Má stránka

Želva zelenavá

Želva zelenavá
Co se v článku dozvíte? 🔍

Je nejmenší ze tří druhů jihoevropských suchozemských želv. Želva zelenavá se snadno omylem zamění za želvu žlutohnědou.

🐢 Želva zelenavá v kostce

✏️  Latinský názevTestudo hermanni
🌍  Země původujihovýchodní a jižní Evropa
🥬  Potravabýložravec – listy, květy rostlin
⏳  Délka života v zajetíaž 100 let
🐢  Velikost v dospělostiaž 25 cm
📐  Velikost terária90 x 45 x 45 cm
Želva zelenavá – základní informace

Podruhy želvy zelenavé

  • západní podruh Testudo hermanni hermanni
  • východní poddruh Testudo hermanni boettgeri

Vzhled

Zbarvení krunýře se v závislosti na poddruhu a druhu značně liší, od zelenožluté až po sytě žlutou.

Na břišní části jsou černé skvrny, které se u západního poddruhu spojují ve dva černé pruhy. Na hlavě a předních končetinách jsou malé až středně velké šupiny. Na předních končetinách je obvykle 5 drápů.

Některé místní formy však mají pouze 4 drápy. Zadní nohy mají 4 drápy. Jasným rozlišovacím znakem želvy zelenavé je přítomnost zrohovatělého nehtu na konci ocasu u obou pohlaví.

Stejně jako všichni plazi jsou i želvy zelenavé poikilotermní (s minimální termoregulační schopností). To znamená, že nejsou schopni vyvinout vlastní tělesné teplo, a jsou proto závislí na okolní teplotě.

Želva zelenavá – terárium

Velikost terária

Terárium by mělo být dostatečně velké a prostorné s minimálními doporučenými rozměry 90 x 45 x 45 cm a více pro jednoho jedince.

Pro 1 – 2 zvířata se uvádí výpočet rozměrů terária následovně: délka krunýře želvy x 5 = délka terária a tuto délku vynásobíme 0,8 a vypočítáme tak šířku. Pro 3 a více zvířat přidáme 20 % plochy na každého dospělého jedince.

Substrát do terária

Substrát by měl mít schopnost vázat teplo i vlhkost. Jako podestýlka není vhodná lesní půda a drcené kůry a štěpky a to z důvodu kyselosti. Vhodnější pro želvy využít spraš, rašelinu či jílovitou půdu smíchanou s pískem, které lépe imitují zásaditý vápencový podklad, na kterém tyto želvy žijí.

Rašelinu smíchejte s pískem v poměru 1:4 ve prospěch písku.

Písek je popisován jako méně vhodný, protože může želvě uškodit, pokud ho sežere, ale stejně jako v přírodě se zdravá želva malých kamínku zbaví v trusu. Velký problém může, hlavně u mladých želv, tvořit lignocel, který se v trávácím ústrojí želvy nahromadí a bobtná a dojde k jeho ucpání.

Teplota a vlhkost v teráriu

Teplota by neměla klesat pod 18 °C. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 28 – 30°C. Teplota půdy 20 – 22°C.

Pro výhřev je třeba zdroj, který obsahuje UVA a UVB záření, které je pro život želvy velmi důležité. Zdroj tepla by měl být zavěšen tak, aby se želvy příliš nepřehřívaly a zároveň nedošlo k jejich popálení.

Osvětlení terária

Světlo je nejlepší umístit v jedné polovině terária, aby na druhém konci vznikla chladnější oblast. Nesmí chybět miska s vodou a dle potřeby skalky a větve pro možnost šplhání.

Rozdělení terária

Terárium by mělo být rozčleněno na dvě části, z nichž jedna slouží pro krmení a aktivní pohyb. V druhé části pak mohou želvy odpočívat ve vhodných úkrytech.

V létě lze želvě zřídit venkovní výběh, který by měl být taktéž prostorný a je třeba vytvořit i stinná místa, kde může nalézt želva úkryt před sluncem.

Venkovní výběh pro želvu
Venkovní výběh pro želvu zelenavou

🐢 Želva zelenavá potrava – čím se krmí?

Řecké želvy jsou vegetariáni a živí se výhradně divokými bylinami. Ty mají pro želvy důležitý poměr vápníku a fosforu nejméně 2:1 (obvykle ještě vyšší).

V letních měsících se nabízejí především domácí sušené bylinky. Zdroje vápníku (sépiová kost, řasový vápenec atd.) by měly být vždy volně dostupné.

Dospělým želvám chovaným v zajetí předkládáme směs zeleného krmení, které by mělo být namícháno tak, aby obsahovalo 20% rostlinných bílkovin (pro mláďata 25%), dále rostlinné tuky a to méně než 10 % a hrubá vláknina by měla kolísat mezi 12 – 30 %.

Želva zelenavá potrava
Želva zelenavá si ráda smlsne na čínském zelí

Byliny

Můžeme též předkládat vysoce kvalitní luční seno, nejlépe pouze lískové bez stonků trávu, popřípadě nejedovaté a chemicky neošetřené listy rostlin (pampelišky i s květy, jetel, jitrocel, různé bodláky, jahodové a malinové listy, nebo také listy ovocných stromů, vinné révy, nebo psího vína.

Ovoce

Pokud želvě podáváme ovoce tak jen velmi opatrně. Má sloužit jen jako doplněk stravy. Ovoce obsahuje velké množství cukrů, které mohou želvě způsobit potíže a deformační růst.

Zelenina

Se zeleninou je to stejné jako s ovocem. Jako doplněk stavy můžete použít všechny brukvovité zeleniny (čínské zelí, pak choi, apod.).

V přírože želvy sežerou téměř cokoliv, od různých lejn plných vitamínů B, žížal, nebo šneků až po spadlá vejce. Nepohrnou ani mršinou. Tyto živočišné bílkoviny je dobré podávat opravdu jen obšas a to želvám ve venkovních ubikacích.

🐢 Želva zelenavá – chov a rozmnožování

Želva zelenavá se v rukou zkušeného chovatele poměrně dobře rozmnožuje. Želvy chováme ve skupinkách, zpravidla tři samce a osm samiček.

Pohlavní dospělost nastává ve 8 – 10 letech života. Na jaře po ukončení období zimního spánku začíná rozmnožování, které je zpravidla ovlivněno fotoperiodicitou, tzn. délkou dne a změnami teplot.

Samci vydávají při páření dlouhé a hluboké zvuky. V jedné snůšce bývá 3 – 8 vajec, maximálně 10 – 11 vajec, která váží kolem 17 g. O jara mívají tyto želvy až tři snůšky. Inkubační doba se pohybuje mezi 53 – 73 dny při teplotě 27 – 28 °C. Mláďata se líhnou v podzimních měsících.

Želva zelenavá mládě
Mládě želvy zelenavé

Pohlaví želvy zelenavé – samec nebo samice?

O způsobech určování pohlaví želv jsme psali samostatný článek.

Zimování želvy zelenavé

Želva zelenavá se zimuje zpravidla v období od listopadu do března a zimování trvá obvykle 5 – 7 měsíců. Záleží na tom, jaký je podzim a jak přijde jaro.

Želva se na zimní spánek připravuje již od léta, při poklesech teploty se přestávají krmit a jen se nastavují na poslední sluneční paprsky. Během začínajícího podzimu se vyprazdňují a stravu už téměř nepřijímají. Při dalším ochlazení (zkrácení dne) již želvy vyhledávají místo, kde budou moci přečkat zimu.

Při poklesu teploty kolem nuly (venkovní chov) umístíme želvu do bedýnky s dobrým větráním a přemístíme do zimoviště. Zimuje se obvykle při 3 – 6 °C. Vyšší teploty by mohli želvu aktivovat a želva by se začala vyčerpávat pohybem bez přísunu potravy (bez aktivního metabolismu).

Zimovat můžete v různých prostředích. Někdo zimuje na natrhaných a zmuchlaných novinách, jiný zase pod kusy hadrů. Pro začátečníka je nejvhodnější sláma (seno ne). Pokud zimujete ve sklepě, je třeba zajistit, aby se do bedýnek nemohli dostat hlodavci, kteří by mohli zimujícím želvám uškodit.

💵 Želva zelenavá cena – kolik stojí?

Mládě želvyod 1 200 Kč
Dospělá želvaod 2 000 Kč
Želva zelenavá cena

Cena želvy se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli. U želvy hraje také významnou roli její stáří. Čím starší, tím dražší.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Želva zelenavá prodej – kde ji koupit?

Míst kde želvu koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože želvu koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele želv. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

Želvu už máte doma a vybíráte pro ni jméno? Podívejte se na náš článek: jména pro želvy a vyberte to nejhezčí.

❓Nejčastější dotazy – želva zelenavá chov

✅ Velikost želvy zelenavé

Želva zelenavá se většinou dorůstá až 25 cm.

✅ Kolik hodin spí želva zelenavá?

Při běžných podmínkách spí želvy 15 – 18 hodin denně.

✅ Ochrana želvy zelenavé

Želva zelenavá bývala stejně jako želva žlutohnědá sbírána ve velkých množstvích pro obchod se zvířaty, ale nyní je plně chráněná.

5/5 - (6 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka