Pagekon řasnatý

Pagekon řasnatý a jeho chov

Pagekon řasnatý, nebo také ušatý (lat. Correlophus ciliatus, ang. crested gecko) je noční ještěr z Nové Kaledonie, který v dospělosti dorůstá délky až 22 cm. Vyskytuje se v mnoha barvách od rezavé přes hnědou a žlutou až po jasně zelenou. Dožívá se až 10ti let.

Podle wikipedie byl v minulosti považován za vyhynulého, ale byl znovu objeven v roce 1994. Momentálně je podle IUCN (mezinárodní svaz ochrany přírody) řazen mezi „zranitelné“. I tak k chovu nepotřebujete úřední povolení.

Kde koupit a kolik stojí

Cena se pohybuje v řádu stovek, ale někdy až desítek tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Stáří zvířete také hraje svou roli. Pagekoni s ukousnutým prstem nebo nějakou starou ránou se prodávají se slevou. Pokud nemáte speciální požadavky, koupíte pagekona do 1000 Kč.

S cenou nejvíce hází genetika (zbarvení) zvířete. Existuje spousta barevných skupin, jako například Tiger, Lilly White, nebo Dalmatian. Někteří jedinci z těchto skupin reálně stojí i 75000 Kč (na americkém trhu).

Výběr vhodného chovance předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní (pagekon je aktivní hlavně v noci), nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Pohlavní rozdíly jsou vidět u zvířat starých alespoň půl roku. U samců jsou patrné 2 hemipenální kapsy pod ocáskem.

Míst kde pagekona koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože pagekona dostanete za rozumnou cenu. Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je naše burza. Jinak hledejte na facebookové skupině pro chovatele pagekonů řasnatých.

Terárium

Velikost terárka pro 2-3 jedince je alespoň 60 x 60 x 100 cm. Pagekon je stromový ještěr a v přírodě leze do výšek až 15ti metrů, proto bude terárko orientované na výšku.

Podestýlku pro pagekony tvoří nejčastěji rašelina, nebo směs rašeliny a písku v poměru 4:1. Podestýlku je potřeba udržovat stále vlhkou. Lignocel je jako substrát nevhodný, protože se může i s potravou dostal do těla zvířete, kde nabobtná a způsobí zácpu trávícího ústrojí. Do terária je vhodné umístit živé nebo umělé rostliny (např. filodendron), tenké větvičky, korkové roury a mělkou misku s vodou.

Vlhkost udržujte okolo 70ti %. Při použití rozprašovače nechte alespoň část terárka suchou, aby si pagekon mohl vybírat.

Teplota v teráriu by měla být udržována topnou žárovkou na 25 °C s mírným poklesem v noci (vypnutí žárovky). V zimních měsících držte teplotu na 22 °C. Pokud nemáte terárium v chladné místnosti, nemusíte terárium vytápět vůbec.

Světlo v terárku být nemusí, protože pagekon je noční živočich. Stačí mu přirozené světlo z venku, aby poznal, kdy je den a kdy je noc.

Potrava

Čím krmit – pagekoni se živí především živým krmným hmyzem. Ten by měl být úměrný velikosti zvíře, aby se nezadusilo. Oblíbení jsou cvrčci, šváby nebo mladá sarančata. Občas přikrmujeme ovem. Ideálně přezrálé ovoce (mango, banán, broskev, meruňka).

Jak často krmit – dospělé jedince krmíme 1x za 2 – 3 dny, mláďata každý den. Vitamíny pro plazy dávejte jednou za 14 dní. Krmení by mělo probíhat večer.

Tip redakce: O potravě pro pagekona máme samostatný článek.

Chov více jedinců

Pagekoni řasnatí se nejčastěji chovají v páru (1 samec a 1 samice), nebo ve skupině tří jedinců (1 samec a 2 samice), aby samec rozdělil svou pozornost mezi dvě samice a neobtěžoval pouze jednu. Nikdy však nechováme 2 a více samců v jednom teráriu. Chov osamoceného zvířete je vhodný zejména v případě samce. Někdy je dobré samce od samic na nějaký čas oddělit, aby si mohly odpočinout. Pokud nechcete ještěrky množit, pořiďte si pouze samice.

Poznámka: Pagekon řasnatý má odlamovací ocas, který ale nedorůstá. Život bez ocasu mu ovšem nepřekáží.

Odchov mláďat

Páření může probíhat u jedinců straších 1 roku. Přibližně po 30ti dnech samice naklade 1-2 kožovitá vajíčka, která důkladně zahrabe do vlhké podestýlky.


Vejce dejte do inkubátoru s vermikulitem, ve kterém je stabilní teplota 25 °C a vysoká vlhkost. Mláďata se líhnou nejčastěji po 60 dnech, někdy až 150 dnech. Po vylíhnutí mláďata přemístěte do odchovného boxu s papírovou utěrkou místo podestýlky a nějakým úkrytem. Mláďata nejraději pijí olizováním kapek ze stěny boxu, proto musíme box každý den rosit. První krmení probíhá 4-5 dní po vylíhnutí. Do věku 4 měsíců krmíme denně, zkrmujeme malé cvrčky.


Mláďata jsou křehká, pohyblivá a dobře skáčou. Manipulaci s nimi omezíme na minimum kvůli vysokému riziku zranění. Mláďata byste měli rozdělit, aby starší a větší jedinci nebrali potravu těm mladším.

Zimování

Zimujte jen jedince určené k rozmnožování. Postupně snižujeme počet hodin svícení žárovky až do jejího trvalého zhasnutí. Nejvhodnější zimovací teplota je 18 °C. Po celý čas zimování sledujeme kondici zvířat a v případě probuzení začínáme v teráriu opět topit.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona