Má stránka

Agama límcová a její chov

Agama límcová
Co se v článku dozvíte? 🔍

Agama límcová (lat. Chlamydosaurus kingii, ang. frilled neck lizard) patří do čeledi agamovitých (Agamidae) a je to jeden z jejích největších zástupců. Jak už její jméno napovídá, je charakteristická velkým kožním lemem připomínajícím límec.

🦎 Agama límcová v kostce

✏️  Latinský názevChlamydosaurus kingii
🌍  Země původujižní Nová Guineja, východní Austrálie
🦗  PotravaHmyz – brouci, mravenci, housenky
⏳  Délka života v zajetíaž 10 let
🦎  Velikost v dospělostiaž 95 (včetně ocasu)
📐  Velikost teráriamin. 200 x 100 x 200 cm
Agama límcová – základní informace

Límec který roztahuje v případě nebezpečí, vyrušení nebo v době páření. Zastrašuje jím predátory, zejména varany. V klidu má složený límec jako deštník směrem dozadu. Z hlediska morfologie je jednou z nejatraktivnějších agam.

Agamy límcové v teráriu

Kde žije?

Je to stromový (arborikolní) druh, který obývá suché lesy a stepi oblastí Austrálie a jihu Nové Guineje. V lesnatých porostech si samci vytváří velká teritoria, která si brání. Je to denní, stromový ještěr, který tráví většinu svého času na stromech a po zemi se pohybuje pouze v případě, že mění stanoviště, loví nebo v období páření.

Vzhled

Dorůstá délky 70 – 95 cm, z čehož cca dvě třetiny délky tvoří ocas, samičky bývají zpravidla menší.

Agama límcová – límec

Agama límcová je vybavena kožním límcem, který má funkci nejen obrannou, protože při jeho roztažení vypadá agama opticky mnohem větší, ale i dorozumívací.

Límec se roztahuje díky chrupavčitým výrůstkům na jazylce, je mnohem barevnější, než samotné tělo agamy a může mít poloměr až 15 cm.

Samci mají límec mnohem výraznější než je tomu u samiček. S využitím roztažitelnosti límce se můžeme setkat již u mláďat, dospělci jej využívají k upevnění postavení v hierarchii dané skupiny a období páření.

Spolu s využitím jejich límce se mezi dorozumívací prostředky řadí i trhavé pohyby hlavy. V případě nebezpečí se dává na útěk po zadních nohách.

Agama límcová pohlaví – samec nebo samice?

Samečci jsou od samiček dlouho špatně rozeznatelní, přičemž starší samečci mají větší hlavu.

Samci mají výraznější femorální póry na stehnech, a dle tohoto znaku se snáze určí pohlaví daného jedince. Bývá zbarvena do šedohnědých až okrových odstínů a mívá tmavší kresbu připomínající kůru stromů. Tělo je pokryto drobnými šupinkami. Na hřbetě je nízký hřebínek.

🦎 Agama límcová terárium – jak ho vybavit?

Velikost terária pro agamu límcovou

Pokud se rozhodneme chovat tuto agamu v páru, mělo by mít terárium minimální rozměry 200 x 150 x 200 cm a mělo by být orientováno na výšku.

Substrát do terária

Na dno lze použít terarijní písek a je třeba dodat dostatek svislých větví s kůrou, po kterých budou agamy šplhat.

Terárium pro agamu vousatou
Terárium pro agamu vousatou

Osvětlení v teráriu

Vzhledem k tomu, že tyto agamy jsou náročnější na intenzitu osvětlení, je třeba zajistit do terária kvalitní zdroje UV spektra, zářivky nebo výbojky a samozřejmě tepelný zdroj.

Teplota v teráriu

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 30 °C a pod výhřevem cca 35 – 38°C. V teráriu by mělo být i chladnější místo s cca o 10 °C nižší teplotou. Noční pokles teplot se pohybuje v rozmezí 21 – 24°C. Dále by neměl chybět bazének s vodou.

🦎 Agama límcová potrava – čím se živí?

Agama límcová se živí převážně hmyzem:

  • brouci
  • mravenci
  • cikády
  • housenky
  • menší ještěři

Agamám chovaným v zajetí je možné předkládat krmný hmyzsarančata, cvrčky, větší šváby a holátka hlodavců.

Jak často krmit agamu límcovou?

Mláďata se krmí denně, dospělcům je doporučováno předkládat stravu cca každý 3 den tedy 1x za 3 dny. Krmení je třeba obohatit směsí minerálů a vitamínů.

🦎 Agama límcová chov a rozmnožování

Agama límcová je značně teritoriální, proto nelze chovat v jednom teráriu dva samce. Agamy límcové žijí většinou ve skupinách jednoho samečka a několika samiček. Během jednoho až dvou zimních měsíců se doporučuje umožnit agamě zimní klid. Pro vyvolání páření agamy límcové je vhodné nasimulovat v teráriu střídání období sucha a vlhčí období.

Teplota se sníží na cca 20 °C s nočním poklesem kolem 17 °C. Bývá to zpravidla od ledna do února. Po tomto odpočinku většinou probíhají námluvy a agamy límcové se páří.

Samice klade 10 – 15 vajec, až ve třech snůškách, do jamky a zahrabává je. Po 60 – 90 dnech podle teploty se líhnou cca 13 cm velká mláďata, která jsou po narození zcela samostatná, samice se o ně nestará.

Agama límcová mládě
Mládě agamy límcové

Společný odchov mláďat je možný pouze za předpokladu, že po cca 4 měsících je nutno rozdělit mláďata tak, aby v každé skupině zůstal pouze jeden sameček.

Chov agamy límcové je značně prostorově i finančně náročný a zvířatům je třeba zajistit vyhovující podmínky pro život.

Správnou stravou a podáváním minerálních přípravků s vitamíny lze předcházet onemocněním a metabolickým poruchám, které mohou vznikat u samic vlivem opakovaných několika snůšek za sezonu, ale i u mláďat nebo dospělců nedodržením zoohygienických podmínek chovu.

Mívá to často fatální následky a zvířata hynou, proto chov agamy límcové v žádném případě nedoporučujeme začátečníkům, ani chovatelům, kteří životní nároky tohoto plaza nedokáží splnit.

💵 Agama límcová cena – kolik stojí?

Mládě agamy2 000 Kč
Dospělá agamy3 000 Kč
Agama límcová cena – průměrná

Cena agamy se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. Agamy s ukousnutým prstem nebo špičkou ocasu se prodávají se slevou.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány. Také při koupi samice riskujete zadržování neoplodněné snůšky.

Agama límcová prodej – kde ji koupit?

Míst kde agamu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože agamu dostanete za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele agam vousatých. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce, nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Agama límcová zajímavosti

  • Zadní noha agamy má vyvinuté pouze 3 prsty a podobá se tak ptačí noze nebo noze vyhynulého dinosaura.
  • Zuby jsou pevně umístěny na okraji čelistí a podobají se lidským řezákům, špičákům a stoličkám.
  • Jinou ještěrkou, která žije na stromech v Austrálii je varan Gouldův, který může být až dva metry dlouhý. Australští domorodci, aborigines, věří, že kousnutí tímto ještěrem se nikdy nezahojí.
  • Agama límcová bývá často chována i jako domácí zvíře. Když se v zajetí cítí dost bezpečně, roztahuje svůj límec jen velmi zřídka.
  • Agama límcová je zobrazena na australské dvoucentové minci. Australané ji nazývají dračí ještěrkou podle tvaru těla, které bývá ozdobeno bizarními lemy, trny a bradavicemi.
Agama límcová na australské minci
Agama límcová je vyobrazená na australské 2 centové minci

❓Nejčastější dotazy – agama límcová chov

✅ Kolik let se dožívá agama límcová?

V zajetí až 10 let.

✅ Co žere agama límcová?

Agama je hmyzožravec. Krmte ji živými crčky, sarančaty, švábi. Dospělé agamě můžete nabídnout holátko nebo rostlinnou stravu.

✅ Kde žije agama límcová?

Na území jižní Nové Guineji a severní Austrálie.

✅ Jaké ovoce může agama?

Jablka, banány, hrušky, maliny, ostružiny, meloun, broskve.

Literární přehled:
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
– Kocián, M., Leguáni a agamy, Polaris, 1998
– Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (4 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka