Má stránka

Strašilka – druhy a její chov

Strašilka
Co se v článku dozvíte? 🔍

Strašilka je pravděpodobně jedním z nejčastěji chovaných hmyzů v teráriích. Její bizarní vzhled a jednoduché podmínky chovu z ní dělají fascinujícího a vděčného mazla, který vám může přinést mnoho potěšení.

✏️  Latinský názevPhasmatodea
🌍  Výskytjihovýchodní Asie, Malajsie, Austrálie
🌱  Potravalisty rostlin
🦗  Velikost v dospělostiaž 60 cm (některé druhy)
Strašilka – základní informace

Strašilka – druhy vhodné pro chov

  • Strašilka australská
  • Strašilka ďábelská
  • Strašilka ostruhatá
  • Strašilka obrovská (lupenitka)

Nenáročný chov strašilky

Strašilka je zvíře, které splývající s přírodou a které může závislosti na druhu dosahovat velikosti až půl metru. Zřejmě proto vždy působila na člověka fascinujícím dojmem. Již domorodci ze souostroví Sundy v jihovýchodní Asii chovali jako domácího mazlíčka obří tyčinkovitý hmyz Eurycnema versirubra, zelený tyčinkovitý hmyz s červenými křídly.

V Evropě jsou strašilky mezi teraristy oblíbený už od 80. let 20. století. Kromě exotického vzhledu vděčí za svou velkou oblibu pravděpodobně především snadné péči. Navzdory svému tropickému a subtropickému původu klade krepuskulární a noční hmyz jen malé nároky na chov.

Neznamenají ani celoživotní závazek jako mnoho jiných exotů; žijí jen několik měsíců až dva roky a snadno se množí.
Díky tomu jsou duchové hmyzu ideální pro začátečníky a dokonce i pro děti. Pro malé průzkumníky jsou strašilky jednou z mála možností, jak se v teraristice sami aktivně starat o své miláčky. Také se toho můžete hodně naučit.

Terárium pro strašilku

Terárium pro strašilku
Insektárium – to je správný název terária pro strašilku

Terárium pro strašilky se nazývá insektárium. Nejdůležitější zásady, které musíte pro úspěšný chov strašilek splňovat jsou: velikost terária, teplota, vlhkost a vhodná potrava pro strašilku.

Můžeme použít 3 druhy terárií:

  • skleněné na výšku stavěné akvárium
  • sklenici od okurek (3–4 litrovou)
  • dřevěné terárium (kostra ze dřeva potažená jemným pletivem)

Každé terárium musíte přizpůsobit danému druhu strašilky. Jde především o vlhkost a velikost terária. Některé strašilky potřebují více větrat jiné méně – tedy vyžadují vyšší vlhkost.

Velikost terária

Strašilka má mít terárium vysoké minimálně 3x než nejdelší strašilka. Ideální je terárium respektive skleněné akvárium, které postavíte na výšku.

Jako víko terária použijte síťovinu nebo jinou látku s otvory. Strašilka se bude mít kde zavěsit a svléknout a zároveň tím zajistíte dostatečné větrání.

Teplota a vlhkost v teráriu

Optimální teplota terária pro strašilku je 20 – 25 °C. Obecně vyhovuje všem druhům strašilek. Ovšem hraniční teplotou je 30 °C, ta už může strašilku zabít.

Čím vyšší je teplota v teráriu tím více musíme rosit, aby se strašilka mohla napít a zároveň jsme zajistili potřebnou vlhkost v teráriu.

Substrát do terária

Většinou se používá písek nebo rašelina. Nebo se obě dvě složky smíchají. Ale pozor, substrát se využívá jen u několika druhů strašilek. Např. u Epidares nolimentangere, Pylaemenes guangxiensis nebo u druhů rodu Dares. Je to proto, že velmi často dochází ke vzniku plísním.

Místo substrátu vložte do terária papírovou útěrku nebo ubrousek. Krásně pojme vlhkost, zachytí exkrementy a snadno ho vyměníte.

Jak odchovat strašilky?

Při odchovu malých nymf jim musíme vytvořit co nejpřirozenější podmínky odpovídající lokalitě, ze které strašilka pochází.

K odchovu se používají malé plastové nádoby říká se jim „odchovky“. Malé jsou proto, aby se nám podařilo udržet dostatečnou vlhkost a podmínky pro přežití nymfy. Veškeré druhy strašilek a jejich nymfy potřebují dostatečně pít.

Jak vám nymfa vyroste, přendejte ji do větší nádoby, aby měla více prostoru pro snadné svléknutí. To opět platí pro většinu druhů strašilek. Neplatí pro rod Achrioptera fallax.

Strašilka potrava – čím se živí?

Strašilka potrava
Strašilky jídelníček je výhradně rostlinný

Strašilka je výlučně býložravá. U strašilek je celkem běžný kanibalismus. Jsou situace, kdy se strašilky v přemnožených chovech a nedostatku potravy začnou okusovat navzájem.

Strašilka se živí čerstvými listy rostlin. Téměř všechny druhy strašilek požírají ostružiník, maliník a šípkovou růži. Doporučujeme si dát pozor na jaře mladé listy ostružiníku obsahují toxiny a proto jsou pro krmení nevhodné. Některé druhy strašilek zase žerou listí ze stromu: listy dubu, hlohu, břečťanu…

Listy rostlin vždy trhejte na místech, které jsou v přírodě, kde není rušná silnice, různé průmyslové zóny atd. Vždy je před podáváním strašilce důkladně omyjte od špíny.

Většina druhů strašilek jsou olifágové = pojídají určitou skupinu rostlin. Další menší část tvoří polyfágní druhy = tyto strašilky sežerou všechno 🙂.

Strašilka prodej – kde ji koupit?

Míst kde strašilku koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože strašilku koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele strašilek. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Strašilka cena – kolik stojí?

Strašilka50 – 150 Kč
Průměrná cena strašilky

Cena strašilky se pohybuje v řádu desítek až stovek korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Největší strašilka na světě

Největší strašilka na světě
Toto je největší strašilka na světěZdroj HSW.CN

Největší strašilka na světě je zároveň nejdelším druhem hmyzu na světě. Strašilky běžně dostahují délky 50 cm.
V současné době je největší strašilkou na světě druh Phryganistria chinensis s délkou 64 cm.

❓Nejčastější dotazy – strašilka chov

✅  Jak krmit strašilky?

Nejčastěji krmíme listy ostružiníku, maliníku…Některé druhy listy dubu, hlohu…

✅  Jak dlouho se líhnou vajíčka strašilek?

Líhnou se za 3 – 6 měsíců a dalšího půl roku trvá vývoj nymf.

✅  Jak se svléká strašilka?

Strašilka se nejprve zavěsí hlavou dolů, tak aby po sebou měla dost prostoru, až potom vyleze ze své kutikuly. Svlékání = nymfa opustí svojí kutikulu.

Zdroj:
zooroyal.de
tropic-shop.de
phasmatodea.cz

5/5 - (14 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka