leafcutter

Mravenec jako domácí mazlíček

Věděl si, že některé druhy mravenců farmaří, a že mají mraveniště vlastní větrací systémy? A že druh Paraponera clavata má nejbolestivější žihadlo ze všech živočichů na světě – i proto se mu v angličtině říká bullet ant (bullet = kulka).

Vezměme to ale pěkně popořádku. Je dobré vědět, že mravenci se řadí do skupiny hmyzu, a že existuje více než 12 000 druhů mravenců. Svým fungováním a hierarchií jsou blízcí včelám – celá kolonie je řízena většinou jen jednou královnou, která po celý svůj život rodí nové a nové dělnice. Ty se starají o královnu, nové potomky a potravu. Dělnice se dožívají 7 – 10 let, zatímco mravenčí královna se může dožít třeba i 20 let a za tu dobu přivést na svět až 150 milionů nových dělnic.

Pokud žasneš nad tím, jak je toto všechno možné, mám pro Tebe skvělou zprávu – mravence lze chovat a pozorovat i doma, a je to opravdu snadné! Slouží k tomu terárium pro mravence, neboli mravenčí farma. Odborně se tomu říká formikárium (latinsky formica = mravenec). V takovém formikáriu můžeš pozorovat nejen to, co se děje na povrchu mraveniště, ale také to, co se děje uvnitř.

Tvou vlastní kolonii můžeš získat buď tak, že v lese najdeš královnu, nebo si ji zakoupíš. Malé kolonie se obvykle umisťují do zkumavek a až když je kolonie trochu větší (10 a více dělnic), přesouvá se do nového formikária. Přesun není nikterak náročný, stačí položit zkumavku do arény a oddělat vatu, aby mohli mravenci vyběhnout. Sami se časem přesunou tam, kde budou mít největší tmu, klid a bezpečí.

Dále už je chov mravenců velmi jednoduchý:

  1. Do arény dáváš mravencům potravu (hmyz, ovoce, vodu, med…).
  2. Ve formikáriu udržuješ mírnou vlhkost.
  3. Některé druhy v zimě umístíš do chladnějšího prostředí (5 – 10 °C).

Chov mravenců je stále oblíbenějším koníčkem a není se čemu divit. Mravenci toho moc nesnědí, nedělají rámus ani nepořádek. Naopak jsou velmi aktivní, nenároční na podmínky a neuvěřitelně zajímavý. Proto se začínají chovat také ve školách a přírodovědných kroužcích.

Teď už můžeš i ty vyrazit do přírody nebo si koupit královnu a založit mravenčí kolonii. Pozoruj, jak se takový mravenec líhne, jak spolu dělnice komunikují a jak si vzájemně pomáhají, třeba při lovu potravy, nebo stavbě mraveniště.

Přeji Ti mnoho úspěchů a zábavy při chovu mravenců,

Martin – propagátor a fanda chovu mravenců

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona