Užovka červená

Užovka červená a její chov

Užovka červená (Pantherophis guttatus), též nazývaná Gutka, je jedním z nejoblíbenějších v zajetí chovaných nejedovatých hadů. Mezi její velké výhody patří nenáročnost na prostor (i přesto, že dospělý had může měřit 140 až 200 cm), neagresivní povaha. Užovka červená má bezpočet nádherných vyšlechtěných barevných variant. V zajetí se had dožívá 15 – 18ti let, jsou však známy i případy dožití nad 23 let (rekordní naměřená délka života je 32 let). Oproti tomu v přírodě žije zpravidla jen 6 – 8 let.

Kousnutí užovkou červenou, není nebezpečné a zpravidla ani nebolí, doprovází jej pouze nepříjemné leknutí pokousané osoby.

Ubikace

Rozměry terária pro 1 užovku by měly být minimálně 60 x 40 x 40 cm, pro 2-3 užovky aspoň 80 x 40 x 40cm.

Jako substrát jsou nejčastěji používány bukové štěpky, případně směs bukových štěpek a rašeliny. Čistá rašelina ani lignocel nejsou pro chov hadů příliš vhodné, hadi si totiž často neporadí s podestýlkou spolknutou při lovu (na rozdíl od ještěrů, kteří rašelinu většinou snášejí dobře).

Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 23°C – 33°C s tím, že v teráriu se vyskytují místa jak chladná, tak teplá (pod topnou žárovkou). V noci může teplota klesnout i na 18°C.

Vlhkost v teráriu udržujeme mezi 45% – 65% s tím, že v době, kdy had svléká kůži, je dobré poskytnout mu vlhčí prostředí (65% vlhkosti vzduchu).

Potrava

Čím krmit – na rozdíl od ještěrů, hadům nestačí krmný hmyz, ani kusy masa. Takřka jedinou variantou jsou celí hlodavci (laboratorní myš, potkan, mastomyš atd.), menším hadům zkrmujeme holátka, velcí hadi dokáží pozřít i malé kuře. Hlodavce lze zkrmovat buďto zaživa, nebo usmrcené (např. lze hlodavce různé velikosti a stáří zakoupit v mraženém stavu, před krmením je nutné rozmrazit). Zkrmování již usmrcených hlodavců je pro hada bezpečnější, neboť nehrozí jeho pokousání bránícím se hlodavcem.

Jak často krmit – V závislosti na velikosti a věku hada a jemu nabízené potravy, mláďata do 6 měsíců věku krmíme 1x týdně 1-2 lysými myšími holátky, hada 6-12 měsíců věku 1x za 10 dnů 1-3 staršími holátky (částečně osrstěná). Hada 12-24 měsíců věku krmíme 1x za 14 dní 2-4 skákavkami (plně osrstěná a vidoucí myší mláďata) nebo dospělými laboratorními myšmi, hada staršího 2 let krmíme 1x za 14 – 20 dnů 2-3 dospělými myšmi, mastomyšmi nebo 1-2 potkany.

Chov více jedinců

Užovky lze chovat jak samostatně, tak ve skupince (v závislosti na rozměrech terária). Do 1 roku věku spolu mohou být samci i samice, po dovršení 1 roku chováme pohlaví odděleně. Spolu chovaní hadi by se měli znát odmala (ideálně sourozenci), cizí jedince ve svém teritoriu občas nepřijmou.

Pro chov 1 jedince se doporučuje spíše samec, neboť na rozdíl od samic netrpí zdravotními komplikacemi spojenými s falešnými snůškami neoplozených vajec.

Pohlaví lze nejsnadněji určit tzv. palpováním, kdy se had promačkává rukama v oblasti kloaky, z níž by samec měl vysunout 2 hemipenisy. 100% jistotu při určování pohlaví hada však poskytují pouze krevní testy (za předpokladu, že samec při palpování hemipenisy z nějakého důvodu nevysune). Určování pohlaví by měl provádět buďto zkušený terarista, nebo veterinář.

Odchov mláďat

Z bezpečnostních důvodů do chovu zařazujeme pouze samice starší 2,5 roku o minimální délce přibližně 1 metru. Před pářením se doporučuje nechat samici na 1-3 měsíce zazimovat, neboť v přírodě se rozmnožují až po probuzení z hibernace.

Po cca 60ti dnech od oplození klade samice 12 – 24 vajec do teplého, vlhkého a tmavého místa v teráriu. V případě úspěšné inkubace se mláďata líhnou po 60 – 80ti dnech. Mláďata jsou křehká, proto manipulaci s nimi omezujeme jen na nezbytné případy. Krmíme až po prvním svléknutí kůže jednodenními myšími holátky.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona