Jak vyrobit terárium pro sklípkana

Sklípkan na kameni v terárium
Co se v článku dozvíte? 🔍

Návod jak vyrobit terárium pro sklípkana. Vyrobte pro svého pavouka terárium, ve kterém se bude cítit jako doma. Zde se dozvíte, co váš pavouk potřebuje.

Sklípkanů je okolo 900ti druhů a ty se dělí na tři skupiny. Zemní, stromoví a podzemní sklípkani. Každá skupina má jiné požadavky. Liší se ve velikosti a vybavení terária. Pro pavouky se nejvíce hodí skleněné terárium, protože většina pavouků potřebuje zvýšenou vlhkost a ta nejde dohromady se dřevem, které začne trouchnivět nebo plesnivět.

Jako substrát doporučujeme lignocel, který dobře pracuje s vlhkostí. Sklípkan musí mít v terárku dostatek prostoru pro svlékání kůže.

Tip: Pokud se vám stěny terária zamlžují, zlepšete větrání a předejdete tak plísním v teráriu.

Terárium pro zemní sklípkany

Terárium pro zemní sklípkany

Minimální velikost: 40x30x20

Zemní sklípkan bude mít terárium orientované na plocho, aby využil co největší plochy k běhání. Nevyžaduje tak příliš vysoké terárium. Na dno terária dejte alespoň dva centimetry substrátu, který může sloužit i jako stavební materiál, kdy pavouk substrát vplétá do pavučiny a maskuje tak svoje hnízdo.

Do terárka se hodí klasicky větve, kamení, kůra ze stromů, nebo rostliny, ve kterých si pavouk bude hledat úkryt.

Terárium pro stromové sklípkany

Minimální velikost: 20x20x40

Terárko pro stromové sklípkany bude orientované na výšku, protože stromáci preferují šplhání po stromech před běháním po zemi. To ale neznamená, že na dně terárka nepotřebují substrát. Ten se často stává stavebním materiálem při stavbě hnízda, proto doporučujeme alespoň 3 centimetry substrátu mu tam dát.

Terárium je třeba vybavit větvemi dostatečně velkými, aby po nich pavouk mohl běhat. Stromáci si často staví hnízda v dutinách stromů a tak je dobré nějakou dutinu vytvořit. Je vhodné do terárka umístit i živou rostlinu s velkými listy.

Tip: Kus kůry opřený o roh terária vytvoří dutinu. Navíc pavouka můžete dobře pozorovat i v hnízdě.

Terárium pro podzemní sklípkani

Minimální velikost:20x20x40

Podzemáci jsou nenároční co se vybavení terárka týká. Potřebují terárium orientované na výšku, které bude z velké části zasypané substrátem. Jako dvířka potom slouží strop terária.

Poznámka: Velikosti terárií uvedené v tomto článku jsou pro dospělé jedince ale jsou však pouze orientační. Velikost terária by měla být úměrná velikosti pavouka. Záleží vždy na daném druhu

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat