hg

Kajman trpasličí a jeho chov

Obecná charakteristika

Kajman trpasličí (Paleosuchus palpebrosus) je nejmenším krokodýlím druhem. Patří do čeledi aligátorovitých – Aligatoridae a má i několik dalších českých jmen (kajman hladkočelý, kajman oboční). Kajman trpasličí má statut ochrany CITES II.

Krokodýli obecně patří mezi nebezpečná zvířata a v České republice je podle legislativní úpravy vyžadována povinná registrace chovu u Státní veterinární správy.

Jeho přirozený výskyt je ve většině států Jižní Ameriky – východní Kolumbii, Venezuele, Guyaně, Francouzské Guyaně a Surinamu. Setkáme se s ním však i ve východním Peru, Brazílii, Paraguayi a Bolívii.

aquasnack.com


Jedná se o sladkovodní druh. Žije v nižších tocích řek, jezerech, bažinách a zaplavených lesích. Nevadí mu nízké teploty, takže dokáže přežít i při cca 10°C. Tito kajmani nežijí ve skupinách, ale pouze jako páry či jednotlivci. Den tráví v úkrytu (dírách v zemi u břehů) nebo se vyhřívají na slunci. Jejich aktivita dosahuje vrcholu především za soumraku a v noci, kdy se vydávají na lov.

Jak jsem již zmínila, jedná se o nejmenší krokodýlí druh, samci dorůstají 130-160 cm a samice, které jsou menší, kolem 120 -140 cm. Pohlavní dospělosti dosahují samice při délce cca 1,2 m a samci asi 1,5 m. Váha dospělého jedince se pohybuje mezi 6-10 kg a dožít se může tento krokodýl až 40 let.

Vzhled

Kajman trpasličí mívá světle až tmavě hnědé zbarvení těla. Hlava je krátká a bříško je světlé se skvrnami. Povrch hřbetu je většinou hladký, téměř černý, horní a dolní čelisti jsou pokryty několika tmavými a světlejšími skvrnami. Na ocase jsou tmavší pásy ke špičce. Většina z těchto kajmanů má hnědou barvu očí, ale někteří mohou mít oči zlatožluté. Tito krokodýli nemají stejný zubní vzorec jako ostatní kajmani. Většina kajmanů má 5 premaxilárních zubů v horní čelisti, ale tento druh má jen 4. Kajman trpasličí má zpravidla 78–82 zubů.

Chov kajmana v teráriu

Kajmana trpasličího lze chovat pouze v páru, nebo jako jednotlivce. Akvaterárium pro dospělého jedince by mělo mít rozměry dvakrát větší, než je délka dospělého samce. Jako minimální rozměry tedy uvedu 3,2 m na délku a 1,6 m na šířku. Větším prostorem, ale určitě krokodýl nepohrdne. V polovině nádrže by měla být samozřejmě voda s dostatečnou hloubkou na pokrytí těla kajmana. Dále by měla být v ubikaci pevná část a v neposlední řadě také písek, který slouží samici pro kladení vajec. Souš by měla tvořit v teráriu asi 1/3–1/4 celkové plochy.

Pro tohoto krokodýla je důležité teplo a světlo, je tedy třeba kajmanovi svítit a topit. Teplota vody i souše by se měla pohybovat mezi 25 –28°C, s lokálním výhřevem až na 35°C. Vlhkost vzduchu by měla dosahovat 70–90 %. Doba svícení by měla být cca 12 hodin denně.

Potrava

Tento krokodýl se živí v mládí zejména bezobratlými, mezi něž patří měkkýši a korýši, dále v jeho jídelníčku nalezneme hmyz nebo malé rybky. Tento jídelníček převažuje i v dospělosti, doplněn o plazy, ryby, obojživelníky a výjimečně lo ví ptáky nebo malé savce.

Čas krmení – youtube.com

Dospělí jedinci v zajetí jsou krmeni rybami, lze předkládat i potkany, kuřata nebo myši. Potravu předkládáme čerstvou – živou nebo mrtvou, ale nikoliv mraženou. Mláďata se krmí 3-4 x týdně, dospělci pak 1x za týden. Krokodýli dokáží využít až 90% živin z předkládané potravy, proto krmení dospělých jedinců není tak časté.

Rozmnožování

Rozmnožovací cyklus tohoto druhu bývá zpravidla delší než jeden rok a samci před pářením vydávají velmi silné zvuky. Kajman trpasličí je oviparní. Samice si budují na konci období sucha na stinném místě velké hnízdo z bláta a rostlin, kam kladou 8-25 vajec ve snůšce. Hnízdo si velmi brání. Inkubace vajec trvá přibližně 90-110 dní a před líhnutím mláďat začne samice hnízdo rozhrabávat a mláďatům pomáhat při líhnutí. Vylíhnutí krokodýlci mívají tmavě hnědé zbarvení s černými pruhy a skvrnami na zádech a bocích. Měří cca 18-22 cm a hmotnost se pohybuje okolo 40 g.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Procházka M.,Ing., Malý obrazový atlas krokodýlů, Tomistoma, 2009
-Zelinka,J,Voženílek,P., Krokodýlové-přežívající současníci dinosaurů, Ratio, 1997
-Dietmar Jarofke / Anna Hanzlová ; Jürgen Lange ; Zdeněk Knotek : Plazy : Choroby a chov. Bratislava : Hajko and Hajková, 1999
-Knotek, Z., Halouzka, R., Knotková, Z., Modrý, D., Hájková, P.: Nemoci plazů. ČAVLMZ Brno,1999

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona