Má stránka

Terárium pro chameleona – jak ho vybavit a kde ho koupit?

Terárium pro chameleona
Co se v článku dozvíte? 🔍

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je nejchovanějším druhem chameleona. Dospělý samce dorůstá až 45 cm délky, samice až 30 cm. Samice žijí 3 – 5 let, samci 5 – 10 let. Jak na terárium pro chameleona se dozvíte v článku.

Terárium pro chameleona

📐  Velikost terária80 x 60 x 40 cm = minimum pro 1 jedince
🪵  Materiál teráriaSklo, dřevo
💡  OsvětleníLampy s UV-A (světlo) a UV-B (teplo)
🌡  Teplota35 °C
🌵  Vybavenírostliny, větve, 3D pozadí
Terárium pro chameleona – základní informace

Velikost terária pro chameleona

Velikost terária pro chameleona je stromový ještěr, proto bude jeho terárium orientované na výšku. Pro dospělého jedince doporučujeme jako minimální velikost terária 80 x 60 x 40 cm.

Materiál terária

Protože v teráriu bude vlhkost okolo 60 %, může být terárko ze skla i ze dřeva (OSB desky, lamino). Chameleon jemenský má vysoké nároky na ventilaci vzduchu v terárku, proto se často chovají ve flexáriu, které je celé ze síťoviny. Nevýhodou flexária je, že nemůže mít 3D pozadí. Také při rozprašování vody se kapky nezachytávají jako na skle.

Mezi chovateli začínají být oblíbená otevřená terária. Pokud ho zvládnete zabezpečit před chamíkovo úprkem, můžete mít doma takové atraktivní terárium i vy.

Jak vybavit terárium pro chameleona

🌵 Rostliny pro chameleona

Chameleon pijí vodu z misky jen vyjímečně. Olizuje kapky vody z listů (nebo skla), proto do terária umístěte živé rostliny. Chameleon je využije ke šplhání a ještě pomohou udržet vlhkost v teráriu.

Nechcete-li mít v terárku živou rostlinu, kupte plastovou, ale riskujete, že ji chamík bude okusovat a ucpe si trávící ústrojí. Všechny rostliny musí být dobře připevněné, aby se nepřevrátili, až po nich chameleon poleze.

👇 Rostliny pro chameleona pořídíte za nejlepší ceny na Heurece

🪵 Větve pro chameleona

Pro svůj atraktivní vzhled jsou oblíbené větve z vrby kroucené, nebo různé liány.

❗️Nepoužívejte větve z jehličnatých stromů, protože uvolňují svou lepkavou pryskyřici (smolu).

Větve pro chameleona by měli být úměrné velikosti zvířete, aby se jich mohl dobře držet. Všechny větve musí být stabilní, aby nespadly i s chameleonem. Pokud máte v teráriu dostatek rostlin, nemusíte dávat větve vůbec.

Substrát

Pro chameleona je nejideálnější nechat terárium bez substrátu, protože se může dostat i s potravou do těla chameleona a nadělat tam paseku, stejně jako umělé rostliny.

Chameleon tráví celý den na větvích a na dno terárka prakticky nechodí. Živé rostliny nechte zasazené v květináči.

🏞 3D pozadí do terária

Chameleon je celý den ve větvích, ale i tak pozadí k lezení využije. Stačí udělat malé výstupky, o které se může při lezení po větvích opřít. Do pozadí můžete umístit i další rostliny. Terárko s 3D pozadím vypadá lépe a chameleonovi se opticky zvětší prostor v terárku.

🌡 Teplota – vyhřívání terária

Chameleon potřebuje na výhřevném místě 35 °C, které zajistíte žárovkou, nebo jiným topným zařízením. V teráriu by měly být i chladnější zóny, aby si chameleon mohl vybírat. K těm vám pomůže dobře zvolené větrání.

💡 Světlo – lampy do terária

Na denní svícení použijte LED světlo, nebo terárko dejte do slunné části pokoje. V teráriu nesmí chybět UVB žárovka, která pomáhá tělu chameleona pracovat s vápníkem.

Nejlepší UVB žárovka pro chameleona

Mějte na paměti, že sklo světlo pohlcuje. Pokud máte UVB světlo mimo terárium, všechno co je v tom světle dobré zachytí sklo a nepustí dál. Proto umístěte zdroje světla dovnitř terária (LED nemusíte).

💵 Cena – kolik stojí terárium pro chameleona

Terárium pro chameleonaCena
Nevybavenéod 2 000 Kč
Vybavenéod 4 500 Kč
Cena – kolik stojí terárium pro chameleona?

Cena terária pro chameleona se pohybuje od 2 tisíců výše. Nevybavené skleněné terárium pořídíte od 2 tis. do x tisíců – záleží na velikosti. Vybavené terárium stojí od 4,5 tis. výše – záleží na vybavení terária.

🛒 Kde koupit terárium pro chameleona

Kvalitní a cenově výhodná terárka pro chameleona koupíte na Heurece. Vybrali jsme za vás ty nejlepší.

Nejlepší terárium pro chameleona

  • jednoduchá konstrukce umožňující snadné a rychlé sestavení
  • nízká hmotnost
  • snadná omyvatelnost
  • velká cirkulace vzduchu

Jak vyrobit terárium pro chameleona jemenského?

Terárium pro chameleona můžete vyrobit ze skla nebo ze dřeva z OSB desek.

Skleněné terárium je o něco lepší varianta. Lépe se čistí a desinfikuje. Lépe drží vlhkost. Dřevěné terárium z OSB desek je levné, lehké a snadno ho postavíte doma.

Tady najdete návod, jak vyrobit terárium ze dřeva pro chameleona.

Otevřené terárium pro chameleona

Jako takový malý bonus přidáváme video, jak se dá postavit otevřené terárium pro chameleona.

Jak postavit otevřené terárium pro chameleona

Tip: Zjisti více o chovu chameleona jemenského v samostatné článku.

❓Nejčastější dotazy – terárium pro chameleona

✅ Terárium pro chameleona bazar

Vybavené terárium pro chameleona můžete pořídit na sbazar.cz, bazos.cz, ifauna.cz, hyperinzerce.cz, terarijních burzách nebo facebookových skupinách věnovaných chovu chameleona.

✅ Rostliny pro chameleona

Rostliny do terária pro chameleona nejsou žádné specialitky, které byste jen tak nesehnali. Můžete vybírat z těchto druhů: fíkus, monstera, šplhavnice, palmy, sleziník, dracéna, begónie nebo třeba filodendron. Doporučujeme se vyhnout umělým rostlinám. Chameleon je může pozřít a nadělají mu v těla akorát paseku.

✅ Větve pro chameleona

Často se ptáte, jaké větve dát do terária pro chameleona? Je to velmi jednoduché. Použijte větve ovocných stromů, vinné révy nebo liány.

✅ Světlo pro chameleona

Doporučujeme kvalitní výbojku s předřadníkem. Vyberte si profesionální osvětlení, kde je vše v jednom: teplo + UV-B, plné spektrum.

5/5 - (33 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka