Má stránka

Felsuma madagaskarská a její chov

Felsuma madagaskarská
Co se v článku dozvíte? 🔍

Felsuma madagaskarská (lat. Phelsuma madagascariensis, ang. madagascar giant day gecko) patří do čeledi gekonovitých, a jak už její jméno napovídá, žije ve východních a severních tropických pralesích ostrova Madagaskar.🦗

Felsuma madagaskarská v kostce

✏️ Latinský názevPhelsuma madagascariensis
🌍 Země původuMadagaskar
🦗 PotravaHmyz – cvrčci, larvy, kobylky
Délka života v zajetíaž 12 let
🦎 Velikost v dospělostiaž 30 cm
📐 Velikost teráriamin. 60 x 50 x 120 cm
Felsuma madagaskarská – základní informace

Obývá většinou listnaté části stromů, ale lze ji spatřit i na hladkých kmenech stromů nebo i v domech tamního obyvatelstva.

Felsumy jsou nejaktivnější zpravidla po východu slunce do odpoledne. V poledním horku vyhledávají spíše chladnější místa. Délka života se uvádí více jak 10 let.

Felsuma madagaskarská má statut ochrany CITES II, ale nevyžaduje registraci chovu.

Felsumě cvrček neuteče 🦗

Felsuma a její podruhy:

  • Phelsuma madagascariensis madagascariensis
  • Phelsuma madagascariensis boehmei
  • Phelsuma madagascariensis grandis

Phelsuma madagascariensis patří mezi jednu z největších druhů recentních (v současnosti existujících) felsum.

Řadí se mezi denní stromové šplhavé gekony. Na pětiprstých končetinách jsou malé příchytné lamely, které felsumě umožňují pohyb po hladkých površích (např. hladké větve, sklo terária).

Vzhled

jasně zelenou barvu s červenými skvrnami táhnoucími se od hlavy k ocásku, kolem tlamky a bříško je žlutobílé.

Tato ještěrka dorůstá velikosti do 30 cm, samičky zpravidla do 25 cm, jsou menší a mají zřetelnější endolymfatické (kalciové) vaky za hlavou.

Felsuma madagaskarská hlava
Hlava felsumy madagaskarské

Oko je komorové, u denních ještěrů má pupila kruhový tvar. Její tvar a průměr je ovlivněn intenzitou světla a také aktivitou příčně pruhované svaloviny. Felsuma madagaskarská vidí barevně a zrak má u těchto gekonů velký význam. Asi 80 % přijímaných informací jsou právě zrakové vjemy.

Autotomie – odrhnutí ocásku

Obranným mechanismem této ještěrky je útěk nebo autotomie (odvržení ocásku). Dorostlý regenerát mívá odlišné zbarvení a už nelze odvrhnout podruhé. Felsumy nejsou ještěři na mazlení, proto je zbytečně nechytáme. Mimo jiné proto, že snadno podlehnou stresu. Mají jemnou tenkou kůži a při manipulaci ji lze velmi snadno poškodit. Felsumu nelze nosit jako např. leguány nebo chameleony.

🦎 Felsuma madagaskarská terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária

Terárium pro felsumy by mělo být orientováno na výšku. Rozměry by měly být minimálně 60 x 50 x 120 cm (š-h-v).

Vybavení terária

Jak již jsem zmínila, jedná se o stromové šplhavé gekony, proto by zde neměl chybět dostatek vhodných větví ke šplhání, ale také zelené rostliny. Dále je vhodné umístit do ubikace vhodný úkryt v podobě např. kusu dutého bambusu.

Teplota a vlhkost v teráriu

Tato ještěrka potřebuje konstantní teplotu prostředí 28 – 29 °C, pod světelným zdrojem 32 – 35 °C max.. Noční teplotu pak kolem 22 °C.

Vlhkost v teráriu by měla být kolem 60 – 80 %. Vhodné je také rosení vnitřku terária.

Osvětlení terária

Také dbejte na vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření.

Světelný režim by měl napodobit délku slunečního svitu v přirozeném prostředí, což tedy představuje nějakých cca 13 hodin svícení.

🦎 Felsuma madagaskarská potrava – čím se krmí?

Felsuma madagaskarská se řadí mezi insektovorní ještěry.

Živí se bezobratlými, lezoucím i létajícím hmyzem a pavouky, které loví, proto se hmyz předkládá živý, ale nepohrdne ani nektarem z květů a přezrálým ovocem.

Larvy potemníků nejsou vhodné na časté zkrmování, protože felsuma špatně tráví jejich kostru. Pozor na zkrmování sladkých přesnídávek a ovocných jogurtů, které mohou u felsum vyvolat obezitu. Mouční červi také nejsou moc vhodní a navíc velmi málo výživní.

Jak často krmit felsumu

Krmení by mělo probíhat 3x týdně. 2x předkládáním hmyzu (rozmanité stravy – cvrčci, larvy, kobylky,aj.) a 1x zralé ovoce. Strava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a vápník.

Některé felsumy pijí vodu z misky umístěné v teráriu, zpravidla však upřednostňují kapky vody při rosení v teráriu.

🦎 Felsuma madagaskarská chov a rozmnožování

Felsuma je značně teritoriální, proto nelze chovat v jednom teráriu dva samce.

Žije většinou v párech po celý život. Období páření začíná zpravidla v listopadu a končí v květnu. Pro snůšku jsou vhodné dutiny, které lze v teráriu vytvořit např. z kousku dutého bambusu.

Samička klade vícekrát do roka (5 – 6 snůšek za období) většinou 2 kulatá vajíčka. Při teplotě cca 30 °C se mláďata líhnou asi po 2 měsících.

Felsuma madagaskarská hlídá vajíčka
Felsuma madagaskarská hlídá vajíčka

U felsumy madagaskarské se setkáváme s teplotní determinací pohlaví, což znamená, že při vyšší teplotě se inkubuje více samců a při nižší naopak více samiček.

Lepší je vajíčka přemístit do inkubátoru, pokud nejsou přilepena na skle a manipulací by došlo k jejich poškození. Narozená mláďata měří asi 6 – 7 cm a zhruba do roka vyrostou na 22 – 25 cm.

🦎 Felsuma madagaskarská pohlaví – samec nebo samice?

Pohlavní dimorfismus dospělých felsum je jasně zřetelný.

Samec je větší, má širší hlavu a je mnohem pestřeji zbarven. Dalším rozpoznávacím znakem jsou párové hemipenisy samce uložené pod kloakou, rozšířený kořen ocasu, femorální a anální póry v okolí kloaky.

Tato znaky se začínají projevovat asi v šestém měsíci života. Pohlavní dospělost nastává zhruba v 1 roce života.

💵 Felsuma madagaskarská cena – kolik stojí?

Mládě felsumy500 Kč
Dospělá felsuma1 000 Kč
Felsuma madagaskarská cena – průměrná

Cena felsumy se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Felsuma madagaskarská prodej – kde ji koupit?

Míst kde felsumu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože felsumu koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele felsum. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

🦎 Komunikace felsum

Felsumy, na rozdíl od jiných druhů ještěrů, komunikují hlavně opticky. Kromě vizuálních projevů, mezi něž patří vyplazování jazyka, vlnění ocásku a mnohé další, se můžeme také setkat s projevy akustickými. Jsou slyšitelné v podobě cvrkavých a kňouravých zvuků.

V době rozmnožování můžeme zaznamenat i dotyky mezi jedinci (mohou se olizovat, nebo dokonce i kousat). V již zmíněné době rozmnožování se uplatňují i pachové vjemy, kdy samci produkují maz ve svých femorálních pórech.

❓Nejčastější dotazy – felsuma madagaskarská chov

✅ Kolik stojí felsuma?

Mládě pořídíte do tísícikoruny. Dospělý jedinec se většinou prodává za více než 1 000 Kč. Podívejte se na inzerci, stává se, že chovatelé prodávají felsumu i s vybaveným teráriem. To vás pak přijde na cca 4 000 Kč.

✅ Jak poznat pohlaví felsumy

Samci mají větší hlavu a štíhlejší tělo. Zároveň vápníkové kapsy za hlavou jsou u samců slaběji vyvinuté. Samec má velmi zřetelné femorální a anální póry v okolí kloaky. Toto však můžete pozorovat až od 6 měsíců stáří felsumy.

✅ Jak dlouho žije felsuma?

Felsumy žíjí většinou v párech a vydrží spolu po celý život, který trvá až 12 let.

✅ Jak zařídit terárium pro felsumu

Pravidelně roste, udržujte vlhkost v teráriu na 60 – 80 %. Jako substrát použijte mech a rašelinu. Teplotu držte na 25 – 30 °C. Také dbejte na vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Terárium vybavte větvemi, úkryty a zelenými rostlinami.

Literární přehled:
Dietmar Jarofke / Anna Hanzlová ; Jürgen Lange ; Zdeněk Knotek : Plazy : Choroby a chov. Bratislava : Hajko and Hajková, 1999
– Knotek, Z., Halouzka, R., Knotková, Z., Modrý, D., Hájková, P.: Nemoci plazů. ČAVLMZ Brno,1999
– Vergner, I., Ještěři, biologie, chov, Gekoni 1, Madagaskar, 2001
– Klátil, L., Felzuma madagaskarská, Robimaus, 2008

4.9/5 - (17 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka