Kudlanka tráví život tím, že nestále čeká, až se jakýkoliv hmyz dostane do její blízkosti, aby ho ulovila. Nerozpakuje se sežrat ani své blízké příbuzné, aby ukojila věčný hlad.
Kudlanka v kostce
✏️ Latinský název | Mantodea |
🌍 Výskyt | tropické, subtropické a mírné oblasti světa |
🪳 Potrava | octomilky, mšice, cvrčci, larvy potemníků |
🦗 Velikost v dospělosti | 1,5 – 30 cm |
V důsledku svých kanibalských zvyklostí jsou kudlanky samotářští živočichové. Celkem jich dnes známe asi 1 800 druhů, z nichž ty nejbarevnější a tvarově nejzajímavější žijí v tropických deštných pralesích.
Výskyt
Existují téměř dva tisíce druhů kudlanek, které se hojně vyskytují v tropických, subtropických a částečně i mírných oblastech celého světa.
Zvláštní znaky kudlanky
Kudlanky loví ze zálohy. Dobře maskovány trpělivě čekají, až se oběť přiblíží, a pak bleskurychle udeří, zmocní se jí a sežerou.

Způsob života kudlanky
Kudlanky se vyskytují všude v teplých oblastech světa, zvláště v tropech, které jsou domovem převážné většiny druhů.
V oblasti, kde je rozšířená, žije kudlanka v suchých, pouštních krajinách, na horských loukách, v afrických savanách i vlhkých tropických pralesích.
Nejznámější druhy kudlanky



Potrava pro kudlanku
Kudlanky svou kořist nevyhledávají. Místo toho se na vhodném místě dobře zamaskují, takže připomínají část nějakého listu nebo stébla, a trpělivě vyčkávají.
Když se přiblíží vhodná kořist na dosah, kudlanka bleskurychle vyrazí a předními končetinami se jí zmocní. Každý pokus oběti o útěk je marný.
Končetiny kudlanky jsou totiž vybaveny na vnitřních stranách řadou ostnů, kterými si polapenou kořist snadno udrží. Než začne kudlanka svou oběť požírat, ukousne jí vždy nejprve hlavu, aby se nehýbala.
Kudlanka – rozmnožování
Námluvy kudlanek jsou proslulé, a že samička samci během páření ukousne hlavu, je všeobecně známo.

Tento kanibalský zvyk byl objeven na základě pozorování kudlanek v zajetí a dlouho byl považován za normální jev, který je s rozmnožováním tohoto hmyzu spojen.
V poslední době byl však tento názor poopraven. Novější výzkumy totiž naznačují, že u kudlanek žijící ve volné přírodě dochází k tomuto jednání mnohem méně často než u jedinců chovaných v laboratorních podmínkách, na nichž bylo popsáno.
Obrana
Kudlanky mají celou řadu nepřátel, především mezi ptáky. Některé velké druhy se při napadení brání předními končetinami, jejichž pilovité vnitřní okraje jsou tak ostré, že mohou poškrábat lidské ruce až do krve.
Jiné kudlanky, které nejsou tak velké ani silné, aby se s útočníkem mohly pustit do boje, se ho pokoušejí zastrašit. Roztáhnou náhle křídla, která jsou většinou pestře zbarvena a ozdobena skvrnami připomínající oči, takže budí hrůzostrašný dojem.
Tyto způsoby obrany jsou nutné, jen když je kudlanka nepřítelem objevena. Nejlepší obrannou taktikou je nenechat se objevit. K tomu je většina kudlanek velmi dobře přizpůsobena. Kudlanky, které žijí v trávě nebo na listech, jsou většinou zelené, jiné připomínají svou kresbou žebrování listů. Pokud se nehýbají, jsou téměř neviditelné.
Kudlanka zajímavosti
- Velké kudlanky napadají a požírají žáby a ptáčata.
- Některé kudlanky žijící v Africe a na Dálném východě se tvarem i barvou podobají květům rostlin. Dříve se předpokládalo, že tato podoba má sloužit k přilákání hmyzu, který se živý nektarem z květů těchto rostlin. Později se zjistilo, že smyslem nápadného zbarvení je jen zdůraznění výhružného postoje.
- V mnoha jazycích získaly jméno podle typického postoje se zdviženými a k sobě přiloženými předními končetinami, při kterém vypadají, jako by se modlily (viz naše kudlanka nábožná).
Kudlanka – chov
Je nenáročný hmyz na chov a je ideální volbou pro začínající chovatele dravého hmyzu.
Terárium pro kudlanku
Obecně počítáme, že terárium by mělo být alespoň 3x větší než je kudlanka. Minimální rozměry terária jsou 30 x 20 x 30 cm (V x D x Š). Jako terárium můžete použít i platovou krabici či zavařovací sklenici.
Substrát
Ten nemusíte používat vůbec. Spíše tak pro okrasu se používá rašeliny nebo jemný písek. Případně směs písku a rašeliny.
Teplota a vlhkost v teráriu
Teplota vždycky záleží na konkrétním druhu chované kudlanky. Často se pohybuje kolem 25 °C. Často terárium roste, tak aby byl substrát pořád vlhký. Nejen, že tím zvýšíte vlhkost, ale kudlanka se z ní také napije.
Máte terárko bez substrátu? Zdroj vody nahradíte kuličkou mokré vaty, kterou musíte měnit každý den.
Vybavení terária
Terárium vybavíme větvičkami, na kterých kudlanka tráví nejvíce času a kde se i svléká.
Potrava – čím kudlanku krmit
Mláďata kudlanky krmíme každý den, potravou přiměřené její velikosti. To jsou octomilky a mšice.
Dospělé kudlanky krmíme každý druhý den cvrčky, šváby nebo larvami potemníků.
V době svleku potravu kudlankám nepodáváme, protože jsou v tomto období zranitelné.
Kudlanka nábožná prodej – kde ji koupit?
Míst kde kudlanku koupit není moc. Můžete si skočit na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože kudlanku dostanete za rozumnou cenu.
Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele kudlanek. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.
💵 Kudlanka nábožná cena – kolik stojí?
Kudlanka | od 200 Kč |
❓Nejčastější dotazy – kudlanka
Kudlanky nebezpečné nejsou. Ani jejich končetiny vám nic neudělají.
Samička žije 7 – 8 měsíců, sameček pouze 1 – 2 měsíce.
Mláďata kudlanek krmíme 1x za 2 – 3 dny. Dospělé 1x za 3 – 5 dní i déle.