Má stránka

Otakárek fenyklový

Otakárek fenyklový
Co se v článku dozvíte? 🔍

Otakárek fenyklový žije v převážné části Evropy i Asie. U nás není nikde příliš hojný a patří mezi chráněné druhy. Občas se objeví na zahrádkách, kde se pěstuje kopr, fenykl nebo mrkev na semeno.

Otakárek fenyklový v kostce

✏️  Latinský názevPapilio machaon
🌍  VýskytEvropa, Asie, Japonsko, sever Afriky
🌸  Potravalisty, nektar
🦋  Velikost v dospělosti75 – 100 mm
Otakárek fenyklový – základní informace

Otakárek fenyklový prožívá až půl roku jako housenka nebo kukla, zatímco dospělý motýl žije nanejvýš necelý měsíc.

Motýl má jediný životní cíl: nalézt partnera a spářit se, aby vývoj jeho druhu mohl pokračovat. Samičky hynou po nakladení vajíček, samečci již krátce po páření.

Výskyt – zeměpisné rozšíření otakárka

Domovem tohoto motýla je převážná část Evropy a Asie, včetně Japonska a sever Afriky. Ve Velké Británii byl kdysi tento druh hojný, ale dnes se vyskytuje jen místy.

Ochrana druhu

Dříve patřil otakárek fenyklový k hojným druhům, ale na mnoha místech ho přivedlo na po pokraj vyhynutí intenzivní zemědělství, používání chemických postřiků proti škůdcům, změny ve složení pěstovaných druhů a boj proti plevelům. Takto u nás pomalu hyne i motýl lišaj smrtihlav.

Vývoj otakárka fenyklového

Motýli se líhnou z kukly na jaře. Otakárek vyleze z prasklého obalu kukly, během několika minut se mu napřímí a oschnou křídla a on odletí.

Vývojový cyklus otakárek fenyklový
Vývojový cyklus otakárka fenyklového

Životní cyklus otakárka fenyklového

  1. Vajíčko

    Vajíčka klade samička otakárka na živnou rostlinu jednotlivě. Toto nepatrné stvoření je jeho čerstvě vylíhnutá housenka.

  2. Housenka

    Čerstvě vylíhnutá housenka se maskuje před nepřáteli jako kousek ptačího trusu. Později housenka získá výstražné zbarvení. Při ohrožení navíc vysunuje dva hrozivě vyhlížející „rohy“ umístěné za hlavou.

  3. Kukla

    Housenka se nakonec upoutá ke stonku rostliny a změní se v kuklu, která většinou přečkává zimu.

  4. Motýl

    Motýli se líhnou z kukly na jaře. Otakárek vyleze z prasklého obalu kukly, během několika minut se mu napřímí a oschnou křídla a on letí.

Otakárek fenyklový – zajímavosti

  • Občas se vyskytnou otakárci fenykloví s tak tmavými křídly, že na nich nerozeznáme téměř žádnou kresbu. Tento jev se nazývá melanismus a bývá vyvolán mimořádnými teplotními podmínkami ve stadiu kukly. Není dědičný, nejde tedy o zvláštní rasu ani druh. Mezi motýly je melanismus poměrně častný.
  • Původní vlastní čeledi otakárkovitých jsou tropy. Zde dosahují největší druhové pestrosti. Africký druh Papilio dardanus má například samičky, které vypadají jako docela jiný, nepoživatelný druh motýla. Samečci však již vypadají jako typičtí otakárci.
  • V závislosti na podnebí mohou mít otakárci fenykloví v různých oblastech jednu nebo dvě generace ročně.

Otakárek fenyklový potrava – čím se živí?

Otakárek fenyklový potrava
Motýl saje z květů nektar neboli cukerný roztok

U všech motýlů je běžným jevem, že nejvíce potravy přijímají ve stadiu housenky. Stejně to tak má i otakárek fenyklový.

Potrava housenek otakárka

Housenky tohoto druhu otakárka potřebují k vývoji miříkovité rostliny. Těmto rostlinám se také říká mrkvovité nebo okoličnaté a vyznačují se kruhovitým květenstvím složeným z drobných kvítků. Náleží mezi ně například mrkev, fenykl, andělika nebo kopr.

Zvláštní zálibu má housenka otakárka fenyklového v smldníku bahením (Peucenadum palustre). Všechny tyto rostliny obsahují látky odpuzující většinu živočichů. Jejich odpudivá chuť přechází z potravy do těla housenek.

Housenkasilné kousavé ústrojí. Svými kusadly dovede úzké listy živných rostlin zpracovat na drobné kousky. Pustí se do listu od okraje a pokračuje ke střední žilce, takže záhy celý list zmizí a housenka se přesune k dalšímu. Žere v podstatě bez přestání a neuvěřitelně rychle přibývá na hmotnosti.

Potrava dospělého motýla

Jakmile se housenka zakuklí a posléze změní v motýla, skončí ve vývoji otakárka fenyklového období růstu. Dospělý motýl již potřebuje potravu jen jako zdroj energie pro létání a rozmnožování. Změní se i forma potravy. Motýl saje z květů nektar, tedy vlastně cukerný roztok. Jeho ústní ústrojí se z kousacího přeměnilo na spirálovitě stočený dlouhý sosák.

Otakárek fenyklový rozmnožování

Jakmile se na jaře vylíhne dospělý otakárek fenyklový, začne shánět vhodného partnera. Vždyť mu na zplození potomstva zbývá jen necelý měsíc života. Partneři se vyhledávají a vzájemně poznávají pomocí chemických signálů, které jsou pro náš čich nepostřehnutelné.

Samička otakárka fenyklového snáší kuklovitá vajíčka postupně a připevňuje je jednotlivě přímo na listy živné rostliny. Nejčastěji to bývá na smldník bahenní, mrkev obecnou nebo kopr. Po 8 až 10 dnech se z vajíček líhnou malé housenky a ihned se pustí do žraní.

Otakárek fenyklový housenka
Housenka otakárka fenyklového

Otakárek fenyklový a jeho housenka likviduje listy rostliny jako stroj, příjem potravy a její přeměna na buňky svého vlastního rostoucího těla jsou její jedinou životní náplní.

Housenka takto žije 6 až 7 týdnů, načež přestane žrát a připevní se v horní polovině těla hedvábným vláknem k živné rostlině. Poté naposledy svléká pokožku a mění se v kuklu.

V nehybné kukle se odehrává totální přeměna (metamorfóza) těla housenky v tělo dospělého motýla. Většina tělních buněk housenky, naplněných zásobními látkami, se v kukle rozpouští jejich obsah slouží jako energetický zdroj celé přeměny.

Motýl vzniká z malé skupinky zárodečných buněk, které se množí, rostou a přeměňují. V kukle vlastně hmyz stráví sám sebe. Po 2 týdnech se může líhnout motýl. Povrch kukly na hřbetní straně praskne a motýl vyleze ven. Ještě se mu musí zvětšit, zpevnit a osušit křídla a pak se rozletí hledat potravu a partnera.

Obrana

Otakárek fenyklový je během celého svého vývojového cyklu potravou mnoha pavouků, ptáků a drobných hmyzožravých savců, ale jeho nejzranitelnějšími stadii jsou kukla a čerstvě vylíhnutá housenka. Jednou z obranných taktik je maskování. Využívá ho čerstvě vylíhnutá housenka otakárka fenyklového, která černobílým zbarvením i tvarem připomíná ptačí trus.

housenka otakárka fenyklového
Vylíhnutá housenka otakárka fenyklového připomíná ptačí trus

Mezitím však ze živných rostlin přijímá jejich obranné látky a po třetím svlékání se zbarvení housenky mění na nápadné, výstražné.

Její zelenočerné pruhování doplněné oranžovými skvrnami upozorňuje nepřátele, že se jedná o housenku nechutnou. Při ohrožení navíc vztyčí housenka otakárka oranžově zbarvenou vidlici za hlavou, která vydává odpudivý zápach připomínající shnilý ananas. Zápach má útočníkovi zdůraznit nepoživatelnost housenky.

Dospělý otakárek fenyklový má na zadních křídlech u kořenů ostruh nápadné modročervené skvrny, připomínající oči.

Životní prostředí

Ve střední Evropě zastihneme otakárka fenyklového především v málo narušených oblastech, například v bažinách, na vlhkých loukách, ale i ve stepích. Můžeme ho někdy vidět i ve velkých městech, zejména v zahrádkářských kolonií nebo na starých hřbitovech.

K zásnubním letům se otakárci často shlukují na vrcholcích kopců a hor. Zatihneme je i ve výškách 2000 metrů nad mořem. Na jaře a v létě neúnavně poletují typickým třepotavým letem z jednoho květu na druhý, přitom občas přecházejí v krátký a kolébavý plachtivý let.

Ve Velké Británii vznikla nová rasa otakárka fenyklového, která je vázána výhradně na několik malých bažinatých oblastí. Důvod jejího vzniku není zcela objasněn. Původně totiž tento druh dával přednost suchému a slunečnému podnebí stepních oblastí.

❓ Nejčastější dotazy – otakárek fenyklový

✅  Jak dlouho žije otakárek fenyklový?

Motýl otakárka fenyklového žije přibližně od dubna do října.

✅  Kde se vyskytuje otakárek fenyklový?

Vyskytuje se v Evrpě, Asii až po Japonsko, sever Afriky. Některé zdroje uvádí i Severní Ameriku.

✅  Jak vypadá otakárek fenyklový?

Otakárek fenyklový je náš nekrásnější motýl. Má žlutá křídla jejichž okraje lemuje výrazná černá kresba. Na zadní části křídel má místo černého lemování lemování modré.

Literatura:
Encyklopedie zvířat, Pavel Auda, ISBN: CZ-P-60-10-04-0020

5/5 - (13 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka