Má stránka

Chameleon pardálí a jeho chov

Chameleon pardálí
Co se v článku dozvíte? 🔍

Chameleon pardálí (lat. Furcifer pardalis, ang. panther chameleon) je ještěr, patřící do čeledi chameleonovitých (Chameleonidae) a je jedním z největších druhů chameleonů.

🦎 Chameleon pardálí v kostce

✏️ Latinský názevFurcifer pardalis
🌍 Země původuSever Madagaskaru a blízké ostrovy
🥬 PotravaHmyzožravec – hmyz, kousky ovoce
Délka života v zajetív zajetí 5 – 7 let
🦎 Velikost v dospělosti35 – 50 cm
📐 Velikost terária50 x 60 x 100 cm
Pagekon pardálí – základní informace

Kde žije chameleon pardálí?

Jedná se o endemický druh obývající Madagaskar a jeho přilehlé ostrovy.

Žije převážně ve vlhkém prostředí nížin, na stromech, keřích, pěstovaných plodinách i plážích, kde je teplé podnebí a dostatek potravy. Teploty se zde během roku pohybují v rozpětí 22-28°C a v letních měsících mohou teploty ve dne dosáhnout až k cca 40°C. Chameleon pardálí má statut ochrany CITES II.

Kolik let se dožívá v zajetí?

Při chovu v zajetí se dožívá 5-7 let.

Chameleon pardálí barvy

Tento druh chameleona jako jediný vytváří nepřeberné množství barevných forem.

Chameleon pardálí barvy
Chameleon pardálí – tyrkysová varianta
Chameleon pardálí barevná varianta
Cihlově červený až rudý chameleon pardálí

Jak vypadá chameleon pardálí?

Tělo chameleona je pokryto různě velkými šupinkami a zbarvení se u obou pohlaví různí, v závislosti na oblasti, kde ještěři žijí. Pohlavní dimorfismus dospělých jedinců je docela dobře zřetelný.

Chameleon pardálí samec

Samečci jsou výrazněji zbarveni, objevují se červené, modré, žluté i zelené nebo oranžové a hnědavé barvy, samičky jsou méně nápadné, většinou hnědé, šedé nebo narůžovělé s oranžovým proužkem po stranách těla. Adultní samci mají na horní čelisti dva kostěné výrůstky překryté zvětšenými šupinami připomínající rohy.

Samci mohou dorůst až do délky 52 cm, avšak většinou měří jen kolem 40 cm a samice, které jsou menší kolem 35 cm.

U mláďat a samic se tyto útvary nevyskytují nebo bývají pouze velmi málo zřetelné. Vrch hlavy samců je zploštělý a na hrdelním i hřbetním hřebínku jsou ostnaté šupinky. Samečci mají také silnější kořen ocasu.

Chameleon pardálí

Jak vybavit terárium pro chameleona pardálího

Terárium pro chameleona by mělo být orientováno na výšku s minimálními rozměry 50x60x100 cm.

Osvětlení terária

Tato ještěrka potřebuje vysokou intenzitu osvětlení, vhodné zdroje UVA a UVB záření. Vhodné je přidat zářivku s plnospektrálním denním světlem. Terárium by mělo být co nejvíce prosvětleno a zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu, nikoliv však průvan.

Vybavení terária

Na dno terária se doporučuje použít lino, které je hygienické a snadno se dezinfikuje. Pokud přece jen upřednostňujete přírodní materiály, lze použít rašelinu smíchanou s pískem.

❗️ Nevhodné jsou různé kůry a lignocel, která mohou zvířata pozřít a hrozí ucpání střev.

Dále je nutno terárium vybavit větvemi, které nejsou příliš silné, aby je mohl chameleon uchopit. Je třeba dostatek vzrostlých rostlin, větví nebo lián, ve kterých může ještěr nalézt úkryt. Terárium můžeme osázet rostlinami, které nejsou pro ještěry jedovaté nebo lze použít i umělé.

Teplota a vlhkost v teráriu

Denní teploty by se měly pohybovat v teplotním gradientu 23 °C na dně terária, kolem 30 °C v prostoru nádrže a pod výhřevem do 35 °C. Měla by být dodržena 12-ti hodinová doba osvitu. Noční pokles na pokojovou teplotu se pohybuje kolem 20 °C. Vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 50 – 70%.

Terárium se musí 1 – 2x denně rosit, aby se mohl chameleon napít, nesmí se však tvořit „prádelnový“ efekt z nadměrné neodpařené vlhkosti, který může mít za následek zdravotní problémy (respirační onemocnění a zánět očí).
Poznámka redakce – Proti zamlžování pomáhá správné větrání terária.

Potrava – čím se živí chameleon pardálí

Chameleon pardálí se živí zejména hmyzem, jedincům chovaným v zajetí předkládáme krmný hmyz úměrné velikosti, např. cvrčky, kteří jsou hodně doporučováni, šváby (po svleku, kdy jsou nejměkčí), sarančata, larvy potemníků mouchy, nebo smýkaný hmyz, který není chemicky ošetřen.

Chameleon pardálí potrava
Chameleon pardálí se živí zejména hmyzem – cvrčky, šváby, sarančata…

Červi všeobecně nejsou vhodnou stravou pro chameleony, protože obsahují velké množství tuku a jejich výživná hodnota je téměř nulová. Velké množství snězených červů vyvolává zpravidla dávení a v neposlední řadě také vede k obezitě.

Jako zpestření jídelníčku lze v malém množství občas přidat listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce.

Chameleon pardálí a jeho mládaťa – miminka na lovu 🙂

Mláďata krmíme každý den a v dávce je neomezujeme, aby měla stálý a pravidelný přísun potravy. Dospělcům předkládáme stravu denně, ale jeden den v týdnu jim lze dopřát půst. Březí samičky je možno krmit častěji. Potrava by měla být obohacena o vitamíny, minerály a hlavně vápník, který chameleon potřebuje ve zvýšené míře pro správný vývoj.

Chov a rozmnožování – chameleon pardálí

Chameleoni pardálí jsou spíše samotáři a samečci nejsou vůči sobě moc snášenliví. Jedná se o nervózní druh chameleona. Jsou značně teritoriální. Občas se s tímto jevem setkáme i u samic, které mohou samečka i pokousat, proto nelze chovat několik ještěrů pohromadě v jednom teráriu.

Spíše se doporučuje pořídit více terárií umístěných tak, aby na sebe zvířata viděla a byl zajištěn vzájemný vizuální kontakt. Chameleoni pardálí jsou vejcorodí (oviparní).

Pohlavní dospělost nastává v 9 – 12 měsíci života. Březost trvá u tohoto chameleona asi 30 – 45 dní. Před vykladením snůšky omezí samice příjem stravy a slézá na zem, aby si našla vhodné místo pro nakladení vajec.

Při chovu v zajetí je proto nutno věnovat zvýšenou pozornost při vytváření vhodného kladiště (20-30 cm substrátu) pro březí samičku, zvláště pak v případě, pokud máme na dně terária lino či dlažbu. Jedna snůška obsahuje 20 – 30 vajec, doba inkubace je 159 – 362 dní při teplotě cca 28 °C. Obvykle se mláďata líhnou zhruba za 280 dní a po narození jsou zcela samostatná.

Komunikace chameleonů pardálých

Chameleon pardálí upřednostňuje vizuální kontakt. Na začátku období rozmnožování si samečci namlouvají samičky tak, že jim zesvětlá tělíčko a k samičce se přibližují kývavými pohyby.

I schopnost barvoměny těchto ještěrů souvisí s vyjádřením emocí, obraně svého teritoria a dorozumívání se se samičkou. Mezi další prostředky komunikace se řadí např. otevírání tlamky, syčení, švihání ocáskem nebo nafukování se.

Chameleon pardálí není domácí mazlíček, kterého by bylo možno nosit, chovat, pouštět je ven z terária, hrát si s nimi apod. Jedná se spíš o zvíře, která kontakt s člověkem příliš nevyhledává.

Braní do ruky, zvedání apod. je spíše stresuje, proto se s chameleonem nemazlíme a manipulaci s ním omezíme pouze na nejnutnější případy. Většina zdravotních a jiných problémů, které se mohou u chameleonů objevit, úzce souvisejí s nedodržením zoohygienických podmínek chovu a nesprávnou výživou chovaných jedinců.

💵 Chameleon pardálí cena – kolik stojí?

Chameleon pardálí se prodává v průměru za 3 700 Kč.

Cenu chameleona pardálího ovlivňuje

Stáří chameleona

Cena chameleona pardálího se odvíjí od toho, jak je chameleon starý. Pokud si kupujete chameleona hned po vylíhnutí tak ještě není rozkrmený a navíc jde jen těžko určit jeho pohlaví. Při koupi staršího jedince už víte, zda kupujete samce nebo samici a také jestli má správné stravovací návyky a je zdraví.

Pohlaví chameleona

Cena za chameleona pardálího se odvíjí také od jeho pohlaví. Samci jsou barevnější než samice a mají elegantní vysokou helmu a žijí déle, proto jsou dražší než samice. Při nákupu samice také riskujete zadržování snůšky, které jí může připravit o život, pokud nezakročí veterinář

Zdravotní stav chameleona

Další věc která hýbe s cenou chameleona je zdravotní stav. Nejčastější poranění chameleona je popálení od žárovky, nebo jiného zdroje tepla v teráriu. Další je odumřelý konec ocasu, nebo prst po špatném svleku.

Chameleona za nejlepší cenu dostanete od chovatelů, protože zverimexy na nich mají velké marže. Navíc se říká, že zvířata ve zverimexu mnohokrát nežijí v ideálních podmínkách. Chovatele můžete najít na inzertních webech jako je iFauna.cz, na teraristických burzách, nebo na facebookové skupině věnované chovu chameleonů.

Chameleon pardálí prodej – kde ho koupit?

Míst kde chameleona koupíte, je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože chameleona dostanete za rozumnou cenu. Jinak hledejte na facebookové skupině pro chovatele chameleonů pardálích.

❓Nejčastější dotazy – chov chameleon pardálí

✅ Čím se živí chameleon pardálí?

Chameleon pardálí je hmyzožravec. Má rád cvrčky, švábi, ploštice. V zajetí doplňujeme kousky ovoce. V přírodě loví i drobné obratlovce.

✅ Jak dlouho se dožívá chameleon pardálí?

V chovu v zajetí se dožívá 5 – 7 let.

✅ Jak krmit chameleona pardálího?

Někteří chovatelé vypouštějí hmyz do terária na volno. Tady doporučujeme přidat trošku listové zeleniny např. salátu pro vypuštěný hmyz, aby nenapadal chameleona. Ideální ovšem je, pokud hmyz umístíte do vyšší misky, ze které si ji chameleon bez problému kořist chytí.

✅ Jak chovat chameleona pardálího?

23 °C na dně terária, kolem 30 °C v prostoru a pod výhřevem 35 °C. Je třeba svítit 12 hodin. V noci snížit teplotu na 20 °C. Vlhkost držet v rozmezí 50 – 70 %.

✅ Jaké má chameleon pardálí barvy?

Chameleon pardálí vytváří nepřeberné množství barevných forem. Smaragdově zelenou, pampeliškově žlutou, cihlově červenou přes rudou, bledě modrou, tyrkysovou až po fialovou barvu.

Zdroje:
-Nečas, P., Chameleoni, Madagaskar, 2003
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava 2004
-Kraus, R., Kocián,M., Chameleoni a gekoni, Polaris, 1998
-Král,J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

5/5 - (18 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka