uvodka

Felsuma madagaskarská a její chov

Obecná charakteristika

Felsuma madagaskarská (lat. Phelsuma madagascariensis, ang. madagascar giant day gecko) patří do čeledi gekonovitých, a jak už její jméno napovídá, žije ve východních a severních tropických pralesích ostrova Madagaskar. Obývá většinou listnaté části stromů, ale lze ji spatřit i na hladkých kmenech stromů nebo i v domech tamního obyvatelstva. Felsumy jsou nejaktivnější zpravidla po východu slunce do odpoledne. V poledním horku vyhledávají spíše chladnější místa. Délka života se uvádí více jak 10 let. Felsuma madagaskarská má statut ochrany CITES II, ale nevyžaduje registraci chovu.

Felsumě cvrček neuteče – youtube.com

U Felsumy madagaskarské jsou známy následující poddruhy: Phelsuma madagascariensis madagascariensis, Phelsuma madagascariensis kochi , Phelsuma madagascariensis boehmei a Phelsuma madagascariensis grandis.

Phelsuma madagascariensis patří mezi jednu z největších druhů recentních (v současnosti existujících) felsum.

Řadí se mezi denní stromové šplhavé gekony. Na pětiprstých končetinách jsou malé příchytné lamely, které felsumě umožňují pohyb po hladkých površích (např. hladké větve, sklo terária). Má jasně zelenou barvu s červenými skvrnami táhnoucími se od hlavy k ocásku, kolem tlamky a bříško je žlutobílé.

Tato ještěrka dorůstá velikosti do 30 cm, samičky zpravidla do 25 cm, jsou menší a mají zřetelnější endolymfatické (kalciové) vaky za hlavou. Pohlavní dimorfismus dospělých felsum je jasně zřetelný. Samec je větší, má širší hlavu a je mnohem pestřeji zbarven. Dalším rozpoznávacím znakem jsou párové hemipenisy samce uložené pod kloakou, rozšířený kořen ocasu, femorální a anální póry v okolí kloaky. Tato znaky se začínají projevovat asi v šestém měsíci života. Pohlavní dospělost nastává zhruba v roce života.

Hlava felsumy – wikipedia.org


Oko je komorové, u denních ještěrů má pupila kruhový tvar. Její tvar a průměr je ovlivněn intenzitou světla a také aktivitou příčně pruhované svaloviny. Felsuma madagaskarská vidí barevně a zrak má u těchto gekonů velký význam. Asi 80% přijímaných informací jsou právě zrakové vjemy.

Obranným mechanismem této ještěrky je útěk nebo autotomie (odvržení ocásku). Dorostlý regenerát mívá odlišné zbarvení a už nelze odvrhnout podruhé. Felsumy nejsou ještěři na mazlení, proto je zbytečně nechytáme. Mimo jiné proto, že snadno podlehnou stresu. Mají jemnou tenkou kůži a při manipulaci ji lze velmi snadno poškodit. Felsumu nelze nosit jako např. leguány nebo chameleony.

Terárium, teploty a vlhkost

Terárium pro felsumy by mělo být orientováno na výšku. Rozměry by měly být minimálně 60x50x120 cm(š-h-v). Jak již jsem zmínila, jedná se o stromové šplhavé gekony, proto by zde neměl chybět dostatek vhodných větví ke šplhání, ale také zelené rostliny. Dále je vhodné umístit do ubikace vhodný úkryt v podobě např. kusu dutého bambusu.

Tato ještěrka potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření a konstantní teplotu prostředí 28 – 29°C, pod světelným zdrojem 32- 35°C max.. Noční teplotu pak kolem 22°C. Světelný režim by měl napodobit délku slunečního svitu v přirozeném prostředí, což tedy představuje nějakých cca13 hodin svícení. Vlhkost v teráriu by měla být kolem 60- 80%. Vhodné je také rosení vnitřku terária.

Strava

Felsuma madagaskarská se řadí mezi insektovorní ještěry. Živí se bezobratlými, lezoucím i létajícím hmyzem a pavouky, které loví, proto se hmyz předkládá živý, ale nepohrdne ani nektarem z květů a přezrálým ovocem. Larvy potemníků nejsou vhodné na časté zkrmování, protože felsuma špatně tráví jejich kostru. Pozor na zkrmování sladkých přesnídávek a ovocných jogurtů, které mohou u felsum vyvolat obezitu. Mouční červi také nejsou moc vhodní a navíc velmi málo výživní.

Krmení by mělo probíhat 3x týdně – 2x předkládáním hmyzu (rozmanité stravy – cvrčci, larvy, kobylky,aj.) a 1x zralé ovoce. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník. Některé felsumy pijí vodu z misky umístěné v teráriu, zpravidla však upřednostňují kapky vody při rosení v teráriu.

Chov a rozmnožování

Felsuma je značně teritoriální, proto nelze chovat v jednom teráriu dva samce. Žije většinou v párech po celý život. Období páření začíná zpravidla v listopadu a končí v květnu. Pro snůšku jsou vhodné dutiny, které lze v teráriu vytvořit např. z kousku dutého bambusu. Samička klade vícekrát do roka (5-6 snůšek za období) většinou 2 kulatá vajíčka. Při teplotě cca 30°C se mláďata líhnou asi po 2 měsících.

Felsuma hlídající vajíčka – zoomed.com


U felsumy madagaskarské se setkáváme s teplotní determinací pohlaví, což znamená, že při vyšší teplotě se inkubuje více samců a při nižší naopak více samiček. Lepší je vajíčka přemístit do inkubátoru, pokud nejsou přilepena na skle a manipulací by došlo k jejich poškození. Narozená mláďata měří asi 6 -7 cm a zhruba do roka vyrostou na 22-25 cm.

Komunikace

Felsumy, na rozdíl od jiných druhů ještěrů, komunikují hlavně opticky. Kromě vizuálních projevů, mezi něž patří vyplazování jazyka, vlnění ocásku a mnohé další, se můžeme také setkat s projevy akustickými. Jsou slyšitelné v podobě cvrkavých a kňouravých zvuků. V době rozmnožování můžeme zaznamenat i dotyky mezi jedinci (mohou se olizovat, nebo dokonce

i kousat). V již zmíněné době rozmnožování se uplatňují i pachové vjemy, kdy samci produkují maz ve svých femorálních pórech.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Dietmar Jarofke / Anna Hanzlová ; Jürgen Lange ; Zdeněk Knotek : Plazy : Choroby a chov. Bratislava : Hajko and Hajková, 1999
-Knotek, Z., Halouzka, R., Knotková, Z., Modrý, D., Hájková, P.: Nemoci plazů. ČAVLMZ Brno,1999
-Vergner, I., Ještěři, biologie, chov, Gekoni 1, Madagaskar, 2001
-Klátil, L., Felzuma madagaskarská, Robimaus, 2008

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona