Potemník brazilský a jeho chov

Co se v článku dozvíte? 🔍

Návod na domácí chov Potemníka brazilského (lat. Zophobas, ang. superworm). Už neutrácejte peníze za předražený krmný hmyz koupený ve zverimexu. Chovejte si vlastní červy doma.

Životní cyklus

Životní cyklus moučného červa

Životní cyklus Potemníka brazilského je stejný jako u potemníka moučného. První životní fází potemníka je vajíčko, které samice potemníka naklade do nějaké skrýše (záhyb v kůře stromů), nebo rovnou do substrátu, kde ovšem hrozí jeho zničení. Z vajíčka se vyklube malý červ, dlouhý pár milimetrů. Než vyroste do velikosti, která je vhodná ke zkrmení, několikrát se svlékne z „kůže“.

Při předposledním svleku z kůže vyleze kukla, která vypadá trochu jako vetřelec. V této fázi nepřijímají potravu. Leží a čekají na poslední svlek, kdy se promění v brouka. Toho brouka, který vám snese další vajíčka.

Chov

Červy vložte do skleněné, nebo plastové nádoby, ve které je substrát sahající maximálně 5 cm pod okraj nádoby. Ta musí být dobře větraná a tak ji necháme otevřenou, nebo překryjeme síťovinou proti hmyzu. Chovají se při pokojové teplotě, pokud ale chcete dosáhnout lepších výsledků, můžete potemníkům přitápět. Oproti Potemníkovi moučnému, brazilský vyžaduje vyšší vlhkost a tak mu obden lehce porosíme 2/3 substrátu rozprašovačem.

Za nedlouho už můžete pozorovat, že se červy proměňují v kukly. Je dobré dávat je do samostatné nádoby bez substrátu, dokud se nepromění na brouky. Stejně tak separujeme brouky od kukel.

Kukly Potemníka brazilského

Do nádoby, kde máme brouky, doporučujeme umístit kus hrubé kůry ze stromu, do které potemníci kladou vajíčka a chrání je tak před sežráním jinými brouky. Za nějaký čas už v substrátu můžete pozorovat malé červíky.

Pro usnadnění chovu se může hodit plastová komoda jako je na obrázku. Stojí jen pár stovek a vy máte všechny chovné boxy pohromadě a nezaberou doma tolik místa. Navíc kolečka vám usnadní manipulaci.

Krmení

Krmný substrát

Jako krmení pro potemníky brazilské nejčastěji slouží krmný substrát, ve kterém žijí celý život. Ze seznamu vyberte ingredience, které zrovna doma máte a smíchejte je.

 • mouka (kukuřičná se neosvědčila)
 • strouhanka
 • kukuřičné, ovesné, nebo jiné vločky
 • granule pro kočky

Potrava

I když je hlavní potravní složkou krmný substrát, dokrmujeme potemníky ještě další rostlinou i živočišnou potravou, která mimo jiné představuje přísun vody.

Rostlinná

 • ovoce
 • zelenina
 • listy pampelišky

Živočišná

 • syrové maso
 • paštika
 • párek
 • sušený krmný hmyz


Přísun vody nemusíte řešit, pokud červům denně dopřáváte vlhkou stravu, jako je okurka, jablko, a další.

Tip: Urychlete celý životní cyklus zvýšením teploty a dodávání vlhké potravy.

Tip: Koukněte na další krmný hmyz do seznamu druhů krmného hmyzu seřazeného podle velikosti.

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat