Má stránka

Varan komodský

Varan komodský
Co se v článku dozvíte? 🔍

Se svými více než třemi metry délky je varan komodský největším dnes žijícím ještěrem. Na ostrovech, kde žije, je velmi obávaným lovcem.

✏️  Latinský názevVaranus komodensis
🌍  Výskytindonéské ostrovy
🐖  Potravamalí savci, prasata, jeleni a opice
🦎  Velikost v dospělosti3 m
Varan komodský – základní informace

Ostrými drápy a silným ocasem se varan komodský podobá svému příbuznému z pohádek – drakovi. Z tlamy sice nechrlí oheň, ale když je rozrušen, šlehá rozeklaným jazykem a zlověstně syčí. Při útoku z něj jde strach.

Výskyt – kde žije varan komodský?

Varan komodský žije pouze severně od Austrálie, na indonéských poloostrovech Komodo, Rintja, Padar, Flores, Gili Mota a Owadi Sami.

Ostrov Komodo
Ostrov Komodo je jedno z míst, kde varan komodský žije

Všechny malé indonéské ostrovy, které varan obývá, jsou poměrně hornaté a částečně porostlé hustými deštnými pralesy. Níže položené oblasti jsou převážně otevřené a trávou porostlé pláně.

Tyto ostrůvky jsou sice rozlohou nevelké, avšak žije na nich velké množství subtropických rostlin i živočichů – například divoká prasata, jeleni a op

Ochrana druhu

V současné době přežívá kolem 1000 zvířat. Jelikož varan komodský žije převážně na neobydlených ostrovech, není lidmi přímo ohrožován.

Varan komodský – zajímavosti

  • Dospělý varan komodský dokáže sežrat najednou převážnou část uloveného jelena. Ovšem pak celý týden jen leží, spí a tráví.
  • Zcela vyvinutá mláďata varana komodského se líhnou z vajec podobných husím, která však mají voskovou skořápku.
  • Varan komodský byl objeven teprve roku 1912. Předtím byl jen popisován jako zvláštní suchozemský krokodýl.
  • Na rozdíl od jiných velkých varanů, kteří mají velmi dlouhé ocasy, tvoří ocas varana komodského jen polovinu jeho celkové délky.
  • Dříve byli na Komodo a okolní ostrovy vyváženi zločinci, aby zde byli za trest ponecháni napospas masožravým drakům.

Způsob života varana komodského

Stejně jako většina plazů i varan komodský přes noc spí, zavěšen ve větvích stromů nebo ukryt mezi skalami. Když vyjde slunce a prohřeje jeho tělo, varan „ožije“ a vydá se za potravou.

I při své velikosti je varan komodský velice mrštný a rychlý a snadno dohoní i člověka. Nedokáže však běžet delší dobu, proto na svou kořist raději číhá v úkrytu. Jen mladší zvířata, která jsou díky zatím nižší hmotnosti rychlejší než dospělí jedinci, kořist často dohánějí.

Umí také šplhat na stromy, přičemž se přidržuje kmene větví svými silnými drápy. Miluje vodu a rád plave, hnán dopředu vlivnými pohyby dlouhého ocasu.

Většinu roku jsou varani komodští samotáři.

Varan komodský potrava – čím se živí?

Varan komodský potrava
Sejdou-li se varani mršiny, vládne mezi nimi přísná hierarchie

Pokud jde o potravu, varan není příliš vybíravý. Žere prakticky vše, co dokáže ulovit, včetně příslušníků vlastního druhu. K nejoblíbenější kořisti patří divoká prasata, jeleni a opice.

Dospělý varan komodský se dokáže pohybovat překvapivě rychle, ale jen na krátkou vzdálenost. Proto svou kořist loví přepadením ze zálohy. Jakmile se nějaké zvíře dostatečně přiblíží, varan se vymrští a sevřením svých čelistí je srazí k zemi.

Mladí varani, kteří jsou mnohem pohyblivější a obratnější než dospělí jedinci, loví rovněž malé savce, ptáky a hmyz. Ulovenou kořist si varan komodský přidržuje čelistmi a drápy. Trhavými pohyby hlavy ze strany na stranu z ní rve velké kusy masa, které ihned polyká.

Kořist neustále olizuje dlouhým, červeným jazykem, což bylo zřejmě základem historek o „dracích, kterým šlehá oheň z tlamy“.

Varan komodský – rozmnožování

Období rozmnožování varanů komodských připadá obyčejně na konec června a začátek července. V této době dochází ke konfliktům mezi samci, hájícími svá teritoria.

Varan komodský rozmnožování
Boj o území mezi samci varana komodského

Tyto boje o území jsou velmi důležité, neboť čím větší a lepší je teritorium, tím větší je šance, že se v něm objeví nějaká samice.

Samice za 5 týdnů po páření klade vejce, která zahrabe do díry v teplé, vlhké zemi. Počet vajec závisí na velikosti samice, v průměru jich bývá 12.

Po skončení kladení samice vejce zahrne zemí a péči o ně přenechá slunci, které zem zahřeje na správnou teplotu.

Zhruba za 8 měsíců se z vajec vylíhnou malí varani, kteří ihned začnou zemí prohrabávat na povrch. Nastávají jím nyní nebezpečné časy. Se svými sotva dvaceti centimetry délky jsou vítanou kořistí pro hady, dravé ptáky a dokonce i pro větší jedince svého druhu.

Mláďata, která přežijí, rychle rostou – po 3 letech jsou již dlouhá přes 1 metr. Tehdy jsou už bezpečná před všemi dosavadními nepřáteli, samozřejmě kromě svých větších druhů.

Ve věku 5 let dosahují varani komodští délky 2 metrů, ale dále rostou a sílí pomalu. Mezi pohlavími není výrazný rozdíl – samice jsou jen o málo kratší než samci.

Největší ještěr na světě

Varan komodský není nejdelším varanem (tím je varan skvrnitý), rozhodně je však nejmohutnější. Je delší než některá malá auta. Jeho vejce příležitostně vyhrabávají a požírají zdivočelí psi a prasata, čerstvě vylíhlá mláďata se mohou stát kořistí ptáků nebo větších ještěrů.

Sotva však varani dosáhnou délky jednoho metru, přerostou nepřátelům doslova přes hlavu. V dospělosti se musejí obávat pouze příslušníků svého druhu.

Mladí varani komodští se poznají nejen podle menší velikosti, ale podle svislých černých a zelených pruhů na krku.

Varan komodský cena 💵

Lidé jako vy také často hledají „varan komodský cena“, pravděpodobně je zajímá jaká cena zvířete by byla při jeho koupi.

Brouzdali jsme za vás a zjistili jsme, že se tento druh varana nedá tak snadno pořídit. Některé zdroje dokonce uvádí, že ho lze získat pouze darem od indonéské vlády. Pokud si ho pořídíte na černém trhu, musíte sáhnout hluboko do kapsy. Jeho pořízení vás vyjde na desítky tisíc dolarů!

❓Nejčastější dotazy – varan komodský

✅  Jak zabíjí varan?

Zaútočí ostrými zuby na tělo kořisti. Drápy a čelistí si kořist přidržuje a trhavými pohyby hlavou z ní rve kusy masa, které hned polyká.

✅  Jak rychle běhá varan?

Běžně dokáže vyvinout rychlost až 20 km/h.

✅  Varan komodský jed

Ano, až v roce 2009 pan Wroe se svým týme dokázal, že varan komodský má v zubech jed.

Literatura:
Encyklopedie zvířat, Pavel Auda, ISBN: CZ-P-60-10-04-0020

5/5 - (8 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka