Má stránka

Užovka hladká a její chov

Užovka hladká
Co se v článku dozvíte? 🔍

Užovka hladká je nejedovatý had a její chov musí být. Pozoruhodné je, že jako jediná užovka svého rodu rodí živá mláďata. Jak jistě víte, ostatní hadi snáší vejce.

Užovka hladká v kostce

✏️  Latinský názevCoronella austriaca
🌍  Země původuEvropa, Asie
🐁  Potravaještěrky, drobní savci
⏳  Délka života v zajetíaž 14 let
🐍  Velikost v dospělostiaž 70 cm
📐  Velikost teráriamin. 60 x 45 x 45 cm
Užovka hladká – základní informace

Název užovka hladká vznikl díky hladkým šupinám, která pokrývají její tělo. Kolem těla má 19 řad šupin, na hřbetě jsou šupiny menší než na boku.

Výskyt

Tento druh užovky se vyskytuje v Asii a téměř po celé Evropě mimo severní Anglie a Irska, severní Skandinávie a části Pyrenejského poloostrova.

Délka života

Mohou žít přes 10 let, rekordní jsou užovky, které se dožily 14 let.

Užovka hladká chov

❗️Pozor. Užovka hladká je v ČR chráněna zákonem. To znamená, že její chov je možný pouze na základě výjimky ze zákona č. 114/1992 Sb.
Chovatel užovky musí prokázat, že hada nabyl legálně. Musí prokázat potvrzení přímo od chovatele užovek, že je had registrovaný a narodil se v zajetí.

Další užovka, která potřebuje k chovu povolení je užovka stromová. Pokud chcete chovat užovku bez povolení, doporučujeme chov užovky červené.

Užovka hladká terárium – jak ho vybavit?

Užovka hladká terárium
Užovka hladká si na nové prostředí rychle zvykne

Nelekejte se. Užovky hladké mohou být ze začátku v terárku kousavé a popudivé. Nakonec si rychle na nové prostředí zvyknou.

Jak velké terárium potřebuje užovka hladká

Užovka hladkáRozměry terária
1 užovka min. 60 x 45 x 45 cm
2 – 3 užovkymin. 80 x 40 x 40 cm
Velikost terária pro užovku

Substrát do terária

Jako substrát nejčastěji používáme směs zeminy a písku. Čistá rašelina ani lignocel nejsou pro chov hadů příliš vhodné, hadi si totiž často neporadí s podestýlkou spolknutou při lovu (na rozdíl od ještěrů, kteří rašelinu většinou snášejí dobře).

Teplota v teráriu

V teráriu by se měla teplota pohybovat mezi 22 – 27 °C s tím, že v teráriu se vyskytují místa jak chladná tak teplá – pod žárovkou. Teplota pod žárovkou je důležitá jako vyhřívací místo s teplotou až 30 °C. V noci je dobrý pokles teploty o několik stupňů. Teplota může klesnout i na 18 °C.

Vlhkost v teráriu

Vlhkost v teráriu udržujeme mezi 45 – 65 % s tím, že v době, kdy had svléká kůži, je dobré poskytnout mu vlhčí prostředí (65% vlhkosti vzduchu).

Další vybavení terária

Do terárka přidejte několik plochých kamenů nebo kusy kůry, aby měla užovka kam schovat.

Užovka hladká potrava – čím se živí?

Užovka hladká potrava
Užovka hladká se živí převážně plazy

Živí se především plazy, rejsky a pravými myšmi, příležitostně i mláďaty ptáků. Mladá zvířata potřebují malé ještěrky nebo červy.

Co jí užovka hladká?

Mláďata = rozkrmují se myšími holátky (ovoňte je pachem ještěrek).
Dospělé užovky = ještěrky, hadi.

❗️Velký pozor si dejte na kanibalismus užovek.

Zimování užovky hladké

Zazimování trvá 3 – 4 měsíce. Zimujeme ve vlhkém rašeliníku nebo ve směsi suchého listí a písku. Udržujte teplotu 8 – 10 °C.

Zimování je velmi důležité pro správné rozmnožování. Stimuluje pohlavní pud u samců a podporuje bezproblémový průběh gravidity samic.

Užovka hladká chov a rozmnožování

Užovka se páří po tom, co ukončí zimování. Je březí 3 – 4 měsíce.

Jako jediná užovka rodí živá mláďata. Ostatní hadi snáší vejce. Nakladená mláďata jsou 12 – 20 cm dlouhá, přičemž se jich narodí 8 – 15 kusů.

Užovka hladká mládě

Užovka hladká mládě
Mládě užovky hladké

Pokud se užovka hladká cítí být ohrožená, vypustí zapáchající tekutinu z kloaky a začne zuřivě kousat, hlasitě syčet. K tomu začne zplošťovat hlavu a nafukovat krk.

Užovka hladká vs zmije

Jaký je rozdíl mezi užovkou hladkou a zmijí? Jak rozeznat užovku od zmije? Je to jednoduché. Podle zorniček a šupin na těle. Užovka hladkáokrouhlé zorničky a hladké šupiny. Kresba na hřbetě má podobnou zmiji, proto si ji lidé často zaměňují právě ze zmijí.

❓Nejčastější dotazy

✅  Je užovka jedovatá?

Kousnutí užovkou hladkou není nebezpečné a zpravidla ani nebolí, doprovází jej pouze nepříjemné leknutí pokousané osoby.

✅  Kousnutí od užovky hladké

Kousnutí není bolestivé. Tato užovka nemá ani žádné jedové zuby a jedové žlázy.

✅  Hlava užovky hladké

Má plochou hlavu, která je těžko rozlišíte od krku. Za hlavou má tmavou skvrnu.

Zdroj:
lfu.bayern.de

5/5 - (9 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka