Má stránka

Zmije rohatá a její chov

Zmije rohatá
Co se v článku dozvíte? 🔍

Zmije rohatá (lat. Cerastes cerastes, ang. horned desert viper) se řadí do čeledi zmijovitých (Viperidae) a rodu Cerastes. Patří mezi nejvýraznější jedovaté pouštní hady. Uštknutí způsobuje zpravidla krvácení, otoky, nekrózu postižené tkáně, dále pak zvracení doprovázené nevolností.

Zmije rohatá v kostce

✏️  Latinský názevCerastes cerastes
🌍  Země původuseverní Afrika, Arabský poloostrov, Izrael
🐁  Potravahlodavci, ještěrky
⏳  Délka života v zajetíaž 18 let
🐍  Velikost v dospělostiaž 85 cm
📐  Velikost teráriamin. 120 x 60 x 40 cm
Zmije rohatá – základní informace

Výskyt

Jedná se o menší druh saharské zmije pocházející ze severní Afriky a Arabského poloostrova. Vyskytuje se v Maroku, Mauritánii až po Egypt, dále pak v Nigeru, Čadu, na jihu Izraele, Mali a Súdánu.

Tento had obývá subtropické a tropické suché oblasti, polopouště a pouště s vegetací. Žije v písčitých a skalnatých biotopech s křovinami. Můžeme se s ní setkat i v horách ve vyšších nadmořských výškách (do 1500 m n. m.).

Její aktivita úzce souvisí s ročním obdobím. V létě je aktivní převážně v noci a v chladnějších měsících roku zase ve dne. Polední horko přečkává zahrabaná do písku nebo se ukrývá pod kameny.

Zmije rohatá loví ukryta v písku, kdy jsou viditelné pouze oči a dva růžky. Z této polohy snadno útočí na malé obratlovce. Zmije chované v zajetí se dožívají průměrně 14-18 let.

🐍 Vzhled

Zmije rohatá vzhled
Zmije rohatá je charakteristická dvěma výběžky na hlavě připomínající rohy

Své druhové jméno „rohatá“ dostala podle dvou výběžků na hlavě připomínající rohy. Jedná se o mohutného hada dorůstajícího délky 30 – 75 cm, (85 cm max.) s hmotností kolem 150 – 200 g.

Základní zbarvení je ve žlutavých, šedýchrezavohnědých odstínech s kresbou – podélnými tmavšími skvrnami na hřbetě a menšími po bocích těla. Hlava je zploštělá, poměrně velká a tupě zakončená. Oči jsou velké, jsou umístěny po stranách hlavy a zornice má štěrbinovitý tvar.

Trnovité výběžky – nadočnicové rohy se nachází nad každým okem a směřují kolmo vzhůru. U některých populací těchto zmijí růžky chybí. Tělo je tvarově stlačené a ocas je krátký s hrotovitým koncem.

Na těle je ve střední části 25 – 35 řad kýlnatých šupin. Zmije rohatá je poměrně rychlá a pohyb je zajištěn stranovým vlněním těla. Při pohybu se o sebe třou rohovité šupiny a vydávají zvuky. To může zmiji chránit před případnými útoky predátorů.

Určení pohlaví – samce nebo samice?

Samice bývají zpravidla mohutnější a daleko větší než samci. Její zbarvení je poměrně variabilní, závislé na obývaném biotopu.

🐍 Zmije rohatá – terárium

Velikost terária

Zmije rohatá potřebuje suché pouštní terárium s minimálními rozměry 120 x 60 x 40 cm pro dospělý pár.

Substrát do terária

Nezbytná je vyšší vrstva jemného písku (až 10 cm), protože se hadi zahrabávají.

Osvětlení terária

Osvětlení má tři základní funkce: světlo, teplo, zdroj UV spektra. Proto do terária umístíme takovýto světelný zdroj. Pro pouštní zmije je UVB záření, které ovlivňuje zdraví a správný metabolismus, hodně důležité. Osvětlení musí být vyřešeno tak, aby jej had nemohl svou vahou strhnout a způsobit si zranění či popálení.

Teplota v terária

Denní teploty by se měly pohybovat kolem 25 – 30°C, pod výhřevem kolem 40°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu (kolem cca 18°C).

Další vybavení terária

Samozřejmostí je miska s vodou a dále je vhodné umístit kořeny a kameny, které slouží hadům jako úkryt. Terárium musí být vždy uzamykatelné a zabezpečené proti úniku zvířete. Doporučuje se chovat jedovaté hady po jednom v teráriu.

🐍 Zmije rohatá potrava – čím se živí?

V přírodě se zmije rohatá živí drobnými savci, hlodavci, ptáky, obojživelníky i plazy. Hadi žijící v oblastech kolem Nilu požírají i žáby.

Zmijím chovaným v zajetí předkládáme krmné hlodavce úměrné velikosti. Je třeba předkládanou stravu obohatit o vitamíny a minerály.

Zmije rohatá si smlsne na potkanovi

🐍 Zmije rohatá – chov a rozmnožování

U těchto hadů je znám výrazný pohlavní dimorfismus. Samice bývají mohutnější a větší než samci. Samečkové mají větší hlavu i oči.

Zmije rohatá pohlavně dospívá kolem 2 let života a je vejcorodá (oviparní). Pokud chceme, aby se zmije rozmnožovaly, doporučuje se zimování při teplotě 10 – 13 °C.

U jedinců chovaných v zajetí bylo pozorováno páření v jarních měsících. Gravidita trvá 2 – 3 měsíce a samice klade 10 – 23 vajec v jedné snůšce. Inkubační doba je v rozmezí 40 – 80 dní.

Vylíhnutá mláďata měří 12 – 17 cm. Ve volné přírodě klade samička vejce do opuštěných hlodavčích nor nebo pod kameny.

❗️ I přes to, že je zmije rohatá mnohdy popisována jako klidnější a málo útočný had, její chov se nedoporučuje začínajícím a nezkušeným chovatelům.

💵 Zmije rohatá cena – kolik stojí?

Mládě zmije500 Kč
Dospělá zmije1 400 Kč
Zmije rohatá cena – průměrná

Cena zmije se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji něž ve zverimexu. Také genetika zvířete hraje svou roli.

Výběr vhodného jedince předchází obtížím při chovu. Vyberte tedy zvíře, které působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky, nebo nějaké rány.

Zmije rohatá prodej – kde ji koupit?

Míst kde zmiji koupit je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu, nebo osobně kontaktovat jiného chovatele. Poslední možnost je pravděpodobně ta nejideálnější, protože zmiji koupíte za rozumnou cenu.

Nejrychlejší cestou, jak chovatele najít, je facebooková skupina pro chovatele zmijí rohatých. Jinak hledejte na inzertních webech typu Hyperinzerce nebo Bazoš. Popřípadě zajděte na zvířecí burzu.

❓Nejčastější dotazy – zmije rohatá zajímavosti

✅ Zmije rohatá jed

Jed zmije rohaté je hemotoxický. To znamená, že rozkládá krev a tkáně.

✅ Zmije rohatá uštknutí

Uštknutí zmijí rohatou způsobuje otoky, krvácení, nekrózu. Zvracení a celkovou nevolnost.

✅ Jak velká je zmije rohatá

Tato zmije může dorůstat délky až 85 cm.

Literární přehled:
– Klátil, L., Chováme terarijní zvířata, Epava, 2004
– Hes, O., Podmínky chovu plazů v zajetí, MZ ČR, 2003
– Hegner, D., Jedovatí hadi v přírodě i teráriích, Ratio, 2000
– Král, J., Kocourek, I., Terárium A-Z, Ratio, 2005

4.8/5 - (6 hodnocení)
Sdílejte článek:

Mohlo by vás zajímat

Má stránka