Má stránka

Užovka červená a její chov

Užovka červená
Co se v článku dozvíte? 🔍

Užovka červená (Pantherophis guttatus), též nazývaná Gutka, je jedním z nejoblíbenějších v zajetí chovaných nejedovatých hadů.

Užovka červená v kostce

✏️  Latinský názevPantherophis guttatus
🌍  Země původuJižní Amerika, severní Mexiko
🐁  PotravaMyši, holátka myší
⏳  Délka života v zajetí15 – 18 let
🐍  Velikost v dospělostiaž 2 metry
📐  Velikost teráriamin. 60 x 45 x 45 cm
Užovka červená – základní informace

Délka života

V zajetí se had dožívá 15 – 18 let, jsou však známy i případy dožití nad 23 let (rekordní naměřená délka života je 32 let). Oproti tomu v přírodě žije zpravidla jen 6 – 8 let.

Užovka červená terárium – jak ho vybavit?

Užovka červená terárium
Užovka červená je nenáročná na prostor i přesto, že dospělý had může měřit až 2 metry

Protože užovka nepotřebuje příliš vlhké prostředí, můžete si vyrobit terárium ze dřeva i ze skla.

Terárko bude orientované horizontálně, tedy na široko. I když je užovka dobrý lezec, nenuťte jí lézt ve výškách.

❗️ Dejte si pozor na sebemenší škvíry, kterými by mohl had utéct. Protáhne se totiž všude.

Jak velké terárium potřebuje užovka červená

Užovka červenáRozměry terária
1 užovka min. 60 x 45 x 45 cm
2 – 3 užovkymin. 80 x 40 x 40 cm
Velikost terária pro užovku

Substrát do terária

Jako substrát jsou nejčastěji používány bukové štěpky, případně směs bukových štěpek a rašeliny. Čistá rašelina ani lignocel nejsou pro chov hadů příliš vhodné, hadi si totiž často neporadí s podestýlkou spolknutou při lovu (na rozdíl od ještěrů, kteří rašelinu většinou snášejí dobře).

Teplota v teráriu

Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 23 – 33 °C s tím, že v teráriu se vyskytují místa jak chladná, tak teplá (pod topnou žárovkou). V noci může teplota klesnout i na 18 °C.

Vlhkost v teráriu

Vlhkost v teráriu udržujeme mezi 45 – 65 % s tím, že v době, kdy had svléká kůži, je dobré poskytnout mu vlhčí prostředí (65% vlhkosti vzduchu).

3D pozadí

3D pozadí se pro užovku báječně hodí, protože jako každý had dokáže vděčně využít každého záhybu v 3D stěně při svém putování terárkem. Pozadí může být imitace skály, stromu, nebo jejich mix.

Užovka červená potrava – čím se živí?

Užovka červená potrava
Užovka červená se živí téměř výhradně myšmi

Co jí užovka červená?

Na rozdíl od ještěrů, hadům nestačí krmný hmyz, ani kusy masa. Takřka jedinou variantou jsou celí hlodavci (laboratorní myš, potkan, mastomyš atd.).

Menším hadům zkrmujeme holátka, velcí hadi dokáží pozřít i malé kuře. Hlodavce lze zkrmovat buďto zaživa, nebo usmrcené (např. lze hlodavce různé velikosti a stáří zakoupit v mraženém stavu, před krmením je nutné rozmrazit). Zkrmování již usmrcených hlodavců je pro hada bezpečnější, neboť nehrozí jeho pokousání bránícím se hlodavcem.

Jak často krmit užovku červenou?

V závislosti na velikosti a věku hada a jemu nabízené potravy.

  • Mláďata do 6 měsíců: 1 x týdně 1 – 2 lysými myšími holátky
  • Užovka 6 – 12 měsíců věku: 1 x za 10 dnů 1 – 3 staršími holátky (částečně osrstěná)
  • Užovka 12 – 24 měsíců věku: krmíme 1 x za 14 dní 2 – 4 skávkami (plně osrstěná a vidoucí myší mláďata)
  • Užovka starší 2 let: krmíme 1 y za 14 – 20 dnů 2 – 3 dospělými myšmi, mastomyšmi nebo 1 – 2 potkany.

Užovka červená chov více jedinců

Užovky lze chovat jak samostatně, tak ve skupince (v závislosti na rozměrech terária).

Do 1 roku věku spolu mohou být samci i samice, po dovršení 1 roku chováme pohlaví odděleně. Spolu chovaní hadi by se měli znát odmala (ideálně sourozenci), cizí jedince ve svém teritoriu občas nepřijmou.

Pro chov 1 užovky se doporučuje spíše samec, neboť na rozdíl od samic netrpí zdravotními komplikacemi spojenými s falešnými snůškami neoplozených vajec.

Jak poznat pohlaví užovky červené?

Pohlaví lze nejsnadněji určit tzv. palpováním, kdy se had promačkává rukama v oblasti kloaky, z níž by samec měl vysunout 2 hemipenisy.

100% jistotu při určování pohlaví užovky však poskytují pouze krevní testy (za předpokladu, že samec při palpování hemipenisy z nějakého důvodu nevysune). Určování pohlaví by měl provádět buďto zkušený terarista nebo veterinář.

Užovka červená chov a rozmnožování

Užovka červená mládě
Líhnutí mláďat užovky červené

Z bezpečnostních důvodů do chovu zařazujeme pouze samice starší 2,5 roku o minimální délce přibližně 1 metru. Před pářením se doporučuje nechat samici na 1 – 3 měsíce zazimovat, neboť v přírodě se rozmnožují až po probuzení z hibernace.

Po cca 60 ti dnech od oplození klade samice 12 – 24 vajec do teplého, vlhkého a tmavého místa v teráriu. V případě úspěšné inkubace se mláďata líhnou za 60 – 80 dnů.

Mláďata

Mláďata jsou křehká, proto manipulaci s nimi omezujeme jen na nezbytné případy. Krmíme až po prvním svléknutí kůže jednodenními myšími holátky.

Barevné mutace

Užovka červená má nezpočet nádherných vyšlechtěných barevných variant. Nejzajímavější je užovka červená albín – Elaphe guttata albin.

💵 Užovka červená cena – kolik stojí?

Mládě užovky500 Kč
Dospělá užovka1200 Kč
Užovka červená cena – průměrná

Cena užovky se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Užovka červená prodej – kde ji koupit?

Míst kde užovku koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože užovku koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele užovek červených. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – užovka červená chov

✅ Je užovka jedovatá?

Kousnutí užovkou červenou není nebezpečné a zpravidla ani nebolí, doprovází jej pouze nepříjemné leknutí pokousané osoby.

✅ Užovka červená zuby

Nemá žádné jedové zuby ani jedové žlázy.

✅ Jak často se svléká užovka červená?

Užovka se svléká zhruba 1x za měsíc. Svlékání trvá cca týden.

✅ Proč si nepořizovat užovku červenou?

Užovku nikdy úplně neochočíte, nikdy to nebude mazel jako třeba pes. Navíc krmení užovky, kdy musíte podávat i živá mláďata, je už přeci jen pro silnější povahy.

✅ Jak ochočit užovku červenou?

Užovku ochočit nelze. Ale můžeme ji zvyknout na manipulaci. Proto doporučujeme mláďata z odchovu a začít s manipulací od mlada.

✅ Jak dlouho vydrží užovka bez jídla?

Bez potravy vydrží i několik měsíců.

5/5 - (19 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka