Má stránka

Prdí hadi? Překvapivá odpověď!

prdí hadi
Co se v článku dozvíte? 🔍

Tato otázka se zrodila v roce 1982 společně s českou komedií „S tebou mě baví svět“. Rozhodně nejsme první, kdo na tuto otázku odpovídá, ale přinášíme mimo pustého textu i videa, abyste se sami mohli přesvědčit, jestli hadi prdí.

Prdí hadi?

Hadi nevypouštějí plyny jako my. Místo toho výzkum ukázal, že některé druhy „vyvolávají vypuzování vzduchu z kloakálního otvoru, což vede ke slyšitelnému praskání“. Je důležité poznamenat, že Youngův výzkum se soustředil pouze na dva druhy hadů, ale je důvod se domnívat, že tuto schopnost má i několik dalších druhů.

Ve videu z filmu S tebou mě baví svět si můžete oživit scénu, kde takto stará otázka padla.

Tati a prdí taky hadi?

Prdí hadi? Odpověď zní ANO

Prvním důkazem je hroznýš královský (Boa constrictor), kterého zachytil chovatel na kameru přímo při akci. Hlasitost prdu rozhodně odpovídá velikosti hada 😁.

Hroznýš královský prdí

Je to takový dlouhý, bublavý, nezávistihodný prd, který ve videu zazní hned několikrát. Člověk si až říká, kde se v tom hadovi bere tolik plynu. Nebo jestli ten zvuk vychází vlastně z kloaky, nebo jestli vůbec z hada.

Druhé video je mnohem přesvědčivější. O prdění hada Gyalopion canum, o kterém video je, přednáší texasský lovec hadů Orry Martin (25 tis. odběratelů na YouTube).

Prdění tohoto hada není tak bublavý jako na prvním videu a je ve vyšší zvukové frekvenci.
Také lovec hadů ve videu mluví spíše o praskání kloaky, než o prdění. Ať je to cokoliv, překvapující je, že had Gyalopion canum využívá tento zvuk jako způsob sebeobrany.

Tak co, už věříte, že hadi prdí?

Pokud vás pouhý zvuk nepřesvědčil, koukněte se na toto video, kde si krajta prdne při koupání. Bubliny vycházející z oblasti kloaky jsou jasným důkazem. Navíc podle reakce nahrávajícího chovatele to asi pěkně smrdí.

Proč hadi prdí?

Podle zpráv, když Bruce Young vybral jednoho sonorského korálovce a jednoho západního hákovce, zavěsil je v laboratoři k mikrofonu. Dělal, co mohl, aby hady přiměl vydávat zvuky, o kterých byl přesvědčen, že je slyšel. Časopis Discover Magazine uvádí, že znal širokou škálu zvuků vydávaných různými hady, ale tyto dva druhy vydávaly zvuky, které ho překvapily.

Jak prdí hadi?

Hadi prdí kloakálními žlázami. Andrew H. Price, herpetolog pracující v oblasti správy přírodních zdrojů pro texaské parky, uvádí, že každý had má pár kloakálních pachových žláz a každá žláza je uzavřena podélně pruhovaným svalstvem.

Hadi prdí tak, že vypuzují vzduch z kloakálních otvorů. K tomu slouží především kloakální svěrač M. Sphincter cloacae, ale mohou být použity i jiné kloakální svaly. Za zmínku stojí, že tyto dva druhy nevydávaly stejný typ zvuků.

Už máte jasno, jestli prdí hadi? 🐍 🙂

Lachtan – zvíře s nejsmradlavějším prdem

Lachtani jsou známí svými notoricky páchnoucími prdy. Podle různých zpráv jejich prdy páchnou jako zkažené ryby! To není překvapivé, vzhledem k tomu, že lachtani se živí rybami různých druhů.

Ptáci – zvířata, která zřejmě nemají potřebu prdět

Ptáci vzhledem ke své anatomické a fyzické stavbě nemají potřebu prdět. Nicméně i když kromě toho, že ptáci prdět nepotřebují, neexistují žádné důkazy o tom, že by prděli, různí vědci se domnívají, že ptáci prdět mohou a že někteří prdí. Jedním z důvodů je, že mluvící ptáci často napodobují lidské říhání nebo prdění.

Zdroj: a-z-animals.com

5/5 - (10 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka