Má stránka

Želva žlutohnědá

Želva žlutohnědá
Co se v článku dozvíte? 🔍

Na stehnech má nápadné zvětšené šupiny, jakési ostruhy, proto se jí v některých jazycích říká ostruhatá. Ostruhy se mimo jiné odlišuje od želvy zelenavé.

Želva žlutohnědá v kostce

✏️  Latinský názevTestudo graeca
🌍  Země původujihozápadní a jihovýchodní Evropa
🥬  Potravabýložravec – listy, květy rostlin
⏳  Délka života v zajetíaž 100 let
🐢  Velikost v dospělosti35 cm
📐  Velikost teráriamin. 90 x 45 x 45 cm
Želva žlutohnědá – základní informace

Výskyt

Rozsáhlý areál výskytu želvy žlutohnědé vedl k tomu, že se tento druh přizpůsobil nejrůznějším stanovištím a klimatickým podmínkám. Jeho životním prostředím jsou suché polopouště na severu afrického kontinentu, mírné středomořské klima v Řecku a Turecku a horká a suchá léta s chladnými zimami ve stepích Asie.

Želvy obývají písčité polopouště, řídké lesy, pastviny a vyskytují se na okrajích bažinatých mokřadů.

Poddruhy želvy žlutohnědé

Rozsáhlý areál výskytu želvy žlutohnědé vedl k existenci mnoha poddruhů tohoto druhu želvy. Současné studie předpokládají celkem 10 druhů, které se dělí na západní a východní poddruhy.

Západní podruh

  • Testudo graeca marokkensis
    (marocká želva)
  • Testudo graeca cyrenaica
    (želva cyrenaická)
  • Testudo graeca graeca
    (želva vřesovitá)
  • Testudo graeca nabeulensis
    (želva tuniská)
  • Testudo graeca soussensis
    (želva Sousstalská)

Východní poddruh

  • Testudo graeca buxtoni
    (želva kaspická)
  • Testudo graeca armeniaca
    (želva arménská)
  • Testudo graeca ibera
    (želva euroasijská)
  • Testudo graeca zarudnyi
    (perská želva)
  • Testudo graeca terrestris
    (želva levantská)

🐢 Vzhled

Želva žlutohnědá vzhled
Největší dospělí jedinci želvy žlutohnědé váží přes 5 kilogramů

Dospělé želvy žlutohnědé mají hladký, zakřivený hřbetní krunýř, úzký, protáhlý krční štít a většinou nedělený ocasní štít. Velké exempláře dosahují délky krunýře až 35 centimetrů a hmotnosti přes 5 kilogramů. To, jak velká a těžká zvířata skutečně jsou, však v neposlední řadě závisí na příslušném poddruhu.

Zbarvení hřbetního krunýře se v závislosti na prostředí může značně lišit a může se pohybovat od světle šedé přes pískově žlutou až po olivovou a světle hnědou. Čím jsou želvy žlutohnědé starší, tím je zbarvení hřbetního krunýře vybledlejší. Břišní karapax, který je vpředu zřetelně zesílený, má na zadním konci pohyblivý závěs a je obvykle tmavě zbarvený.

Želva žlutohnědá věk – kolika let se dožívá?

Průměrná délka života želvy žlutohnědé se obvykle pohybuje mezi 60 a 80 lety. Někdy se objevují zprávy o zvířatech, která dosáhla věku více než 100 let. Jedná se však pravděpodobně o ojedinělé případy.

🐢 Želva žlutohnědá – chov

Východní poddruhy želv žlutohnědých jsou vhodnější pro chov jako domácí zvířata než jejich západní druhy. Ty totiž mají vzhledem k podmínkám v jejich přirozeném prostředí výrazně vyšší nároky. Jsou proto méně odolné vůči stresu a náchylnější k nemocem.

Bez ohledu na to potřebují želvy žlutohnědé v létě dostatečně velký venkovní výběh pro chov odpovídající jejich druhu. Vzhledem k tomu, že želvy preferují poměrně vysoké teploty, měl by být jejich výběh umístěn na slunném místě. Kromě toho jsou nepostradatelným základním vybavením vyhřívaný přístřešek a chladicí rám.

Venkovní výběh pro želvu
Venkovní výběh pro želvu žlutohnědou

Plot vysoký asi 40 cm zajišťuje, že zvířata nemohou utéct. U mláďat je také vhodné instalovat drátěné pletivo, které je ochrání před potenciálními predátory, jako jsou ptáci a kuny.

Pokud teplota stoupne nad 40 stupňů, zahrabávají se do země nebo vyhledávají chladné skalní štěrbiny, aby se nepřehřáli. Želvy jsou denní. V teplých letních měsících jsou proto aktivity omezeny na brzké ranní a pozdní večerní hodiny. Ve velmi horkých stepních a pouštních oblastech se někdy aktivity zcela zastaví a želva upadá do letního spánku.

Pro funkční metabolismus je nutná tělesná teplota vyšší než 30 stupňů po dobu několika hodin denně, které se dosahuje intenzivním opalováním. Pokud okolní teplota klesne pod 8 stupňů, želva již nedokáže udržet metabolický cyklus a upadá do zimního spánku.

🐢 Želva žlutohnědá potrava – čím se živí?

Želva žlutohnědá býložravec a její potrava závisí na vegetaci v daném prostředí. Při dostatku potravy dávají přednost travinám, kvetoucím rostlinám a jeteli.

Hlavní potravou jsou především plody se semeny, pupeny a mladé výhonky a také květy. Na suchých stanovištích se potrava skládá také z nekvalitních částí rostlin a ve výjimečných případech z hmyzu a bezobratlých, pokud je potravy nedostatek.

Želva žlutohnědá potrava
Želva žlutohnědá pojídá květy máku

Želvy žlutohnědé se v zajetí živí především rostlinnou potravou. Jejich strava zahrnuje širokou škálu různých rostlin. Kromě luštěnin k nim patří i hřebíček a jitrocel a řada sladkých trav.

Kromě rostlin se však želvy maurské živí také bezobratlými živočichy, jako je různý hmyz nebo slimáci. U dospělých samic je podíl živočišné potravy obvykle vyšší než u mladých želv a samců.

🐢 Želva žlutohnědá – chov a rozmnožování

Období páření želv žlutohnědých začíná po zimním spánku. Samci mohou někdy o samice tvrdě bojovat. Během samotného rozmnožovacího aktu vydává želví samec zřetelně slyšitelné zvuky.

Od dubna do června pak samice snáší 1 – 3 snůšky, z nichž každé obsahuje 5 – 8 vajíček. Za tímto účelem vyhloubí asi 10 cm hlubokou jámu, kterou po nakladení vajec pečlivě uzavře. Po inkubační době 60 až 100 dní se mláďata konečně vylíhnou.

Samice želv žlutohnědých jsou při kladení vajec extrémně citlivé na výkyvy teplot, proto může být při chovu v zajetí nutné použít tepelnou lampu. Bez ohledu na to lze vejce po snesení opatrně vyhrabat a umístit do inkubátoru.

Želva žlutohnědá mládě
Mládě želvy žlutohnědé

Zimování

V závislosti na stanovišti a teplotách, které tam panují, se želvy žlutohnědé také ukládají k zimnímu spánku. Jedinci chovaní jako domácí mazlíčci by proto měli mít možnost přezimovat. V opačném případě zvířata rostou příliš rychle a jsou náchylnější k nemocem.

Želva žlutohnědá se v zásadě může zahrabat i do svého venkovního výběhu, kde se uloží k zimnímu spánku. V tomto případě je však nutné, aby byla zvířata chráněna před přízemními mrazíky. K tomuto účelu jim lze poskytnout vhodně vybavený spací domek nebo chladicí box.

Alternativně je možné použít jako zimní ubikaci vhodný hibernační box v chladničce. Tento přístup má tu výhodu, že během hibernace lze teplotu regulovat obzvlášť přesně.

💵 Želva žlutohnědá cena – kolik stojí?

Mládě želvyod 1 200 Kč
Dospělá želvaod 2 000 Kč
Želva žlutohnědá cena

Cena želvy se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. U želvy hraje také významnou roli její stáří. Čím starší, tím dražší.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Želva žlutohnědá prodej – kde ji koupit?

Míst kde želvu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože želvu koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele želv. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Želvu už máte doma a vybíráte pro ni jméno? Podívejte se na náš článek: jména pro želvy a vyberte to nejhezčí.

❓Nejčastější dotazy – želva žlutohnědá chov

✅  Velikost želvy žlutohnědé

Želva žlutohnědá se většinou dorůstá 25 cm, některé želvy mohou dorůst až do 35 cm.

  Kolik let se dožívá želva žlutohnědá?

Obvykle se dožívá 60 – 80 let. Jsou i případy, kdy se želva dožila i 100 let.

  Čím se živí želva žlutohnědá?

Rostlinnou stravou – jetel, pampeliška, byliny, čínské zelí. Ovoce střídmě.

Zdroj:

– schildkroete.net
– der-zooexperte.de

5/5 - (4 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka