ghd-compressor

Africký šnek a jeho chov

Suchozemští plži jsou oblíbeným terarijním zvířetem zejména pro svou nenáročnost, a to jak na prostor, tak na péči. Vyskytují se v mnoha velikostních a barevných variantách dle druhu. Je rovněž vhodným zvířetem pro alergiky.

Taxonomie

Z těch nejčastěji chovaných se jedná o čeleď Achatinidae (achatinovití), rody Achatina (oblovka), Archachatina a Lissachatina.

Mezi populární druhy patří oblovka velká (A. achatina), oblovka iredalova (A. Iredalei ), oblovka síťkovaná (A. reticulata), oblovka žravá (L. fulica), nebo oblovka skvrnitá (L. immaculata).

Způsob života

Oblovky v přírodě žijí 7 – 10 let, v zajetí pouze 2,5 – 4 roky, protože vzhledem k neměnícím se podmínkám v teráriu neustále kladou snůšky vajec, což je smrtelně vyčerpá. Skoro všechny oblovky v chladných měsících zimují, což jim naopak „prodlužuje“ život. V zimním spánku můžou být 1 – 8 měsíců.

Velikost se liší u každého druhu. Archachatiny jsou menší než achatiny a lissachatiny. Oblovka velká (A. achatina) je naopak největším suchozemským plžem na světe. Dospělý jedinec může dorůst délky ulity až 30 cm.

Achatina v ruce

Jsou to překvapivě inteligentní a hlavně společenská zvířata, proto by měly být chovány aspoň v páru, ale běžné jsou i skupinky 3 – 6ti zvířat. Pokud mají dostatečně velké terárium a dostatek potravy, lze je chovat v neomezeném množství.

Některé druhy (např. A. reticulata) se rády koupají, proto je dobré poskytnout jim v teráriu mělkou misku s vodou, kterou je potřeba pravidelně měnit. Zejména během dne a zimování se oblovky zahrabávají do substrátu, proto je potřeba mít na dně terária nebo plastového boxu minimálně 5 cm substrátu. Nejpoužívanějším stelivem je lignocel. Jeho výhodou je, že po uschnutí ho lze snadno setřepat z jakéhokoli povrchu a nezanechává špínu jako např. rašelina. Substrát je potřeba neustále udržovat vlhký.

Přestože oblovky nejsou na dotek natolik slizké, jako např. evropský hlemýžď zahradní, i tak za sebou zanechává slizovou stopu.

Potrava

Většina druhů je býložravá. V letních měsících je lze krmit pampeliškou či jitrocelem (listy), jinak téměř jakoukoli zeleninou (okurka, různé druhy salátu a jiné listové zeleniny, mrkev plodová zelenina, okopaniny, exotické plodiny – batáty, yuca atp.) a ovocem (včetně tropických). Pro nabrání na váze (hlavně před a po zimování) se doporučuje připravit kašičku z mouky nebo ovesných vloček. Důležitý je neustálý zdroj vápníku, buďto sépiovou kostí (musí být v teráriu neustále), případně občasným podáním drcených vaječných skořápek nebo přimícháním práškového vápníku do kašičky.

Achatina potrava

Zdaleka ne každý jedinec je však ochoten požírat veškeré druhy krmiva. Zároveň je potřeba pamatovat, že ani šnek není popelnice nebo koš na jakýkoli odpad z kuchyně.

Někteří chovatelé zkrmují i maso, poněvadž v přírodě se oblovky příležitostně přikrmí na mršině, pokud ji najdou.

Nikdy nepodáváme: citrusy, rajčata, špenát (kyseliny mohou naleptat ulitu i měkké tkáně zvířete), těstoviny, plesnivé a jinak znehodnocené krmivo (v přírodě se sice živí tlející potravou, v terarijním chovu je však zkažené krmivo nevhodné i z důvodu možného přenosu / přilákání parazitů).

Existují i některé druhy ulitnatců, které se živí dravě – pojídají jiné plže včetně mláďat vlastního druhu. Jedním z takových je např. rod Euglandina (oleacína), v zajetí se chová druh Euglandina rosea (oleacína růžová).

Rozmnožování

Všichni zástupci mají přímý vývoj (na rozdíl od některých jiných plžů nemají larvy) a jsou hermafrodity, což znamená, že po páření oba jedinci kladou vejce. Pokud je velikostní rozdíl mezi partnery příliš velký, může se stát, že menší z nich hraje pouze roli samce a vejce nenaklade.

Vajíčka achatiny

Obecně k rozmnožování oblovky potřebují druhého jedince. Byl popsán jev samooplození např. u druhu L. immaculata, ale pouze v případě, kdy zvíře bylo chováno v izolaci a samooplození (s velmi nízkou životností mláďat) bylo reakcí na stres ze samoty.

Velikost snůšky a doba inkubace vajec se liší v závislosti na druhu. Vyskytuje se minimálně jeden vejcoživorodý druh – A. iredalei, která „rodí“ do několika desítek mláďat. Počet vajec v 1 snůšce se počítá v řádu stovek, vzácně až tisíce.

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona