Má stránka

Kajman trpasličí a jeho chov

Kajman trpasličí
Co se v článku dozvíte? 🔍

Kajman trpasličí (Paleosuchus palpebrosus) je nejmenším krokodýlím druhem. Patří do čeledi aligátorovitých – Aligatoridae a má i několik dalších českých jmen (kajman hladkočelý, kajman oboční). Kajman trpasličí má statut ochrany CITES II.

🐊 Kajman trpasličí v kostce

✏️  Latinský názevPaleosuchus palpebrosus
🌍  Země původuJižní Amerika
🥬  Potravaměkkýši, korýši, plazy, ryby
⏳  Délka života v zajetíaž 40 let
🐊  Velikost v dospělostiaž 170 cm
📐  Velikost terária3,2 x 1,6 m
Kajman trpasličí – základní informace

Krokodýli obecně patří mezi nebezpečná zvířata a v České republice je podle legislativní úpravy vyžadována povinná registrace chovu u Státní veterinární správy.

Výskyt

Jeho přirozený výskyt je ve většině států Jižní Ameriky – východní Kolumbii, Venezuele, Guyaně, Francouzské Guyaně a Surinamu. Setkáme se s ním však i ve východním Peru, Brazílii, Paraguayi a Bolívii.

Kajman trpasličí – aquasnack.com

Jedná se o sladkovodní druh. Žije v nižších tocích řek, jezerech, bažinách a zaplavených lesích. Nevadí mu nízké teploty, takže dokáže přežít i při cca 10 °C.

Tito kajmani nežijí ve skupinách, ale pouze jako páry či jednotlivci. Den tráví v úkrytu (dírách v zemi u břehů) nebo se vyhřívají na slunci. Jejich aktivita dosahuje vrcholu především za soumraku a v noci, kdy se vydávají na lov.

Jedná se o nejmenší krokodýlí druh, samci dorůstají 130 – 170 cm a samice, které jsou menší, kolem 120 – 140 cm. Pohlavní dospělosti dosahují samice při délce cca 1,2 m a samci asi 1,5 m. Váha dospělého jedince se pohybuje mezi 6 – 10 kg a dožít se může tento krokodýl až 40 let.

Vzhled

Kajman trpasličí mívá světle až tmavě hnědé zbarvení těla. Hlava je krátká a bříško je světlé se skvrnami. Povrch hřbetu je většinou hladký, téměř černý, horní a dolní čelisti jsou pokryty několika tmavými a světlejšími skvrnami. Na ocase jsou tmavší pásy ke špičce. Většina z těchto kajmanů má hnědou barvu očí, ale někteří mohou mít oči zlatožluté. Tito krokodýli nemají stejný zubní vzorec jako ostatní kajmani. Většina kajmanů má 5 premaxilárních zubů v horní čelisti, ale tento druh má jen 4. Kajman trpasličí má zpravidla 78–82 zubů.

Kajman trpasličí – terárium

Velikost terária

Kajmana trpasličího lze chovat pouze v páru, nebo jako jednotlivce. Akvaterárium pro dospělého jedince by mělo mít rozměry dvakrát větší, než je délka dospělého samce.

Jako minimální rozměry tedy uvedu 3,2 m na délku a 1,6 m na šířku. Větším prostorem, ale určitě krokodýl nepohrdne.

Vybavení terária

V polovině nádrže by měla být samozřejmě voda s dostatečnou hloubkou na pokrytí těla kajmana. Dále by měla být v ubikaci pevná část a v neposlední řadě také písek, který slouží samici pro kladení vajec. Souš by měla tvořit v teráriu asi 1/3–1/4 celkové plochy.

Teplota a vlhkost v teráriu

Pro tohoto krokodýla je důležité teplo a světlo, je tedy třeba kajmanovi svítit a topit. Teplota vody i souše by se měla pohybovat mezi 25 – 28 °C, s lokálním výhřevem až na 35 °C.

Vlhkost vzduchu by měla dosahovat 70 – 90 %. Doba svícení by měla být cca 12 hodin denně.

Kajman trpasličí potrava – čím se krmí?

Tento krokodýl se živí v mládí zejména bezobratlými, mezi něž patří měkkýši a korýši, dále v jeho jídelníčku nalezneme hmyz nebo malé rybky. Tento jídelníček převažuje i v dospělosti, doplněn o plazy, ryby, obojživelníky a výjimečně loví ptáky nebo malé savce.

Čas krmen kajmana trpasličího

Dospělí jedinci v zajetí jsou krmeni rybami, lze předkládat i potkany, kuřata nebo myši. Potravu předkládáme čerstvou – živou nebo mrtvou, ale nikoliv mraženou.

Jak často krmit kajmana trpasličího?

Mláďata se krmí 3 – 4x týdně, dospělci pak 1x za týden. Krokodýli dokáží využít až 9 0% živin z předkládané potravy, proto krmení dospělých jedinců není tak časté.

Kajman trpasličí – chov a rozmnožování

Rozmnožovací cyklus tohoto druhu bývá zpravidla delší než jeden rok a samci před pářením vydávají velmi silné zvuky.

Kajman trpasličí je oviparní. Samice si budují na konci období sucha na stinném místě velké hnízdo z bláta a rostlin, kam kladou 8 – 25 vajec ve snůšce. Hnízdo si velmi brání.

Inkubace vajec trvá přibližně 90 – 110 dní a před líhnutím mláďat začne samice hnízdo rozhrabávat a mláďatům pomáhat při líhnutí.

Kajman trpasličí mládě
Mládě kajmana trpasličího

Vylíhnutí krokodýlci mívají tmavě hnědé zbarvení s černými pruhy a skvrnami na zádech a bocích. Měří cca 18 – 22 cm a hmotnost se pohybuje okolo 40 g.

💵 Kajman trpasličí cena – kolik stojí?

Mládě kajmanaod 25 000 Kč
Dospělý kajmanod 30 000 Kč
Kajman trpasličí cena

Cena kajmana se pohybuje v řádu tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Kajman trpasličí prodej – kde ho koupit?

Míst kde kajmana koupit je mnoho. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože kajmana dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele kajmanů. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – kajman trpasličí chov

✅ Kolik stojí kajman trpasličí?

Kajmana trpasličího koupíte z registrovaného chovu za několik tisíc korun. Většinou se cena mláďat pohybuje od 25 000 Kč.

✅ Kajman trpasličí registrace

V České republice musíte kajmana trpasličího povinně registrovat u Státní veterinární správy.

✅ Kajman nebo Kajmánek – jaký název je správný?

Pro krokodýlka Paleosuchus palpebrosus se používají dva názvy. Kajman trpasličí i kajmánek trpasličí. Oba dva názvy jsou správné. Označení kajmánek trpasličí často uvidíte v zoologických zahradách.

Literární přehled:
– Procházka M.,Ing., Malý obrazový atlas krokodýlů, Tomistoma, 2009
– Zelinka,J,Voženílek,P., Krokodýlové-přežívající současníci dinosaurů, Ratio, 1997
– Dietmar Jarofke / Anna Hanzlová ; Jürgen Lange ; Zdeněk Knotek : Plazy : Choroby a chov. Bratislava : Hajko and Hajková, 1999
– Knotek, Z., Halouzka, R., Knotková, Z., Modrý, D., Hájková, P.: Nemoci plazů. ČAVLMZ Brno,1999

5/5 - (8 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka