Má stránka

Varan skvrnitý a jeho chov

Varan skvrnitý
Co se v článku dozvíte? 🔍

Varan skvrnitý ( lat. Varanus salvator, ang. water monitor lizard) se řadí do čeledi varanovitých a jedná se o velkého dravého ještěra pocházejícího z tropických oblastí. Je jedním z jejích největších zástupců.

🦎 Varan skvrnitý v kostce

✏️  Latinský názevVaranus salvator
🌍  VýskytIndie, Srí Lanka, Indočína, Malajský pol. po Indonésii
🐁  Potravamasožravec
⏳  Délka života v zajetíaž 20 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 3 m
📐  Velikost teráriamin. 500 x 200 x 200 cm
Varan skvrnitý – základní informace

Jsou to silná zvířata s denní aktivitou, která charakterizuje mohutné tělo, silné drápy a nelámavý ocas. Žije převážně v blízkosti vodních ploch.

Varani vynikají dokonalými smysly a dost vysokou inteligencí. Délka života varanů žijících v přírodě není popsána, avšak zvířata žijící v zajetí se při dobré péči a vyhovujících zoohygienických podmínkách chovu dožívají 10 – 20 let.

Dle literatury jsou uznávány čtyři poddruhy:

  • Varanus salvator salvator
  • Varanus salvator andamanensis
  • Varanus salvator bivittatus
  • Varanus salvator macromaculatus
Varan skvrnitý je výborný plavec a umí i dobře šplhat

Výskyt

Varan skvrnitý se vyskytuje v oblastech Indie, na Srí Lance, Filipínách, souostroví Malé a Velké Sundy, jižní a jihovýchodní Asii. Žije v blízkosti vodních ploch, mezi kořeny stromů a na stromech. Mohou se zdržovat i v mangrovových lesích nebo ve skalních dutinách.

Vzhled

Varan skvrnitý má štíhlé statné tělo hnědé až černé barvy se žlutými tečkami, které se táhnou v příčných řadách. Na ocase jsou tečky menší a vytvářejí příčné pruhování. Spodní část těla je žlutě zbarvena.

Ocas tohoto ještěra je dlouhý, bočně zploštělý. Zbarvení na tlamě mívá okrové odstíny. Hlavaprotáhlý tvar s dlouhým zaobleným čenichem. V tlamě se nachází dlouhý rozeklaný jazyk a ušní bubínky jsou poměrně velké. Na hlavě jsou zvětšené šupiny, na zátylku jsou menší, kýlnaté oválného tvaru. Na ocase jsou šupiny kýlnaté s plochým dvojitým hřebínkem.

Varan skvrnitý vzhled
Obvykle varan skvrnitý dosahuje délky 2 – 3 metrů

Samci jsou větší než samice. Varan skvrnitý není sice tak velký a mohutný jako Varan komodský (Varanus komodensis), ale může dorůst délky až 3m. Obvyklá délka se pohybuje kolem 200 cm. Na ocas připadá více než polovina z celkové délky zvířete.

🦎 Varan skvrnitý – terárium

Terárium pro varana by mělo být dostatečně prostorné a porostlé vegetací. Minimální rozměry tedy jsou alespoň 500 x 200 x 200 cm pro jednoho dospělého varana.

Obecně je uváděno, že délka má odpovídat minimálně dvojnásobku celkové délky dospělého ještěra měřeného od hlavy ke špičce ocasu. Šířka se spočítá jako dvojnásobek délky těla s hlavou, a výška by měla být minimálně taková jako je celková délka chovaného exempláře.

Pokud je v teráriu více zvířat, tak na každého dalšího z nich se připočítá 20% celkového prostoru.

Teplota v teráriu

Denní teploty by měly být v teplotním gradientu 22 – 28 °C v různých místech nádrže s možností lokálního výhřevu kolem 35 °C. Noční pokles na pokojovou teplotu by se měl pohybovat kolem 20 °C.

Tento ještěr potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Vhodné je přidat zářivku s plnospektrálním denním světlem. Doba osvitu je 10-12 hodin denně.

Vybavení terária

V teráriu musí být nainstalována asi na 50% plochy vyhřívaná vodní nádrž s rozdílnou hloubkou a s teplotou vody 25 – 28 °C.

Dále nesmíme zapomenout na větve ke šplhání, které musí být dobře upevněny. Dále je třeba do terária vhodně umístit kořeny a kameny, které slouží zvířatům jako úkryt.

🦎 Varan skvrnití potrava – čím se živí?

Varan skvrnitý je masožravec, často také mrchožrouti, ale upřednostňují živou kořist. Jsou aktivními lovci, kteří svou kořist pronásledují. Detekují ji pomocí rozeklaného jazyka, který předává pachové vjemy do Jacobsonova orgánu.

V přírodě loví menší obratlovce, ptáky, hady, hlodavce, ryby nebo obojživelníky. Pochutnají si i na vejcích.

V zajetí dospělého varana krmíme:

  • hlodavci
  • ptáci
  • kuřata
  • ryby

Mláďatům varana podváme:

  • drobné obratlovce
  • bezobratlé

Jak často krmíme varana?

Mláďatům předkládáme potravu 2 – 3x týdně a dospělcům 1 – 2x týdně. Příjem potravy je však nutno hlídat, protože varani skvrnití mají skony k obezitě. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

🦎 Varan skvrnitý – chov a rozmnožování

Varani se chovají zpravidla v párech nebo skupinkách tvořených jedním samcem a více samicemi. Dva samce varanů v jednom teráriu pohromadě chovat nelze.

Pohlavní dospělost nastává mezi 2 – 3 lety života, kdy varan dosáhne délky cca kolem 1 m (samice 120 cm a samci 130 cm). Varani skvrnití jsou vejcorodí (oviparní).

Období rozmnožování je úzce spjato s obdobím dešťů. Na počátku tohoto období snáší samička vejce, která zahrabává. Hnízda si samice vyhrabávají zpravidla v písčitém podkladu v blízkosti vodních toků, mohou však také využít prázdná termitiště nebo dutiny stromů.

V jedné snůšce může být 5 – 40 vajec a jejich inkubační doba, která je úzce spjata s teplotou uvnitř hnízda, trvá přibližně 270 dní.

Varani žijící v tropických oblastech se mohou rozmnožovat celoročně, takže samice mívá zpravidla více snůšek. Varani se o vejce ani mláďata nestarají, avšak literatura uvádí, že byly údajně zaznamenány případy, kdy si samice hnízdo střežila a při líhnutí pomáhala mláďatům při vyhrabávání se na povrch.

Varan skvrnitý mládě
Mládě varana skvrnitého

Mláďata mají po vylíhnutí sytě černou barvu a béžovo žluté příčné pruhování. Většinou ale bývá zbarvení mladých jedinců o něco světlejší a s přibývajícím věkem tmavne.

Komunikace varanů

Sociální kontakt těchto ještěrů většinou probíhá jen v blízkosti potravy nebo v období páření. Velcí samci spolu zápasí v postoji na zadních nohou a chytají se vzájemně kolem ramen, menší druhy jsou ve vodorovné poloze. Hierarchie se tvoří rychle a bývá jednotlivými jedinci dodržována.

Při obraně se varani nafukují a napřimují, případně syčí. Velké druhy varanů se staví na zadní nohy a otevírají při tom tlamu. Většinou se snaží utéct, ale je-li to nevyhnutelné, nebojí se kousnout nebo škrábnout.

Přečtěte si článek o řeči těla ještěrů

Co se týče chovu, patří sice varani mezi atraktivní terarijní chovance, avšak chov není bezproblémový.

❗️ Mnohé druhy, i zde zmiňovaný varan skvrnitý, o jehož chovu pojednává náš článek, mají velké nároky na prostor a všechny druhy jsou zařazeny do CITES.

I přes to, že varani skvrnití jsou velmi inteligentní a lze je poměrně dobře ochočit, v žádném případě se nejedná o domácí mazlíčky. Tito ještěři patří do rukou zkušených a odpovědných chovatelů a nejsou vhodní pro začátečníky.

💵 Varan skvrnitý cena – kolik stojí?

Mládě varanaod 2 000 Kč
Dospělý varanod 4 000 Kč
Varan skvrnitý cena – průměrná

Cena varana se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. Varani s ukousnutým prstem nebo špičkou ocasu se prodávají se slevou.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Varan skvrnitý prodej – kde ho koupit?

Míst kde varana koupit není moc. Můžete si skočit na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože varana dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele varanů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – varan skvrnitý chov

✅ Jak chovat varana skvrnitého?

Nejdůležitější je pro varana prostorné terárium, co nejlépe přizpůsobené jeho prostředí. Minimální velikost je 500 x 200 x 200 cm.

✅ Jak často krmit varana skvrnitého?

Dospělí varan se krmí zpravidla 2x týdně. Mláďata obden.

✅ Varan skvrnitý nebezpečí

Největší nebezpečí pro varana skvrnitého je jeho lov. Jeho kůže je velmi ceněná a i jeho sádlo je používáno v tradiční asijské medicíně.

✅ Nejdelší ještěr na světě

Varan skvrnitý se považuje za nejdelšího ještěra s 3,21 m.

Zdroje:
– Cerha,V.,Kocián, M., Scinkové, varani a ještěrky, Polaris, 1999
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Velenská, N., Chováme exotické mazlíčky, Arista Books,s.r.o., 2014
– Bruins, E., Encyklopedie teraristiky, Rebo Productions, 1999
– Hes, O., Podmínky chovu plazů v zajetí, MZ ČR, 2003
– Cerha, V., Chov šupinatých plazů, Dona, 2001
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (4 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka