Má stránka

Africký šnek a jeho chov

Africký šnek a jeho chov
Co se v článku dozvíte? 🔍

Africký šnek neboli Oblovka je oblíbeným terarijním zvířetem zejména pro svou nenáročnost, a to jak na prostor, tak na péči. Vyskytují se v mnoha velikostních a barevných variantách dle druhu. Je rovněž vhodným zvířetem pro alergiky.

🐌 Šnek africký v kostce

✏️  Latinský názevAchatina
🌍  Země původuGhana 🇬🇭
🥬  PotravaZelenina, ovoce (pozor na citrusy a rajčata)
⏳  Délka života v zajetí2,5 – 4 roky
🐚  Velikost v dospělosti až 30 cm největší jedinec
📐  Velikost terária50 x 30 x 30 cm = minimum pro 1 jedince
Africký šnek – základní informace

Jsou to překvapivě inteligentní a hlavně společenská zvířata, proto by měly být chovány aspoň v páru, ale běžné jsou i skupinky 3 – 6ti zvířat. Pokud mají dostatečně velké terárium a dostatek potravy, lze je chovat v neomezeném množství.

Taxonomie – druhy afrického šneka/oblovky

Třída: Gastropoda
Čeleď: Achatinidae
Rod: Achatina

Z těch nejčastěji chovaných se jedná o čeleď Achatinidae (achatinovití), rody Achatina (oblovka), Archachatina a Lissachatina.

Mezi populární druhy patří Oblovka obrovská (A. achatina), Oblovka iredalova (A. Iredalei ), Oblovka síťkovaná (A. reticulata), Oblovka žravá (L. fulica), nebo Oblovka skvrnitá (L. immaculata).

🐌 Africký šnek délka života – kolik let se dožívá?

Délka života v příroděDélka života v zajetí
7 – 10 let2,5 – 4 roky
Délka života afrického šneka – Oblovky

Proč se africký šnek v zajetí dožije méně let?

Z tabulky je patrné, že se africký šnek (Oblovka) má v zajetí o polovinu kratší život. Je tomu tak proto, že vzhledem k neměnícím se podmínkám v teráriu neustále kladou snůšky vajec, což je smrtelně vyčerpá.

Skoro všechny Oblovky v chladných měsících zimují, což jim naopak „prodlužuje“ život. V zimním spánku můžou být 1 – 8 měsíců.

🐌 Šnek africký potrava – čím se živí?

Africký šnek – potrava
Africký šnek (Oblovka) může jíst téměř všechnu zeleninu, někteří chovatelé zkrmují i maso

Zelenina a ovoce

ětšina druhů je býložravá. V letních měsících je lze krmit pampeliškou či jitrocelem (listy), jinak téměř jakoukoli zeleninou (okurka, různé druhy salátu a jiné listové zeleniny, mrkev, plodová zelenina, okopaniny, exotické plodiny – batáty, yuca atp.) a ovocem (včetně tropických).

❗️Pozor na citrusy a rajčata. Rajčata jsou obzvláště nebezpečná – rozkládají vápník.

Kašičky

Pro nabrání na váze (hlavně před a po zimování) se doporučuje připravit kašičku z mouky nebo ovesných vloček. Důležitý je neustálý zdroj vápníku, buďto sépiovou kostí (musí být v teráriu neustále), případně občasným podáním drcených vaječných skořápek nebo přimícháním práškového vápníku do kašičky.

Zdaleka ne každý jedinec je však ochoten požírat veškeré druhy krmiva. Zároveň je potřeba pamatovat, že ani Oblovka není popelnice nebo koš na jakýkoli odpad z kuchyně.

Někteří chovatelé zkrmují i maso, poněvadž v přírodě se oblovky příležitostně přikrmí na mršině, pokud ji najdou.

Co nesmí jíst africký šnek / Oblovka?

❗️Nikdy nepodáváme: citrusy, rajčata, špenát (kyseliny mohou naleptat ulitu i měkké tkáně zvířete), těstoviny, plesnivé a jinak znehodnocené krmivo (v přírodě se sice živí tlející potravou, v terarijním chovu je však zkažené krmivo nevhodné i z důvodu možného přenosu / přilákání parazitů).

Existují i některé druhy ulitnatců, které se živí dravě – pojídají jiné plže včetně mláďat vlastního druhu. Jedním z takových je např. rod Euglandina (oleacína), v zajetí se chová druh Euglandina rosea (oleacína růžová).

Africký šnek chov

Níže se dozvíte, jak na chov afrických šneků. Jak vybavit terárium pro Oblovku, jak rozmnožovat šneky africké…

🐌 Africký šnek terárium – jak ho vybavit?

Jak vybavit terárium pro afrického šneka? Některé druhy (např. A. reticulata) se rády koupají, proto je dobré poskytnout jim v teráriu mělkou misku s vodou, kterou je potřeba pravidelně měnit.

Zejména během dne a zimování se Oblovky zahrabávají do substrátu, proto je potřeba mít na dně terária nebo plastového boxu minimálně 5 cm substrátu.

Nejpoužívanějším stelivem je lignocel. Jeho výhodou je, že po uschnutí ho lze snadno setřepat z jakéhokoli povrchu a nezanechává špínu jako např. rašelina. Substrát je potřeba neustále udržovat vlhký.

Přestože Oblovky nejsou na dotek natolik slizké, jako např. evropský hlemýžď zahradní, i tak za sebou zanechává slizovou stopu.

Kde koupit terárium pro šneka?

Kvalitní a cenově výhodná terárka pro šneky koupíte na Heurece. Vybrali jsme za vás ty nejlepší.

Nejlepší skleněné terárium pro šneka

Nejlepší plastové terárium pro šneka

🐌 Rozmnožování afrického šneka

Všichni zástupci mají přímý vývoj (na rozdíl od některých jiných plžů nemají larvy) a jsou hermafrodity, což znamená, že po páření oba jedinci kladou vejce. Pokud je velikostní rozdíl mezi partnery příliš velký, může se stát, že menší z nich hraje pouze roli samce a vejce nenaklade.

Africký šnek vajíčka

Africký šnek vajíčka
Vajíčka afrického šneka

Obecně k rozmnožování Oblovky potřebují druhého jedince. Byl popsán jev samooplození např. u druhu L. immaculata, ale pouze v případě, kdy zvíře bylo chováno v izolaci a samooplození (s velmi nízkou životností mláďat) bylo reakcí na stres ze samoty.

Africký šnek mláďata

Africký šnek miminka
Z vajíček se líhnou malí novorození šneci

Velikost snůšky a doba inkubace vajec se liší v závislosti na druhu. Vyskytuje se minimálně jeden vejcoživorodý druh – A. iredalei, která „rodí“ do několika desítek mláďat. Počet vajec v 1 snůšce se počítá v řádu stovek, vzácně až tisíce.

💵 Cena – africký šnek

Cena afrického šneka se v současné době pohybuje od 10 do 50 Kč za kus. Velmi často také narazíte na inzeráty, kdy vám je samotní chovatelé rádi darují.

🐌 Největší africký šnek

Největší africký šnek
Největší africký šnek dorůstá až do 30 cm

Velikost se liší u každého druhu. Archachatiny jsou menší než achatiny a lissachatiny. Oblovka velká (A. achatina) je naopak největším suchozemským plžem na světe. Dospělý jedinec může dorůst délky ulity až 30 cm.

❓Nejčastější dotazy – chov afrického šneka

✅ Co může jíst africký šnek?

Zelenina – listová zelenina, plodová zelenina, okopaniny (okurka, mrkev, salát…)
Ovoce – ovoce včetně exotické
Byliny – listy pampelišky, jitrocele
Kašičky – z mouky, ovesných vloček
Sépiová kost – zdroj vápníku

✅ Kolik let se dožívá africký šnek?

Ve volné přírodě se šnek dožije až 10 let. V zajetí je to 2,5 až 4 roky.

✅ Jak vypadá africký šnek?

Oblovka mívá černou nohu (tělo). Vyjímečně se můžete setkat se světlou nohou tzv. albínem. Africký šnek má pruhy na ulitě a často se mu proto říká „tygrovaný šnek“. Dorůstá až 20 cm a váží kolem 200 – 300 gramů.

✅ Jak často krmit africké šneky

Oblovku (Achatinu) krmíme každý den čerstvou zeleninou/ovocem. Cca 2x do měsíce krmíme vápennou kaší. Sépiová kost v terárku by měla být k dispozici neustále. Mláďata krmíme čerstvou zeleninou i 2x denně.

✅ Jak dlouho vydrží šnek bez jídla?

Bez jídla vydrží Oblovka 1 – 2 týdny. Ovšem je to hraniční. Toto doporučujeme jen, pokud potřebujete někam odjet. Výhodou je, že nepotřebují ani moc vody. Berou si ji z potravy.

✅ Jak poznat stáří šneka?

Stáří šneka poznáte odhadem.
1. podle barvy ulity – výrazněji barevné ulity mají šneci nižšího věku, světlejší popraskané ulity mají šneci starší.
2. podle velikosti ulity – 1 rok starý šnek = méně než 3 závity, 2 roky starý šnek = 3-5 závitů, 3 a více let = více než 5 závitů.

✅ Jak dlouho spí šnek?

Šnek africký spí velmi krátce a přerušovaně. Potom má delší časové období, kdy je vzhůru. Vypadá to asi takto: spánek 30 minut 6x za 12 hodin. Po tomto období vydrží vzhůru dalších 30 hodin. A takto se to opakuje.

✅ Jak poznat, že je africký šnek mrtvý?

Oblovka se nehýbe. Může být víčkem nahoru. Nejpřesněji to poznáte, pokud si ke šnekovi přičichnete. Pokud je šnek mrtvý, hodně smrdí.

✅ Jak často kladou Oblovky vajíčka?

Africký šnek pohlavně dospěje cca v 1 roce. Po spáření dvou jedinců naklade každý z nich 40 – 400 vajíček.

✅ Jak rychle se hýbe šnek?

Teprve nedávno vědci změřili, že šneci dokážou vyvinout rychlost až 1 metru za 1 hodinu.

5/5 - (37 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka