Má stránka

Veleštír císařský (obrovský) a jeho chov

Veleštír císařský, obrovský
Co se v článku dozvíte? 🔍

Veleštír císařský je také nazývaný královský, nebo obrovský. Jeho latinský název je Pandinus imperator. Pochází z Afriky a může se dorůstat délky až 23 cm a je tak pravděpodobně největším štírem na světě. I přes svůj vzhled nenasytného predátora je doporučován začátečníkům pro svoji mírumilovnou povahu. Navíc jeho jed není pro člověka nebezpečný.

🦂 Veleštír císařský v kostce

✏️  Latinský názevPandinus imperator
🌍  Výskytstřední a západní Afrika
🦗  Potravahmyz, myší holátka
🦂  Velikost v dospělostiaž 23 cm
📐  Velikost teráriamin. 60 x 40 x 40 cm
Veleštír císařský – základní informace

🦂 Veleštír císařský – terárium

Můžete chovat i více štírů v jednou terárku. Bylo u nich vypozorované sociální jednání a nejsou agresivní ani proti jiným druhům štíra.

Velikost terária

Císařští štíři jsou velká zvířata. Pro dospělého jedince, nebo skupinu menších štírů doporučujeme skleněné terárium o rozměru 60 x 40 x 40 cm.

Někteří chovatelé doporučují 40 litrovou plastovou nebo skleněnou nádrž. Je dostatečně velká na to, aby se do ní vešel jeden pár průměrných štírů císařských.

S jejich růstem však může být zapotřebí více prostoru. Pokud tedy plánujete chovat skupinu štírů, pak je 80 – 120 litrová nádrž nutností.

❗️Pozor: Výběh musí být bezpečný! Veleštíři císařští jsou útěkáři a nechcete, aby vám běhali po domě.

Substrát do terária

Terárium/akvárium by mělo být vybaveno vhodným substrátem a dekoracemi pro štíry, aby mohli mít svůj individuální prostor, pokud je v nádrži více než jeden štír.

Jako substrát můžete použít lignocel, rašelinu, nebo jejich mix. Na výběr je i substrát z kokosového vlákna.

Měl by být hluboký alespoň 7 – 15 cm, aby si štíři mohli snadno vyhrabávat nory. V nádrži by měly být instalovány úkryty, aby se štír mohl schovat. K tomu poslouží keramické květináče, ploché kameny a kusy kůry.

TIP: Ze všech substrátů vykazuje kokosové vlákno nejlepší výsledky pro štíry, kteří mají rádi větší vlhkost, jako jsou štíři císařští. Zajistěte, aby bylo dostatečně vlhké, aby při stlačení drželo tvar.

Teplota a vlhkost ve teráriu

Teplotu v teráriu udržujte na 24 – 27 °C a vlhkosti 70 – 90 %.

Další vybavení terária

Do terárka umístěte větvě, kameny, nebo kůru stromů, které budou sloužit jako úkryt. Neuškodí ani rostlina. Nesmí chybět miska s vodou.

🦂 Veleštír císařský potrava – čím se živí?

Jednou týdně ho krmte krmným hmyzem. Potrava by měla být velikostně úměrná štírovy. Velkým štírům můžete pro zpestření jídelníčku naservírovat myší holátko.

  • cvrčci
  • mouční červy
  • myší holátka
  • malé ještěrky

Rozmnožování veleštíra císařského

U štírů, kteří nemají kopulační orgány, je páření komplikované. Při složitém „svatebním tanci“, kdy se partneři drží za drápy, se zvířata synchronizují. Samec nakonec přilepí nádobku se spermiemi, tzv. spermatofor, k zemi a navede samici nad spermatofor, který samice uchopí břišním pohlavním otvorem. Kromě páření neexistuje žádný vztah.

Během těhotenství se samice výrazně zvětší. Na rozdíl např. od krabů, kteří mají celoobvodový uzavřený krunýř, který se nemůže roztáhnout, je chitinový krunýř štíra měkký a na bocích roztažitelný, takže po vydatném jídle nebo dokonce během těhotenství vypadá štír mnohem kulatější než předtím.

Mláďata se rodí živá a jsou již poměrně velká. Zpočátku jsou sněhově bílá a dospělým jedincům se příliš nepodobají. Mláďata se shromažďují na hřbetě matky a živí se jejím žloutkem. Až do prvního pelichání nepřijímají žádnou vnější potravu.

Veleštír císařský mláďata
Mláďata veleštíra císařského jsou sněhově bílá

Po prvním vylíhnutí jsou ještě bílí, ale už minaturní štíři. U většiny druhů štírů již instinkt péče o mláďata vyhasl, mláďata opouštějí matčin hřbet a rozptylují se po okolí. Často se u matky dokonce objeví kanibalistické choutky a své potomky zkonzumuje.

Ne tak u druhu Heterometrus cf. cimrmani. Mládě zůstává uzavřeno u matky. Až do druhého líhnutí stále vyhledávají hřbet matky, která zabíjí a drtí i větší kořist pro ještě měkké a malé lopatky, aby se jimi mláďata mohla živit. Po druhém vylíhnutí mají mláďata světle béžovou barvu.

Veleštír císařský pohlaví – samec nebo samice?

Pokud máte zájem o chov štírů císařských, musíte rozlišit samce od samic.

Rozlišování samců a samic štírů vyžaduje určitý cvik. Při určování pohlaví štírů císařských je nejlepší zkoumat pektiny – to jsou malé hřebínkovité výrůstky na břišní straně břicha (spodní straně) štíra.

Předpokládá se, že pektiny (někdy také nazývané pectens) mají smyslovou funkci, především pro vibrace. U samců jsou větší a nápadnější, i když k tomu, aby se to dalo použít jako spolehlivý ukazatel, může být zapotřebí určité zkušenosti s porovnáváním samců a samic. Dospělí samci bývají také o něco menší než samice, ale jako přesný nástroj k rozlišení samců a samic je to nespolehlivé.

💵 Veleštír císařský cena – kolik stojí?

Mládě veleštíraod 400 Kč
Dospělý veleštírod 1 000 Kč
Veleštír císařský (obrovský) cena

Cena veleštíra se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli při koupi.

Veleštír císařský (obrovský) prodej – kde ho koupit?

Míst kde veleštíra koupit není moc. Můžete si skočit na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože veleštíra dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele veleštírů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Ohrožený druh

Veleštír císařský – obrovský je ohrožený druhy hlavně díky jeho nadměrnému sběru pro obchod se zvířaty.
Zařazen do přílohy II CITIES, což znamená, že druh by měl být pečlivě sledován. Stále více se upřednostňují exempláře chované v zajetí, což může pomoci zabránit jeho úbytku.

❓Nejčastější dotazy – veleštír císařský chov

✅  Jak často krmit veleštíra

Veleštíra krmíme 1x týdně. Podáváme krmný hmyz (cvrčky, sarančata, švábi). Větším veleštírům přidáváme myší holátka.

✅  Jaký je největší štír na světě?

Veleštír císařský je jedním z největších štírů na světě.

✅  Kdy je veleštír aktivní?

Veleštír loví po setmění.

✅  Jak často čistit terárium veleštíra?

Musíte to udělat každé 2 – 4 měsíce.

Zdroj:
aqualog.de
Kovařík, F. (2004): Přehled rodu Heterometrus Ehrenberg, 1828, s popisy sedmi nových druhů (Scorpiones, Scorpionidae). Euscorpius, 2004 (15), 1-60.
thesprucepets.com
aquariumbreeder.com

5/5 - (8 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka