Má stránka

Pagekon řasnatý a jeho chov 🦎

Pagekon řasnatý
Co se v článku dozvíte? 🔍

Pagekon řasnatý, nebo také ušatý (lat. Correlophus ciliatus, ang. crested gecko) je noční ještěr z Nové Kaledonie, který v dospělosti dorůstá délky až 22 cm. Vyskytuje se v mnoha barvách od rezavé přes hnědou a žlutou až po jasně zelenou. Dožívá se až 10ti let.

Podle Wikipedie se v minulosti považoval za vyhynulého, ale objevil se znovu v roce 1994. Momentálně se podle IUCN (mezinárodní svaz ochrany přírody) řadí mezi „zranitelné“. I tak k chovu nepotřebujete úřední povolení.

🦎 Pagekon řasnatý v kostce

✏️  Latinský názevCorrelophus ciliatus
🌍  Země původuNová Kaledonie
🥬  PotravaHmyz, ovoce
⏳  Délka života v zajetíaž 10 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 25 cm největší jedinci
📐  Velikost terária40 x 40 x 60 cm = minimum pro 1 jedince
Pagekon řasnatý – základní informace

💵 Pagekon řasanatý cena – kolik stojí?

Cena pagekona řasnatého se pohybuje v řádu stovek, ale někdy až desítek tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů:

Staří pagekona řasnatého

Například od chovatele koupíte pagekona levněji něž ve zverimexu. Stáří zvířete také hraje svou roli. Pagekoni s ukousnutým prstem nebo nějakou starou ránou se prodávají se slevou. Pokud nemáte speciální požadavky, koupíte pagekona do 1000 Kč.

Pagekon řasnatý barevné formy

S cenou nejvíce hýbe genetika (zbarvení) zvířete. Existuje sousta barevných skupin, jako například Tiger, Lilly White, nebo Dalmatin. Pagekon řasnatý Dalmatin je mimochodem velmi žádaný druh. Někteří jedinci z těchto skupin reálně na americkém trhu stojí i 75 000 Kč.

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní (pagekon řasnatý je aktivní hlavně v noci), nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Samec a samice – pagekon řasnatý

Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Pohlavní rozdíly jsou vidět u zvířat starých alespoň půl roku. U samců jsou patrné 2 hemipenální kapsy pod ocáskem. Kousek nad kloakou, je linii šupin, která má v sobě malé dírky. Dírkám se říká póry a jsou viditelné pouze u samečků téměř od narození. Starší samečci mají také výraznou bouli za kloakou, kterou nelze přehlédnout viz fotografie.

Pagekon řasnatý prodej – kde ho koupit?

Míst kde pagekona koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože pagekona dostanete za rozumnou cenu. Jinak hledejte na facebookové skupině pro chovatele pagekonů řasnatých.

Níže se dozvíte, jak na chov pagekona řasnatého. Jak vybavit terárium pro pagekona, jak rozmnožovat šneky africké…

🦎 Pagekon řasnatý terárium – jak ho vybavit

Velikost terária

Velikost terárka pro 2-3 jedince je alespoň 60 x 60 x 100 cm. Pro jednoho jedince je to minimálně 40 x 40 x 60 cm. Pagekon řasnatý je stromový ještěr a v přírodě leze do výšek až 15ti metrů, proto bude terárko orientované na výšku.

Substrát – podestýlka v terárku

Podestýlku pro pagekony tvoří nejčastěji rašelina, nebo směs rašeliny a písku v poměru 4:1. Podestýlku udržujte stále vlhkou.

Lignocel je jako substrát nevhodný, protože se může i s potravou dostal do těla zvířete, kde nabobtná a způsobí zácpu trávícího ústrojí. Do terária je vhodné umístit živé nebo umělé rostliny (např. filodendron), tenké větvičky, korkové roury a mělkou misku s vodou.

Vlhkost

Vlhkost udržujte okolo 70 %. Při použití rozprašovače nechte alespoň část terárka suchou, aby si pagekon mohl vybírat.

Pagekon řasnatý teplota

Teplota v teráriu by měla být udržována topnou žárovkou na 25 °C s mírným poklesem v noci (vypnutí žárovky). V zimních měsících držte teplotu na 22 °C. Pokud nemáte terárium v chladné místnosti, nemusíte terárium vytápět vůbec.

Světlo

Světlo v terárku být nemusí, protože pagekon je noční živočich. Stačí mu přirozené světlo z venku, aby poznal, kdy je den a kdy je noc.

🥬 Pagekon řasnatý potrava – čím se živí?

Čím krmit – pagekoni se živí především živým krmným hmyzem. Ten ať je úměrný velikosti zvíře, aby se nezadusilo. Oblíbení jsou cvrčci, šváby nebo mladá sarančata. Občas přikrmujeme ovem. Ideálně přezrálé ovoce (mango, banán, broskev, meruňka).

Jak často krmit – dospělé jedince krmíme 1x za 2 – 3 dny, mláďata každý den. Vitamíny pro plazy dávejte jednou za 14 dní. Krmení by mělo probíhat večer.

Tip redakce: Více o potravě pagekona se dozvíte v samostatném článku: pagekon řasnatý a potrava.

Pagekon řasnatý chov

Pagekoni řasnatí se nejčastěji chovají v páru (1 samec a 1 samice), nebo ve skupině tří jedinců (1 samec a 2 samice), aby samec rozdělil svou pozornost mezi dvě samice a neobtěžoval pouze jednu.

❗️Nikdy však nechováme 2 a více samců v jednom teráriu. Chov osamoceného zvířete je vhodný zejména v případě samce. Někdy je dobré samce od samic na nějaký čas oddělit, aby si mohly odpočinout. Pokud nechcete ještěrky množit, pořiďte si pouze samice.

Poznámka: Pagekon řasnatý má odlamovací ocas, který ale nedorůstá. Život bez ocasu mu ovšem nepřekáží.

🥚 Rozmnožování pagekona řasnatého

Páření může probíhat u jedinců straších 1 roku. Přibližně po 30ti dnech samice naklade 1-2 kožovitá vajíčka, která důkladně zahrabe do vlhké podestýlky.

Vejce dejte do inkubátoru s vermikulitem, ve kterém je stabilní teplota 25 °C a vysoká vlhkost. Mláďata se líhnou nejčastěji po 60 dnech, někdy až 150 dnech.

Po vylíhnutí mláďata přemístěte do odchovného boxu s papírovou utěrkou místo podestýlky a nějakým úkrytem. Mláďata pagekona řasnatého nejraději pijí olizováním kapek ze stěny boxu, proto musíme box každý den rosit.

První krmení probíhá 4-5 dní po vylíhnutí. Do věku 4 měsíců krmíme denně, zkrmujeme malé cvrčky.

Pagekon řasnatý mláďata

Pagekon řasnatý mláďata
Pagekon řasnatý mláďě – miminko 👶

Mláďata jsou křehká, pohyblivá a dobře skáčou. Manipulaci s nimi omezíme na minimum kvůli vysokému riziku zranění. Mláďata byste měli rozdělit, aby starší a větší jedinci nebrali potravu těm mladším.

Zimování pagekona řasnatého

Zimujte jen jedince určené k rozmnožování. Postupně snižujeme počet hodin svícení žárovky až do jejího trvalého zhasnutí. Nejvhodnější zimovací teplota je 18 °C. Po celý čas zimování sledujeme kondici zvířat a v případě probuzení začínáme v teráriu opět topit.

❓Nejčastější dotazy – pagekon řasnatý chov

✅ Čím se živý pagekon řasnatý?

Hmyzem a ovocem. Dospělcům pagekona řasnatého předkládáme krmný hmyz obden a ovoce nebo mixované kašičky dáváme jednou až dvakrát týdně.

✅ Kolik stojí pagekon?

Pokud nemáte speciální požadavky, koupíte pagekona do 1000 Kč.

✅ Kde žije pagekon?

V Nové Kaledonii, především na ostrůvcích Grande Terre a Île des Pins. 

✅ Kolik let se dožívá pagekon řasnatý?

Pagekon řasnatý se v zajetí dožívá 8 – 10 let.

✅ Jak vybavit terárium pagekona?

Klíčem je spousta větví a úkrytů, které využívají k odpočinku, zejména během dne. Substrátem může být lignocel, rašelina nebo rašelina smíchaná s hrubým pískem. Je důležité udržovat v teráriu vysokou vlhkost, což znamená denně rosit.

✅ Jak velké terárium pro pagekona?

Minimum pro 1 jedince = 40 x 40 x 60 cm. Pro 2-3 jedince je alespoň 60 x 60 x 100 cm.

✅ Pagekon řasnatý prodej

Pagekona můžete koupit ve zverimexu, na terarijní burze nebo přímo u chovatele.

✅ Jak poznat pohlaví u pagekona řasnatého?

Pohlavní rozdíly jsou vidět u zvířat starých alespoň půl roku. U samců jsou patrné 2 hemipenální kapsy pod ocáskem.
Kousek nad kloakou, je linii šupin, která má v sobě malé dírky. Dírkám se říká póry a jsou viditelné pouze u samečků a to už od velmi raného věku.

4.9/5 - (42 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka