Má stránka

Varan stepní a jeho chov

Varan stepní
Co se v článku dozvíte? 🔍

Varan stepní (lat. Varanus exanthematicus, ang. savannah monitor) je africký ještěr obývající střední a západní Afriku, pás mezi severním okrajem Sahary a deštnými lesy na jihu. Varani stepní žijí převážně v oblastech stepí, polopouští nebo savan, ve kterých se s nimi můžeme setkat nejčastěji. Žijí zpravidla skrytě a vyhýbají se hustěji osídleným oblastem.

🦎 Varan stepní v kostce

✏️  Latinský názevVaranus exanthematicus
🌍  Země původustřední a západní Afrika
🐁  Potravamasožravec
⏳  Délka života v zajetíaž 20 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 1,5 m
📐 Velikost teráriamin. 300 x 100 x 120 cm
Varan stepní – základní informace

Výskyt varana stepního byl podle literatury zaznamenán i na Floridě, kam byl zavlečen. Jedná se o denního ještěra, který většinu času tráví hledáním potravy a vyhříváním se na slunci.

Varan stepní (Varanus exanthematicus) je zemní ještěr dorůstající délky až 150 cm. Zpravidla se ale jeho délka pohybuje kolem 1 m s hmotností 2,5 – 3 kg. Dožívají se kolem 20 let.

Varan stepní vzhled
Varan stepní je krásný ještěr s příčnými řadami načernalých skvrn

Vzhled

Je zbarven do šedohnědých odstínů s příčnými řadami načernalých skvrn se světlejším středem. Spodní část těla je světlejší. Má statné tělo a kratší ocas. Hlava je široká a krk i ocas krátký.

V dospělosti převládají okrové barvy s příčným pruhováním. Samičky mívají kratší a robustnější tělo.

Mláďata jsou zpravidla světlejší, bývají zbarvena do žlutohněda, skvrny jsou bělavé s tmavým obroubením, na ocase se objevují příčné pruhy a bříško je zbarveno do běla s náznaky proužků.

🦎 Varan stepní terárium – jak ho vybavit

Velikost terária

Tento ještěr potřebuje velké prostorné terárium min. 300 x 100 x 120 cm. Pro chovaný pár musí být plocha dna terária cca 2 m².

Substrát do terária

Vybavení by mělo napodobovat přirozené prostředí, proto je třeba na dno dát vysokou vrstvu hrubého písku nebo rašeliny smíchané s pískem.

Vybavení terária

Terárium zařídíme silnějšími ležícími větvemi, kořeny a kameny. Dále by neměla chybět nádoba s vodou.

Osvětlení terária

Tento ještěr potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Vhodné je přidat zářivku s plnospektrálním denním světlem.

Teplota a vlhkost v teráriu

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 28 – 32°C a pod výhřevem max. do 40 °C. Teploty od 42°C a vyšší jsou pro varany kritické a zvířatům hrozí úhyn. Denní teploty by měly být v teplotním gradientu 25 – 40 °C , aby si mohla zvířata vybrat i chladnější místa. Noční pokles na pokojovou teplotu by se měl pohybovat kolem 20 °C.

Vlhkost v teráriu je vhodné udržovat kolem 40 % přes den s mírným nočním vzestupem na 60 %.

🦎 Varan stepní potrava – čím se krmí?

Varan stepní potrava
Dospělého varana stepního krmíme zpravidla 2x týdně

Varan stepní je masožravý, v přírodě se živí hmyzem, žábami i menšími plazy, jejich vajíčky nebo plži.

Předkládat můžeme velký krmný hmyz, hlodavce či kuřata.

Mláďata krmíme obden krmným hmyzem – cvrčky, šváby nebo sarančaty. Menším mláďatům je vhodnější předkládat pouze hmyz – malé cvrčky a později lze začít podávat i holata hlodavců.

Dospělí jedinci se krmí zpravidla 2x týdně, příjem potravy je však nutno hlídat, protože varani stepní mají skony k obezitě. V létě je možno krmit smýkaným hmyzem, který však není chemicky ošetřen. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

❗️ Při chovu v zajetí mají tito varani sklony k obezitě a jejich hmotnost může být i dvojnásobná.

Krmení varana

🦎 Varan stepní – chov a rozmnožování

Samci jsou teritoriální a své území si hájí, proto co se týče počtu jedinců, je tedy doporučován chov jednotlivě nebo v párech. Zpravidla se ale doporučuje mimo období páření oddělený chov.

Pohlavní dospělost nastává u varanů mezi 2 – 5 rokem života, u varana stepního zpravidla kolem 2. roku.

Jedna snůška obsahuje 20 – 50 vajec, která samice naklade do 20 cm hluboké vyhrabané díry asi po 3 – 4 týdnech gravidity. Inkubace probíhá při teplotě 32 °C v délce cca 127 – 132 dní a při 29 °C přibližně 169 – 194 dní.

Mláďata začínají přijímat potravu od 3. dne po vylíhnutí. Odchov mláďat se doporučuje v odchovných nádržích.

Varan stepní mláďata
Mláďata varana stepního

Varan stepní pohlaví – samec nebo samice?

Samec má pod kloakou 2 hrbolky, které jsou vlastně 2 hemipenisy.

Zimování varana stepního

Zimní odpočinek varana stepního se provádí zpravidla od listopadu do března při teplotě cca 25 °C, v noci 20 °C a zkrácením osvitu na 4 – 6 hodin.

Ještěři zpravidla nepřijímají potravu ani nepijí, tráví tukové rezervy. V přírodě tato zvířata zimují v norách, opuštěných termitištích nebo dutinách stromů.

Na začátku období dešťů se varani páří a zvyšují příjem potravy, aby si vytvořili tukové zásoby na období sucha.

Komunikace varanů

Sociální kontakt těchto ještěrů se většinou soustřeďuje v blízkosti potravy nebo v období páření. Velcí samci spolu zápasí v postoji na zadních nohou a chytají se vzájemně kolem ramen, menší druhy jsou ve vodorovné poloze. Hierarchie se tvoří rychle a bývá jednotlivými jedinci dodržována.

Při obraně se varani nafukují a napřimují, případně syčí. Velké druhy varanů se staví na zadní nohy a otevírají při tom tlamu. Většinou se snaží utéct, ale je-li to nevyhnutelné, nebojí se kousnout nebo škrábnout.

💵 Varan stepní cena – kolik stojí?

Mládě varanaod 1 500 Kč
Dospělý varanod 4 000 Kč
Varan stepní cena – průměrná

Cena varana se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. Varani s ukousnutým prstem nebo špičkou ocasu se prodávají se slevou.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Varan stepní prodej – kde ho koupit?

Míst kde varana koupit není moc. Můžete si skočit na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože varana dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele varanů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Chov

Co se týče chovu, patří sice varani mezi atraktivní terarijní chovance, avšak chov není bezproblémový. Mnohé druhy, i již zmiňovaný varan stepní, o jehož chovu pojednává náš článek, mají velké nároky na prostor a všechny druhy jsou zařazeny do CITES.

V žádném případě to nejsou domácí mazlíčci a nejsou vhodní pro začátečníky. Tito ještěři patří do rukou zkušených a odpovědných chovatelů.

❓Nejčastější dotazy – varan stepní chov

✅ Jak chovat varana stepního?

Nejdůležitější je pro varana prostorné terárium, co nejlépe přizpůsobené jeho prostředí. Minimální velikost je 300 x 100 x 120 cm.

✅ Jak často krmit varana stepního?

Dospělí varan se krmí zpravidla 2x týdně. Mláďata obden.

✅ Čím se živí varan stepní?

Ve volní přírodě se živí hmyzem, žábami i menšími plazy, jejich vajíčky nebo plži.
V zajetí předkládáme velký krmný hmyz, hlodavce či kuřata.

✅ Varan stepní zuby

Varan má ve své čelisti velmi silné a ostré zuby. Jsou ostré jako pila, aby mohli snadno roztrhat potravu a její kosti rozdrtit.

Literární přehled:
– Cerha,V.,Kocián, M., Scinkové, varani a ještěrky, Polaris, 1999
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (5 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka