Má stránka

Teraristé na sociálních sítích

Co se v článku dozvíte? 🔍

POZOR: Článek může obsahovat názor.

Už název článku napovídá, že tentokrát nebudu psát o toxických zvířatech, ale o toxických lidech na sociálních sítích. O takzvaných samozvaných odbornících, kteří vnímají teraristiku jako exaktní vědu, kde neexistují odchylky, nebo výjimky. Pokud své miláčky nechováte podle jejich tabulek, dají vám to pěkně sežrat.

Takového odborníka poznáte tak, že když vidí příspěvek ve kterém je fotka, nebo informace, které nejsou v souladu s jeho chovatelskými názory, začne rozdávat naštvané, nebo plačící smajlíky. Často také v komentářích hloupím způsobem prosazuje své názory. Někdy ironicky, někdy i agresivně. Člověk by se až začal stydět, že dal fotku svého mazlíka na facebook, nebo Instagram.

Z chovu profisionálů

Přehnaná minimalizace rizik chovu (tzv. sterilní chov) – pythonsott.cz

Na obrázku vidíte jak bydlí zdravá a spokojená zvířata „profesionálních teraristů“. Všimněte si, že je brán důraz na kvantitu a také minimální riziko úhynu zvířat. To je dobré pro peněženku, ale ne pro zvíře. Zkuste mě přesvědčit o opaku, profíci.

Bylo, nebylo

Jednou jsem dostal opravdu nemilou a vulgární recenzi jednoho článku právě od jednoho takového profesionála. Můj článek je prý plný fatálních chovatelských chyb a raději bych měl všechno smazat a začít se věnovat něčemu jinému.

Protože to bylo ještě v začátcích tohoto portálu a já neuváděl zroje ze kterých čerpám, nemohl ten profík vědět, že ty informace jsem čerpal převážně od něho.

Dogmata v teraristice

Protože jsem zakladatelem teraristického portálu MojeTerárko.cz, snažím se mít přehled o tom, co teraristy zajímá a jaké jsou trendy. Proto jsem členem 25ti teraristických skupin na facebooku. Dalo by se říci, že mám dobrý přehled.

Ve skoro každé skupině se neustále opakují určité fráze o kterých se příliš nepochybuje, i když jsou špatně. Nejčastější 3 jsou:

„Agama“ není pes

A: Neberte si agamu na ruku, agama není pes.
B: Vypadá v pohodě když jí mám venku z terárka.
A: Agama není jako pes, neumí ti povědět, že se jí to nelíbí.

To je hloupost. I ještěři mají pud sebezáchovy a když se jim něco nelíbí, dají to najevo. Chudák pes, jako byste si s ním mohli dělat co chcete.

Ve zverimexu vám neporadí

Abyste mohli pracovat ve zverimexu (kde prodávají i zvířata), musíte většinou projít rekvalifikačním kurzem. Ve zverimexu potkáte také prodejce, kteří z chovu exotických zvířat maturovali, nebo prodejce se zkušenostmi z vlastního chovu.

Proto věřte, že když přijdete jako úplný zelenáč do zverimexu, prodejce pravděpodobně bude chytřejší než vy. Pokud vám někdo poradil špatně s chovem agamy, měli jste jen smůlu, že zrovna měl směnu někdo, kdo by poradil lépe s rybičkami.

Toto platí spíše pro menší zverimexy. Velké obchodní řetězce to tak zmáknuté nemají a místo prodavačů tam mají spíše podavače.

Na internetu se píšou kraviny

Lidé kteří to na facebooku píšou zapomněli, že facebook je taky internet a přitom oni sami byli pravděpodobně vychovaní jakýmsi random neznámým chovatelem na nějaké facebookové skupině.

Články o chovu na českém internetu si velmi často protiřečí. To je způsobeno tím, že chovatelé popisují chov ze svých zkušeností, které měl každý jiné. Lidé jsou potom zmatení a hledají ten jediný správný způsob chovu, který ovšem neexistuje.

Pokud hledáte kvalitní informace tak si najděte web odborníka, nebo web jako je tento, který s odborníky spolupracuje.

Závěrem

Tento článek píšu jako reakci na kamenování začínajících chovatelů a hony na čarodějnice, které se odehrávají na teraristických skupinách na facebooku. V každé skupině se občas něco vyhrotí a tak vám přeji co nejmenší kontakt s takovými toxickými lidmi.

Také chci dodat, že ačkoliv profesionální chovatele útočně označuji komentuji, je potřeba nezapomínat, že takoví lidé se jen snaží pomoci vám a vaším mazlíkům. Ať si pro svoje rady vyberou jakkoliv neomalený způsob, pořád mějte na paměti, že jsou to zkušenější chovatelé než vy a jejich rady je dobré poslechnout.

Pokud chcete konfliktu s toxickými teraristy předejít, tak se napřed vzdělávejte, než si nějaké zvéře pořídíte.


Autor: Pavel Krieger – zakladatel portálu MojeTerárko.cz

Edit

Sdílení původní ostřejší vezre tohoto článku na facebooku se dotknulo mnoho toxických lidí a strhnula konverzační lavina. Stačily jen 4 hodiny, aby příspěvek nasbíralo 107 komentářů (v jedné skupině), ve kterých jsem byl očerněn a označen za psychicky chorého, zabijáka zvířat, nebo i zloděje. Překvapující je, že největší koncentrace toxicků se ukázala ve skupině „Teraristika bez urážek a ponižování„.

Zábavné mi přijde to, že aniž bych na kohokoliv poukazoval, toxičtí lidé se sami označili tím, že komentovali.

Bonus

Jako bonus přidávám efektivní návod, jak s toxickými lidmi zatočit.

youtube.com
5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka