Má stránka

Terárium pro želvu – jak ho vybavit a kde ho koupit?

Terárium pro želvu
Co se v článku dozvíte? 🔍

Terárium pro suchozemskou želvu nejprve dobře zvažte. Želvy evropské lze chovat venku, v přírodním výběhu pod širým nebem. Chov v teráriu je spíše dočasné řešení, když zvíře onemocní, či úkryt před venkovním počasím.

Terárium pro želvu suchozemskou v kostce

📐  Velikost terária60 x 40 x 30 cm = minimum pro 1 jedince
🪵  Materiál teráriaDřevo, sklo
🥥  SubstrátZahradní půda, kůra, kokosová vlákna
💡  OsvětleníLampy s UV-A (světlo) a UV-B (teplo)
🌡  Teplota22-27 °C v chladné zóně a 28-39 °C v teplé zóně
🌵  Vybaveníúkryt, žlab na vodu a jídlo, teploměr, vlhkoměr, kameny, kůra
Terárium pro želvu – základní informace

Je to jednoduché. Terárium pro želvu vybavte tak, aby odpovídalo způsobu života vaší želvě ve volné přírodě. Jedině tak bude vést zdravý a spokojený život.

V tomto článku se dozvíte, co je důležité při chovu želv v teráriu a co by nemělo chybět ve výbavě.

Velikost terária pro želvu 🐢

Velikost terária pro suchozemskou želvu
Čím větší terárium pro želvu pořídíte, tím lépe.

Velikost terária hraje nesmírně důležitou roli. Při nákupu se ujistěte, že je dostatečně velké, aby pokrylo požadavky na prostor. Odborníci doporučují osminásobek délky krunýře krát x čtyřnásobek délky krunýře jako čistý podlahový prostor. Pro dospělou želvu evropského druhu to znamená, že terárium by mělo mít rozlohu alespoň 2,6 m². Je třeba říci, že se jedná o minimální rozměry.

Pokud chováte v teráriu nebo výběhu pohlavně dospělého samce, je třeba prostor na zvíře zvětšit na 4-5 . Chováte-li skupinu želv, nezapomeňte chovat více samic než samců, přičemž doporučený poměr je dva ku jedné. Pokud však chcete želvy chovat, neměli byste je chovat v teráriu.

Ideální velikost terária pro suchozemskou želvu pro dospělé zvíře se počítá podle „pravidla délky želvy“.

  • Délka terária = 8 x délka krunýře želvy
  • Šířka terária = 5 x délka krunýře želvy

Minimální rozměr terária pro suchozemskou želvu je 60 x 40 x 30 cm. V menším už by se cítila stísněně a neprospívala by.

Jak vybavit terárium pro želvu 🐢

Vybavení terária pro želvu
Vybavení terária pro želvu

Kromě vhodné velikosti terária je samozřejmě velmi důležité zajistit optimální vybavení. Tím je zajištěno, že želvy jsou chovány způsobem, který je pro daný druh nejvhodnější.

Materiál terária

Tady se odborníci liší. Jedni tvrdí, že by želvy neměli být ve skleněných terárií. Druzí zase tvrdí, že to není důležité, jestli je terárium pro želvu vyrobené ze skla nebo ze dřeva.

Záleží přitom na vašem vkusu a finančních možnostech. Je však důležité, aby terárium bylo v horní části alespoň částečně otevřené. Tímto způsobem můžete zajistit lepší regulaci klimatu v teráriu.

Umístění terária pro želvu

Terárium umístěte do ideálně do rohu místnosti. Pokud dáte terárium k oknu kvůli světlu, nesmíte větrat! Průvan z dlouhodobého hlediska vede ke zdravotním problémům želvy.

Substrát do terária pro želvu 🐢

Substrát do terária pro želvu by měl vycházet z jejího přirozeného prostředí. To znamená, že nejvhodnější je rašelina nebo nehnojená půda.

Tento substrát rozprostřete do výšky asi 15 cm. Tímto způsobem můžete zvířatům umožnit, aby se pohřbila sama, pokud si to přejí.

Pro udržení vysoké a optimálně regulované vlhkosti je důležité půdu v pravidelných intervalech znovu zvlhčovat. Vlhkost vzduchu musí být vysoká, aby se zvířatům neudělal „hrb“.

Písek je naopak pro zvířata příliš snadný, a proto by se neměl používat samostatně. U některých zvířat vedlo spolknutí příliš velkého množství písku k fatálnímu ucpání, kterému lze předejít použitím zeminy nebo rašeliny.

Nejdůležitější vlastnosti substrátu pro želvy:

  • mírně vlhký (nesmí plesnivět)
  • měl by mít neutrální zápach
  • nesmí prášit
  • odolný vůči sešlapání
  • aby želvě neblížil, pokud by ho snědla (ostré hrany…)

❗️Nemocné želvy držte na novinovém papíru – zcela bez substrátu, aby nedošlo k reinfekci.

Náš tip: U velkých terárií pro želvy, doporučujeme dno terária vystlat jezírkovou vložkou.

Vhodné druhy substrátů – terárium pro želvu

Zahradní půda – přírodní substrát bez přísad, nic nestojí. Získáte z vlastní zahrady. Nevýhoda: v některých oblastech poměrně jílovitý a lepkavý. Doporučujeme zahradní půdu smíchat s trochou písku.

Kůra – sypký, poměrně savý substrát. Pozor může obsahovat pesticidy. Tento substrát smíchejte s běžnou zahradní zeminou!

Kokosová vlákna – sypký, velmi savý substrát. Někdy až moc kyselý. Proto se některé druhy míchají s trochou drceného vápna, aby se vyrovnalo pH.

Úkryt, domeček – terárium pro želvu 🐢

Úkryt pro želvu
Nesmírně důležitý je úkryt pro želvu, aby se cítila bezpečně

❗️Pozor: Vlhký substrát a dřevěné domečky často tvoří plísně – proto se dřevěným domečkům vyhněte. Kamenné jeskyně také nejsou příliš vhodné – mláďata se o ně mohou snadno poškrábat, nebo odřít krunýř. Nikdy nekupujte vytápěnou jeskyni nebo kámen. Hrozí nebezpečí přehřátí.

Nejvhodnější domeček pro želvu je korková kůra, kterou želva občas proběhne a proleze.

Domeček pro mláďata: vystelte vlhkým mechem Sphagnum – dobře drží vlhkost.

Doporučujeme použít kamenné kusy a desky, protože želvy si při běhu po nich přirozeně opotřebovávají drápy. Výhoda je, že je potom nemusíte ručně zkracovat.

Místo pro pití a krmení želvy v teráriu 🐢

Krmení želvy v teráriu
Vyhraďte želvě v teráriu místo pro krmení a pití

Jak by mělo vypadat „krmítko“: plochý hliněný tácek nebo opracovaná kamenná mísa, aby se snadno čistila. To samé platí pro misku s vodou.

Na vodu použijte rovný a stabilní napájecí žlab.

Vodu měňte každý den za čerstvou, ikdyž želvy pijí poměrně málo. Spíše vám do misky s vodou polezou se vykoupat :).

Osvětlení – terárium pro želvu 💡

Osvětlení terária pro želvu
Želvy potřebují hodně světla a tepla

Jak osvětlit terárium pro želvu? Při chovu v teráriu je přirozeně nedostatek čerstvého a čistého slunečního světla. Potřeby želv lze uspokojit použitím vhodných lamp. Při jejich výběru a používání se však lze dopustit mnoha chyb.

Želvy potřebují hodně světla a tepla. Mnoho chovatelů opakovaně chybuje, když nebohá zvířata drží v přílišné tmě nebo chladu.

❗️Zvířata žijící ve volné přírodě se orientují podle slunce. Z tohoto důvodu je důležité, aby teplo pocházelo také ze světelného zdroje, nikoli ze speciální tepelné podložky nebo kamene.

Je také důležité, aby bylo terárium pro želvu vždy dostatečně teplé. Příjemná teplota pro evropské želvy je například 35 stupňů. Při této teplotě se plazi cítí nejlépe, jejich orgány pracují správně a želvy jsou také nejhbitější.

Lampy – osvětlení do terária pro želvy

Zvláště důležité jsou lampy, které napodobují sluneční záření UV-A a UV-B. Kromě toho je třeba co nejvíce napodobit klima přírodních stanovišť. Jednoduše řečeno to znamená, že musíte zajistit optimální simulaci ročních období a denních dob.

Patří sem i období špatného počasí, které by nemělo chybět. V teráriu tedy nemusí být každý den 35 stupňů. Zejména v noci je třeba výrazně snížit teplotu a také upravit samotné světelné podmínky tak, aby byla v noci přirozená tma. Na jaře a na podzim musí být teploty nižší než v létě. Doporučuje se zohlednit teploty v přirozeném prostředí želv.

Mnoho chovatelů želv proto používá lampu s denním světlem, která je sice intenzivnější, ale nevyzařuje žádné teplo. Tu přebírá UV lampa Spotlight, která dosahuje přibližně 25-28 stupňů. Tento výrobek je proto ideální pro jaro, podzim a chladnější dny. V létě by měl být kromě přídavné UV lampy použit model s vyšším příkonem, např. 50 W.

Je také důležité, aby teplo bylo pod danou lampou silné jen občas. Proto musí být v teráriu také chladnější místa, aby se zvířata mohla v případě potřeby skrýt.

Další výbava terária

Rostliny do terária pro želvu 🌵

Terárium pro želvu by mělo být samozřejmě také krásně osázené. Zde byste neměli primárně zohledňovat vzhled, ale potřeby vašich želv

Odborníci radí používat chutné rostliny, jako je aloe, macešky nebo oregano. Chybět by neměly ani keře na schování. Zvláště vhodné jsou k tomu například jehličnany.

Je však důležité, abyste rostliny před výsadbou řádně omyli. Hnojená půda musí být také zcela odstraněna, aby nedošlo k ohrožení zdraví. Například mnoho chovatelů želv dokonce rostliny na několik týdnů větrá, aby zajistili, že v samotné rostlině nezůstane příliš mnoho hnojiva.

Teploměr a vlhkoměr do terária pro želvu 🌡

Samozřejmě je také důležité kontrolovat hodnoty v teráriu. To ovlivňuje zejména teplotu. Zde je výhodné zvolit termostat, který lze použít k měření na dvou různých místech v teráriu.

Ideální teplota terária pro želvu je 22-27 °C v chladné zóně a 28-39 °C v teplé zóně.

Tedy jedno měření na nejteplejším místě a jedno na nejchladnějším místě. Tímto způsobem můžete zajistit, aby byla teplota vždy ideální, a zasáhnout, pokud něco není v pořádku.

Ideální vlhkost v teráriu pro želvy je od 60 do 90 %.

Aby bylo dosaženo požadované vlhkosti, je třeba písek a rašelinu kropit, nejlépe rosičem pro květiny.

Kameny a kůra pro terárium pro želvu 🪨

Kromě jednotlivých rostlin je vhodné použít v teráriu kameny a korkovou kůru. Můžete je použít k tomu, aby po nich želvy mohly šplhat. Zvířata mají také ráda jeskyně.

Želvy se také rády opalují, je dobré umístit pod výhřevnou lampu kůru nebo kámen a dbát na to, aby nebyly příliš blízko lampy.

Terárium pro želvu si samozřejmě můžete vyzdobit podle svého vkusu. Nezapomínejte na potřeby své želvy. Proto je důležité, aby dekorace byla pro želvu také přínosná, například tím, že jí poskytuje ochranu.

💵 Cena – kolik stojí terárium pro želvu

Terárium pro želvuCena
Nevybavenéod 1 500 Kč
Vybavenéod 3 500 Kč
Cena – kolik stojí terárium pro želvu?

Cena terária pro želvu se pohybuje od 1 tisíce výše. Nevybavené skleněné terárium pořídíte od 1 tis. do x tisíců – záleží na velikosti. Vybavené terárium stojí od 3,5 tis. výše – záleží na vybavení terária.

🛒 Kde koupit terárium pro želvu

Kvalitní a cenově výhodná terárka pro želvu koupíte na Heurece. Vybrali jsme za vás ty nejlepší.

Nejlepší skleněné terárium pro želvu

Profesionálně navržené terárium pro suchozemskou želvu.

Velikost terária: 80 x 40 x 50 cm

Koupíte na Heurece 👇

Nejlepší dřevěné terárium pro želvu

Elegantní dřevěné terárium zajistí vaší suchozemské želvě příjemnější, přirozenější bydlení.

Velikost terária: 90 × 45 × 21 cm, tloušťka desky 12 mm.

Koupíte na Heurece 👇

Jak se starat o želvu v teráriu 🐢

  • Denně čerstvou vodu
  • Denně odstranit výkaly a moč
  • Dbát na pestrost stravy
  • Přes den svítit i topit tepelnou lampou
  • Substrát pravidelně mírně vlhčit
  • V noci teplotu v teráriu snížit
  • Regulovat teploty podle denní doby, ročního období…
  • Pravidelně odstraňovat vrchní vrstvu substrátu – nahrazovat novým
  • Každý 6 měsíců kompletně vyměnit všechen substrát

❌ Nejčastější chyby chovu želvy v teráriu

  1. Želvy jsou často chováme v přílišné tmě. Potřebují hodně světla, takže lampa v teráriu většinou nestačí. Kromě světlých míst v teráriu byste měli zřídit i tmavší kouty, aby se vaše želva mohla v případě potřeby schovat.
  2. UV záření je často příliš nízké. To vede ke změkčení kostí a krunýře zvířete. UV záření slunce lze nahradit použitím speciálních UV lamp. Je však důležité je v pravidelných intervalech vyměňovat, protože intenzita se časem snižuje.
  3. Mnoho želv chováme v chladu. Jelikož si zvířata nedokážou sama regulovat tělesnou teplotu, jsou závislá na teple zvenčí. Jedině tak mohou orgány zvířat správně fungovat.
  4. Některé želvy chováme v přílišném teple. K tomu dochází hlavně v chladnějších ročních obdobích, například mezi hibernací. Pro zdraví a vývoj želv je však velmi důležité optimálně simulovat roční období a také zavádět deštivé dny.
  5. Častou chybou je také suchý krunýř želvy. Pokud je vlhkost v teráriu příliš nízká, může to vést k tvorbě hrbů u zvířat. Aby se tomuto problému zabránilo, musí být vlhkost alespoň 70 %. Pomáhá, když substrát pravidelně vlhčíte.

❓Nejčastější dotazy – terárium pro želvu

✅ Jak velké terárium pro želvu?

Minimální velikost pro 1 jedince je 60 x 40 x 30 cm. Ideální je terárium co největší velikosti.

✅ Co potřebuje želva do terária?

Úkryt, aby se měla kam schovat. Žlab na vodu a jídlo. Teploměr a vlhkoměr. Kameny, kůru, rostliny.

✅ Jak často čistit terárium želvě?

2x za měsíc vyměňte substrát kvůli exkrementům a životnímu prostředí. Pokud vidíte exkrement vyndejte ho z terária – toto dělejte průběžně.

✅ Jak svítit želvám?

Želva potřebuje lampy s UV-A (světlo) a UV-B (teplo). Denní svícení mějte zaplé maximálně 13 hodin denně. Lampu s UV-B mějte aktivní o něco méně, 10 – 12 hodin denně.

✅ Kolik stupňů by měla mít želva v teráriu?

Ideální teplota terária pro želvu je 22-27 °C v chladné zóně a 28-39 °C v teplé zóně.

Zdroj: zoobio.de

5/5 - (52 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka