Zmije rohatá detail hlavy

Zmije rohatá a její chov

Obecná charakteristika

Zmije rohatá (lat. Cerastes cerastes, ang. horned desert viper) se řadí do čeledi zmijovitých (Viperidae) a rodu Cerastes. Patří mezi nejvýraznější jedovaté pouštní hady. Uštknutí způsobuje zpravidla krvácení, otoky, nekrózu postižené tkáně, dále pak zvracení doprovázené nevolností.

youtube.com

Jedná se o menší druh saharské zmije pocházející ze severní Afriky a Arabského poloostrova. Vyskytuje se v Maroku, Mauritánii až po Egypt, dále pak v Nigeru, Čadu, na jihu Izraele, Mali a Súdánu. Tento had obývá subtropické a tropické suché oblasti, polopouště a pouště s vegetací. Žije v písčitých a skalnatých biotopech s křovinami. Můžeme se s ní setkat i v horách ve vyšších nadmořských výškách (do 1500 m n. m.).

Její aktivita úzce souvisí s ročním obdobím. V létě je aktivní převážně v noci a v chladnějších měsících roku zase ve dne. Polední horko přečkává zahrabaná do písku nebo se ukrývá pod kameny. Zmije rohatá loví ukryta v písku, kdy jsou viditelné pouze oči a dva růžky. Z této polohy snadno útočí na malé obratlovce. Zmije chované v zajetí se dožívají průměrně 14-18 let.

Vzhled

Zmije rohatá je charakteristická dvěma výběžky na hlavě připomínající rohy. Odtud dostala své druhové jméno. Jedná se o mohutného hada dorůstajícího délky 30 – 75 cm, (85 cm max.) s hmotností kolem 150-200 g. Samice bývají zpravidla mohutnější a daleko větší než samci. Její zbarvení je poměrně variabilní, závislé na obývaném biotopu. Základní zbarvení je ve žlutavých, šedých až rezavohnědých odstínech s kresbou – podélnými tmavšími skvrnami na hřbetě a menšími po bocích těla. Hlava je zploštělá, poměrně velká a tupě zakončená. Oči jsou velké, jsou umístěny po stranách hlavy a zornice má štěrbinovitý tvar.

zoochat.com

Trnovité výběžky – nadočnicové rohy se nachází nad každým okem a směřují kolmo vzhůru. U některých populací těchto zmijí růžky chybí. Tělo je tvarově stlačené a ocas je krátký s hrotovitým koncem. Na těle je ve střední části 25-35 řad kýlnatých šupin. Zmije rohatá je poměrně rychlá a pohyb je zajištěn stranovým vlněním těla. Při pohybu se o sebe třou rohovité šupiny a vydávají zvuky. To může zmiji chránit před případnými útoky predátorů.

Terárium, teploty a vlhkost

Zmije rohatá potřebuje suché pouštní terárium s minimálními rozměry 120x60x40 cm pro dospělý pár. Nezbytná je vyšší vrstva jemného písku (až 10 cm), protože se hadi zahrabávají. Osvětlení má tři základní funkce: světlo, teplo, zdroj UV spektra. Proto do terária umístíme takovýto světelný zdroj. Pro pouštní zmije je UVB záření, které ovlivňuje zdraví a správný metabolismus, hodně důležité. Osvětlení musí být vyřešeno tak, aby jej had nemohl svou vahou strhnout a způsobit si zranění či popálení.

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 25-30°C, pod výhřevem kolem 40°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu (kolem cca 18°C). Samozřejmostí je miska s vodou a dále je vhodné umístit kořeny a kameny, které slouží hadům jako úkryt. Terárium musí být vždy uzamykatelné a zabezpečené proti úniku zvířete. Doporučuje se chovat jedovaté hady po jednom v teráriu.

Potrava

V přírodě se zmije rohatá živí drobnými savci, hlodavci, ptáky, obojživelníky i plazy. Hadi žijící v oblastech kolem Nilu požírají i žáby. Zmijím chovaným v zajetí předkládáme krmné hlodavce úměrné velikosti. Je třeba předkládanou stravu obohatit o vitamíny a minerály.

youtube.com

Chov a rozmnožování

U těchto hadů je znám výrazný pohlavní dimorfismus. Samice bývají mohutnější a větší než samci. Samečkové mají větší hlavu i oči. Zmije rohatá pohlavně dospívá kolem 2 let života a je vejcorodá (oviparní). Pokud chceme, aby se zmije rozmnožovaly, doporučuje se zimování při teplotě 10-13°C. U jedinců chovaných v zajetí bylo pozorováno páření v jarních měsících. Gravidita trvá 2-3 měsíce a samice klade 10-23 vajec v jedné snůšce. Inkubační doba je v rozmezí 40-80 dní. Vylíhnutá mláďata měří 12-17 cm. Ve volné přírodě klade samička vejce do opuštěných hlodavčích nor nebo pod kameny.

I přes to, že je zmije rohatá mnohdy popisována jako klidnější a málo útočný had, její chov se nedoporučuje začínajícím a nezkušeným chovatelům.

Autor: Adéla Bezděková – Život s ještěry je láska na celý život.

Literární přehled:
-Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava, 2004
-Hes, O., Podmínky chovu plazů v zajetí, MZ ČR, 2003
-Hegner, D., Jedovatí hadi v přírodě i teráriích, Ratio, 2000
-Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

Zajímavosti

aaaaa

Ze zákulisí hmyzí farmy

bearded-dragon-3273791_1920

Anglické názvy terarijních zvířat

gecko-2299365_1920 (1)

Teraristé na sociálních sítích

chameleon oko

Oči chameleona