Má stránka

Vosa obecná

Vosa obecná
Co se v článku dozvíte? 🔍

Vosa obecná patří ke skupině sociálních blanokřídlých, jejichž zástupci žijí ve velkých koloniích. Hnízdo, které staví královna, je velmi půvabná a dokonalá stavba z hmoty podobné papíru. Tu si vosy vyrábějí tak, že smíchají sliny s rozkousanými kousíčky dřeva.

Vosa v kostce

✏️  Latinský názevVespula vulgaris
🌍  VýskytEvropa, Asie, Severní Amerika, Mexiko
🌸  Potravanektar, rostlinné šťávy, drobný hmyz
🐝  Velikost v dospělosti11 – 17 mm
Vosa – základní informace

Výskyt

Vosa obecná a vosa německá (Vespa germanica) jsou ve střední Evropě nejhojnější. Vespula vulgaris žije po celé Evropě, v mírném klimatickém pásu Asie, v Severní Americe a v Mexiku.

Vosa – biologie

Ústní ústrojí: Královny používají svých silných čelistí k rozkousávání částeček dřeva ze stromů či plotů a z takto získané hmoty pak staví hnízdo. Papírovité hnízdo je tvořeno systémem buněk, do kterých královna klade vajíčka.

Oči: Dvě složené facetové oči ledvinovitého tvaru umožňují velmi dobré vidění.

Nohy: Tři páry článkovaných nohou, zakončených drápky, kterými se vosa pevně přichycuje.

Žihadlo: Bez zpětných háčků, proto ho vosa může použít vícekrát.

Křídla: Dva páry průhledných křídel umožňují rychlý a razantní let.

anatomie vosy
Anatomie vosy

Vosa – potrava a potravní zvyky

Během první poloviny roku, kdy se v přírodě objevuje velmi mnoho drobného hmyzu včetně domácích a zahradních škůdců, jsou vosy hmyzem spíš užitečným než obtížným.

Dělnice sají také nektar z květů a jiné sladké rostlinné šťávy. Protože vody neukládají potravu do zásoby jako to dělají například včely, jsou na podzim odsouzeny k hladovění. Také množství drobného hmyzu je tou dobou již podstatně menší (např. mšice) a tak vosy v honbě za potravou vlétají i do bytů.

Královny mohou přežít dlouhé zimní období pouze díky tomu, že si v těle ukládají velké tukové rezervy.

Obrana vosy

Vosy obecné používají dva způsoby obrany:

Pasivní způsob – zbavrevní

Pasivním způsobem obrany je jejich jasné varovné zbarvení ze žlutých a černých pruhů, které odstrašuje ptáky, ještěrky i malé savce. Všichni nepřátelé se rychle naučí spojovat si tento typ zbarvení s nepříjemnou chutí kořisti a po několika málo pokusech již vosy nechávají na pokoji.

Aktivní způsob – žihadlo

Druhým aktivním způsobem obrany je žihadlo. Vosí žihadlo je vlastně zahnutá trubička (kanyla), která na sobě nemá zpětné háčky, jako je tomu u včely. Když vosa vbodne žihadlo a vstříkne jed, není tím odsouzena k smrti, ale žihadlo velmi snadno vytáhne ven a může ho používat dál.

Vosa – rozmnožování

Jedině královna klade vajíčka. Z neoplozených vajíček se líhnou samečkové tzv. trubci a z oplozených se líhnou královny nebo rozmnožování neschopné dělnice, což je ovlivněno skladbou potravy, kterou jsou larvy během svého vývoje krmeny.

Páření probíhá zpravidla v říjnu. Obyčejně se královna páří s více samečky a jejich spermie si uchovává ve svém těle až do jara. Samečci a dělnice pak hynou nedlouho po páření. Jejich úkol je splněn a v tomto období již nenacházejí dostatek potravy.

Královna si tou dobou začíná hledat vhodné místo, kde by strávila následujících 6 – 7 chladných měsíců. S jarním oteplením a prodlužujícími se dny se probudí ze zimního spánku, vylétne ven a začne se poohlížet po vhodném místě ke stavbě nového hnízda. Když ho vybere, postaví nejdříve pevný základ, dobře ho upevní a naklade první vajíčka. Do jednotlivých buněk v hnízdě je přilepuje tak, aby nevypadla, protože buňky jsou obráceny otvorem dolů.

Vosí hnízdo
Vosí hnízdo

Po pár dnech se z vajíčka vylíhnou larvy, které královna sama krmí rozkousaným uloveným hmyzem, nektarem z květů, částečkami ovoce a příležitostně kousíčky masa.

Larvy rychle rostou, brzy se zakuklí a za určitou dobu se z kukly vylíhne dospělá vosa. Vylíhlé vosy vyletují většinou v červenci a přebírají práci královny při krmení potomstva a na stavbě hnízda. Ta se pak věnuje výlučně kladení vajíček.

Vosa – zajímavosti

  • Vosy se, narozdíl od včel nerojí. Nové kolonie tvoří tak, že mladá, ještě neoplodněná samička ke konci léta opustí hnízdo a vydá se na svatební let. Po oplodnění se uloží k přezimování a na jaře si založí novou kolonii.
  • U některých druhů může vosí hnízdo obsahovat až 20 000 jedinců.
  • Vosy mají na přední straně hlavy výrazné kresby různých tvarů, podle kterých je můžeme snadno rozlišit. Vosa obecná má kresbu podobnou kotvě.
  • Existuje druh vos, který se jmenuje vosa kukačka (Dolichoveslula omissa). Ta si nestaví vlastní hnízdo a vajíčka klade do hnízd jiných vos. Ty se pak starají o její potomstvo.

Pozorování v přírodě

Vosa si ke stavbě svého papírového hnízda vybírá rozmanitá místa. Můžeme ji objevit v kompostu na zahradě, v opuštěných norách hrabošů, pod převislou střechou domu, na půdě či pevně přilepené na okenním rámu. Některé druhy využívají dutin ve starých stromech v lese nebo hnízdo zavěšují přímo na větve stromů.

Jak se zbavit vos

Jak se zbavit vosího hnízda

Vosy, které mají hnízdo v zemi zničíte tak, že vchod do hnízda zalijete vroucí vodou, zasypete pískem a ucpete vlhkým jídlem a drnem. Noru můžete také zapálit. Nebo kupte speciální postřik na likvidaci vos.

❓Nejčastější dotazy – vosa obecná

✅  Kolik má vosa žihadel

Vosa má jedno žihadlo a na rozdíl od včely ho může požít vícekrát.

✅  Kdy umírají vosy?

Vosa žije přibližně rok. Na podzim všechny umírají až na královnu, která na jaře zakládá nové hnízdo.

✅  Jak se zbavit vos

Použijte citrónovou kůru a hřebíček. Kůru nastrouhejte, hřebíček nadrďte a položte na misku. Nebo potřete parapety oken a dveří kyselinou octovou.

Literatura:
Encyklopedie zvířat, Pavel Auda, ISBN: CZ-P-60-10-04-0020

5/5 - (9 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka