hadi jsou velmi rozmanitou skupinou živočichů, životnost různých druhů hadů se může výrazně lišit.

Tip: Koukněte se na více zajímavých článků z oboru teraristiky v kategorii Zajímavosti.

Poznámka: Velikosti hadů, které uvádíme v článku jsou maximální možné, ale takových se v zajetí nedorůstají.

5/5 - (21 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka