Má stránka

Užovka podplamatá

Užovka podplamatá
Co se v článku dozvíte? 🔍

Užovka podplamatá není jedovatý druh hada. Její čtvercové skvrny jsou uspořádány do čtyř až pěti řad, podle nichž je užovka pojmenována.

🐍 Užovka podplamatá v kostce

✏️  Latinský názevNatrix tessellata
🌍  RozšířeníEvropa, Egypt, Asie
🐟  Potravaryby, žáby, čolci
🐍  Pohlavní dospělost3 – 4 roky
🏞  Doba rozmnožováníkvěten – červen
👶  Počet mláďat5 – 25
 📐  Velikost užovkyaž 130 cm
Užovka podplamatá – základní informace

Výskyt – zeměpisné rozšíření užovky

Užovka podplamatá je rozšířena v jižní části střední a jihovýchodní Evropy, v Malé a Střední Asii až po západní Čínu a severozápadní Indii. Osídlila mimo jiné i Balkánský poloostrov, jižní část Ruska, Turecko a Afghánistán, deltu Nilu a tedy i část severní Afriky.

Užovka podplamatá plavec
Užovka podplamatá je ve vodě jako doma

Ve střední Evropě je užovka podplamatá hadem s nejsilnější vazbou na vodní prostředí. Je výborný plavec a potápěč a často tráví mnoho hodin v mělké vodě.

Vodu opouští jen proto, aby se opaloval, rozmnožoval a přezimoval. Někdy se však vydává i na břeh řeky, kde požírá objemnou kořist, kterou tvoří téměř výhradně malé až středně velké ryby. Při vyrušení kořist vyvrhne a uteče do vody.

Ochrana druhu

V ČR je chráněna jako kriticky ohrožený druh. Dnes je mnohem vzácnější než dříve. Jejich dramatický pokles populace je způsoben ztrátou a zhoršením jejich stanovišť.

🐍 Užovka podplamatá – zajímavosti

  • Označení užovky neurčuje žádnou systematickou skupinu, čeleď atd. Proto mezi užovkami najdeme hady různého vzhledu a způsobu života.
  • Rodové jméno Natrix znamená v překladu plavec, což je pro vodního hada velmi příhodné. Tessellata znamená se čtverci nebo kostkami a ty má užovka na těle.
  • Je to vodní had, ale k zimuje na suchých vyvýšených svazích.
  • Užovka podplamatá vydává syčící zvuky, když se cítí být ohrožená.
  • Dokáže vystříknout páchnoucí sekret postanálních žláz a nebo hrát mrtvého brouka.

🐍 Vzhled

Hřbet a boky užovky podplamaté se zdají být kostkované á díky 3–5 podélným řadám tmavých skvrn, které se mohou sbíhat do příčných pruhů. Starší zvířata jsou částečně jednobarevná.

Základní barvou svrchní části je šedá, olivová nebo hnědá v různých odstínech. Šupiny na bocích těla jsou často bíle skvrnité.

Hlava je úzká a špičatá a je pokryta velkými a hladkými štíty. Nosní dírky jsou velké a shora dobře viditelné, totéž platí pro oči. Tělesné šupiny jsou kýlnaté, pouze nejspodnější strana bočních šupin je bez kýlu.
V ČR kostkovaní hadi dorůstají maximální délky kolem 1 metru, přičemž samci dosahují maximálně kolem 80 cm.

Zmije obecná x Užovka podplamatá

Rozdíl mezi zmijí obecnou a užovkou podplamatou je především ve tvaru zornice a kresby na těle.

Užovka podplamatázornici vždy okrouhlou a má šachovitou kresbu na těle. Zmije má klikatou souvislou čáru.

🐍 Užovka podplamatá potrava – čím se živí?

Užovka podplamatá potrava
Užovka podplamatá v přírodě loví ryby, žáby, čolky a pulce

V přírodě je užovka podplamatá skvělí vodní lovec. Její kořistí jsou ryby, žáby, čolci a pulci. U chovaných mladých užovek podplamatých můžou nastat problémy při zvykání si na potravu v teráriu.

🐍 Užovka podplamatá – rozmnožování

Období páření probíhá v květnu a červnu. Zpravidla dva až čtyři týdny po opuštění zimoviště. Několik zvířat se může shromáždit na jednom místě a vytvořit skutečné „pářící se shluky“.

Od začátku července kladou vajíčka v noci nebo brzy ráno na místa s kyprým půdním substrátem z písku nebo humusu (také hromady hnoje). Samice klade 5 až 25 vajíček s měkkou skořápkou do země nebo pod ztrouchnivělé dřevo.

Vajíčka jsou oválná, 3 až 4 cm dlouhá a 2 až 2,5 cm silná. V závislosti na okolní teplotě potřebují embryonální období kladení vajec 34 až 50 dní a během této doby přibývají na váze o 20 až 40 %.

Nově vylíhlí malí hadi mají délku 14 až 24,5 cm. Mladí hadi zřejmě přijímají potravu krátce po prvním vylíhnutí, které probíhá asi týden po vylíhnutí. Při optimální nabídce potravy mohou mláďata před první hibernací dosáhnout maximální délky 30 cm.

Užovka podplamatá mládě
Mládě užovky podplamaté

Mláďata užovky kostkované mají světlejší zbarvení a výraznou V-skvrnu na krku. Jinak jsou víceméně živě skvrnité jako dospělí.

Pohlavní dospělost nastává pravděpodobně po 3 a 4 letech při délce těla 50 až 60 cm.

Užovka podplamatá zimování

Zimují na souši. Na mrazuvzdorných a sluncem vyhřátích místech koncem září. Zimoviště opouštějí do konce dubna. Samice se objevují o něco dříve než samci.

Chov užovky podplamaté

Chtěli byste užovku podplamatou chovat doma v teráriu? Tak to vám nemůžeme doporučit. Nejen z důvodů její ochrany, ale také vám nemusí přijímat potravu. Přeci jenom je to vodní lovec.

Pokud chcete chovat užovku, doporučujeme chov užovky červené.

❓Nejčastější dotazy

  Kde se vyskytuje užovka podplamatá?

Jižní, střední a východní Evropa, S/JV Evropa, Turecko, Egypt až po Čínu.

  Jak dlouho vydrží užovka pod vodou

Pod vodou vydrží přibližně čtvrt hodiny.

  Co znamená podplamatá?

Plama dříve vyjadřovalo pojem skvrna. A právě tato užovka má skvrny na břiše. Tedy to znamená něco jako dole skvrnitá.

5/5 - (20 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka